Malá Morávka

Vesnice, Hrubý Jeseník
lupa

Malá Morávka leží severním směrem od města Rýmařov. Malá Morávka je vyhledávanou celoroční rekreační horskou obcí, která je obklopena zalesněnými stráněmi kopců. Obec se rozkládá v jihovýchodní části chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Severním směrem od obce najdeme lázeňské středisko Karlova Studánka, severozápadním směrem od obce dorazíme na vrchol Praděd ( 1491 m.n.m.) a vydáme-li se z obce východním směrem dojedeme do města Bruntál. Na západní okraj Malé Morávky navazuje obec Karlov pod Pradědem. Od západního okraje Morávky se rozprostírá rozlehlý lyžařský areál se značným množstvím vleků a s různou obtížností sjezdových tratí. Další rozlehlý lyžařský areál se rozprostírá severním směrem od Morávky. Na území obce najdeme celou řadu penzionů a horských chat. Východní částí obce protéká řeka Moravice. Nejvýše položeným místech v blízkém okolí obce je severozápadním směrem vrchol Kopřivná ( 1019 m.n.m.). Na území obce se křižují lokální cyklistické trasy s dálkovou trasou Jeseník-Znojmo. Cyklistické trasy vedoucí severním a západním směrem z obce jsou vhodné především pro horská kola, jelikož vedou přes vrcholky Jeseníků. Střed obce Malá Morávka je výchozím bodem několika značených turistických tras a severozápadním směrem z obce byla vyznačena trasa naučné stezky Velká Kotlina přes vrchol Velký Kotel ( 1293 m.n.m.). Vydáme-li se z obce západním směrem po zelené značce na rozcestí Alfréda a odtud dále severozápadním směrem po žluté dojdeme k Jelení studánce ( 1311 m.n.m.). Žlutá značka vedoucí severozápadním směrem z Malé Morávky nás dovede k horské chatě Ovčárna odkud můžeme dále pokračovat na vrchol Praděd.

Historie

lupa

Území dnešní obce bylo obydleno již na přelomu 13. a 14. století. První písemná zmínka o Malé Morávce je z roku 1524. V okolí obce se nacházely doly na těžbu železné rudy. V obci byly založeny hutě a hamry na zpracování této rudy. Ve zdejších železárnách se vyráběly lodní řetězy, děla a dělové koule. Střed obce je chráněn jako vesnická památková zóna, s památky lidové architektury. V místech kde původně stávala tvrz, byla později vybudovaná dřevěná kaplička. V současné době tu najdeme zděnou kapli na Kapličkovém vrchu. V místech kde původně stával dřevěný Kostel Nejsvětější Trojice, byl vystavěn kostel zděný. Na hřbitově v Malé Morávce byl pohřben přírodovědec Fridrich Anton Kolenati. Zajímavostí hřbitova je pěkně zdobený náhrobek bratrů Weissů, pocházející z roku 1800.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Malá Morávka
Počet obyvatel: 753
Rozloha: 61 km2
Adresa: Obecní úřad Malá Morávka , 793 36 Malá Morávka 55
Statutární orgán - Starosta: Petr Pecha
Telefon: 554 273 095
Fax: 554 273 095
E-mail: obec.malamoravka@iol.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Rýmařov
Obec s pověřeným obecním úřadem: RýmařovDalší informace

Hodnocení:
2442. místo
Poloha:
640 metrů nad mořem
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Morávka
(vzdálenost od místa: 0.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Malá Morávka

Moc hezke
30.07.2007 13:58

Jiri
doporucuji pro vylety na kolach

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace