Loading...
Zelený parčík na Klárově pocitově zklidňuje rušnou automobilovou a tramvajovou dopravu. V parčíku jsou dnes umístěny dva památníky. Blíže u řeky stojí památník s praporem připomínající oběti druhého odboje. Druhý památník, z roku 2014 je Okřídlený lev. Tento památník je věnován 2500 československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Britském královském letectvu a mnozí se účastnili bitvy o Británii.
Památník se lvem je zajímavý svým původem, vzezřením i bojem památkářů s radnicí Prahy 1 o jeho umístění. O stavbu památníku se zasloužila britská komunita, která žije v Česku a na Slovensku. Tato komunita vybrala téměř 100% prostředků na stavbu, tedy celkem 3,3 miliony. O vznik se zasloužil Euan Edworthy, který žije v Česku. Odhalil ho britský poslanec, vnuk Winstona Churchilla. Odhalení pomníku doprovodila hudba Royal Air Force. Socha je dílem britského sochaře Colina Spoffortha. Na pomníku je česká pouze žula na podstavci a sochu odlila česká slévárna v Horní Kalné. Samotnou sochu tvoří dvoumetrový okřídlený lev. Lev stojí na betonovém podstavci, který je oplátován železnými plechy připomínající plášť letadla. Lev působí velmi bojovně až zle. Vyjadřuje tedy vskutku nelítostný boj pilotů.
Památník vzhledem i umístěním ovšem vzbudil dost emocí. Mnozí odborníci kritizovali uměleckou hodnotu díla i nerespektování pravidel při výběru díla. Mezi kritiky památníku patřila například Eliška Kaplicky, nebo primátorka Krnáčová. Nebyla totiž řádná soutěž, schválení odbornou komisí, ani odsouhlasení umístění. Magistrátní úředníci proto dali Praze 1 pokutu 150000Kč za nepovolenou stavbu. Tuto pokutu zaplatil údajně starosta Lomecký ze svého. Každý může sám posoudit, jestli se mu památník líbí a mají pravdu památkáři, nebo radnice Prahy 1. Jisté je, že památník stojí na velmi exponovaném místě poblíž stanice a budí zájem lidí. O jejich pozornosti svědčí například květiny, nebo šálou zavázané pracky lva.