Loading...

Kostel sv. Linharta u Uhliště

Turistické cíle Kostel

Na návrší nad obcí Uhliště (dříve německá obec Kohlheim) nedaleko Nýrska vyrostl v letech 1420 až 1430 kostelík svatého Linharta (dříve St. Leonhard). Vystavěn byl ve slohu gotickém a během staletí svoji podobu moc neměnil. Jen měl tu smůlu, že ležel v kraji divokém, na dohled česko-bavorské hranice, a tak byl párkrát poničen, třeba v dobách švédských válek. V roce 1934 ho zpustošil požár, který propukl ve vedle stojícím kostelníkově domku a rozšířil se i na kostel. Údajně z něho zbyly jen obvodové zdi a stropní klenba. Díky pomoci svých patronů, rodu Hohenzollernů, byl opraven a v roce 1935 znovu vysvěcen. Po roce 1945 se ocitl v pohraničním pásmu a tak začala doba jeho neúdržby a ničení. Naštěstí přežil. Po roce 1990 začal být obnovován a v roce 1994 byl opět vysvěcen. Od té doby se tady každoročně na začátku června koná jízda sv. Linharta a žehnání koní.V tuto dobu se tady sjedou milovníci koní z obou stran hranice. Na svých koních objedou kostelík, pak je jim požehnáno. Podívaná je to velmi oblíbená i pro diváky. Navázalo se tady na staletou předválečnou tradici. Dříve se však koňská jízda konala o Velikonocích. Svatý Linhart je tady téměř od počátku založení kostela chápán jako patron dobytka, zejména koní, jako patron sedláků a pastýřů, ale i kovářů. Jsme tady na venkově, v kraji zemědělském, kde pastevectví mělo značný význam. Takový patron tady byl třeba. Zdejší sedláci a hospodáři se k Linhartovi obraceli v případě komplikací s dobytkem, jako jsou nemoci, úrazy a napadnutí šelmami. Jako obětiny a votivní dary se používaly kované železné figurky dobytka, kterých bylo v kostele větší množství. Funkce sv. Linharta jako ochránce dobytka se stala v Bavorsku, Čechách, na Moravě i v Rakousku tou hlavní a jiné jeho původní funkce přebila. Právě z Bavorska se kult začal šířit do Čech a z Rakouska na Moravu. Nejvíce svatyní tohoto zasvěcení najdeme právě v jižních Čechách, dále pak na jižní Moravě. Původně sv. Linhart působil jako ochránce věznů, válečných zajatců, ale i různých bojovníků, které měl chránit před zajetím a uvězněním. Stejně tak byl i ochráncem nemocných a bezmocných, jejichž stav byl vnímán jako uvěznění. Byl i patronem těhotných žen a rodiček. Měl i jiné ochranné role. Propuštění vězni či zajatci přinášeli jako projev díků za jejich vysvobození řetězy i s okovy. To byly původně přinášené dary. Až později ve středověku začaly řetězy s okovy připomínat řetězy na uvazování dobytka ve stáji a tak vznikla tato druhotná ochranitelská funkce. Hlavními atributy jsou tedy řetězy s okovy a dobytek.

Vysvětlení toho, proč se Linhart stal patronem vězněných a těhotných žen a rodiček lze najít v jeho životopisných legendách.

