Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Pohoří, Krkonoše
Krkonoše (2): Sněžka – Luční bouda – Liščí hora – Pec pod Sněžkou (06/2014)

Krkonoše: Sněžka od západu
Krkonoše: Sněžka od západu
lupa

V pátek ráno jedeme novou kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na naši nejvyšší horu - Sněžku. Na lanovku čekalo asi 10 lidí a tak nástup byl rychlý. Opravdu doporučuji pro návštěvu Sněžky mimosezónu, všední den a ranní hodiny - nebude řada u lanovky a na vrcholu hory nebude jako ve včelím úlu.

Krkonoše: stavby na vrcholu Sněžky
Krkonoše: stavby na vrcholu Sněžky
lupa

Hodně lidí přijíždí z větší dálky, hodně jich také dlouho spí a pak dlouho snídá. Navíc z polské strany, kde mají také lanovku (z města Karpatz na horu Kopa), se od určité hodiny valí nahoru davy polských turistů (lanovku tam spouští v 8,30 hod.). Tyto všechny je prostě třeba předběhnout :-)

Krkonoše: panorama ze Sněžky směrem k Obřímu dolu
Krkonoše: panorama ze Sněžky směrem k Obřímu dolu
lupa

Jednosměrná jízdenka je za 210,- Kč, ale my ji máme za 170,- Kč, protože pro ubytované ve vybraných objektech v Peci pod Sněžkou platí 20% sleva. Lanovka byla spuštěna do provozu v únoru 2014 a nahradila starou sedačkovou lanovku z roku 1949. Provozní doba lanovky je od 8 do 18 hod., v létě do 19 hod., a v závislosti na intenzitě větru na vrcholu Sněžky.

Krkonoše: pohled ze Sněžky a koniklec alpínský bílý
Krkonoše: pohled ze Sněžky a koniklec alpínský bílý
lupa

Pokud je vítr silnější, jede lanovka pouze do mezistanice na Růžové hoře. Tady nám kontrolovali jízdenky, zda nám platí až nahoru. Asi si někteří vykukové kupovali jízdenku pouze na Růžovou horu a pak jeli až na Sněžku. Pokud k lanovce přijedete autem, zaplatíte parkovné na parkovišti U kapličky, odkud je k lanovce něco od 100 do 300 m.

Krkonoše: Sněžka - satelitní snímek
Krkonoše: Sněžka - satelitní snímek
lupa

Stavby na vrcholu Sněžky se časem měnily a tak jsme v tom měli trošku chaos. Proto přikládám ve fotogalerii nejnovější satelitní mapu s popisem současného stavu (2014). Na vrcholu Sněžky jsou 3 české a 2 polské stavby. Nejníže je horní stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, na vrcholu pak historický kamenný sloup – základní český trigonometrický bod z roku 1832 a nová Česká Poštovna – dřevěná prosklená stavba z roku 2008 ve tvaru hranolu.

Krkonoše: Česká poštovna na vrcholu Sněžky
Krkonoše: Česká poštovna na vrcholu Sněžky
lupa

Poláci zde mají dřevěnou kapli sv. Vavřince, jejíž stavba byla dokončena v roce 1681 a je to tedy nejstarší stavba na vrcholu. Dále se zde nachází z dálky viditelná "ufo" stavba Polské boudy z roku 1976, takové tři talíře na sobě, ve kterých je meteorologická stanice a restaurace.

Krkonoše: polské stavby na Sněžce
Krkonoše: polské stavby na Sněžce
lupa

Do roku 2009 tady byla ještě malá dřevěná stará Poštovna, která po vybudování nové České Poštovny stála ještě chvilku nečinně na vrcholu. Následně byla rozebrána jedním podnikatelem, kterému bylo stavby odsouzené k zániku líto a tak ji zakoupil, odvezl a znovu složil na kopci Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině u města Sedlec – Prčice.

Krkonoše: chodník na Sněžku z Obřího sedla
Krkonoše: chodník na Sněžku z Obřího sedla
lupa

Historicky tu pak byly dvě boudy – Slezská bouda, na místě kde je nynější ufo Polská bouda, a Česká bouda, na místě které stojí dnešní Česká Poštovna. Do 80-tých let 20. století tu ještě byla dřevěná česká meteostanice.

