Loading...

Ochozská jeskyně.

Turistické cíle Jeskyně

Jedná se o jednu ze zajímavějších jeskyní, kde nejsou (naštěstí) betonové chodníčky a prohlídka má vyšší hodnotu už jen například z toho důvodu, že se otevírá jen dvakrát v roce. A to nejprve při příležitosti „Dne Země“ a na podzim někdy v období kolem (většinou před) svatým Václavem. Toto je velmi vhodné sledovat na stránkách jeskyňářů majících tuto a okolní jeskyně „na starosti“. Těmi v současnosti je ZO 6-11 Královopolská (Královo Pole je část Brna). To je zárukou pohody a klidu a především vlastní bezpečnosti (jak z hlediska „paragrafů“ tak i těch skutečně objektivních). Má trošku jinou atmosféru oproti těm čtrnácti oficiálně veřejně přístupným, kde je všechno uděláno tak aby se návštěvník raději ani moc neunavil. Moc toho tajemna tam není. Tím nechci říct, že by nebyly krásné, ale davy tlačících se znemožňující provedení byť jediné alespoň trochu přijatelné fotky, také není to pravé ořechové. Ochozská jeskyně je někde na pomezí těchto mnohdy až příliš upravených jeskyní a těch, které jsou „ryzí“. Člověk zde musí mít přilbu (alespoň cyklistickou, lépe lezeckou), gumáky jsou také vhodné, jinak je velmi pravděpodobné, že po „blátíčku“ budou boty „na odpis“, rukavice a čelovku. Protože v jeskyních bude po chvíli spousta věcí odmítat spolupráci, tak svítilen více. Případný fotoaparát aby byl vodotěsný. Sice je o návštěvu jeskyně velký zájem a tak riziko, že by tu zůstal člověk sám a potmě není moc reálná, na druhou stranu je vhodné se vždy poctivě připravit a v jeskyních je světlo základ. Představa, že pár metrů za vchodem musí být přece dobře vidět, není mnohdy pravdivá. V jeskyni bývá velká vlhkost, minimálně se dá čekat, že na mnoha místech bude „kapat shora“. Jeskyní protéká, alespoň někdy, Říčka. Správně je zde velké počáteční písmeno, jedná se o jméno toku. Nevím jak to bývalo u jiných „Otevřených dnů“, ale když jsem zde před několika lety byl já, tak žádná voda tady netekla. Kamínky v nejnižších částech ale zřetelně dokazují, že zde voda reálně tekla, stejně tak to dokumentují i některá videa na internetu. Jeskyni bych doporučil prakticky komukoliv, kdo může bez problému chodit. Nižší profil je jen na začátku v tzv.: „Hadici“. Pak jsou již prostory značně rozsáhlé a pokud jsem si do té doby snad myslel, že na přilbě mám světlo, které bude „pánem éteru“, tak zde dostala tato představa silně „na frak“. Na rozměry mnoha desítek metrů neměla mnoho šancí, že by mi pomohla k lepším snímkům. Později jsem si všiml, že jeskyňáři nejzajímavější místa pomáhali osvětlovat halogenovými reflektory napájenými z autobaterie. V souboji s nimi byla moje svítilna s neskutečným výkonem 8W (v té tobě jsem nevěděl o žádné silnější) jenom „mžourátkem“. A to i tehdy, když jsem do ni dal nenabíjecí články, v jejichž kombinaci bylo místo necelých pěti voltů, voltů šest. Rozdíl mezi svitem byl velmi výrazný, ale i tak bylo světlo dobré pro to abych sám velmi dobře viděl, ale na rozumnou fotku pořád ne.

 

Nyní k základním informacím o jeskyni. Její přesné „kódové“ značení je K230 12 18 J14220. Číslo 230 znamená, že se jedná o kras v Brněnské vrchovině. Nachází se v CHKO Moravský kras, přesněji „Ochozský kras“ v přírodní rezervaci „Údolí Říčky“. Na jedné informační tabuli je uvedeno, že vstupovat do jeskyní se nesmí, ale také třeba i to, že zde není možno tábořit a hlavně je zakázáno rozdělávání ohně. Tyto pravidla jsou obecně platná prakticky všude, ale i tak se najdou takoví, kteří si s klidným svědomím rozdělají ohýnek pod (nebo u) „Švédova stolu“ - portálové jeskyně nedaleko té slavnější Ochozské. O tom, že postup jeskyní by nemusel být extrémní problém je i to, že hloubka je cca 8 metrů, což na jeskyně není příliš moc. Délka jeskyně je cca kilometr a tři čtvrtě. Denivelace je ovšem už pěkných 59 metrů. To již naznačuje, že na cestě by mělo být několik „výškových vlnek“ a hádám, že zhruba za první polovinou délky zpřístupněné trasy se musí několik výškových metrů vystoupat.

