Loading...

Planica – centrum klasického lyžování (Nordijski center Planica)

Turistické cíle Ski areál

Pokud někdo vysloví název obce Rateče, asi to téměř nikomu nic neřekne. Pokud se ale někde objeví adresa Nordijski center, 4283 Rateče – Planica, budou asi všichni hned doma. Vždyť na zdejším mamutím můstku si svůj osobní rekord vytvořila překonáním 200 metrové hranice i většina našich skokanů na lyžích. Jak ale název zdejšího střediska napovídá, není určeno jen skokanům, ale všem, kteří provozují tzv. klasické, nebo též severské, lyžování. Jedná se tedy o skokany na lyžích, běžce na lyžích a severské kombinátory. A ti věichni zde mají podmínky pro trénink i závody více než dobré.

Foto: markyz63

Planica Nordijski center nabízí celkem sedm nových moderních můstků s kompletním zázemím a jeho současná podoba je výsledkem velké rekonstrukce, provedené bratry Gorišky. Součástí centra jsou rovněž běžecké trati (v létě využívány hlavně bruslaři na in-linech), vyhlídková plošina, dvojpodlažní Planické muzeum (vstupné 6 euro), aerodynamický tunel, horolezecká stěna, hříště na kolektivní sporty (včetně fotbalu) a hotel s restaurací. Kromě venkovních běžeckých tras jsou k dispozici také běžecké dráhy uvnitř krytého lyžařského stadionu. Nejmladší návštěvníci pak mají možnost navštívit dětský zábavní park a využít lze i dětského koutku. A zmínit musíme rovněž Dom Planica (nejstarší objekt v areálu, kde se nachází „staré“ muzeum a restaurace), Kruhovou věž (mediální centrum, skokanský simulátor, restaurace a „nové“ muzeum), dům slovinské RTV, objekty technické podpory, podzemní tunel spojující Kruhovou věž s Letalnicí a tři lyžařské vleky.

Planické centrum bývalo v minulosti pro veřejnost otevřeno denně, kromě pondělí, a to v čase od 10:00 do 16:00 hod., ale v současné době je všechno jinak (mnohé servery i jiné informační prameny však stále uvádějí tuto neplatnou informaci).  Platí tedy, že pondělní zavíračka byla zrušena a otevřeno je v pondělí až čtvrtek od 9.00 do 16.00 hod a od pátku do neděle v 9.00 až 18.00 hod.. Pokud se zde ovšem zrovna konají třídenní závody v letech na lyžích, je potřeba počítat s tím, že se zde potkáme s několika desítkami tisíc diváků.

Nordijski centrum Planica bylo v obci Rateče-Planica, nacházející se nedaleko významného centra sjezdového lyžování, tedy městečka Kranjska Gora, slavnostně otevřeno již počátkem února roku 1934. Tehdy byla jeho podoba, samozřejmě úplně jiná než dnes. V březnu roku 1969 byl uveden do provozu můstek, určený k letům na lyžích, který byl zmodernizován v prosinci roku 2015. Se vznikem původního centra je nejčastěji spojováno jméno místního obchodníka se sportovními potřebami a duchovního otce planického střediska Joso Gorece. A také jednotlivých konstruktérů můstků, kterými postupně byli Ivan Rozman, Stanko Bloudek, bratři Vlado a Janez Gorišekovi a Klemen Kobal.

Foto: markyz63

Planica Nordic Centre, jak zní mezinárodní název tohoto komplexu, zařazeného již také mezi slovinské památky, je jediným centrem klasického lyžování, kde jsou na jednom místě všechny typy skokanských můstků – tedy malý, střední, velký i mamutí. Svého času zde bývaly i další můstky, od první K20 z roku 1930, přes můstky K30, K40, K50, K60 i K70. Všechny byly postupně zrušeny, jejich profily však můžeme někde pořád ještě dobře vidět. Cvičné „dětské“ můstky HS15, 30 a 45 m byly naopak vybudovány v roce 2014.

Zejména o „mamutovi“ by se jistě daly popsat stohy papírů všech formátů, ale snad bude stačit, když se na závěr soustředíme už pouze na rekordy i rekordmany planického můstku a na jeho technické parametry. Na úvod snad jen dva nejdůležitější mezníky: první stovku zde překonal v roce 1936 Rakušan Josef „Sepp" Bradl (můstek Bloudkova velikánka) a první dvoustovku roku 1994 Fin Toni Nieminen (můstek Letalnica). S dotekem sněhu to však těsně před ním dokázal už Rakušan Andy Goldberger. V každém případě zde byla méta 200 m překonána poprvé v dějinách tohoto sportu.

Konstrukční bod můstku Letalnica je 200 metrů, normový bod 225 m a neoficiálně zde bylo nejvíce skočeno 252 m. Oficiální rekord můstku drží – s délkou 248,5 m – Slovinec Peter Prevc. Na můstku Bloudkova velikánka je K-bod 125 m, N-bod 139 m a oficiální rekord drží opět Peter Prevc (142 m). Střední můstek má K-bod ve vzdálenosti 95 m a N-bod 104 m. Nejznámější je, samozřejmě, mamutí Letalnica, čili Létající kopec bratří Gorišeků. Na něm padly přibližně tři desítky světových rekordů, za což vděčí zejména svému sklonu.

Z rekordmanských jmen musíme jmenovat v první řadě našeho Jiřího Rašku. Ten v Planici 21. března 1969 skočil 156 metrů a podělil se tak s Norem Wirkolou o první zdejší světový rekord, který vydržel jen jeden den. Ten nový vytvořil opět Raška, měl hodnotu 164 m a životnost opět jen 24 hodin. V letech 1985 až 1994 zde řádil převážně zmíněný „Létající Fin“ Nieminen. V pozdějších letech ho až na výjimky vystřídali Norové (Bredesen, Otessen, Ingebrigtsen a Romoeren), které čtyřikrát doplnil další Fin, Matti Hautamäki.

Dnes už si na tomto úžasném můstku může „skočit“ každý znás. Od září 2015 je zde totiž zpřístupněna tzv. zip line, Zavěšeni na ocelovém laně si návštěvníci planického centra mohou vyzkoušet jaké to je, když na 566 metrech překonají převýšení 202 metrů (start v nadmořské výšce 1151 m, odrazová hrana 949 m). Celý „skok“ trvá přibližně 40 sekund při rychlosti pohybující se od 40 km / hod. po 90 km / hod.

Poslední aktualizace: 24.3.2017
Nadmořská výška:
936 metrů nad mořem
Planica – centrum klasického lyžování (Nordijski center Planica) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Planica – centrum klasického lyžování (Nordijski center Planica)