Krkonoše: mapa trasy Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou
Krkonoše: mapa trasy Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou
lupa

Nadmořská výška českého trigonometrického bodu na Sněžce je 1 602,02 m n. m. Tento bod však nestojí na nejvyšším bodě hory. Nejvyšší místo se podle posledních měření nachází v blízkosti kaple, 3,5 metru od naší státní hranice na polské straně, a má výšku 1 603,30 m n. m. Výška 1 603 m n.m. bude zřejmě nadále uváděna jako skutečná výška hory Sněžky.

Krkonoše: ledovcové jezero Maly staw
Krkonoše: ledovcové jezero Maly staw
lupa

Na Sněžce se kocháme výhledy, je polojasno, ale oblačnost je vysoká a tak je viditelnost dobrá. Působivý je také pohled do Obřího dolu. Na svazích Sněžky kvete vzácný koniklec alpínský bílý, který se v ČR vyskytuje pouze v Krkonoších. Nakoukneme do kaple a pak jdeme na prohlídku interiéru České poštovny, kde otevřeli v 10 hod. odklopením dřevěných žaluzií najednou po celém obvodu budovy.

Krkonoše: ledovcové jezero Wielki staw
Krkonoše: ledovcové jezero Wielki staw
lupa

Musím říct, že se mi tento hojně diskutovaný objekt líbí. Není to megalomanská stavba a architekti, kteří byli při návrhu velmi limitováni jak extrémními klimatickými a prostorovými podmínkami stanoviště, tak nároky Správy Krkonošského národního parku, měli při její tvorbě dobré nápady a budova má šmrnc.

Krkonoše: tundra
Krkonoše: tundra
lupa

Kupujeme zde pohlednice Sněžky a jednu adresovanou vhazujeme i do místní poštovní schránky s kulatým razítkem nejvýše položené poštovny u nás. Zapisujeme se do vrcholové knihy. Je zde možnost jít i na vyhlídkovou plošinu (střechu) objektu za vstupné, ale toho nevyužíváme.

Krkonoše: tundra, v pozadí Sněžka
Krkonoše: tundra, v pozadí Sněžka
lupa

Na skok zajdeme i do polského ufo objektu. Kdysi asi moderní stavba už zestárla, je moc velká a na vrchol hory se vůbec nehodí. Jsou tady tři zaměstnanci, jeden sedí u pohlednic a upomínkových předmětů, druhý u pultu s občerstvením a třetí u placených záchodků. Kupujeme zde také pohlednice Sněžky, teda Śnieżky, ať máme památku i z polské části hory. (Polsko má svou nejvyšší horu ve Vysokých Tatrách, jsou to Rysy.)

Krkonoše: Úpské rašeliniště
Krkonoše: Úpské rašeliniště
lupa

Ze Sněžky jdeme dolů po červené západním směrem na polskou stranu ke Slezské chatě (Dom Ślaski), zářivě žluté a z dálky viditelné budově v Obřím sedle. Po kamenitém chodníku už proti nám jdou na vrchol Sněžky davy Poláků a školní výlety. Ještěže jsme byli na vrcholu tak brzy ….

Krkonoše: Úpské rašeliniště
Krkonoše: Úpské rašeliniště
lupa

U Slezské chaty se vydáváme dále po červené k vyhlídkovým místům na ledovcová polská jezera Maly a Vielky Staw. Chodník je široký vydlážděný a nejsou tu lidi. Hlavní tah z Polska jde totiž od horní stanice lanovky Karpatz – Kopa a dále přes Dom Ślaski na Sněžku. Jdeme kolem rozcestníků Spalona Stražnica a Rownia pod Śniezka stále po červené.

Krkonoše: Luční bouda
Krkonoše: Luční bouda
lupa

Začínají se otvírat pohledy na jezera, která mají temnou modrou barvu a ve spojení s horami vytváří dojem opravdu horské krajiny. Pro výhled k jezerům má smysl jít do bodu, který je na mapě označen jako vyhlídkové místo. Zkusili jsme ještě dále, ale už na jezera nebylo vidět. Vracíme se zpět stejnou cestou a na rozcestníku Rownia pod Śniezka odbočujeme na žlutou směr Luční bouda.

Krkonoše: u Památníku obětem hor
Krkonoše: u Památníku obětem hor
lupa

Ještě předtím, než chvíli spočneme v Luční boudě, krásné obrovské historické stavbě, jdeme kousek zpět ke Sněžce po modré značce, podívat se na Úpské rašeliniště, které je prameništěm řeky Úpy. Přes rašeliniště vede povalový chodník. Odtud jsou jedny z nejkrásnějších fotografií Sněžky v časopisech, bohužel pořízené ne přímo z chodníku, ale odněkud z rašeliniště, kam se samozřejmě nesmí a ani bych to raději nezkoušela.

Krkonoše: řopík, v pozadí Studniční hora a Sněžka
Krkonoše: řopík, v pozadí Studniční hora a Sněžka
lupa

Náhorní planina, která se rozprostírá mezi Sněžkou, Studniční a Luční horou (další takové místo je ještě na planině kolem pramene Labe), je jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš a jedinečné místo v rámci celé ČR a celé střední Evropy vůbec. Jedná se o tundru, která připomíná spíše horskou krajinu Skandinávie, a nikde jinde ve střední Evropě podobnou nenajdete.

Krkonoše: mezi Studniční a Luční horou (panoráma)
Krkonoše: mezi Studniční a Luční horou (panoráma)
lupa

Název tundra se používá pro holé horské pláně na severu Evropy a Asie, které se vyznačují drsným klimatem, krajinou modelovanou mrazem a větrem, a přítomností specifických rostlin a živočichů. Především díky této unikátní tundře jsou naše Krkonoše tak jedinečné. Příjemnou skutečností je také to, že po této planině se dá bez problémů chodit dlouhé hodiny a pořád jste v přibližně stejné nadmořské výšce, takže nemusíte překonávat velké výškové rozdíly.

Krkonoše: Studniční hora a Sněžka
Krkonoše: Studniční hora a Sněžka
lupa

Po občerstvení na Luční boudě, kde vaří své vlastní pivo Paroháč, jdeme po červené mezi Studniční a Luční horou směrem k Výrovce. Po cestě vidíme pár „řopíků“ – malých bunkrů, které byli součástí opevnění republiky před 2. světovou válkou, a symbolický Památník obětem hor.

Krkonoše: z chodníku na Liščí horu
Krkonoše: z chodníku na Liščí horu
lupa

Pořád vidíme Sněžku a tak na každém kroku fotíme, protože pohled na ni je pokaždé trošku jiný, je to svým tvarem zvláštní a velmi krásná hora. Studniční a Luční hora jsou rovněž typickou ukázkou krkonošské tundry a stojí za to je vidět. Studniční hora je po Sněžce druhým nejvyšším (1 555 m n.m.) a Luční hora třetím nejvyšším vrcholem ČR (1 554 m n.m.).

Krkonoše: prstnatec májový
Krkonoše: prstnatec májový
lupa

Dále už vede stezka po hřebenu kolem chaty Výrovka k občerstvení Na rozcestí a odtud zahýbáme po červené na Liščí horu. Tady už jsme o jeden výškový stupeň níž a jdeme již nízkým lesem. U Liščí hory je několik laviček, dřevěná tabule s popisem vrcholů a opět vyhlídka na Sněžku. Na loukách kolem Liščí boudy to krásně kvete. Je zde velké množství prstnatců májových, naší nejhojnější orchideje, a závoje pomněnek.

Krkonoše: pomněnková louka
Krkonoše: pomněnková louka
lupa

Na rozcestí U Lesní boudy se dáváme po žluté již zpět do Pece pod Sněžkou. Celkem jsme dnes ušli 24 km, pokud počítám i ty 2 km, které jsme měli ráno od ubytování k nástupní stanici lanovky. Okruh lze samozřejmě zkrátit, ale my jsme měli čas, v červnu jsou dlouhé dny a počasí bylo krásné, to lákalo být celý den venku.

Související články z našeho pobytu v Krkonoších:

Krkonoše (1): Pec pod Sněžkou - Modrý důl - Zelený důl

Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo –...

Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliništěDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
1459 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrchlabí
(vzdálenost od místa: 13.52 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace