Prudká

Osada, Českomoravská Vrchovina
Dřevěný most přes Svratku v Prudké
Dřevěný most přes Svratku v Prudké
lupa

Nachází se v hluboce zaříznutém údolí řeky Svratky v místech, kde relativní převýšení mezi dnem údolí a horní hranou vrcholového hřebene dosahuje až 300 m a patří mezi nejhlubší průlomové skalnaté údolí na celé Českomoravské vrchovině.

Svratka u Prudké
Svratka u Prudké
lupa

Z původně malé osady zůstala zde dnes pouze vlaková zastávka, bývalá papírna, bývalý mlýn a bývalá hájenka. Oč menší o to významnější je dnes z pohledu turistiky. Hned za zastávkou protíná skalní masív 110 m dlouhý tunel, jediný na trati Tišnov - Žďár nad Sázavou. Naopak nad zastávkou se zvedá téměř kolmá, 80 m vysoká a několik set metrů dlouhá Sokolí skála, kde ještě v padesátých letech minulého století hnízdili sokoli. Na nepřístupných skalách dodnes hnízdí výři a v posledním období i krkavci. Celé území bylo vyhlášeno za přírodní rezervaci již v roce 1949.Pod zastávkou přetíná řeku starý zastřešený trámový most. V bývalém mlýně, dnes zvaném Matalův dům, měl ateliér jeden z našich nejlepších abstraktních malířů, Bohumír Matal (1922-1988). Zde žil od roku 1968 až do své smrti. Byl členem Skupiny 42 a v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století se u něho scházely významné brněnské osobnosti vědy a kultury. Rekreační středisko v Prudké navazuje na vlakovou zastávku, nabízí možnost ubytování a občerstvení.

Hned pod zastávkou je směrovník kudy prochází posvratecká magistrála - červená značka z Nedvědice do Tišnova.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
290 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Prudká zastávka
(vzdálenost od místa: 0.13 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Prudká

Prudká
08.02.2009 11:26

Jaroslav Vavřík
Doslova přes koleje železniční zastávky Prudká je téměř na 4 hektarech v meandru řeky Svratky umístěno rekreační středisko s celoročním provozem. Dříve podnikové zařízení dnes mohou navštívit i ostatní zájemci, kterým se nabízí služby stravovací i ubytovací. Středisko je výborným východiskem k poznávání blízkého i vzdáleného okolí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace