Loading...

Město Prostějov - kostel Povýšení sv. Kříže

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Kostel Povýšení sv. Kříže v Prostějově vznikl spolu klášterem řeholních kanovníků, který v Prostějově založil Petr z Kravař listinou vydanou na hradě Plumlov dne 1. listopadu 1391. Petr v zakládací listině stanovil, že řeholníkům bude odevzdána také fara a škola.

V roce 1430 byl klášter vypleněn a po roce 1522 byl kostel obnovován pro potřeby utrakvistů, kteří tehdy v Prostějově měli náboženskou většinu. Utrakvisté upravili kostel do podoby prostorné halové stavby s rovným zastropením a třemi pavlačemi a následně spojili kostelní loď s nově zaklenutým presbytářem.

V roce 1622 Karel z Lichtenštejna vrátil katolické církvi. Po rozsáhlém požáru Prostějova v roce 1697 zůstaly z kostelní lodi stát jen holé zdi. Při následné opravě bylo staticky zajištěno zdivo a kostel byl nově zaklenut barokní valenou klenbou. Stavebně byla upravena i původní gotická okna. V horní části nad oblouky bočních kaplí byl postaven Ochoz kolem celé lodi spojený s kůrem pro hudebníky. Pro hlavní vstup byl v roce 1700 nově upraven původně boční vchod na severní straně, tj. do dnešního Filipcova náměstí.

Kostel si i přes stavební změny udržel více méně svou gotickou podobu. Celá obnova byla dokončena v roce 1703, kdy kostel nově posvětil olomoucký biskup hrabě František Julius z Breidy. Kostel Povýšení sv. Kříže je jednolodní stavba. Na východní a západní straně je loď uzavřena zdmi s vysokými štíty. Kněžiště je obdélníkového půdorysu s polygonálním závěrem. Krov presbytáře pochází zřejmě ze 16. století, tedy z doby, kdy byl presbytář nově zaklenut síťovou žebrovou klenbou se třemi poli s terčovými svorníky. Obvodové zdi jsou prolomena hrotitými okny s vitrážemi pocházejícími z konce 19. století. Po obou stranách presbytáře se nalézají oratoře. Zastřešen je sedlovou střechou s valbou. Pod presbytářem se nalézá krypta. Původní barokní dlažbu v lodi nahradila nová dlažba položená v roce 1906. Kostel má dvě sakristie – Starou, obdélného půdorysu, zaklenutou Křížovou klenbou se svorníky se znaky rodiny pánů z Kravař, a Novou přistavěnou ke staré v l. 1784-1785.

V roce 1896 byla realizována nadstavba 1. patra a vznikla tak oratoř a depozitář, který byl nově koncem 20. stol. upraven pro výuku náboženství. Výrazným prvkem je též sanktusníková věžička zřízená 1862. K souboru kostela patří také věž, obestavěna budovou fary, a kaple Nejsvětější Trojice, situovaná na jižní straně, stojící v místech bývalé kapitulní síně. Jádro stavby je středověké, přestavba pak pochází z roku 1678.

V roce 1923 byla kaple nově vymalována bratrem Panteleónem, stoupencem katolické moderny. Při restaurování v devadesátých letech 20. stol. došlo k objevu středověké nástěnné malby s motivem Ukřižovaného. Kostel má bohatou výbavu Z níž je nutno zmínit větší množství náhrobních kamenů, hlavní oltář pocházející z dílny kroměřížského sochaře Jana Ležatky a datovaný do roku 1759, dále i vedlejší oltáře a Křížovou cestu, kterou objednal prostějovský farář a básník Karel Dostál – Lutinov a zhotovil ji František Bílek. Od stejného umělce pochází také památník obětem I. světové války, a fresky od Jano Köhlera nacházející se v presbytáři kostela.

http://www.slavnevily.cz/stavby/stavby-prostejov/farni-kostel-povyseni-sv-krize

http://www.hrady.cz/index.php?OID=4574

Podobné příspěvky
Prostějov-věž radnice
Dominantou města Prostějova je Radnice z roku 1914 s věží s orlojem vysokou 66 metrů. Na jaře 2011 město zahájilo opravy věže s cílem zpřístupnit ji veřejnosti.
Rekonstrukce zahrnovala stavební úpravy, vybudování nového schodiště, posílení stropů, došlo také na opravu hodinového stroje, opraven byl pohon a rozvod pohybu orloje ve spodní části pod číselníky a dále také cimbály bití a propojení bicího mechanismu. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu v zemi. Náklady na opravy věže byly přes šest milionů korun. Dnes již je věž přístupná veřejnosti. Do sedmi pater radniční věže se šplhá po točitých schodech. Dole jsou výstavy z historie města, a jak návštěvník postupuje nahoru, může si zblízka prohlédnout hodinový stroj a slyšet pohyb celého mechanismu. V nejvyšším patře se pak lidem otevírá unikátní vyhlídka do všech světových stran se čtyřmi dalekohledy.
Pokud se rozhodnete ještě letos věž navštívit jsou prohlídky do konce roku 2011 organizovány na základě objednávky. Maximální počet účastníků je 12 + 1 průvodkyně (zaměstnankyně Městského úřadu Prostějov). Objednávat se můžete nejlépe na bezplatné informační lince: 800 900 001, elektronicky: informace@prostejov.eu nebo osobně na Informační službě Městského úřadu Prostějov, nám. T.G.Masaryka 130/14. Prohlídky začínají Po-Čt vždy v celou hodinu (9,10,11,13,14,15) v Pá jen do 13 hod. Vstup je zdarma.
Prostějov-Nová radnice

Náměstí T. G. Masaryka, hlavnímu náměstí v Prostějově, dominuje secesní Nová Radnice umístěna na jeho západním průčelí. Nová radnice byla vystavěna v letech 1911-14 podle projektu Karla Huga Kepky, profesora německé techniky v Brně, prostějovskými staviteli Rudolfem Konečným a Josefem Nedělníkem. Sochařskou výzdobu zhotovil Josef Bernauer, štuky zhotovil Vladimír Pleský a nábytek Robert Kořalka. 60 m vysoká věž měla být umístěna uprostřed hlavního průčelí, ale protože se nepodařilo vykoupit sousední dům, byla umístěna asymetricky. Na věži je umístěn orloj, který ukazuje kalendářní měsíce v roce, postavení měsíce a slunce na obloze, nad ním hodiny a je zakončena válcovým sloupovým nástavcem a měděnou kupolí. Interiéry radnice jsou bohatě zdobené. Bohatá dekorace se soustřeďuje kolem hlavního schodiště a reprezentačních prostor v 1. a 2. patře. Stěny vynikají rozmanitým architektonickým členěním a jsou obloženy dřevem, torgamentem či umělým mramorem, krby jsou zhotoveny z kararského mramoru, stropy se člení do kazet, bohatá dekorativní malba pokrývá omítky i štukové články. Zasedací sál je ve 2. patře a do průčelí se promítá předsazeným balkonem, třemi vysokými okny a střešním štítem. Na průčelí radnice jsou umístěny pamětní desky věnované slavným rodákům filozofovi Edmundu Husserlovi a mistrovi české gotiky Matěji Rejskovi (1449-1506) a nápis „Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou“.

Prostějov-farní kostel Povýšení sv. Kříže a bývalý klášter augustiniánských kanovníků

Jihovýchodně od náměstí T. G. Masaryka, za Starou Radnicí v Prostějově stojí farní kostel Povýšení sv. Kříže a bývalý klášter augustiniánských kanovníků. Původní kostel zde stál již před r. 1200 a byl součástí areálu tvrze, zaniklé za válek mezi markrabaty Prokopem a Joštem. Traduje se, že zdivo tvrze bylo pojato do současné kostelní věže. Kostel s klášterem založil v r. 1391 majitel panství Petr z Kravař. Trojlodní kostel, zasvěcený Navštívení Panny Marie i s klášterem, byl před r. 1430 vypálen husity. V letech 1522-35 byl s pomocí obce vystavěn s použitím části původních zdí nový kostel, který sloužil pro bohoslužby církve pod obojí. Presbytář se dočkal opravy až v letech 1586-88, kdy dostal novou pozdně gotickou klenbu. Bývalá klášterní kapitulní síň se po r. 1600 změnila na kapli Nejsvětější Trojice, spojenou s kostelem krátkým patrovým křídlem. Roku 1622 předal Karel z Lichtenštejna faru do správy katolických duchovních. Po požáru r. 1697 byl kostel rychle opraven a hlavní vchod byl upraven ze severní strany. V r. 1698 byl kostel nově zasvěcen na Povýšení sv. Kříže. Dvojitou barokní báň kostelní věž získala při přestavbě v letech 1725-26 a novobarokně byla upravena v r. 1893. Z iniciativy prostějovského faráře a literáta Karla Dostála-Lutínova, byla v letech 1904-23 původní barokní výzdoba interiéru doplněna o některá moderní díla předních českých umělců, jako byli František Bílek, Zdena Vorlová-Vlčková, Pantaleon Jaroslav Major a Jano Köhler. Unikátním dílem je Křížová cesta z r. 1906 a reliéf sv. Václava z r. 1919 od Františka Bílka. V interiéru je umístěn náhrobní kámen Johanky z Kravař z r. 1495. Barokní kazatelna je z r. 1703, oltář sv. Josefa z r. 1765 s obrazem od Františka Sebastiniho, štukové plastiky od Jana Schuberta. Hlavní oltář je z r. 1759 a kříž z počátku 17. stol. Raně barokní chórové lavice jsou ze 17. stol. Kostel je stavba podélného půdorysu s odsazeným polygonálním presbytářem. Po obvodě je zpevněn opěráky. Nad průčelím je vysoký trojúhelníkový štít a věž je umístěna při severním boku lodi. Před vstupem do kostela je kamenný kříž s pozlaceným Kristem a reliéfem P. Marie na podstavci s nápisem „To jsem činil pro vás, co vy činíte pro mne“.

Poslední aktualizace: 31.3.2012
Nadmořská výška:
226 metrů nad mořem
Město Prostějov - kostel Povýšení sv. Kříže na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Město Prostějov - kostel Povýšení sv. Kříže

JEVÍČKO a okolí
JEVÍČKO a okolí
Tipy na výlet
Jedeme z Prostějova vláčkem do Dzbelu a pak na kole do sanatoria (Odborný…
0.2km
více »
Prostějov – Lavička Jiřího Wolkera
Prostějov – Lavička Jiřího Wolkera
Socha
V jednom vtipu vysvětluje učitelka Pepíčkovi, ať vyřídí tatínkovi, že…
0.2km
více »
Prostějov
Prostějov
Město
Prostějov leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Olomouce. Město se…
0.2km
více »
Prostějov-dům Jana Pavláta z Olšan (U Goliáše, U Rocha)
Prostějov-dům Jana Pavláta z Olšan (U Goliáše, U Rocha)
Měšťanský dům
Na rohu Žižkova náměstí a náměstí T. G. Masaryka stojí dům Jana Pavláta z…
0.2km
více »
Prostějov-dům se sochou sv. Markéty
Prostějov-dům se sochou sv. Markéty
Měšťanský dům
Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově stojí vedle Nové radnice dům s…
0.2km
více »
Prostějov-rodný dům profesora J. R. Demela
Prostějov-rodný dům profesora J. R. Demela
Památník
Na Žižkově náměstí v Prostějově se nalézá dům č. 132, který je rodným domem profesora Jana Rudolfa Demela (1832-1905), který se zde…
0.2km
více »
Prostějov
Prostějov
Zámek
Renesanční zámek, který stojí v centru města n…
0.2km
více »
Prostějov-věž radnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prostějov-věž radnice
Rozhledna
Dominantou města Prostějova je Radnice z roku 1914 s věží s orlojem vysokou 66 metrů. Na jaře 2011 město zahájilo opravy věže s…
0.3km
více »
Prostějov - nová radnice
Prostějov - nová radnice
Dům, budova
Prostějovská Radnice se začala stavět na počátku 20. století. Byla postavena podle návrhu brněnského profesora české techniky Karla Huga Kepky v l…
0.3km
více »
Prostějovský kostel Povýšení sv.Kříže
Prostějovský kostel Povýšení sv.Kříže
Kostel
  Jeho monumentální silueta se tyčí nad střechou Muzea Prostějovska stojícího na hlavním náměstí, ale on sám vyrůstá až z dlažby ved…
0.3km
více »
Prostějovské Masarykovo náměstí
Prostějovské Masarykovo náměstí
Náměstí
  Ke krásnému historickému jádru města Prostějova neodmyslitelně patří i to pěkné a „hlavní“ Masarykovo náměstí. Je orientované od z…
0.3km
více »
Procházka Prostějovem
Procházka Prostějovem
Tipy na výlet
   Kolem poledne končíme s prohlídkou Náměšti na Hané a odjíždíme lokálním…
0.3km
více »
Prostějov-lékárna Nový dům
Prostějov-lékárna Nový dům
Měšťanský dům
Na rohu Pernštýnského náměstí a náměstí T. G. Masaryka stojí pozdně…
0.3km
více »
Muzeum v Prostějově
Muzeum v Prostějově
Muzeum
V okresním městě Prostějov, na západním okraji Hané, na náměstí T. G.…
0.3km
více »
Prostějov-dům Onše z Vřesovic
Prostějov-dům Onše z Vřesovic
Měšťanský dům
Na severní straně náměstí T. G. Masaryka v Prostějově stojí dům čp. 202…
0.3km
více »
Prostějov-dům U Zlaté studny
Prostějov-dům U Zlaté studny
Měšťanský dům
Na severní straně náměstí T. G. Masaryka v Prostějově stojí dům U Zlaté S…
0.3km
více »
Vyhlídka z radniční věže v Prostějově
Vyhlídka z radniční věže v Prostějově
Radnice
Do sedmi patrové radniční věže v Prostějově na T. G. Masaryka vyjdet…
0.3km
více »
Prostějov-dům U bílé labutě
Prostějov-dům U bílé labutě
Měšťanský dům
Na severní straně náměstí T. G. Masaryka v Prostějově se nachází dům č.…
0.3km
více »
Prostějov-morový sloup
Prostějov-morový sloup
Socha
Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově byl v r. 1932 do parkové úpravy…
0.3km
více »
Pivní týden — středa — Prostějov – procházka centrem, pivovary U tří králů a Krále Ječmínka, naučná stezka Hloučela
Pivní týden — středa — Prostějov – procházka centrem, pivovary U tří králů a Krále Ječmínka, naučná stezka Hloučela
Cestopisy
Po včerejším odpočinkovém dnu jsem se rozhodla zkusit, co koleno vydrží. Pomalu se to zlepšuje – aspoň si to namlouvám. Když cho…
0.4km
více »
Prostějov - regionální informační centrum
Prostějov - regionální informační centrum
Infocentrum
Nachází se v historické části města na Pernštýnském náměstí v pří…
0.4km
více »
Kostel Povýšení sv.Kříže
Kostel Povýšení sv.Kříže
Městská část
Přesné datum založení kostela není známo, pravděpodobně byl založen před…
0.4km
více »
Prostějov – procházka historickým centrem
Prostějov – procházka historickým centrem
Tipy na výlet
Vracíme se z Moravy domů. Konec nám nějak nevyšel. Sice je druhá polovina…
0.4km
více »
Pamětihodnost Prostějova - renesanční zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pamětihodnost Prostějova - renesanční zámek
Zámek
Pokud procházíte historickým centrem Prostějova, na západní straně náměstí…
0.4km
více »
Prostějov - Smetanovy sady
Prostějov - Smetanovy sady
Park
  Jsou nejstarším městským parkem nacházejícím se v centru Prostějova východně od zámku za zbytkem městských hradeb. Ty tady stávaly…
0.4km
více »
Prostějov-Knížecí dům
Prostějov-Knížecí dům
Měšťanský dům
Naproti hlavnímu průčelí zámku v Prostějově u Fügnerovy ulice stojí tzv.…
0.4km
více »
Na výlet za zážitky do Prostějova
Na výlet za zážitky do Prostějova
Tipy na výlet
Na západním okraji Hané najdete krásné město Prostějov. Při toulkách městem zaujme několik dochovaných hradeb s baštou, ve které  dn…
0.4km
více »
Prostějov-Národní dům
Prostějov-Národní dům
Dům, budova
Západní průčelí Vojáčkova náměstí tvoří secesní budova Národního domu.…
0.5km
více »
Prostějov-městské opevnění a Smetanovy sady
Prostějov-městské opevnění a Smetanovy sady
Hradby
Prostějovské Městské opevnění se budovalo již ve 14. století. Náměstí,…
0.5km
více »
Z Prostějova do Bílé Lhoty aneb z palírny na čerstvý vzduch
Z Prostějova do Bílé Lhoty aneb z palírny na čerstvý vzduch
Cestopisy
Zatím poslední významný ochutnávací pracovně-kolektivní zájezd proběhl v…
0.7km
více »
zavřít reklamu