Náglova vyhlídka

Vyhlídka, Českomoravská Vrchovina
Javořice
Javořice
lupa

Nedaleko vrchu Buzový u Kostelní Myslové najdeme kamenný stůl s lavičkami, který nese jméno Náglova vyhlídka. Vyhlídka směřuje zejména severozápadním a západním směrem na krajinu na pomezí Javořické vrchoviny a České Kanady. Ostatně je odtud vidět přímo na Javořici, nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny.

Vyhlídka vznikla na upomínku rodáka z Kostelní Myslové, Františka Mořice Nágla (1889-1944). Nágl vystuoval malířství na pražské akademii v l. 1909-12 u Hanuše Schweigera. První světovou válku pak prožil na balkánské frontě. První výstavu měl v r. 1919 v Brně. Větší část života prožil právě na statku v rodné Kostelní Myslové, ten byl jeho rodině konfiskován r. 1939, nějakou dobu rodina žila v Telči, Nágl byl zatčen r. 1941, půl roku vězněn v Kounicových kolejích, r. 1942 deportován do Terezína a v r. 1943 celá rodina do Osvětimi, kde všichni zahynuli. Pozoruhodné je, že malířství se F.M. Nágl věnoval i tam, jeho kresby byly objeveny zazděné v jedné z táborových budov v r. 1950. V okolí Kostelní Myslové narazíme i na asi 3km dlouho naučnou stezku, která nese Náglovo jméno.

http://www.telc-etc.cz/telc/?target=staticka&id=143&menu=284Další informace

neumístěno
Poloha:
541 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Telč-Staré Město
(vzdálenost od místa: 2.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Náglova vyhlídka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace