Loading...

Pustiměř - rotunda sv. Pantaleona, klášter benediktinek, kaple sv. Anny a kostel sv.Benedikta

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Obec Pustiměř byla jedním z našich cílů během toulání se po Vyškovsku a prohlédli jsme zde několik památek většího či menšího významu. Dominantou obce je jistě kostel sv. Benedikta, jenž je zdaleka viditelný a který jsme také pochopitelně navštívili.

Auto jsme zaparkovali u brány do kostelního areálu a pak jsme si prohlédli kříž s Kristem. Teprve pak jsme vstoupili do míst, kde se slovo Boží kázalo nejméně od 11. století. Dozvěděli jsme se totiž, že v těsné blízkosti kostela se nacházejí zbytky významné rotundy sv. Pantaleona a kaple sv. Anny a navíc se zde kdysi rozkládal ženský klášter sv. Benedikta. A tak jsme si nenechali ujít ani tyto pamětihodnosti, ale naši exkurzi jsme začali u kostela sv. Benedikta.

Když jsme ke kostelu přišli, narazili jsme na další kříž s Kristem. Následně jsme chtěli vejít dovnitř svatostánku, ale bohužel dveře byly zavřené. Bohužel jsme si tak nemohli prohlédnout interiér kostela.

Foto: MIHARD

Seznámili jsme se tedy alespoň s historií kostela sv. Benedikta. Zjistili jsme, že dnešní kostel byl postaven v roce 1901 jako náhrada staršího, který byl o rok dříve stržen kvůli četným trhlinám ve zdivu. Zaujalo nás, že na něm pracovalo denně až 31 zedníků, 15 učňů, 29 nádeníků, 18 nádenic. Cihel z pustiměřské cihelny na něj bylo spotřebováno cca 773 415.

Nový kostel byl posvěcen 27.4.1902 olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem. Dále jsme zjistili, že na 2.světové konci války devět bombardovacích letadel sovětské armády bombardovalo pozice německých vojsk. V roce 1943 se do Pustiměři totiž přestěhovala část posádky z Vyškova. V těchto dnech těžce poškozen také kostel sv. Benedikta i kaple sv. Anny. Tyto boje trvaly celkem jedenáct dnů a o život při nich přišlo osm občanů. Kostel byl naštěstí opraven.

Foto: MIHARD

Nepřekvapilo nás, že po roce 1989 došlo k oživené celého historického areálu. Když jsme se nedostali dovnitř svatostánku, obešli jsme si jej alespoň dokola a z různých stran si jej vyfotili. Nejvíce nás zaujala vysoká věž s hodinami. Za kostelem jsme našli několik hrobů a křížů a také pěknou sošku Panny Marie Lurdské z roku 1939. Narazili jsme zde také na Gatsemanskou zahradu, založenou v 15. století. Sochy uvnitř bohužel chyběly, prý z bezpečnostních důvodů.

To bylo vše, co jsme si v okolí kostela sv. Benedikta prohlédli a následně jsme zamířili ke kapli sv. Anny, která stojí v bezprostřední blízkosti svatostánku. I kaple byla zavřená, takže jsme její interiéry stejně jako u kostela neviděli. Unikly nám tak třeba fresky na stěnách, které vyprávějí dějiny spásy od prvního pádu, až k vykupitelské oběti Ježíše Krista.

Z historie jsme se dozvěděli, že jádro kaple pochází již ze 14. století, kdy byla postavena na půdorysu řeckého kříže. Roku 1635 vyhořela a obnovena byla ještě za kardinála Františka z Ditrichštejna. Zaujalo nás, že v roce 1694 měla společnou sakristii s rotundou, která stávala nad kaplí. My jsme si prohlédli podobu kaple z roku 1820. Na přelomu 19. a 20. století kaple sloužila po 6 let jako farní kostel, tedy v době, kdy byl zbourán starý kostel.

Foto: MIHARD

Dále jsme se dočetli, že jsme se dosud pohybovali v prostorách někdejšího ženského kláštera, který zde po roce 1334 založil olomoucký biskup Jan Volek, levoboček Václava II. Zaujalo nás, že první abatyší se stala Alžběta, další nemanželský výhonek posledních Přemyslovců a dosavadní jeptiška svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Ze svého významného postavení se příliš dlouho netěšila, zemřela zřejmě již roku 1347. Když o čtyři roky později zemřel i zakladatel a velký příznivec kláštera biskup Jan, bylo jeho tělo uloženo zde, jak až do roku 1860 dosvědčoval i jeho náhrobek druhotně umístěný v pustiměřském kostele.

Dozvěděli jsme se také, že se nástupkyně abatyše Alžběty zasloužily o rozšíření kláštera, ale významnou ránu pro všechny představovaly husitské války. Válečnými škodami a zřejmě i nedostatkem urozených příznivců význam kláštera v průběhu 15. i 16. století klesal. Docela nás překvapilo, že samotný klášter i jeho obyvatelky neměly příliš dobrou pověst, jelikož abatyše musely být roku 1534 vyšetřovány za špatné hospodaření. V roce 1554 dokonce do konvetu musely být z biskupského nařízení přijaty i řeholnice z jiných řádů a ještě roku 1571 byly do kláštera přijaty dvě nové řeholnice, o šest let později byl však již prázdný areál nabídnut brněnským dominikánkám, které musely přepustit své sídlo v našich zemích v těch letech nastupujícímu jezuitskému řádu.

Foto: MIHARD

Jednalo se však o poslední záblesk bývalé slávy zdejšího kláštera a navíc roku 1581 dominikánky s papežským svolením přestoupily k řeholi sv. Benedikta. Zdálo se nám zvláštní, že již roku 1583 musely být dominikánky napomínány za nedodržování klauzury a ve stejném roce všechny sestry odešli do cisterciáckého konventu v Předklášteří u Tišnova.

Klášter tím zaniknul a v 16. století neudržované klášterní budovy postupně mizely. Navíc přišla třicetiletá válka a tak svou ruku k dílu přidala i švédská vojska, která roku 1644 vypálila dvůr i městečko. Jediným zbytkem kláštera je portál zazděný v ohradní zdi kostela. V místě zaniklého kláštera byly později postaveny raně barokní kaple sv. Anny a kostel sv. Benedikta, které jsme si již prohlédli. Dá se říci, že jsme se pohybovali proti proudu času, protože jsme začali u nejmladší stavby v historickém areálu a nakonec jsme si nechali zříceniny románské rotundy.

Foto: MIHARD

Obešli jsme tedy kapli sv. Anny a za ní jsme našli zbytky románské rotundy, kterou založil olomoucký biskup Jindřich Zdík před koncem 11. století a zasvětil ji byzantskému lékaři, sv. Pantaleonovi . Dozvěděli jsme se, že byly nalezeny dvě stříbrné mince uvnitř stavby, které spolehlivě dobu založení dokazují. Zaujalo nás, že rotunda byla svého času jednou z největších staveb svého druhu v Čechách i na Moravě a do svatostánku se mohlo vejít při plné kapacitě až 200 lidí.

Dále jsme se dočetli, že ve 14.století se rotunda stala farním kostelem a po založení kláštera benediktinek klášterní kaplí. Tady našel roce 1351 místo posledního odpočinku i sám zakladatel kláštera, biskup Jan VII. O historii kláštera jsme již četli, takže jsme se u zdi rotundy vyfotili a potom jsme již areál kostela, kaple, kláštera a rotundy opustili, popojeli autem nad tento areál a pěšky se vydali pro kešku Stará Pustiměř, která na nás v lese v podobě trezoru čekala. Cestou se nám otevřely pěkné výhledu na kostel a okolí. Po odlovení kešky jsme se vrátili k autu a odjeli do Drysic, kde jsme si prohlédli kostel Narození Panny Marie. O něm se více dozvíte v mém dalším článku.

http://www.hrady.cz/?OID=9420

Foto: MIHARD

http://www.hrady.cz/?OID=4714

http://www.pustimer.eu/index.php?nid=9701&lid=CS&oid=2044212

Poslední aktualizace: 11.3.2015
Nadmořská výška:
321 metrů nad mořem
Pustiměř - rotunda sv. Pantaleona, klášter benediktinek, kaple sv. Anny a kostel sv.Benedikta na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pustiměř - rotunda sv. Pantaleona, klášter benediktinek, kaple sv. Anny a kostel sv.Benedikta

Pustiměř - historický sakrální areál
Pustiměř - historický sakrální areál
Rotunda
  Pustiměřský kostel jsem z dálky spatřil již z polní cesty, po které jsem z Drysic kráčel na rozcestí pod zřiceninou hradu Melice, …
0.5km
více »
Smírčí křížový kámen v Pustimeři
Smírčí křížový kámen v Pustimeři
Kříž
Na samém konci Pustiměře v blízkosti hájovny u bývalé Císařské ce…
0.6km
více »
Návštěva hradu Melice
Návštěva hradu Melice
Zřícenina
  Jakési povědomí o kdysi slavném hradu Melice (též Mejlice) jsem před…
0.7km
více »
Zbytky zříceniny hradu Melice
Zbytky zříceniny hradu Melice
Tipy na výlet
Půjdeme z obce Drysice po silnici vedoucí souběžně s dálnicí směr…
0.7km
více »
Kříž a studánka pod Melicemi
Kříž a studánka pod Melicemi
Kříž
  Ve vzdálenosti asi 0.5 km od hradu Melice (měřeno přímým letem ptáka) se při trase zeleně značené Naučné stezky nachází na úbočí…
0.8km
více »
Pustiměř
Pustiměř
Vesnice
Pustiměř je velkou zemědělskou obcí a najdeme ji nedaleko severního okraj…
0.9km
více »
Drysický kostel Narození Panny Marie
Drysický kostel Narození Panny Marie
Kostel
  Drysice jsou prazvláštní obcí. Její střed totiž v současnosti protíná…
2km
více »
Drysice
Drysice
Vesnice
Drysice jsou větší obcí s 505 obyvateli a najdeme ji severovýchod…
2.1km
více »
Drysická náves
Drysická náves
Vesnice
  Nejatraktivnějším bodem mého posledního výšlapu na Vyškovsko měl být za…
2.2km
více »
LHS Vyškov - Muzeum letecké a pozemní techniky
LHS Vyškov - Muzeum letecké a pozemní techniky
Muzeum
Vojenské a letecké muzeum Vyškov Pro všechny, kteří se zajímají o…
3.1km
více »
Od zatopeného drysického lomu přes hrad Melice do Pustiměře
Od zatopeného drysického lomu přes hrad Melice do Pustiměře
Cestopisy
  Poslední srpnový pátek se měla stát hlavním bodem mého programu návštěva…
3.3km
více »
Drysice - zatopený lom
Drysice - zatopený lom
Potápění
  Namlsán návštěvou romantického zatopeného lomu u Pohořan, který jsem na…
3.4km
více »
Zatopený kamenolom v katastru obce Drysice – nabízí zajímavé exteriéry pro filmaře
Zatopený kamenolom v katastru obce Drysice – nabízí zajímavé exteriéry pro filmaře
Vodní nádrž
Menší zatopený Kamenolom mezi obcemi Drysice a Želeč je v majetku…
3.5km
více »
Do Pustiměře za sakrálními památkami
Do Pustiměře za sakrálními památkami
Kostel
Vesnice Pustiměř se nachází na úpatí Drahanské vrchoviny, 7 km se…
3.9km
více »
Bývalá pískovna zvaná „Zmole
Bývalá pískovna zvaná „Zmole
Důl, štola, šachta
Ve vzdálenosti 1,4 km za obcí Želeč v blízkosti rychlostní silnice R 46 z…
4.1km
více »
Ivanovice na Hané - kostel sv. Ondřeje
Ivanovice na Hané - kostel sv. Ondřeje
Kostel
První nepřímá zmínka o kostele pochází z roku 1183. Tehdy dostal řád Johanitů darem Ivanovice  a založil zde špitál. Poněvadž…
5.4km
více »
Ivanovice na Hané - Kamenný pylon se sochou sv. Floriána
Ivanovice na Hané - Kamenný pylon se sochou sv. Floriána
Socha
Jde o dílo sochaře Jiřího Antonína Heinze vytvořené v letech 1721 až 1729. Celé sousoší je z pískovce, tvoří jej mohutný podstavec,…
5.4km
více »
Dinopark - zoopark Vyškov
Dinopark - zoopark Vyškov
Tipy na výlet
Udělali jsme si výlet do Dinoparku Vyškov. Dinopark je propojený se…
5.4km
více »
ZOO a DinoPark Vyškov
ZOO a DinoPark Vyškov
Tipy na výlet
My většinou cestujeme vlakem nebo autobusem. Tentokrát jedeme z Valašska…
5.9km
více »
Procházka Vyškovem
Procházka Vyškovem
Cestopisy
  V dálkovém busu se moje prdélka uvelebí na předním sedadle vedle řidiče…
6.2km
více »
zavřít reklamu