Loading...

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Zelená Hora – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Unikátní uměleckého dílo bezesporu geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho –Aichla. To je barokně gotický poutní kostel sv. Jana Nepomuckého vystavěný v letech 1719 – 1722 na Zelené hoře ve Ždáře nad Sázavou.Od roku 1994 zařazen na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Samotný kostel byl založen na pokyn tehdejšího opata Václava Vejmluvy a to s připravovaným svatořečením Jana Nepomuckého. I tento kostel má svou legendu, a sice tu o Janu Nepomuckém a jeho jazyku. Pravilo se, že když byla otevřen hrob Jana Nepomuckého byl v něm nalezen jeho jazyk zcela neporušen. Tento jazyk jako symbol Jana „mučedníka“ pak nalezneme v samotném centru stavby ve vrcholu kopule. Jde samozřejmě jen o legendu, k jejímuž odkrytí bylo potřeba hodně času, až v roce 1973 vědci potvrdili, že se v hrobě nejednalo o jazyk ale o kus mozku s krevní sraženinou.

Foto: Salwin

Symbolika kam se podíváte. Ano je tomu tak, když se zaměříte pozorněji na tuto stavbu, skutečně je zde určitá symbolika a to číslice 5. Kostel je stavěn do kompozice pěticípé hvězdy, čili pěticípí půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, na hlavním oltáři po té pět hvězd a pět andělů, pět hvězd na svatozáři sv. Jana Nepomuckého. Kolem kostela pak 2x5 kaplí.

Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy.

Od května do září můžete navštívit kostel od 9 -17hod. denně mimo pondělky

V dubnu a říjmu pak pouze soboty a neděle a o svátcích od 9 – 17hod.

Dospělí za vstup zaplatí 70 kč, snížené (studenti, důchodci) pak 45 kč,

Děti do 6 let mají vstup zdarma

Podobné příspěvky
Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Podzimní víkend láká k výletům a tak jsme se vypravili do Žďáru nad Sázavou a okolí. Kromě jiného jsme navštívili i Zelenou horu na okraji města, kde je kostel sv. Jana Nepomuckého.

Poutní kostel na Zelené hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury.

Založení kostela souviselo s připravovaným blahořečením a svatořečením Jana Nepomuckého, poté, co byl v jeho hrobě v pražské katedrále sv. Víta nalezen jeho domnělý zázračně neporušený jazyk. Stavba byla zahájena v roce 1719 rozhodnutím opata žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy a vysvěcena pouhé dva roky poté.

Mystické aspekty dispozice stavby poutního kostela byly zmiňovány již v období jejího vzniku. Základem je kompozice pěticípé hvězdy (pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři), symbol nejen pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinské slově „tacui“ (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltavě po jeho utonutí.

V samém centru stavby, ve vrcholu kupole, se nalézá jazyk jako symbol Jana – mučedníka zpovědního tajemství. Objevuje se i ve tvaru lomených oken. Jejich zakomponování u lucernových kaplí nad vstupními vestibuly připomíná meč zasazený v pochvě. Podle legendy Jan nevyzradil zpovědní tajemství, jeho jazyk zůstal skryt v ústech právě jako meč v pochvě.

Hlavní oltář na východní straně je umístěn do vysoké arkády sahající až ke galerii druhého patra. Plastiky pěti andělů na hlavním oltáři a čtyři evangelisté jsou prací chrudimského sochaře Jana Pavla Čechpauera. Tři z andělů nesou zeměkouli ozdobenou pěti hvězdami (pěti tehdy známými kontinenty, na kterých bylo šířeno křesťanství. Na kouli stojí postava sv. Jana Nepomuckého od Řehoře Thenyho. Celá svatyně působí přes značnou mohutnost stěn dojmem lehkosti. Není zde třeba ornamentální výzdoby či velkolepých barokních fresek, idea je vyjádřena pouhým působením světla v prostoru.

Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy. Vztah deseticípé hvězdy (odkaz na desetibokou mariánskou studnici ve žďárském klášteře) a pěticípé hvězdy (symbol P. Marie) symbolizuje žďárskou cisterciáckou studnici, v jejíž hladině se odráží mariánská hvězda skrze sv. Jana Nepomuckého, který ctil P. Marii stejně jako opat Vejmluva, který nechal kostel vybudovat.

Areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Poslední aktualizace: 23.2.2010
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře na mapě
Autor: Salwin
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu