Loading...

Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky

Turistické cíle Památky a muzea Drobné památky

Smetanovy sady, největší z olomouckých městských parků se nachází jižně od historického centra Olomouce. Na severu jsou ohraničeny Vídeňskou ulicí, na západě Havlíčkovou ulicí, na jihu železniční tratí a na východě Polskou ulicí.

V prostoru současných Smetanových sadů se původně nacházelo předměstí Německý Povel, které bylo při budování bastionové pevnosti v pol.18.stol. přestěhováno a budovy odstraněny. Olomoučtí měšťané si v r.1820 na vojenské správě pevnosti vymohli v tomto prostoru mezi Terezskou a Kateřinskou bránou vybudovat výletní místo pro obyvatele olomoucké pevnosti, vysázet okrasné stromy a keře. Z iniciativy olomouckého biskupa, arciknížete Rudolfa Jana byla v letech 1822-23 vysázena alej se 160 topoly, která byla nazývána Rudolfova alej. Uprostřed aleje byl postaven dřevěný kiosek. V r.1832 dostalo Rudolfovu alej do své správy město, které potom v r.1837 kiosek přestavělo na letní Restauraci. Za prusko-rakouské války v pol. 19.stol. byla alej podle demoličního reversu zničena, neboť muselo být zlikvidováno vše co překáželo v rozhledu z pevnostních hradeb. Po uzavření míru v červenci 1866 se započalo podle projektu architekta Maxe Machánka s obnovou parku. Postupně byla vysázena čtyřřadá alej s ořešáků a platanů a řada drobných staveb. Park byl potom za přítomnosti císaře Františka Josefa I. v r. 1875 slavnostně otevřen s novým názvem C. K. Stadtpark. Největší rozvoj sadů nastal po r. 1877 za ředitele městských parků Karla Pohla. Byl založen rybník s ostrůvkem a vodotryskem. Místo dřevěné letní restaurace byl v r. 1879 vybudován novorenesanční lázeňský pavilon s Restaurací a alegorickou sochou znázorňující Olomouc. Někdy se pro dnešní Restauraci, lázeňský pavilon používal i honosnější název „lázeňská dvorana", nebo také „Wilhelmshalle" (Vilémova síň) podle sponzora městského parku, olomouckého dómského probošta Viléma Schneeburga, současně s ní vznikl i již neexistující skleník železné konstrukce se sochou bohyně Flory se Schneeburgovým erbem. Před lázeňským pavilonem byl zbudován bazén s umělým skaliskem a vodotryskem. V r. 1886 byla ve velkém dřevěném skleníku přeneseném ze zámeckého parku ve Velké Bystřici, vybudována oranžérie s cizokrajnými a tropickými rostlinami. Po krutých mrazech v r. 1893 poškozené ořešáky i platany nahradili na jedné straně aleje jírovci a na druhé lípami, vždy ale jen v jedné řadě. V r. 1895 pak byl postaven naproti lázeňskému pavilonu secesní hudební altán.

V r. 1902 vyrostla první botanická zahrada a po ní následovaly skleníky a bazény pro vodní rostliny. Podle návrhu nového ředitele městských parků Emanuela Černého byla v r.1919 část korun stromů v hlavní aleji ořezána, aby na záhony ve střední části aleje dopadalo více světla. Pískovcový pomník Bedřicha Smetany salegorickým ztvárněním jeho děl, který dal také sadům název, stával původně od r. 1925 na druhém konci aleje, asi 100 metrů od hlavního vchodu. Pomník jehož autorem byl akademický sochař Rudolf Březa a architekt J.Štěpánek, byl na současné místo nedaleko Polské ulice přemístěn v r. 1967. V letech 1927-1930 byl vybudován na ploše 1500 m čtverečných, největší a nejvýznamnější Palmový skleník o rozměrech 72,5 x 20 m a výšce 12 m. Do oranžerie bylo mimo jiné přesazeno na 70 ks různých druhů palem ze staré oranžérie a ze skleníků z moravských zámků. Cizokrajné rostliny ze všech koutů světa doplňuje také cizokrajná, především jihoamerická fauna. V r. 2003 se prvním obyvatelem akvaterária, připomínajícím jihoamerický prales, stal kajman brýlový se jménem Fany podle olomouckého herce Františka Řeháka, který se stal jeho kmotrem. V 60. letech 20.stol. byl vybudován skleník tropické flory, kaktusový skleník a subtropický skleník, nazývaný podle vysázených exponátů také citrusovým, ve kterém je umístěna také kolekce hmyzožravých rostlin ze sbírek olomoucké Univerzity Palackého. Kaktusový skleník se může pochlubit více jak 3000 kusy kaktusů, mezi kterými jsou podle tradice i kaktusy rodu Astrophytum, které pocházejí od českého botanika a cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Sbírkové skleníky patří k největším v ČR a každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí své plody desítky nejrůznějších druhů exotických rostlin.

Smetanovy sady mají zajímavou sochařskou výzdobu po celém svém areálu. Řada děl, především vstupní portál do palmového skleníku z r.1927 a pomník botanika a ředitele české reálky v Olomouci Františka Polívky a jeho manželky, je od Julia Pelikána, žáka jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů J. V. Myslbeka. Nedaleko palmového skleníku stojí od r. 1932 kamenný pomník postavený na paměť světového esperantského kongresu, socha dívky je na okraji stromů, které stojí kolem nedalekého paloučku. Nedaleko je také kašna s tučňákem, kterého připravili vandalové o hlavu. Plastiku najdete také u velkého jezírka s fontánou. Fontány pro okrasu i zpříjemnění ovzduší v letních vedrech najdete v různých částech parku.

Prostor parku byl v r. 1958 využit pro konání první regionální „Výstavy květin podniků místního hospodářství". Pro velký zájem veřejnosti, která v počtu asi 62 tisíc návštěvníků výstavu zhlédla, se výstava v dalších letech opakovala a v r. 1960 se konala již „Celostátní výstava okrasného zahradnictví". Výstavy se svelkým úspěchem každoročně opakovaly, v r. 1965 již se zahraniční účastí z Dánska a Holandska. Název FLORA Olomouc se poprvé objevil v názvu olomouckých výstav, které se pořádaly dvakrát do roka, jako Jarní a letní výstava v r.1967, kdy se také na místě po bývalých hřbitovech, připojeném k sadům vybudoval největší ústřední pavilon A. Výstava Flora Olomouc se postupně stala prestižní mezinárodní přehlídkou zahradnictví s veletrhy spojenou s oceňováním nejlepších vystavovatelů, výpěstků, aranžování květin atd. Na výstavách bývají také křty nových květinových odrůd. Nejvyšším odborným uznáním výstav Flora Olomouc je cena Novitas Olomucensis. Od r. 1990 se výstaviště FLORA uzavírá „Podzimními zahradnickými trhy" zvanými „Hortikomplex"-přehlídkou okrasných stromů, drobné zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb.

Poslední aktualizace: 7.8.2009
Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky na mapě
Autor: hanakzhor
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky

Za souborem unikátních historizujících vil a předraženým tvarůžkem  (Olomouc, Vídeňská ulice)
Za souborem unikátních historizujících vil a předraženým tvarůžkem (Olomouc, Vídeňská ulice)
Tipy na výlet
Doporučovat někomu jako tip na výlet nějakou ulici s několika vilkami je…
0.1km
více »
Noc kostelů 2011 - Olomouc a okolí
Noc kostelů 2011 - Olomouc a okolí
Tipy na výlet
V letošním roce se 27. 5. 2011 uskuteční další ročník akce Noc kostelů. V…
0.1km
více »
Olomouc – vila Ignáce Briesse  (Vídeňská ulice)
Olomouc – vila Ignáce Briesse (Vídeňská ulice)
Dům, budova
Krásná bílá historizující vila, postavená pro Ignáce Briesse koncem 19.…
0.1km
více »
Olomouc - vila Wilhelma Briesse  (Videňská ulice)
Olomouc - vila Wilhelma Briesse (Videňská ulice)
Dům, budova
Vila Wilhelma Briesse je jedním z památkově chráněných obytných objektů,…
0.1km
více »
Olomouc – vila Hanse Passingera  (Videňská ulice)
Olomouc – vila Hanse Passingera (Videňská ulice)
Dům, budova
Jednou z řady pozoruhodných vil na Vídeňské ulici v Olomouci je…
0.1km
více »
Terezská brána
Terezská brána
Hradby
Terezská brána se nachází na třídě Svobody v Olomouci. Tato barokní brána vznikla v roce 1752, když bylo budováno pevnostní opevnění. Pojmenování…
0.1km
více »
Olomouc-město-tř.Svobody a okolí-drobné památky
Olomouc-město-tř.Svobody a okolí-drobné památky
Drobné památky
Třída Svobody, jedna z hlavních olomouckých ulic se nachází v…
0.2km
více »
Olomoucká Noha
Olomoucká Noha
Socha
Sochu obrovské Nohy najdeme od poloviny loňského roku v olomouckých…
0.2km
více »
V Olomouci na Adventu po roční pauze (2023)
V Olomouci na Adventu po roční pauze (2023)
Tipy na výlet
Do Olomouce, vlakem. Od loňska je plně funkční opravená a elektrifikovaná dráha pře Libinu, Uničov a Šternberk, takže pokud…
0.2km
více »
Jeseníky – Sudety, světy v mlze
Jeseníky – Sudety, světy v mlze
Tipy a novinky
Termín: 8.7. - 28.8.2022Jsou krajiny, kde se jenom obtížně zorien…
0.2km
více »
Olomouc - Smetanovy sady s Rudolfovou aleji
Olomouc - Smetanovy sady s Rudolfovou aleji
Park
Keďže sme navštívili výstavisko Flora Olomouc, pohybovali sme sa vlastne…
0.2km
více »
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Cestopisy
Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento mokrý cestovatelský příběh s podtitule…
0.2km
více »
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Cestopisy
   Naše země se sice nemůže pochlubit rezervací, v níž by se na koních…
0.3km
více »
Pozdně jarní procházka Olomoucí aneb nejen kašny a maskarony
Pozdně jarní procházka Olomoucí aneb nejen kašny a maskarony
Cestopisy
Přestože jsou půvaby hanácké metropole do jisté míry limitovány okolní…
0.3km
více »
Orchideje, orchideje, orchideje … a podzimní Olomouc
Orchideje, orchideje, orchideje … a podzimní Olomouc
Tipy na výlet
Nejen ctitelé – a hlavně ctitelky - pestrých barev a vstavačovitých…
0.3km
více »
Olomouc – Městská tržnice
Olomouc – Městská tržnice
Dům, budova
Halová budova olomoucké Městské tržnice je dlouhodobě chátrající přízemní …
0.3km
více »
Rudolfova alej ve Smetanových sadech v Olomouci
Rudolfova alej ve Smetanových sadech v Olomouci
Odpočinkové místo
Smetanovy sady v Olomouci jsou rozlehlým parkem, který je návštěvníkům…
0.3km
více »
Olomouc - Výstaviště Flora 2022- Květy a světy
Olomouc - Výstaviště Flora 2022- Květy a světy
Botanická zahrada
Po dvoch rokov odmlky sa opäť otvoril areál olomouckého…
0.3km
více »
Olomoucké vyhlídky
Olomoucké vyhlídky
Vyhlídka
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k…
0.3km
více »
"Sváteční" procházka Olomoucí
"Sváteční" procházka Olomoucí
Město
Dnes jedeme do Olomouce oslavit 20.narozeniny mé dcery a protože je…
0.3km
více »
zavřít reklamu