Z Planici do Tamaru
Z Planici do Tamaru
Údolí, dolina
Přijeli jsme do Planici ke skokanským můstkům autobusem a odtud šli pěší túru krásným údolím s Julskými alpami po obou stranách. Na…
0.8km
více »
Slovinská oáza klidu - Národní rezervace Zelenci
Slovinská oáza klidu - Národní rezervace Zelenci
Jezírko
Národní rezervace Zelenci je v ranních hodinách (my zde byli okolo sedmé) oázou klidu.Zaparkujete na nedalekém bezplatném parkovišti a okolí se zdá být poněkud všední, ale stačí…
1.9km
více »
Slovinsko - den č.2 (Zelenci, Kranjska Gora, Vršič Pass, vodopády Boka)
Slovinsko - den č.2 (Zelenci, Kranjska Gora, Vršič Pass, vodopády Boka)
Cestopisy
Den jsme začali v národní krajinné oblasti Zelenci, která vypadá z počátku nenápadně, ale když k ní dorazíte, tak vás naprosto uchvátí. Nachází se zde nevelké neplacené…
1.9km
více »
Sáva Dolinka-pramen
Sáva Dolinka-pramen
Jezero
Pramen řeky Sáva Dolinka je vlastně travertinové jezero. Dojeli jsme k…
2.4km
více »
Podkoren – kostel sv. Ondřeje  (cerkev svetega Andreja)
Podkoren – kostel sv. Ondřeje (cerkev svetega Andreja)
Kostel
Nejvýraznější stavbou a nejvýznamnější památkou historické slovinské obce…
3km
více »
Podkoren – historická obec, kde se skutečně jezdí lyžařský SP Kranjska Gora
Podkoren – historická obec, kde se skutečně jezdí lyžařský SP Kranjska Gora
Vesnice
Možná to mnohé překvapí, ale skutečným středobodem věhlasných závodů Světo…
3.2km
více »
(Skoro až) na Mangart přes Ponza Grande
(Skoro až) na Mangart přes Ponza Grande
Cestopisy
Aktivita na strava.com ZDE V roce 2016 jsme vystoupali …
3.6km
více »
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 1 (italská horská jezera a Planica)
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 1 (italská horská jezera a Planica)
Cestopisy
Při pohledu z okna jistě mnozí rádi zavzpomínají na letní dny, kdy…
3.8km
více »
Laghi di Fusine
Laghi di Fusine
Jezero
Laghi di Fusine jsou dvě jezera, Horní a Dolní, v Julských Alpách blízko…
3.8km
více »
Laghi di Fusine - Jezero Fusine
Laghi di Fusine - Jezero Fusine
Jezero
Nedaleko hranic se Slovinskem a R…
3.8km
více »
Malá Mojstrovka 2332 m n.m.
Malá Mojstrovka 2332 m n.m.
Hora
Malá Mojstrovka 2332 m n.m. 27.8.2013  Ráno pohled z okna, hm tak snad…
4.5km
více »
Kranjska Gora – socha Zlatoroha a pověst o něm (kip Zlatorog)
Kranjska Gora – socha Zlatoroha a pověst o něm (kip Zlatorog)
Výletní místo
Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá … já se určit…
4.8km
více »
Kranjska Gora - jezero Jasna
Kranjska Gora - jezero Jasna
Jezero
Světoznámé slovinské lyžařské středisko Kranjska Gora, ležící ned…
4.9km
více »
Kranjska Gora – kostel Nanebevzetí Panny Marie  (cerkev Device Marije Vnebovzete)
Kranjska Gora – kostel Nanebevzetí Panny Marie (cerkev Device Marije Vnebovzete)
Kostel
Slovinské městečko Krajnska Gora proslulo zejména okolními sjezdov…
5km
více »
Oáza klidu - Kranjska Gora
Oáza klidu - Kranjska Gora
Jezero
Jezero v Kranjske Gore jsme navštívili okolo sedmé hodiny ranní a to byla snad nejlepší doba na návštěvu.Po příjezdu na témeř prázdné neplacené parkoviště jsme žádné jezero…
5.1km
více »
Kranjska Gora v Julských Alpách
Kranjska Gora v Julských Alpách
Městečko
Mezi Julskými Alpami a Karavankami najdeme horské městečko Kranjska Gora.…
5.1km
více »
Kranjska Gora – Liznjekův dům, černá kuchyně  (Liznjekova domačija)
Kranjska Gora – Liznjekův dům, černá kuchyně (Liznjekova domačija)
Skanzen
Slovinská Kranjska Gora svým návštěvníkům nenabízí jen množství…
5.2km
více »
Kranjska Gora - středisko zimních sportů
Kranjska Gora - středisko zimních sportů
Městečko
Velmi známé a oblíbené zimní středisko Kranjska Gora (Kraňská Hor…
5.4km
více »
Nebezpečná cesta na Vršič Pass
Nebezpečná cesta na Vršič Pass
Rady a tipy
Cesta na Vršič Pass vede klikatými a velmi strmými silnicemi. Silnice jsou v zatáčkách z dlažebních kostek, zbytek je asfaltový. V některých místech je silnice tak strmá …
5.5km
více »
Výstup na Prisank (Prisojnik) 2547 m.n.m.
Výstup na Prisank (Prisojnik) 2547 m.n.m.
Trasy
Trasa vyžaduje přiměřenou fyzickou kondici. Není vhodná pro děti, psy,…
5.5km
více »
zavřít reklamu