Loading...

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Sbírka kuriozit, vynálezů a rekordních počinů v historické budově Jihlavské brány, expozice Zlaté české ručičky, předměty vytvořené ze sirek. Naučná procházka Českou knihou rekordů, každoročně druhý víkend v červnu mezinárodní festival Pelhřimov - město rekordů.

Vstupné
Dospělí 70 Kč
Děti do 15 let 40 Kč
Děti do 6 let zdarma
Senioři nad 65 let 50 Kč
Slevy pro skupiny
Podobné příspěvky
Pelhřimov – Muzeum rekordů a kuriozit
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově je světovým unikátem. Dost často se také Pelhřimov nazývá městem rekordů. Ve zdejší expozici se návštěvník setkává neustále s pojmy: nejdelší či nejkratší, největší i nejmenší, nejtěžší nebo nejlehčí a podobně.
Muzeum se nachází v zajímavé budově pelhřimovské Dolní brány. Jsou zde k vidění unikátní předměty i popisy výkonů, z nichž je jich mnoho zapsáno v České knize rekordů. Některé exponáty se jinde u nás ani ve světě nevyskytují. Muzeum bylo otevřeno 1. července 1994 a tvrdí se, že nic obdobného ve střední Evropě neexistuje. Prohlídli jsme si také fotografie z netradičních akcí, které pořádá agentura Dobrý den. Je opravdu zajímavé vidět, co jsou schopni lidé podniknout a vymyslet, aby byli v něčem výjimeční.
Po prohlídce jsme se vydali na malou procházku po městě. Naším cílem byla budova, kde se nachází nová expozice Muzea rekordů a kuriozit, která nese název Zlaté české ručičky – kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy – vše ze sirek. Je zde k vidění přes 80 staveb, 571.871 sirek a 248.344 zápalkových hlaviček. Dohromady k tomu bylo potřeba 63.310 hodin práce jediného člověka Tomáše Kordy. To se opravdu musí vidět. Těžko lze popsat ze sirek vyrobené různé exponáty nebo loď ze špejlí, obraz Mona Lisa z rýže či největší obraz namalovaný pastelkami.
U objektu muzea se nachází také venkovní expozice. Ve volně přístupné zahradě jsme si prohlédli obří sochy vyřezané motorovou pilou nebo největší nerezové kuchyňské nádobí - polévkový hrnec, čajová konvička a trychtýř.

*

Méně známější, ale především pro děti zcela určitě zajímavé je také Muzeum strašidel: https://www.turistika.cz/mista/pelhrimov-muzeum-strasidel

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

 

Město Pelhřimov - muzeum rekordů a kuriozit

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově bylo založeno již roku 1994 a je jediné svého druhu ve střední Evropě. Nachází se v pěti patrech pelhřimovské Dolní brány, která byla součástí středověkého opevnění města. První písemné zmínky o ní jsou z let 1445 a 1459.

Hranolová věž je vysoká 36 metrů, byla součástí fortifikačního systému města, budovaného od 14. století. Z původní věže se dochovaly oblouky portálů. Její současná podoba vznikla po přestavbě při obnově města po požáru v polovině 16. století a byla postavena současně s druhou bránou - Horní, zvanou Rynáreckou. Později byly na věž přidány hodiny a v roce 1774 věžička na vrcholu stanové střechy. Do roku 1892 měla věž předbraní.

Díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného se podařilo nashromáždit neuvěřitelné exponáty - například třímetrový zubní kartáček, sochy vyřezané ze špejlí, pomlázku ze čtyř vlasů, největší pyžamo na světě dlouhé devět metrů, největší české lízátko s půlmetrovým průměrem, nejmenší funkční motocykl, obraz pelhřimovského náměstí vyrobený z osmi druhů těstovin nebo dva a půl metru dlouhou lžíci z jediného kusu dřeva.

Muzeum rekordů a kuriozit se skládá z expozice v Dolní bráně a další část najdete na nábřeží, kde jsou exponáty ze sirek, rýže či dalších věcí. Tato expozice vznikla v roce 2005 a jmenuje se Zlaté české ručičky.

Čtyřicet let života tomuto Koníčku věnoval pan Tomáš Korda z Vrchlabí. V průběhu 63 310 hodin čistého času práce (7 let 2 měsíce 22 dní a 22 hodin) vytvořil přes 80 staveb z neuvěřitelného počtu 820 215 zápalek a zápalkových hlaviček. Tato kolekce je ojedinělá tím, že jinde na světě není v takovém rozsahu nic podobného k vidění.

Obě expozice spojuje stezka nazvaná Procházka Českou knihou rekordů, která návštěvníky provádí centrem Pelhřimova a na které jsou umístěny čtyři mluvicí tabule s více než 300 údaji o českých nej..., nejdelší spínací špendlík dlouhý 670 cm a obří poštovní schránka.

http://www.muzeumrekorduakuriozit.cz/

Otevírací doba a vstupné

OTEVŘENO KAŽDÝ DEN I VE SVÁTKY 9 – 17 HODIN.

Turistická sezona je u nás po celý rok.

VSTUPNÉ do obou expozic – MUZEUM REKORDŮ A KURIOZIT + expozice ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

Děti do 6 let – zdarma

Děti 7-15 let – 60 Kč

Senioři nad 65 let – 70 Kč

Dospělí – 100 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) – 250 Kč

SKUPINOVÁ SLEVA (nad 20 návštěvníků)

Děti do 6 let – zdarma

Děti 7-15 let – 50 Kč

Senioři nad 65 let – 60 Kč

Ostatní – 90 Kč

VSTUPNÉ jen do jedné z expozic

Děti do 6 let – zdarma

Děti 7-15 let – 40 Kč

Senioři nad 65 let – 50 Kč

Dospělí – 70 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) – 180 Kč

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Muzeum mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů sídlí v Pelhřimově – městě rekordů.
V pěti nově zrekonstruovaných patrech pelhřimovské Dolní brány se podařilo nashromáždit unikátní exponáty jinde na světě se nevyskytující. Muzeum bylo otevřeno 1. července 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě.
Poslední aktualizace: 27.1.2009
WWW stránky:
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově na mapě
Autor: pilnas
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu