Loading...

Město Potštát - Bočkovo náměstí

Turistické cíle Města, obce, vesnice Náměstí

První písemná zmínka o Potštátu je z roku 1322. Bylo založeno německými horníky a v roce 1377 je připomínáno jako opevněné město. Po požáru v roce 1388 postoupil Boček z Kunštátu městu dosavadní vrchnostenský pivovar uprostřed náměstí, markrabě Prokop Lucemburský potvrdil dosavadní výsady a přidal nová privilegia v roce 1394. Roku 1408 se městečko i s okolními vesnicemi dostává z majetku Bočka z Kunštátu do majetku Tasa z Prusinovic. Roku 1623 je panství Janu Šťastnému Podstatskému z Prusinovic konfiskováno pro účast ve stavovském povstávní. Roku 1663 se dostává do majetku šlechtice Jana Walderodeho. Rod Walderode respektive od roku 1814 Desfours-Walderode panství drží až do roku 1945. Město několikrát za dobu své existence vyhořelo. Na přelomu 18. a 19. století silné punčochářství, tkalcovství, později zřízena i továrna na lihoviny. Po roce 1945 byla vysídlena německy hovořící většina obyvatel, ale nynější počet obyvatel je zhruba polovinou stavu ze začátku 20. století. Vliv na to měla poměrně odlehlá poloha, umocněná zřízením vojenského újezdu Libavá v západním sousedství města. Od roku 2006 byl obci vrácen status města.

Centrem města Potštát je Bočkovo náměstí, které je spolu s kostelem součástí městské památkové zóny od roku 2003. Najdete zde několik zajímavých památek. O zámku a kostelu sv. Baroloměje se více dozvíte v mých dalších článcích. Dále zde najdete tyto památky.

HODINOVÁ VĚŽ

Hodinová věž sloužila nejdříve jako městská hláska, byla postavena kolem roku 1700. Vedle ní stával městský pivovar, jenž je zmiňován již roku 1388, kdy jej Boček z Kunštátu daroval městu. Pivovar zanikl kolem roku 1830, věž stojí dodnes. Hodinová věž nahrazuje v měření času nedaleký farní Kostel sv. Bartoloměje, jehož věž hodinový ciferník postrádá. Hodinová věž je nepřístupná.

MOROVÝ SLOUP

Barokní morový sloup se sochou Panny Marie vytvořil kolem roku 1715 sochař Jan Sturmer jako dík olomouckých a hranických měšťanů za ochranu před morem v letech 1713–14.

SOCHA SVATÉHO FLORIÁNA

V horní, severní části Bočkova náměstí se nachází barokní socha patrona hasičů Sv. Floriána zhotovená Josefem Scherfaufem v r. 1766.

SOUSOŠÍ SVATÉ TROJICE

V jihozápadní části Bočkova náměstí bylo v 18. století vybudováno sousoší Svaté Trojice s kamenným křížem, sochou Sv. Jana Nepomuckého a Sv. Jana Sarkandra.

KAŠNA

Uprostřed Bočkova náměstí v Potštátu byla v roce 1881 vedle hodinové věže vybudována kamenná kašna.

http://www.hrady.cz/index.php?OID=7934

http://www.hrady.cz/index.php?OID=7935

Podobné příspěvky
Potštát - Bočkovo náměstí

Návštěvník, jedoucí po silničce těsným údolím Veličky, v němž se ze svahů vypínají skaliska Potštátského skalního města, bude po svém příjezdu na okraj Potštátu asi překvapen. Pokud předtím hledal informace, dočetl se, že jej nyní obývá jen něco málo přes tisíc stálých obyvatel. Pohled na mapu mu prozradil, že je "město" utopeno v méně známé (a pro někoho málo atraktivní) krajině Oderských vrchů a navíc je turisticky diskriminováno přítomností vojenského újezdu Libavá, nacházejícího se západním a severním směrem od fiktivních městských bran. A už dopředu se možná s pochybnostmi ptá - proboha, co to může být za město, které má tak malý počet obyvatel? Odpověď nalezne nejen na stránkách historie Potštátu, ale především na Bočkově náměstí, obklopeném historickými památkami, jež dokazují, že město zažívalo v minulosti mnohem slavnější období než dnes... Pokud tedy v krátkosti nahlédneme do dějin, dozvíme se, že tento kraj byl kolonizován až na přelomu 13. a 14.století, ale vedla tudy důležitá obchodní cesta přes Opavu do Polska. V první písemné zmínce vystupuje Záviš z Potštátu (člen rozvětveného rodu Půtovců), an prodává své statky olomouckému biskupovi Konrádovi. Jen tak mimochodem - původní název Potenstat znamenal vlastně Půtovo město.

Daleko významnějšími majiteli panství se stali v polovině 14.století páni z Kunštátu a Poděbrad, jmenovitě děd budoucího českého krále Jiříka - pan Boček, po němž dnes nese náměstí jméno. Ten obdařil r.1338 Potštát městskými privilegiemi, a mimo jiné daroval městu i pivovar. Další výsady následovaly za markrabětě Prokopa, později potštátskou tvrz a panství vlastní Tas z Prusínovic, husita. Lokalitu s převážně německým obyvatelstvem ale tento náboženský směr příliš neovlivnil, tady se vyznávalo luteránství. Díky výsadám se začala ve městě rozvíjet řemeslná výroba, při níž došlo ke specializaci a rozdělení jednotlivých oborů na soukeníky, řezníky, ševce, kováře apod... Díky rozvoji obchodu nastal blahobyt, spojený s honosnější městskou výstavbou. Dál už to ale bývalo s dějinami města jako na houpačce - po hospodářském růstu nastával díky nepříznivým dějinným okolnostem (války, ničivé požáry) pád, následovala obnova a nový rozmach. Stručně řečeno, dělo se tak až do přelomu 19.století, ale po vzniku Československa nastává definitivní úpadek: i když ve městě fungovala továrna na hedvábí a dařilo se i jiným oborům, chybělo dobré spojení pro odbyt výrobků do Hranic, a i ta původně plánovaná železnice nakonec zůstala jen na papíře.

Přišel rok 1938, Potštát se stal součástí Sudet a české obyvatelstvo bylo odsunuto. Po osvobození se sem sice stěhují noví osadníci z Hranic, Valašska a Slovenska, nastává obnova podniků, ale komunistický puč v roce 1948 udělal konec všem nadějím. A po odlivu obyvatel se Potštát stává jen větší provinční obcí. I když se dnes mnohé změnilo, městečko žije už jen odleskem své bývalé slávy, ale zato se začalo s opravou městských památek. Čtyřkřídlý renesanční zámek, jehož zdi dlouho "zdobily" oprýskané klasicistní fasády, prochází rekonstrukcí.

Severně od něj se nachází svažité Bočkovo náměstí, tvořící obdélník o stranách 100 x 50 m a jehož největší dominantou je v samém jeho středu tzv.Hodinová věž. Byla vystavěna někdy okolo r.1700 a je pozůstatkem původně vrchnostenského, později městského pivovaru, zbořeného po roce 1830. Plochu rynku zdobí množství barokních památek - kašna, socha sv.Floriána a sousoší Kalvárie s Janem Sarkandrem a jeho jmenovcem z Nepomuku. Domy okolo náměstí vesměs o své původní - byť alespoň historizující, fasády přišly. Od horního konce náměstí se nám otevře hezký pohled dolů k zámku, údolí Veličky a hřeben okolních kopců, který nám zoškliví jen ohromná zřícenina bloku domů na jižním konci náměstí. (Jestli se jedná o pozůstatky pivovaru a zda zkázu zapříčinil požár, to nevím...) Jihozápadním směrem vystrkuje svou špici směrem k nebi věž kostela sv.Bartoloměje. Tento farní kostel prošel mnoha stavebními úpravami a dočkal se, chudák, proměn od slohu gotického přes renesanční a barokní až k bezslohové přestavbě...

Poslední aktualizace: 6.8.2013
Nadmořská výška:
503 metrů nad mořem
Město Potštát - Bočkovo náměstí na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Město Potštát - Bočkovo náměstí

Potštát - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Potštát - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
 V malém městečku Potštátu, skrývajícím se v Oderských vrších za skalnato…
0.1km
více »
Potštát - Bočkovo náměstí
Potštát - Bočkovo náměstí
Náměstí
 Návštěvník, jedoucí po silničce těsným údolím Veličky, v němž se ze…
0.3km
více »
Potštát-zámek
Potštát-zámek
Zámek
Městečko Potštát najdete v bývalém okrese Přerov, severně od Lipníka nad Be…
0.4km
více »
Potštát
Potštát
Městečko
Potštát leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Hranice. M…
0.4km
více »
Město Potštát - kostel sv. Bartoloměje
Město Potštát - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu patří k významným památkám města v Oderských Vrších. První písemná zpráva o farním kostele je u roku 1408, kdy je…
0.4km
více »
Z Hranic přes Olšovec do  Potštátu
Z Hranic přes Olšovec do Potštátu
Tipy na výlet
Má být hezký sobotní den, my si chystáme naše toulavé boty, batohy a foťáky na březnový výlet. Protože někde bude asi ještě dost sněhu - vol…
0.5km
více »
Potštátsko - U Vágnerova mlýna
Potštátsko - U Vágnerova mlýna
Drobné památky
  Nejen „skalním městem“, ale i širším okolím Potštátu prochází asi 13 km…
2.1km
více »
Putování po Potštátsku
Putování po Potštátsku
Cestopisy
  18.4.2020. Venku je hezky a tak teplo, že můžu celý dnešní výšlap absolvovat jen v tričku. A kam že jsem tuhle prosluněnou dubnovo…
2.3km
více »
Zaniklá rozhledna
Zaniklá rozhledna
Rozhledna
Asi v polovině žluté turistické trasy mezi Boňkovem a Potštátem (tou která vede přes zříceninu Puchart) narazíme u lesní cesty na poněkud záhadnou…
2.3km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 41. den - odpoledne: Jezernický viadukt; okruh cca 6 km: NS Potštátské skalní město - bývalá Železná rozhledna Potštát (Walderode) – zřícenina hradu Puchart (Potštát)- skalní město Potštát; vojenský újezd Libavá
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 41. den - odpoledne: Jezernický viadukt; okruh cca 6 km: NS Potštátské skalní město - bývalá Železná rozhledna Potštát (Walderode) – zřícenina hradu Puchart (Potštát)- skalní město Potštát; vojenský újezd Libavá
Cestopisy
Pondělí 12. 9. 2022 - odpoledne Cestou z Lipníka nad Bečvou, kde jsme si dopol…
2.5km
více »
Potštátsko - U staré rozhledny
Potštátsko - U staré rozhledny
Trosky
  Pokud budete špacírovat po Potštátské naučné stezce směrem k dvojhradí …
3.1km
více »
Torzo rozhledny hraběte Walderode
Torzo rozhledny hraběte Walderode
Rozhledna
Od roku 1929 stála poblíž kóty 526, ve výšce 523 m/m (GPS: 49°37'5.614"N,…
3.2km
více »
Zemí nikoho, aneb V.Ú. Libavá, tajemné šachty v údolí Budišovky, romantické údolí Bystřice 2.díl
Zemí nikoho, aneb V.Ú. Libavá, tajemné šachty v údolí Budišovky, romantické údolí Bystřice 2.díl
Cestopisy
Minule jsme nakouknuli klíčovou dírkou do vojenského újezdu Libavá.…
3.4km
více »
Puchart - sudetské dvojhradí
Puchart - sudetské dvojhradí
Zřícenina
  Zajímavé útvary Potštátského skalního města je nemožno představit si bez romantické zříceniny hradu Puchartu. Několik set metrů př…
3.7km
více »
O Potštátském skalním městě
O Potštátském skalním městě
Skalní útvar
  Úvodem bych si dovolil upozornit, že se o opravdické skalní město…
3.9km
více »
Lipná
Lipná
Vesnice
Krásné místo s názvem Lipná se nachází v okrese Přerov v obyčejném, ale…
4.1km
více »
Partutovice
Partutovice
Vesnice
Obec Partutovice leží severním směrem od města Hranice a v oblasti Odersk…
4.2km
více »
Mlýn v Partutovicích
Mlýn v Partutovicích
Mlýn
Celkovou rekonstrukcí za více než devadesát tisíc korun prošel jeden z nejzachovalejších větrných mlýnů v kraji - větřák v Partutovicích (okes Pře…
4.3km
více »
Soudkova štola
Soudkova štola
Přírodní památka
Nízký Jeseník i jeho krajinné podcelky jsou velmi často tvořeny…
4.9km
více »
Větrník u Lipné
Větrník u Lipné
Elektrárna
Rozvoj podporovaných ekologických zdrojů energie vede k tomu, že…
4.9km
více »
zavřít reklamu