Svatý Linhart se narodil někdy na přelomu 5. a 6.století ve šlechtické rodině. Pokřtěn byl v Remeši. V Remeši získal i křesťanské vzdělání a vysvěcení. Bylo to u dvora franckého krále Chlodvíka I. Na Linhartovu přímluvu byli vězni, které zajali Frankové a byli nespravedlivě vězněni, propouštěni. Linhart ale odmítl všechny světské statky a odešel jako poustevník do poustevny, kterou si postavil nedaleko Limoges v dnešní Francii. Bylo to místo ležící asi 18 km západně od Limoges, dnes nazvané Saint-Leonard-de-Noblat. Tam Linhart založil klášter s kostelem. V tomto kostele byl i pohřben. Zemřel snad roku 559 na podzim. Další legenda se odehrála v době jeho poustevnického působení při lovu. Královnu tam přepadly náhlé, život ohrožující, porodní bolesti. Na Linhartovu přímluvu ale vše dobře dopadlo a královna zdárně porodila. Jen dnes není moc jasno, zda se jednalo o manželku krále Chlodvíka či o manželku jeho potomka. Spíše se tato příhoda odehrála až po Chlodvíkově smrti. A tak začal být Linhart uctíván na území Francké říše. A z dnešní Francie se víra šířila přes Německo, zejména Bavorsko, až do některých regionů Čech a Moravy.

Když se vrátíme zpátky ke kostelíku, autor Josef Biskup zaznamenal ve své knize pověstí z Klatovska z roku 1936, která se jmenuje Z šera minulosti, pověst. Tato pověst se vztahuje k původní ochranitelské funkci svatého Linharta, tedy k ochraně nespravedlivě vězněných. Krutému pánovi z Klenové, Přibíkovi, se podařilo zajmout své sousedy, Janovické. Uvrhl je do sklepení hradu. Pobývali tam již delší dobu a nedoufali ve své vysvobození. Racek z Janovic se svými bratry se začali modlit k Bohu, modlitby nebyly ale vyslyšeny. V zoufalství se obrátili k čertu. Ten se zjevil hned. A protože s ďábelskými silami to nikdy nebylo jednoduché, kul pikle. Podmínkou vysvobození bylo, že jeden z nich musí s ním do pekla. Po dlouhém váhání bratři na jeho nabídku přistoupili. Mříže se před nimi rozestoupili a oni mohli odejít. Potíž ale byla v tom, koho vybrat k odchodu do pekla s čertem. Losovali tedy a los padl na nejmladšího z bratrů, Jana. S Janem se čert vznesl do výše. Naštěstí Jana napadlo poprosit svého oblíbeného světce, svatého Linharta, o pomoc. Prosba byla hned vyslyšena, objevil se sám světec a začal čerta šlehat bičíkem. Čert pro bolest Jana pustil, a to právě nedaleko Nýrska, nad Uhlištěm. A tam mu Jan jako poděkování za záchranu postavil kapli.

Jak je vidět, původní ochranitelská funkce sv. Linharta tady zapomenuta nebyla. Později převládla jiná funkce, spojená se zvířaty, s koni, s pastevectvím. A je fajn, že na tohle se podařilo navázát po roce 1994 a dodnes je stále připomínáno červnovou mší a následným žehnáním koní.

Zdroje : https://www.sumavanet.cz/desenice/fr.asp?tab=snet&id=14813&burl=&pt=RE

http://www.chudenin.cz/e_download.php?file=data/editor/53cs_1.pdf&original=chudenin.pdf

Stručný nástin kultu svatého Linharta v Čechách a na Moravě - Libor Drahoňovský

https://studiaethnologicapragensia.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/sites/3/2015/10/Libor_Drahonovsky_171-184.pdf
Josef Biskup – Z šera minulosti

 

Poslední aktualizace: 10.11.2020
Nadmořská výška:
565 metrů nad mořem
Kostel sv. Linharta u Uhliště na mapě
Autor: slaja
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Linharta u Uhliště

Nýrsko - malý vyhlídkový okruh
Nýrsko - malý vyhlídkový okruh
Tipy na výlet
          Nýrsko – malý vyhlídkový okruh  Krásná trasa malého…
3.4km
více »
Pajrek
Pajrek
Zřícenina
Zřícenina hradu Pajrek stojí na konci táhlého hřebene nedaleko Nýrska na…
3.4km
více »
Cca 17 km dlouhý výlet: Nýrsko žst. - zřícenina hradu Pajrek - vrch Hraničář - vodní Nádrž Nýrsko - Nýrsko žst.
Cca 17 km dlouhý výlet: Nýrsko žst. - zřícenina hradu Pajrek - vrch Hraničář - vodní Nádrž Nýrsko - Nýrsko žst.
Cestopisy
Když jsme doma relaxovali mezi hlídáním dvou skupin vnoučat, ozvali se…
3.5km
více »
Medvědí kaple
Medvědí kaple
Kaple
MEDVĚDÍ KAPLE - kaple asi z konce 18. století. Podle pověsti byl…
3.6km
více »
Obrázky ze Šumavy – kámen dotyku v Nýrsku
Obrázky ze Šumavy – kámen dotyku v Nýrsku
Zajímavost
Kámen doteku se v Nýrsku nachází nedaleko místního koupaliště u cesty pro…
4km
více »
Nýrsko ( město)
Nýrsko ( město)
Město
Nýrsko leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od města Klatovy.…
4km
více »
Toulky kolem Nýrska
Toulky kolem Nýrska
Tipy na výlet
Nýrsko je původní pohraniční osada, která vznikla při brodu přes řeku …
4.2km
více »
Jezvinec
Jezvinec
Kopec
Jezvinec ( 739 m.n.m.) je nejvýše…
4.8km
více »
Nýrsko - přehrada
Nýrsko - přehrada
Přehrada
Přehrada Nýrsko byla postavena na toku řeky Úhlavy asi 4 km již…
5.3km
více »
Výlet do Bystřice nad Úhlavou.
Výlet do Bystřice nad Úhlavou.
Tipy na výlet
Bystřice nad Úhlavou je obec, která se nachází severně od města N…
5.4km
více »
Bystřice nad Úhlavou
Bystřice nad Úhlavou
Zámek
Pseudobarokní zámek se nachází ve vsi Bystřice nad Úhlavou na…
5.4km
více »
Rozhledna Bolfánek
Rozhledna Bolfánek
Tipy na výlet
Vydáváme se autem z Kdyně u Domažlic do Chudenic Historie: Na vrchu Zďáru (587 m) u Chudenic stávala kaplička svatého Wolfganga …
5.6km
více »
Nýrská přehrada a zřícenina hradu Pajrek
Nýrská přehrada a zřícenina hradu Pajrek
Tipy na výlet
Pěšky vyrážíme po silnici č. 190 z města Nýrsko, která nás dovede…
5.7km
více »
Skalní jezírko u Pocinovic
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Skalní jezírko u Pocinovic
Jezírko
Malebné skalní jezírko najdeme v oblasti Jezvického lesa, jež se rozkládá…
5.7km
více »
Obrázky ze Šumavy – Vodní nádrž Nýrsko
Obrázky ze Šumavy – Vodní nádrž Nýrsko
Vodní nádrž
Přehradní nádrž Nýrsko byla vybudována v letech 1964 až 1969 jižně od města Nýrsko v údolí řeky Úhlavy.   Vodní nádrž slouží předevš…
5.8km
více »
Hamry
Hamry
Osada
Osada při řece Úhlavě, o níž je první zmínka v roce 1429. Původ…
8.1km
více »
Osser - Ostrý ze strany německé
Osser - Ostrý ze strany německé
Hora
Ostrý, německy Osser je hora ležící v pohoří Šumava na hranici Če…
8.3km
více »
Z Hojsovy Stráže přes Ostrý a Svaroh do Špičáku
Z Hojsovy Stráže přes Ostrý a Svaroh do Špičáku
Tipy na výlet
Počáteční bod je žst. Hamry - Hojsova Stráž (staví tu i rychlíky)…
8.7km
více »
Úhlava
Úhlava
Řeka
Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře (1.241 m) ve výšce 1.110 …
8.7km
více »
Ostrý
Ostrý
Vrchol
Vrch na státní hranici s Německem dosahuje 1293 m n. m., leží 8 km západně od Hojsovy Stráže. Ostrý je zdaleka nápadný, má…
8.7km
více »
zavřít reklamu