 

Jeskyně se stává při povodních odtokovým korytem Hostěnického potoku. Pokud se člověk dívá do mapy asi se bude podivovat co to zde píši? Dyť u Ochozské jeskyně vidí jen potok Říčka a široko daleko nic! Když se ale podrobněji podívá na mapy.cz/turisticka, tak uvidí nenápadnou modře tečkovanou občas lomenou spojnici k asi půl kilometru východně vzdálenému tzv.: „Hostěnickému propadání“. Pokud tedy bude dostatek vody v Hostěnickém potoce, tak zde bude nadbytečná voda vtékat i do tajemných podzemních prostor. Podle mapy by tato voda měla protékat přibližně souběžně s velmi krásným místem nedaleko popisované jeskyně a to svým způsobem něco jako malá „soutěska“ s názvem „Kamenný žlíbek“. Když je v jeskyni „velká voda“, tak odtéká právě hlavním vstupem Ochozské jeskyně. Pokud je vody skutečně dost, tak prý zaplavují vstupní chodbu až ke stropu. „Hadice“ je dlouhá necelých dvěstě metrů a pokračuje do „Hlavních dómů“. Právě do těch, kde výkon mé nejsilnější čelovky dostal „výchovný párfacek“. :-) Pokud se přibližně v polovině Hlavních dómů otočíme dozadu uvidíme „Zkamenělou řeku“. Pro pochopení toho proč neměla má svítilna moc šancí uvedu její základní rozměry. Délka 250 metrů, šířka až 30 metrů a výška poctivých 15 až dvacet metrů. To je výška velmi solidních skal a mrazových srubů na Severní Moravě a Valašsku. Mimo přístupnou trasu by se mělo dát, alespoň podle chytrých knih o jeskyních a videí jeskyňářů na internetu, kousek před „Smuteční vrbou“ odbočit doleva do asi půl kilometru dlouhé chodby v povodňovém stavu se sifony až k Hostěnickému propadání. Jak je vidět, tak se zde nacházejí nádherné plazivky a ještě krásnější výzdoba. Naopak v „Labyrintu“ (za „Smuteční vrbou“) se prý nacházejí propasti a komíny s největší prostorou, s „Balvanitým dómem“.

 

Jeskyně je velmi významným zimovištěm netopýrů a vrápenců. Ochozská jeskyně byla objevena v roce 1830.

 

V jednom místě také bylo vidět zařízení na „měření skapu“, atd. Pokud nám ještě někdy politicko-ekonomicko-epidemická situace dovolí se vůbec do jeskyní ještě podívat, tak návštěvu Ochozské určitě všemi deseti doporučuji a to praktiky komukoliv. V okolí určitě neminout Kamenný žlíbek, jeskyni Pekárna nebo také Kostelík s délkou přes 60 metrů, kde se v zimě vytváří krásné ledové „tyčky“ („krápníčky“). Pak jsou zde ještě další jeskyně, třeba „Švédův stůl“ a pak ty jež jsou přístupné jen jeskyňářům a těmi jsou například prý nejblátivější jeskyně „Malčina“ a také jeskyně „Netopýrka“ jíž ve spodních patrech protéká potůček. Tato místa jsou už ovšem určená jen těm, kteří mají znalosti, natrénováno a především zkušenosti k vyřešení případných problematičtějších situací.

 

Pokud by pro někoho byla Ochozská jeskyně příliš snadná, tak doporučuji ještě jednu jeskyni nedaleko a to pro změnu v „Tišnovském krasu“. Jeskyně se nachází na kopci Květnice a jmenuje se „Králova“ podle objevitele nejznámějších ledových jeskyní na Slovensku. Zaručuji, že odtud člověk nevyleze čistý a pokud nebude hodně trénovaný, tak po této jeskyni i výstup na vršek Květnice bude „bolet“. To jak je „rozlámaný“ zjistí až za pár dní doma. :-) Inu zážitek na který bude s chutí a nadšením vzpomínat nebo mě za tento nápad bude nenávidět. Není žádná jiná možnost někde mezi. :-)))))

Poslední aktualizace: 20.10.2020
Nadmořská výška:
325 metrů nad mořem
Ochozská jeskyně. na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ochozská jeskyně.

Kamenný žlíbek
Kamenný žlíbek
Skalní útvar
Pokud navštívíte jižní část Moravského Krasu a jeho nejznámější cíl -…
0.2km
více »
Ochozská jeskyně v Moravském krasu
Ochozská jeskyně v Moravském krasu
Jeskyně
Ochozská jeskyně je nejrozsáhlejší jeskynní systém v jižní části…
0.2km
více »
Jeskyně Pekárna
Jeskyně Pekárna
Jeskyně
Pravěké osídlení je v našem okolí jen málo patrné, protože bylo většinou…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Ochozská jeskyně
Turistické rozcestí Ochozská jeskyně
Rozcestí
Nachází se v údolí potoka Říčky poblíž Ochozské jeskyně, v jižní části CHKO Moravský kras, ve významné přírodní rezervaci Údolí Říčky.…
0.4km
více »
Do nitra Ochozské jeskyně
Do nitra Ochozské jeskyně
Tipy na výlet
Při našich průzkumných akcích do jeskyní Moravského krasu bychom…
0.4km
více »
Jeskyně Pekárna
Jeskyně Pekárna
Přírodní památka
Jedná se o paleovýtokovou jeskyni, která se nachází v levé skalna…
0.4km
více »
Jeskyně Pekárna v Moravském krasu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně Pekárna v Moravském krasu
Jeskyně
Nedaleko Ochozské jeskyně najdeme několik malých jeskyní. Nejkrásnější a…
0.4km
více »
Jeskyně Netopýrka
Jeskyně Netopýrka
Jeskyně
Nachází se v jižní části Moravského Krasu v povodí Hádeckého potoka…
0.5km
více »
Ochozská jeskyně
Ochozská jeskyně
Jeskyně
Nejrozsáhlejší jeskynní systém v jižní části Moravského krasu, dlouhý 1950 m. Byla objevena roku 1831. Jedná se vlastně o výtokovou jeskyni Hostěnick…
0.5km
více »
Jeskyně Netopýrka zdolána 5-ti letým chlapem
Jeskyně Netopýrka zdolána 5-ti letým chlapem
Jeskyně
Dnes jsme se opět vydali do Údolí Říčky se synem zdolat další jeskyni. Počasí bylo příjemné,lehce pod mrakem. Auto jsme nechali u…
0.5km
více »
Dobrodružná výprava k potůčku v jeskyni "Netopýrka".
Dobrodružná výprava k potůčku v jeskyni "Netopýrka".
Jeskyně
       Delší dobu jsem přemýšlel jestli mám o této jeskyni psát nebo si to nechat jen pro sebe. Jeskyně se nachází v ochozské (nejji…
0.5km
více »
Hádecká propadání
Hádecká propadání
Krasový útvar
V krasové přírodní rezervaci Údolí Říčky v jižní části Moravského krasu, kde Říčka modeluje vápencovou plošinu mezi Ochozem u Brna, Hostěnicemi a brn…
0.6km
více »
Jeskyně Švédův stůl
Jeskyně Švédův stůl
Jeskyně
Nachází se v jižní části CHKO Moravský kras v hlubokém krasovém…
0.6km
více »
Údolí Říčky - přírodní rezervace
Údolí Říčky - přírodní rezervace
Přírodní památka
Lokalita se nachází v jižní části CHKO Moravský kras. Rozkládá se…
0.7km
více »
Malčina - nejblátivější jeskyně Moravského krasu.
Malčina - nejblátivější jeskyně Moravského krasu.
Jeskyně
       Velice zajímavou jeskyní v ochozské části Moravském krasu je i Malčina nebo také Málčina jeskyně. V celém krasu je obrovská s…
0.7km
více »
Malčina jeskyně  - pokořena  5-ti letým chlapem :D
Malčina jeskyně - pokořena 5-ti letým chlapem :D
Jeskyně
Tátova slova: Jeskyně se nachází v krásné oblasti Údolí Říčky, ... je k vidění spousta přírodních úkazů, zejména jeskyní, skalních…
0.8km
více »
Lysá hora u Ochozu
Lysá hora u Ochozu
Krasový útvar
Jedná se o dominantní skalnatý vrchol (429 m), který se nachází j…
0.9km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 48. den: Mokrá-Horákov – rozhledna; CHKO Moravský kras – okruh cca 9 km: parkoviště Pod Hádkem - NS Údolí Říčky - Hostěnické propadání - jeskyně Pekárna - Jelínkův a Kaprálův mlýn, vývěry Říčky; Řícmanice - koupaliště
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 48. den: Mokrá-Horákov – rozhledna; CHKO Moravský kras – okruh cca 9 km: parkoviště Pod Hádkem - NS Údolí Říčky - Hostěnické propadání - jeskyně Pekárna - Jelínkův a Kaprálův mlýn, vývěry Říčky; Řícmanice - koupaliště
Cestopisy
Čtvrtek 30. 6. 2022 Už jsem horkem tak zmořená, že …
0.9km
více »
Vývěry Říčky
Vývěry Říčky
Krasový útvar
Vývěry Říčky jsou situovány v západní části údolí Říčky, několik …
0.9km
více »
Kříž "Nad Skalama" u Mokré
Kříž "Nad Skalama" u Mokré
Kříž
Na červené turistické značce od Mokerské myslivny k Hostěnickému propadání narazíme v lese na docela nenápadnou neznačenou odbočku…
1km
více »
zavřít reklamu