Loading...

Kostel svatého Mikoláše pod vrchem Krudum

Turistické cíle Kostel

Jednoho krásného slunečného dne jsme se vydali na procházku do Slavkovského lesa. Naším cílem bylo v současnosti jedno z nejpopulárnějších míst této oblasti, Kostel Svatého Mikuláše. Díky nedávno provedenému archeologickému výzkumu byly pod vrcholem Krudum odhaleny pozůstatky ztraceného kostela sv. Mikuláše a tak jsme měli příležitost navštívit upravené zajímavé ruiny s krásným výhledem do okolí.
Autem jsme jeli přes město Horní Slavkov, okolo hostince U pulečka až do chatové oblasti Třídomí. Nacházíme se severovýchodně od hory Krudum. Dnes je zde postaveno několik chat či domků, dříve to byla jedna z několika drobných osad roztroušených po krajině. Vznik obce není doložen, nejstarší známé písemné materiály pocházejí až z 18. století. Určitě však existovala dříve, jelikož je možno ji nalézt na nejstarších mapách této oblasti. Nejčastější je také zmiňována v souvislosti s kolem vedoucí Solnou stezkou.
Při vjezdu do oblasti nás zaujal objekt, který připomínal kapličku spojenou s domkem. Pocity byly smíšené, těžko jsme odhadovali, o co se jedná. Až doma jsem si přečetl, že mezi hlavní památky vsi patřila barokní kaplička pro pocestné, kterou od pradávna vlastnila rodina Jakobova. Friedl byla přezdívka rodiny Fritchových, jež byla příbuzensky s Jakobovými těsně spjatá a tak lidé ze vsi a okolí nazývali objekt Friedlova kaple /Friedls Kapelle/. Kapličku vystavěl Franz Jakob v období těsně před rokem 1850. Její svěcení však není nikde zaznamenáno. Po odsunu obyvatel v roce 1945 byla určena k demolici podobně jako ostatní budovy vesnice. Naštěstí se ji podařilo zachránit Ladislavu Plachému z Horního Slavkova, který ji zakoupil i s okolními pozemky. Hodně poškozenou kapličku opravil a přistavěl k ní roubený domek, který rozebral ve vsi Smrkovec. Gotická kaple pak sloužila jako vstupu do domku. Nejedná se určitě o řešení ideální, ale bez něho by kaplička nebyla vůbec. Jednalo se o nepřátelskou církevní stavbu a bourací výměr byl již vystavený.
K obci Třídomí vždy patřily dvě hájenky ležící u paty hory Krudum. Horní hájenka nebyla po odsunu znovu obydlena, chátrala a v osmdesátých letech došlo k její definitivní likvidaci. Dolní hájovna se nachází nedaleko obce, asi jeden kilometr jihozápadním směrem. A tudy se také my vydáváme na pěší výlet. Uprostřed osady jsou ukazatele, a tudíž vybrat tu správnou cestu není problém. U bývalé hájenky, která je na mapě označena názvem Myslivna Třídomí, přicházíme na turisticky značené cesty. Zelená vede vlevo k obci Rovná, napravo do města Loket. My se vydáváme po žluté značce směrem k obci Hrušková (opačně bychom se dostali do obce Krásno). Po levé straně máme bájnou horu Krudum, na kterou se lze dostat různými lesními pěšinami. Jedna cesta je však výraznější a dokonce je na ni označen směr na vrchol. Je však po deštích a při výšlapu k rozhledně bychom potřebovali holinky a tak to odkládáme na jinou dobu a pokračujeme.
Celkově asi po dvou a půl kilometrech (od chatové oblasti) přicházíme k dalšímu rozcestí, Solná stezka zde má dvě odbočky do Lokte (jedna by měla být Zlodějská stezka). Nejprve jdeme ještě kousek rovně po žluté, jelikož tam vidíme zajímavý Pomník přísahy. Poté se vracíme a pokračujeme asi 200 metrů po neznačené stezce. Cíl je jasný, zajímavé pozůstatky Kostela svatého Mikoláše.

Všechno kolem této stavby bylo po staletí zahaleno tajemstvím. Vyprávěli se pověsti o skřítcích, vílách a obrovských pokladech. V dobách dávných i méně vzdálených se tady lidé snažili najít drahé kameny, zlato nebo jiné cennosti. Až teprve v roce 1998 se podařilo zjistit o kostele velkou část pravdy. Předtím se totiž i odborníci pouze dohadovali, kde historický kostel vlastně stával a zda vůbec existoval. Přesné datum založení kostela však stále není známo. Sokolovský kněz a badatel Franz Ulsperger přisoudil v třicátých letech 20. století založení kostela rok 1247. Své údaje však nijak nedoložil a žádné další nebyly objeveny, takže toto datum nelze posuzovat jako důvěryhodné. Je však dochována listina z roku 1253, v níž král Václav I. tento již existující kostel předal Řádu křížovníků s červenou hvězdou v Lokti. Následovné fungování kostela je odhadována do poloviny 15. století. Poté je již uváděn jako opuštěný či a zaniklý. Vzhledem k tomu, že se údaje o kostele neobjevují ve Šlikovském urbáři z roku 1525, tak se předpokládá, že svou činnost ukončil před rokem 1500. Při průzkumech se neobjevilo nic, co by nasvědčovalo násilné likvidaci, tudíž lze usuzovat, že objekt zanikl postupně pozvolným rozkladem.
Různí badatelé prozkoumávali a popisovali většinu tehdy známých významných míst regionu. Avšak ani tyto údaje nepostačovaly, aby bylo umístění kostela lokalizováno. Když nedávno archeologové zbytky kostela skutečně objevili, jeho tvar a rozměry se výrazně lišily od popisu, jak byly do této doby uváděny. Žádný z historiků totiž patrně neprovedl vlastní výzkum lokality, ale uváděl jen historicky dostupná fakta. První významný průzkum tohoto místa provedla v roce 1989 skupina archeologů (pánové Hereit, Klsák a Král). Z jejich šetření vyplynul závěr, že zbytky stavby nepatří kostelu, ale obranné tvrzi, která v těchto místech stávala a chránila Solnou stezku v hlubokých lesích.
Rok 1998 se stal přelomovým pro Kostel Svatého Mikuláše. Členové Krudum OPS a Sdružení mládeže z Horního Slavkova se rozhodli odhalit tajemství zdejších ruin. Vedoucí sdružení pan Ladislav Podracký sehnal finanční zajištění a začal s členy sdružení, zahraničními i českými brigádníky, pod vedení zkušeného archeologa Mgr. Jiřího Klsáka, s opatrnými výkopy. Velké překvapení přišlo s prvními uvolněnými kameny. Před badateli se postupně objevovaly větší a hlubší základy zdí, které jasně naznačovaly, že se jedná o pozdně románský kostel. Během následujících dvou let prošel kostel důkladným průzkumem. Podařilo se při něm napravit historicky nepřesné, zkomolené a pokroucené údaje. Datum založení a využívání kostela jsou však stále zahaleny tajemstvím.

Kostel byl postaven v období rané gotiky, avšak stále ještě v pozdně románském slohu. Měl obdélníkový půdorys. Dvě části, presbytář a hlavní loď, byly vzájemně oddělené triumfálním obloukovým průchodem o průměru 5,5 metru. Celková délka stavby činí 25 metrů, šířka je 12,5 metrů, výška dle odhadů dosahovala 12 metrů. Zdi kostela jsou 110 až 115 cm silné a byly provedeny z lomového kamene, místy opracovaného, většinou však v přírodním stavu. Jako pojivo posloužila vápenná malta, v níž vápennou složku tvořil pálený karlovarský vřídlovec. Existence kostela se tudíž významně dotýká také vzniku našich velkých lázní. Podobné nálezy používání vřídlovce jako přísady do pojiva stavebního kamene se objevují i v dalších místech zdejšího kraje (sv. Linhart, Loket nebo Andělská hora). V tomto případě se však jedná o velkou vzdálenost (asi 15 kilometrů), kterou museli tehdejší dopravci s materiálem od místa nálezu (okolí Vřídla) překonat. Patrně musela v té době (začátek 13. století) existovat velká firma, která se zabývala těžbou suroviny i jejím rozvoz na vzdálené stavby. Oblast, kde následně vznikly slavné lázně Karlovy Vary, fungovala tudíž před jejich založením jako důlní pánev.

V sutinách kostela a v jeho okolí byly nalezeny keramické střepy různých tvarů, skleněné vitráže i zbytky dveřních portálů. Zajímavý je také nález zachovalé původní gotické omítky po obvodě stavby. Z výše uvedeného archeologové usuzují, že kostel měl sedlovou střechu pokrytou červenými keramickými tvarovkami. Objekt patrně neměl svou samostatnou věž, nýbrž jen úzkou vížku vytaženou nad hlavní lodí. Uvnitř kostela byly objeveny zřetelné zbytky oltáře a soklů pro další církevní vybavení.

Zajímavostí je také to, že je tento kostel svým tvarem, způsob stavby, použitým stavebním materiálem i dobou vzniku velice shodný s kostelem svatého Linharta v Karlových Varech. Patrně obě stavby prováděli stejní lidé, či stejná huť. Kostel sv. Linharta stál nedaleko poměrně významné vsi Obora (Thiergarten), jež byla jednou z nejstarších v loketském kraji a předchůdcem dnešních Karlových Varů. Kostel sv. Mikuláše je stejného typu, avšak větší a mohutnější. Logicky se tedy nabízí otázka, proč si dali dávní obyvatelé tohoto kraje tolik práce s tím, aby postavili uprostřed hlubokých lesů tak rozměrnou a významnou stavbu? Podle dostupných údajů byla nebližší ves vzdálena přes kilometr. Pro ni tedy kostel určen zřejmě nebyl. Pokud měl sloužit jenom pocestným, jak by napovídal název (sv. Mikuláš byl mimo jiné patronem poutníků a obchodníků), dala by se tady očekávat spíše kaplička či Boží muka. Kostely se stavěly v obcích a takto veliké na velice důležitých místech. Z výše uvedeného vyplývá celkem logický předpoklad, že v okolí kostela nejspíš stála ves, nyní zaniklá a zapomenutá. Avšak doposud zde nebyly žádné stopy po staveních objeveny. V jednom ze starých zápisů se objevuje jméno vesnice Rodau, jež se měla v okolí vyskytovat. Ale mimo tento zápis ani nikde na mapách se již takto označená ves neobjevuje. Je tedy pořád ještě, co hledat.

S objevení kostela je spojena zajímavá událost. Jedna z nejznámějších pověstí o hradě na vrcholu Krudum vypráví, jak byl hradní pán zabit zrádnou cháskou. Tou dobou byl jeho syn na cestě do Říma za získáváním životních zkušeností. Vrátil se však dříve, nežli se konal pohřeb a tak poznal, že byl otec otráven. Pohřbil ho v Kostele sv. Mikuláše při úpatí hory a s proradnou cháskou zatočil. Na tuto pověst si určitě vzpomněli archeologové, když pod podlahou kostela objevili kompletní kostru dospělého muže. Velice zajímavý nález hrobu hradního pána a současně i potvrzení dávné pověsti. Jednalo se údajně o velice bohatého majitele hradu, po kterém by mělo zůstat pohádkové bohatství. Při pátrání po ztracených pokladech prokopali v minulosti hledači pokladů mnohokrát jak horu Krudum, tak její okolí včetně samotného kostela. Historici však uvádějí, že skutečnost je bohužel trochu jiná, prozaičtější. Pokud někdy hrad na vrcholku Krudumu skutečně stával, pak to muselo být v keltském období, tj. 1. – 2. století. Nalezené ostatky muže jsou však předběžně datovány do 13. – 14. století. Tudíž je minimální šance, že by se jednalo o dávného knížete z hradu na hoře Krudum. I přes výše uvedené zjištění se ještě můžeme dočkat příjemných překvapení. Všechny nálezy včetně dalších kosterních ostatků ještě nebyly detailně prozkoumány.  A další zajímavé informace můžou přinést případně nové vykopávky.
V současné době jsou zdi kostela zakonzervovány, okolí je hezky upraveno a doplněno vysvětlujícími tabulkami. Toto zajímavé a významné místo v nádherné krajině lze určitě doporučit k návštěvě. My jsme se vrátili stejnou cestu, jelikož jsme měli v Třídomí zaparkované auto. Je však možno si naplánovat i delší výlet se začátkem nebo koncem v Hruškové, Horním Slavkově, Krásnu nebo Lokti.

*

V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:

- rozhledna na bájném vrchu Krudum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-bajnem-vrchu-krudum

- pomník přísahy:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-prisahy-pod-vrchem-krudum

- rozhledna na Krásenském vrchu:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-krasenskem-vrchu

- popraviště na Galgenbergu:https://www.turistika.cz/mista/becov-nad-teplou-popraviste-na-galgenbergu

- kopeček Homolka:https://www.turistika.cz/mista/becov-nad-teplou-homolka

Foto: Bubinga

- rozhledna na Krásenském vrchu:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-krasenskem-vrchu

- Moučné pytle a Jelení vrch:https://www.turistika.cz/mista/skalni-utvar-moucne-pytle-a-jeleni-vrch-u-karlovych-varu

- Čedičové varhany:https://www.turistika.cz/mista/cedicove-varhany

- zajímavá expozice knižní vazby:https://www.turistika.cz/mista/expozice-knizni-vazby-v-knihovne-ve-meste-loket

- prameny u obce Prameny:https://www.turistika.cz/mista/prameny-u-obce-prameny

- Dlouhá stoka:https://www.turistika.cz/mista/slavkovsky-les-dlouha-stoka

Foto: Bubinga

- Sokolovské moře:https://www.turistika.cz/mista/jezero-medard-sokolovske-more

- popraviště na Šibeničním vrchu:https://www.turistika.cz/mista/horni-slavkov-popraviste-na-sibenicnim-vrchu 

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 4.3.2023
Nadmořská výška:
670 metrů nad mořem
Kostel svatého Mikoláše pod vrchem Krudum na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel svatého Mikoláše pod vrchem Krudum

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem
Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem
Tipy na výlet
Naše cesta vede do Sokolova, města které leží mezi Chebem a Karlovými Vary…
0.1km
více »
Vykopávky kostela sv.Mikuláše
Vykopávky kostela sv.Mikuláše
Kostel
Kostel vznikl v polovině 13. století pod horou Krudum a o 200 let později…
0.4km
více »
Rozhledna Krudum
Rozhledna Krudum
Tipy na výlet
Jedeme do obce Hrušková, kde zaparkujeme a vyrážíme. Jdeme se podívat na…
1.1km
více »
Krudum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Krudum
Rozhledna
Tato železná rozhledna na hoře Krudum (Chrudim) se nachází cca 8km západně od Horního Slavkova, cca 10km jihovýchodně od Sokolova.…
1.4km
více »
Poutavé příběhy barokní krajiny a jejích stavitelů v Karlovarském kraji
Poutavé příběhy barokní krajiny a jejích stavitelů v Karlovarském kraji
Tipy a novinky
Příběh baroka je napsán v městských palácích, šlechtických sídlec…
1.6km
více »
Krásnou přírodou na kole či pěšky po Krušnohorské magistrále
Krásnou přírodou na kole či pěšky po Krušnohorské magistrále
Tipy a novinky
Krásnou přírodou mezi lesy a loukami se přes celé…
1.6km
více »
Zima v Karlovarském kraji aneb tipy (nejen) pro lyžaře
Zima v Karlovarském kraji aneb tipy (nejen) pro lyžaře
Tipy a novinky
Ski areály a lyžařská střediska Klínovec Skiareál Klínovec je nej…
1.6km
více »
Zahájení lázeňské sezony v Karlovarském kraji
Zahájení lázeňské sezony v Karlovarském kraji
Tipy a novinky
Zahájení lázeňské sezony patří  k nejvýznamnějším akcím a…
1.6km
více »
Jak si užít prázdniny v Karlovarském kraji aktivně? Tipy k návštěvě nejen pro rodiny.
Jak si užít prázdniny v Karlovarském kraji aktivně? Tipy k návštěvě nejen pro rodiny.
Tipy a novinky
Karlovarský kraj není jen místo pro lázeňské hosty. Náš region …
1.6km
více »
Křížky u Nové Vsi
Křížky u Nové Vsi
Kříž
Tři kříže zvané též Křížky naleznete ve Slavkovském lese když pojedete z…
2.4km
více »
Do lázeňských lesů v Karlových Varech za romantikou
Do lázeňských lesů v Karlových Varech za romantikou
Tipy na výlet
Milovníkům romantiky lze doporučit vycházky po lázeňských lesích . Ty…
3.2km
více »
Staré Sedlo
Staré Sedlo
Městečko
Obec se poprvé připomíná v r. 1249. Na okraji obce nad řekou Ohří a Sedel…
3.6km
více »
Koupaliště Michal v Sokolově
Koupaliště Michal v Sokolově
Koupaliště
Koupaliště Michal je umělá vodní plocha, která vznikla rekultivací…
3.9km
více »
Hotel U Bílého koně - Loket
Hotel U Bílého koně - Loket
Dům, budova
Hotel U Bílého koně se nachází na adrese T.G.Masaryka 109/53, 357 33 LoketHotel U Bílého Koně s obrovskou historickou tradicí a krás…
4.3km
více »
Živý obraz Oslavy narozenin Johann Wolfgang Goethe - Loket
Živý obraz Oslavy narozenin Johann Wolfgang Goethe - Loket
Fotogalerie
Na terase hotelu U Bílého koně Goetheova vyhlídka  proběhnul ve 17:15 živý obraz Oslavy narozenin Johann Wolfgang Goethe   Popis:…
4.3km
více »
Muzeum Tajných spolků - Loket
Muzeum Tajných spolků - Loket
Muzeum
Muzeum Tajných spolků se nachází na adrese: T. G. Masaryka 115, 357 33 Loket Otevírací doba: sobota 10 - 18hodMotto: Nemo mortalium …
4.3km
více »
Loket
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Loket
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem…
4.4km
více »
Loket
Loket
Město
Loket leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Mě…
4.4km
více »
Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.
Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.
Tipy na výlet
Loket, to je skutečná romantika. A je úplně jedno, jestli máme na mysli…
4.5km
více »
Vyhlídka na hrad Loket ze Šibeničního vrchu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídka na hrad Loket ze Šibeničního vrchu
Vyhlídka
Pokud Vám při návštěvě hradu Loket zbyde čas a dostatek sil na zdolání…
4.8km
více »
zavřít reklamu