Loading...

Polabské muzeum - Galerie Melantrich Rožďalovice a Pamětní síně rodáků a přátel Rožďalovic:

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Husova 30, 289 34 Rožďalovice, okr. Nymburk
tel.:+420 325 593 441 nebo 605 422 564
e-mail: rozdalovice@polabskemuzeum.cz
vedoucí pracovišťě: Svatava Krumpholcová

Otevírací doba:
otevřeno při výstavách ve středu, pátek, sobotu a neděli od 10.00 do 16.00 hod., zavírací den pondělí, úterý, čtvrtek

Vstupné:
Základní: 10,- Kč
Snížené: 5,- Kč

V rekonstruovaném, památkově chráněném, patrovém roubeném domě s podloubím je umístěna Galerie Melantrich, v níž se během roku pořádají různé příležitostné umělecké výstavy.
Muzeum nemá bezbariérový přístup.
Stálá expozice: Pouze výstavy

Husova 146 - stará škola, 289 34 Rožďalovice, okr. Nymburk
telefon: +420 325 593 237
telefon: (+420) 325 593 441 nebo 605 422 564
e-mail: rozdalovice@polabskemuzeum.cz
správce: Svatava Krumpholcová

Poštovní adresa:
Polabské muzeum
Galerie Mealntrich Rožďalovice
Husova 30
289 34 Rožďalovice

Otevírací doba:
otevřeno na požádání na výše uvedených kontaktech

Vstupné:
Základní: 10,- Kč, Snížené: 5,- Kč.
Muzeum nemá bezbariérový přístup.
Stálá expozice: Významní rodáci Rožďalovic,

PRŮVODCE EXPOZICÍ:

Málokteré místo se vzhledem ke své velikosti může pochlubit takovým počtem významným osobností, které se zde narodily nebo nějaký čas působily, jako právě nevelké Rožďalovice. Dvě z nich mají celostátní, ba světovou proslulost: Jiří Melantrich Rožďalovský z Aventina (1511-1580) a Gustav Adolf Lindner (1828-1887).
Nejenom jim, ale i mnoha dalším je věnována Pamětní síň rodáků a přátel Rožďalovic, která se nachází ve druhém patře budovy bývalé školy, Husova ulice 146. První z místností stálé expozice návštěvníky seznamuje s početnou galerií významných rodáků a přátel Rožďalovic, s historií a tradicemi města. Mimořádná pozornost je věnována životním osudům a odkazu zakladatele české pedagogiky jako vědy a prvního profesora české pedagogiky na Karlově univerzitě Gustava Adolfa Lindnera,. Druhá místnost informuje o osobnosti Jiřího Melantricha, českého knihtiskaře a nakladatele. Jeho život a dílo přibližují vedle biografických údajů i repliky dobových knihařských nástrojů a fotografický materiál.


Z historie objektu:
Prvotní snahy o vytvoření místního muzea se objevily již po druhé světové válce. V této době začal pan řídící Horák postupně shromažďovat jednotlivé muzejní dokumenty a exponáty. Nejprve došlo v roce 1956 k otevření muzea v prostorách rožďalovické fary, ale MNV společně s ONV rozhodlo, že z ideologických důvodů nemůže být sídlem muzea církevní objekt, a proto byla asi po dvou letech expozice přestěhována do prostor přízemí bývalé školy, které se ovšem ukázaly pro svou nadměrnou vlhkost být zcela nevhodné. V 60. letech byla cela sbírka z rozhodnutí ONV městu odebrána a odvezena do Poděbrad. Některé exponáty se po přemístění nenávratně ztratily.
Stávající Pamětní síň rodáků a přátel vybudovalo Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze za účinné podpory a obětavé pomoci ředitele místní ZŠ Františka Karáska, již výše uváděného národopisce a učitele Josefa Horáka a taktéž učitele Františka Hazdry. Veřejnosti byla slavnostně odevzdána 3. září 1977. Libreto a scénář v první místnosti vypracoval PhDr. Bohumil Novák, úpravu provedl grafik Jiří Lupoměský. Autorem libreta, scénáře i grafické úpravy ve druhé místnosti, která byla zprovozněna v roce 1978, je PhDr. Jana Hrabětová.

Poslední aktualizace: 16.9.2009
Polabské muzeum - Galerie Melantrich Rožďalovice a Pamětní síně rodáků a přátel Rožďalovic: na mapě
Autor: mazlik224
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu