Přírodní památka Galerie u Semil, součást Riegrovy stezky

Přírodní památka, Český ráj
Visutá lávka (galerie), pohled po směru toku Jizery
Visutá lávka (galerie), pohled po směru toku Jizery
lupa

Turisticky, přírodně a technicky zajímavou částí Riegrovy stezky, vedoucí po pravém břehu Jizery z Bítouchova do Podspálova, je přírodní památka Galerie. Na červeně značené stezce se nachází pár set metrů od Bítouchova.

Visutá lávka (galerie), pohled proti směru tiku Jizery
Visutá lávka (galerie), pohled proti směru tiku Jizery
lupa

Do roku 1870 zde mohutné až 40 metrů vysoké skály nechaly řece Jizeře na průtok pouze málo přes jeden metr širokou soutěsku, která se údajně dala lehce přeskočit. Úzká soutěska způsobovala však zaklínění ledových ker, případně kmenů při povodních. Ty soutěsku ve skalách ucpávaly a zachytávaly tak velké množství vody z jarního tání nebo při jejím vysokém stavu. Když se zadržená voda provalila, zaplavila semilskou kotlinu a způsobila značné škody na majetku.Továrník Schmidt, jehož přádelna v Bítouchově byla vystavená záplavové vlně jako jedna z prvních, nechal v již uvedeném roce 1870 soutěsku rozsáhlým odstřelem rozšířit na dnešních 10 až 20 metrů.

Dtto - historické foto
Dtto - historické foto
lupa

Na obou stranách soutěsky jsou skály z albitické žuly. Tato žula má větší obsah křemene, její zrnitá struktura přechází až v celistvou. Vyznačuje se velikou tvrdostí. O to namáhavější bylo zakotvit do ní konzoly nesoucí visutou lávku pro pěší (galerii). 20 konzol zapuštěných 70 cm hluboko do extrémně tvrdé skály nese 77 metrů dlouhou ocelovou lávku ve výšce 5,5 m nad hladinou řeky. Lávka byla zpřístupněná v roce 1909.

Dtto - ofoceno z informační tabule
Dtto - ofoceno z informační tabule
lupa

Jedním z největších důvodů, proč byla soutěska v roce 1990 vyhlášená přírodní památkou, je výskyt velice chráněného a kriticky ohroženého lomikámenu trsnatého vlnatého. Tato rostlina je endemická, to znamená, že se vyskytuje pouze v omezeném prostředí. Zde na skalách je jeho nejvýznamnější naleziště u nás. V menší míře roste ještě poblíž Ústí nad Labem. Proto je tak vzácný.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
329 metrů nad mořem
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Semily
(vzdálenost od místa: 1.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Přírodní památka Galerie u Semil, součást Riegrovy stezky

27.01.2012 10:55

Nedávno jsem někde četl, je galerie Riegrovy stezky momentálně neschůdná. Snad se bude v r.2012 opravovat.

Re:
27.01.2012 13:45

Je tomu tak. Na Turistice.cz o tom píšu na http://www.turistika.cz/rady/neschudnost-casti-riegrovy-stezky-leden-2012.

Stezka je propadlá (stržená) až za Galerií (půjdeme-li od Bítouchova). Je skoro na začátku Riegrovy stezky, vracení se zpět tedy není dlouhé.

Věřím, že se na opravu najdou peníze a stezka bude letos opravená. Byla by škoda, kdyby se po ní turisté nemohli projít. Chodí se po ní už 103 let.

DP 

 

 

27.01.2012 16:56

Franta

  Překrásné místo. Když jsem tu ale před lety procházel, byla hladina Jizery v původním stavu - veleznámý pohled z propagačních fotografií na vzdutou hladinu řeky jsem tak bohužel neviděl. Nevadí, snad někdy příště - Český Ráj a Podkrkonoší jsou taková místa, kde se člověk touží vracet znovu a znovu ...

                                                                                          Franta

11.03.2016 23:18
Skvělý výlet na celý den,je na co koukat a odvážnější se ke konci můžou i vykoupat v Jizeře.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace