Loading...

Lysice – hrobka Dubských z Třebomyslic s kaplí Povýšení Svatého kříže

Turistické cíle Památky a muzea Kaple

Jednou z nejzajímavějších památek téměř dvoutisícového jihomoravského městyse Lysice je neogotická hrobka Dubských z Třebomyslic s pohřební kaplí. Tento moravský šlechtický rod, pocházející původně od západočeských Horažďovic, možná nepatří k nejznámějším, ale svým významem předčí i rody podstatně slavnější. Vždyť příbuznými někdejších vladyků se postupně stali členové tak významných rodů, jakými bezesporu jsou nebo byly Žerotínové, Kolowratové, Kinští nebo Colloredové. Vždyť i do Lysic se Dubští dostali až v roce 1811 (na Moravě se však tento rod objevil již v polovině 16. století) díky svatbě nejvyššího zemského sudího Františka Dubského s jedinou dědičkou původně italského rodu Piati, Antonií Piati z Drnovic.

Dubští zahájili na lysickém zámku, který jim patřil až do roku 1945, ihned rozsáhlou přestavbu, jejíž realizací byl celkem nečekaně pověřen místní zednický mistr František Vašíček se svým synem Kajetánem. V rámci úprav panství byla na zdejším hřbitově v roce 1881 na náklady hraběte Emanuela Dubskeho vystavěna neogotická rodinná kaple s hrobkou. Pozemek pro stavbu získal hrabě od obce zdarma s tím, že upraví cesty na pole, nacházející se za hřbitovem. Sám Emanuel Dubský se dokončení hrobky nedožil, ale byl zde pohřben spolu s ostatky členů rodiny Piati a Dubských, kteří zemřeli do roku 1881 a byli původně pohřbeni v lysickém kostele. Kaple nad hrobkou pak byla vysvěcena v roce 1884 a dostalo se jí zasvěcení Povýšení (nebo též Pozdvižení) Svatého kříže. Roku 1962 byla přebudována na obřadní síň, která se však nikdy příliš nevyužívala. Tehdy také zmizel oltář a sochy v interiéru kaple.

Ve II. polovině minulého století dvojpodlažní objekt kaple s hrobkou pouze chátral. Jednotlivé náhrobní kameny byly dokonce vytrhány a ani s rakvemi se nezacházelo zrovna uctivě. U rakví, které neměly označovací štítky, se ani nedalo zjistit, komu vlastně patří. Až po roce 1989 přešla hrobka pod správu lysické farnosti a následně - v letech 2000 až 2002 - prošla rekonstrukci. V rámci ní už však, bohužel, nebyla obnovena kaple. V ní se původně nacházely všechny náhrobníky, jejichž umístění přesně kopírovalo polohu rakví v přízemí. Dnes jsou tyto náhrobní desky, všechny z vnitřního mramoru, umístěny v hrobce, ve speciálních stojanech u jednotlivých rakví. A kdo že je tedy vlastně v hrobce uložen?

Zejména František hrabě Dubský z Třebomyslic (tedy Franz Graf Dubsky, Freiherr von Trzebomyslic, 1750-1812), který byl zakladatelem lysické větve Dubských a manželem předchozí majitelky Antonie Piati. František také v roce 1810 získal pro sebe i pro své potomky dědičný hraběcí titul. Byl prezidentem Moravsko-slezského zemského práva a nejvyšším moravským zemským sudím. Následuje společný mramorový náhrobní kámen Hedwigy a jejího strýce Udalricha Dubských. Zemřeli sice 45 let po sobě (1834 a 1879), ale spojuje je skutečnost, že v době smrti jim nebyl ani jeden celý rok. V hrobce je uložena pochopitelně také Antonie Dubská, roz. Piati (Antonia Grafin Dubsky, Freiin von Trzebomyslic, geborne Piati von Dirnowitz, 1773 - 1843), která byla jedinou majitelkou lysického zámku v letech 1812 až 1843, a její i Františkův jediný syn, Emanuel Leopold Ulrich Hans Nepomuk hrabě Dubský. Emanuel (1806 –1881) byl nejvýznamnějším představitelem lysické větve Dubských a „dotáhl“ to až na císařského komořího, tajného radu a moravského zemského hejtmana. Současně byl znám jako velký příznivec českého národního obrození, milovník umění a znalec historie a heraldiky.

Další jména připomeneme už jen zkratkovitě. V revolučním roce 1848 zemřela sedmiletá hraběnka Hermína (Hermine) Dubská, která má náhrobek společný s hraběnkou Serafínou, která se dožila po úrazu, při kterém ochrnula a oslepla, pouhých 14 let (+1851). Další náhrobky patří vojákům. Jedná se o nadporučíka Alphonse Gottloba hraběte Dubského (1843 – 1866, padl v prusko-rakouské válce) a Richarda Gottloba hraběte Dubského (1845 – 1872, poručík u hulánů). Zbývajícími „obyvateli“ rodinné hrobky jsou Benno hrabě Dubský (1840 – 1887), Mathilde Gräfin Dubský, tedy Matylda Žerotínová (1808 – 1887, jedna z předních dvorních dam u císařského dvora a zakladatelka první dětské nemocnice v Brně i na celé Moravě), Quido Gottlob hrabě Dubský (1835 – 1907, prezident Moravsko-slezského lesnického spolku v Brně a generálmajor rakouské armády), Erwin Gottlob hrabě Dubský (1836 – 1909, velmi zajímavá osobnost; námořník, který dosáhl hodnosti korvetního kapitána a který dovezl do Lysic sbírku vzácných exotických zbrani i knih a je autorem cenných fotoalb ze svých cest), Elissabeth hraběnka Dubská, někdejší Bětuška Kinských (1885 – 1942), Albrecht Gottlob Alois Ernest hrabě Dubsky (1882 – 1962, poslední šlechtic, který vlastnil Lysice), jeho manželka Juliana Marie Emilie Sophie Josepha Vladimíra hraběnka Mittrovská (1898 – 1986) a Juliánin bratr Karel, hrabě Mittrovský (1905 – 1969). Náhrobní kámen posledních tří jmenovaných vznikl až v roce 2000, kdy sem byly ostatky posledních majitelů panství převezeny z Vídně, aby tito mohli snít svůj věčný sen po boku svých předků.

Nad vstupem do hrobky se nachází kamenná deska s nápisem Rodina Dubských z Třebomyslic a kruhovou kartuší s tesaným rodovým znakem. Samotná dvoupodlážní bílá neogotická stavba s opěráky upoutá zejména svým průčelím, kterému kromě zmíněné kamenné desky vévodí rozetové okno a sochy Ježíše Krista a andělů. Na pozemek s kaplí navazuje pozoruhodný lysický hřbitov s dalšími zajímavými objekty (hrobka komtesy nebo hraběnky Karoliny Nimpschové, márnice).

Na seznam kulturních památek ČR byla tato stavba zařazena hned v květnu roku 1958.

Poslední aktualizace: 26.6.2015
Nadmořská výška:
370 metrů nad mořem
Lysice – hrobka Dubských z Třebomyslic s kaplí Povýšení Svatého kříže na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Lysice – hrobka Dubských z Třebomyslic s kaplí Povýšení Svatého kříže

Lysice
Lysice
Vesnice
Lysice jsou velkou obcí s 1850 obyvateli a najdeme ji pod vrcholky Českomoravské vrchoviny, jižním směrem od města Kunštát a…
0.1km
více »
Lysice - putování po zajímavostech městyse a jeho okolí
Lysice - putování po zajímavostech městyse a jeho okolí
Chodník, naučná stezka
Lysice mají statut městyse a mají dnes kolem 1950 obyvatel. Leží …
0.2km
více »
Lysice - náměstí Osvobození
Lysice - náměstí Osvobození
Náměstí
  Lysice, pyšnící se krásným barokně-empírovým a veřejnosti přístupným…
0.3km
více »
Z Lysic do Kunštátu trochu jinak
Z Lysic do Kunštátu trochu jinak
Trasy
Naše nedávné sobotní toulky Kunštátskem jsme začali v Lysicích, odkud…
0.3km
více »
Lysice - drobné památky
Lysice - drobné památky
Drobné památky
Již při příjezdu do Lysic od Černé Hory nás v poslední zatáčce před městysem, ve stínu několika starých lip, vítá kamenná socha sv.…
0.3km
více »
Lysice, zámek a zámecká zahrada.
Lysice, zámek a zámecká zahrada.
Tipy na výlet
První písemná zmínka o Lysicích je až z roku 1476. To tady stála …
0.3km
více »
Lysice, pomník padlým.
Lysice, pomník padlým.
Pomník
Lysice mají několik zajímavých památek, které jistě stojí za zhlédnutí. Mě ale tady nejvíce zaujal pomník padlým ve světové válce na náměstí…
0.3km
více »
Lysice, mariánský sloup.
Lysice, mariánský sloup.
Pomník
Mariánský sloup v Lysicích je nepřehlédnutelný. Nachází se v parku na náměstí Osvobození a je jeho dominantou. Byl tady vztyčen v roce 1853 a jeho…
0.3km
více »
Turistické rozcestí Lysice
Turistické rozcestí Lysice
Rozcestí
Nachází se v centru městyse na ulici Komenského poblíž autobusové zastávky. Prochází tudy červeně značená turistická cesta. Jedním…
0.3km
více »
Lysice
Lysice
Zámek
Zámek Lysice, národní kulturní památka, se nachází ve stejnojmenné obci v…
0.4km
více »
Lysice - kostel sv. Petra a Pavla
Lysice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Kostel sv. Petra a Pavla se nachází v centru městyse na volném…
0.4km
více »
Procházka Lysicemi
Procházka Lysicemi
Městys
Na východním úpatí Vysočiny se nachází Lysice, které byly podle písemný…
0.4km
více »
Lysice - návštěva zámecké zahrady
Lysice - návštěva zámecké zahrady
Zahrada
  Při zmínce o Lysicích se nejspíš většině z vás v hlavě promítne obrázek…
0.5km
více »
Lysice – hrobka hraběnky Karoliny Nimpschové
Lysice – hrobka hraběnky Karoliny Nimpschové
Hřbitov
Mezi lysickými kulturními památkami najdeme i zajímavou drobnou cihelnou stavbu, která stojí v dolní části zdejšího hřbitova. Jedná se o…
0.5km
více »
Lysice - prohlídka zámku
Lysice - prohlídka zámku
Zámek
  Panské sídlo v Lysicích nejprve bývalo vodní tvrzí a ta pak bylo přebud…
0.6km
více »
Výstava Olbrama Zoubka v Lysicích
Výstava Olbrama Zoubka v Lysicích
Tipy na výlet
Do Lysic lze dojet autobusem IDS JMK z Brna nebo dojít po turistické…
0.6km
více »
Lysice – lapidárium v zámeckém sklepení
Lysice – lapidárium v zámeckém sklepení
Lapidárium
Lysické lapidárium je milou útěchou těm, kteří již nestihnou z nějakých…
0.6km
více »
Lysice - sala terrena a vyhlídková kolonáda v zámeckých zahradách
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lysice - sala terrena a vyhlídková kolonáda v zámeckých zahradách
Zámek
Zámecké zahrady jsou chloubou a jedním ze symbolů zámku v Lysicíc…
0.6km
více »
Procházka barokním zámkem a zámeckou zahradou v Lysicích
Procházka barokním zámkem a zámeckou zahradou v Lysicích
Tipy na výlet
Krásným výletním místem nedaleko Boskovic je půvabné zámecké…
0.6km
více »
Lysice - zámek s barokní zahradou
Lysice - zámek s barokní zahradou
Zámek
Barokní stavba, národní kulturní památka, zámek v malebné obci…
0.6km
více »
zavřít reklamu