Koupaliště u Libuše - Lom Luleč

Koupaliště, Brno a okolí
lupa

Koupaliště U Libuše se nachází v obci Luleč asi 7 km od Vyškova. Jedná se o zatopený lom který, byl ve 30.letech upraven na přírodní koupaliště o celkové ploše 6400 m2. Zdrojem vody je podzemní puklinová voda.

lupa

Název "U Libuše" vznikl podle dávných bájí o Lulči, která vypráví o kněžně Libuši, která na cestě Moravou napájela koně své družiny v lesním prameni s čistou pitnou vodou. Podle této pověsti to mělo být u studánky v místě nynějšího koupaliště, které tak dostalo název U Libuše.

lupa

Ještě před vznikem koupaliště to byl kamenolom, který musel být roku 1935 uzavřen. Z hloubky 25 metrů náhle vytryskla voda a během 3 dnů byl celý lom zatopen. Koupaliště u Libuše začal budovat TJ sokol za podpory obecního úřadu a občanů. Slavnostně bylo otevřeno 5. července 1939 u příležitosti 30. výročí založení tělovýchovné jednoty. V roce 2001 odkoupila obec Luleč koupaliště od TJ sokol Luleč, v témže roce opravila dětské brouzdaliště a o rok později vybudovala WC přímo v areálu.

lupa

Areál koupaliště je dnes plně vybaven. Nachází se zde 3 travnaté pláže, dětské brouzdaliště, 2 Skokanské můstky, skluzavka, sprchy, WC, převlékárny. 4 antuková hřiště na volejbal a houpačky pro děti. V těsné návaznosti na areál se nachází restaurace a občerstvení.

Kvalita vody je pravidelně kontrolována a výsledky jsou zveřejňovány (např. www.luleč.eu). Koupaliště je otevřeno v sezóně (červen - září) denně od 8 do 20 hod.Další informace

Hodnocení:
2347. místo
Poloha:
345 metrů nad mořem
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Luleč
(vzdálenost od místa: 1.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Koupaliště u Libuše - Lom Luleč

22.02.2012 15:20
Nádherné!
11.07.2012 22:07

bydlím v lulči Smile

Pravda nebo lez?
06.06.2013 18:18

Martina Prochazkova

Moje babicka bydlela v Drnovcich, coz neni od Lulce tak daleko. Vzdy kdyz jsme se jeli koupat na Libusi, nas strasila, ze se tam utopili vojaci, ktere nikdy nikdo nenasel! Je to pravda? Nebo jen vymyslena bachorka, ustarane babicky??Podotykam, ze babicka tam zila od mala. Diky za odpoved. M.

05.07.2014 09:23

krásné koupání, bohužel v sezoně hlava na hlavě

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace