Loading...

Klenová u Klatov

Turistické cíle Kaple

Klenová je zřícenina hradu a i novější zámek ležící na kopci nad obcí stejného jména. Hrad je středověkého založení, zámek byl postaven v 19. století. Později přibyly stavby v podhradí jako sýpka, kaple sv. Felixe, vila Paula a statek. Dnes se zde nachází galerie moderního umění. Původně, ještě před založením hradu, mělo sídlo na tomto kopci strážní a ochrannou funkci. Chránilo obchodní solnou stezku, která vedla z Bavorska přes Svatou Kateřinu do Nýrska a dále přes Klenovou na Klatovy.

Začnu esoterním hlediskem a to konkrétně tím, jak vidí celou Klenovou psychotronik Pavel Kozák. Čerpala jsem z jeho knihy Tajemná místa Pošumaví. Podle Pavla Kozáka má Klenová nejsilnější energii v celém okolí, včetně nedalekých Klatov. Našel tam tři významné energetické body. Jeden z nich se nachází přímo v areálu hradu a zámku. Najdeme ho vpravo od vstupní brány v prostoru dvou lip. Další dva body pak jsou v podhradí. Jeden z nich na návrší za sýpkou. A to tam, kde dnes stojí moderní plastika s názvem Sépie. Návštěvník tady na sebe může nechat působit kosmickou energii. Třetí místo je pak nedaleko, na dalším návrší směrem severozápadním od moderní plastiky. Tam najdeme kapli sv. Felixe. Údajně je to nejméně zajímavý bod ze všech třech. Sloužila prý bílé magii a na energetické linii, která ji spojuje s hradem, byla založena jírovcová alej. Ta dodnes spojuje kapli a silnici před hradem. A já se zaměřím na ty dva body, které najdeme v podhradí a jsou tedy kdykoliv přístupné. Bod na nádvoří hradu je možné navštívit pouze v turistické sezoně v otevírací době hradu.

Novogotická kaple sv. Felixe na jednom z pahorků v podhradí byla postavena na samém konci 19. století na počest majitele klenovského panství Felixe Heintschela von Heinegg. Údajně prý kdysi na jejím místě stával malý hrádek, který měl funkci předsunutého opevnění hradu. Kapli nechala postavit těsně po smrti Felixe Heintschela jeho manželka Johanna. Ještě dodám, že byla postavena dle návrhu Josefa Mockera, stavitele, který se mimo jiné podílel na dostavbě svatovítské katedrály v Praze. Vdova Johanna musela jistě vydat velké peníze jen za návrh kaple známému architektovi. A to pomineme finance vydané na samotnou stavbu kaple. Proč tedy byla tato kaple postavena? Bylo to z velké lásky ke svému choti? Nebo neměla paní Johanna úplně čisté svědomí a stavbou kaple ho chtěla očistit?

Faktem zůstává, že hradní pán Felix zemřel po nemoci roku 1896 ve věku 77 let. Paní Johanna se krátce nato provdala podruhé a to za pana Antonína Snížka staršího. Nabízí se tady otázka, zda paní Johanna neměla milence už za života svého manžela Felixe. Proč sňatek s Antonínem Snížkem proběhl tak krátce po skonu Felixe?

Antonín Snížek byl c.k. inspektor, který dojížděl na kontrolu do janovického pivovaru, který patřil k panství Klenová. Tam se tedy s paní Johannkou seznámili. Zajímavostí je, že Antonín Snížek byl v době svatby s paní Johannkou také rok vdovcem (už ale podruhé). Na Klenovou přivedl i své 3 děti, syna Antonína z prvního manželství a dvě dcery z druhého manželství. Manželství s Johannkou ale netrvalo dlouho. Zemřela už asi roku 1903. Pan Snížek se stal dědicem celého panství a tak nelenil a asi v roce 1904 se opět oženil, a to s paní Vilemínou Haasovou. 

Vraťme se ale k zajímavé osobě pana Felixe Heintschela von Heinegg. Narodil se roku 1819 v Jindřichovicích pod Smrkem, v rodině nemajetného tkalce. O jeho zbohatnutí se traduje pěkná historka. Felix vozil svá utkaná plátna k prodeji až do Vídně. Šlo to tak špatně, že až pomýšlel na sebevraždu. V zoufalství za poslední peníze koupil los, který vyhrál. A vyhrál hodně peněz, za které postavil tkalcovnu. Tu založil s bratrem Eduardem. Tolik tedy pravděpodobně pověst. Faktem zůstává, že se bratrům začalo dařit, takže z tkalcovny se stala textilní továrna, která prosperovala a Felix se stal jediným jejím vlastníkem. Dvě třetiny jeho výroby byly vyváženy nejen do Evropy, ale i do Střední a Jižní Ameriky, Východní Indie a do Ruska. Císařem byl povýšem do šlechtického stavu s predikátem „šlechtic z Heineggu“. Statek Klenová kupuje od svých příbuzných v roce 1891. Z prvního manželství měl pět synů, kteří se stali jeho společníky v podnikání a čtyři dcery. Roku 1890, když mu bylo 71 let, se oženil znova. Vzal si o 30 let mladší Johannu Merkurziovou (Markuzziová, Markuzý) ze Sušice, prodavačku v luxusním rukavičkářském obchodě. Johanna je ta paní, která nechala po smrti Felixe postavit kapli. Ale vraťme se zpátky v čase. Felix prý Johannu přebral jednomu ze svých synů. A tak tady máme další zajímavou historku jeho života. Jeho tehdy již dospělý syn oznámil svému otci, že hodlá pojmout za svou choť Johannu Merkurziovou. Otec se ale rozhodl tomuto nerovnému sňatku zabránít. Rozjel se tedy za samotnou Johannou. Nu, ale opak se stal pravdou. Johannku si tak oblíbil, že ji prostě svému synovi přebral a svým dětem oznámil, že se budou konat zásnuby. Dospělé děti samozřejmě tento otcův krok zavrhly. Felix tedy v celé své početné rodině způsobil rozmíšku. Opět se tady nabízí otázka, zda Johanna nedala přednost velice dobře zajištěnému a postavenému Felixovi před jeho mladým synem z pouhé vypočítavosti?

Po svatbě pak Johanna s Felixem odešli na Klenovou. Dlužno zmínit i sociální cítění Felixe Heintschela. V Janovicích nad Úhlavou postavil nový železný most přes řeku, aby zlepšil situaci při povodních, kdy nebylo možno Úhlavu přecházet. Most věnoval obci Janovice. Na Klenové pak postavil školu pro české děti, aby nemusely docházet až do Janovic. Věnoval ji obci Klenová. Ačkoliv původem Němec, údajně mu na srdci leželo dobré soužití Čechů a Němců.

Jak to bylo s láskou Johannky a Felixe se už asi nedozvíme. Určitě je lepší věřit, že kaple byla postavena z velké lásky k poctě svého chotě. Kaple působí čistým, uklidňujícím a pozitivním dojmem. Proto si třeba Johanna vybrala ke stavbě kaple své oblíbené místo, které umocnilo její láskyplný počin. Možná to bylo oblíbené místo jejího chotě…

Druhý energetický bod v podhradí je položen jen asi 100 m jihovýchodně od kaple sv. Felixe. Nejlepší je na tento pahorek vyjít cestou od budovy sýpky. Místo je položeno výše než kaple sv. Felixe. Kaple je tak trochu „utopena“ v zeleni. Toto místo je ale holé a nabízí výhled na pošumavskou krajinu. Ozdobeno je sochou jménem Sépie od sochaře a malíře Jaroslava Róny a je z roku 2000. Jen pro zajímavost, druhý odlitek sochy stojí také na Chebském hradě. Můžeme se tady rozhlédnout po neporušené pošumavské krajině, což samo o sobě působí uklidňujícím dojmem. Zdejší energie může působit i posilujícím dojmem a je tady možné i dostat odpovědi na naše otázky, je tady možné meditovat…

Celý areál Klenové je místem s mnoho příběhy. Najdou se i příběhy a události ne moc pěkné. Přesto je místem pozitivním, se silnou energií. Svým položením na kopci pak nabízí výhledy do okolí na pošumavskou krajinu. Myslím, že je to místo, kam se člověk rád vrací.



 

 

 

 

Poslední aktualizace: 29.10.2020
Nadmořská výška:
515 metrů nad mořem
Klenová u Klatov na mapě
Autor: slaja
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Klenová u Klatov

Obrázky z Pošumaví – klenoty v Klenové – zřícenina hradu, zámek, věž či rodinná kaple
Obrázky z Pošumaví – klenoty v Klenové – zřícenina hradu, zámek, věž či rodinná kaple
Zajímavost
Kombinaci historické architektury, moderního umění a úžasné vyhlídky na…
0.2km
více »
Hrad a zámek Klenová u Klatov
Hrad a zámek Klenová u Klatov
Hrad
Klenový, tak se původně jmenoval vrch nad Janovi…
0.2km
více »
Limíkovy střípky z cest - 15. díl - Velhartice a Klenová
Limíkovy střípky z cest - 15. díl - Velhartice a Klenová
Tipy na výlet
Patnáctý díl střípků vás zavede na hrady…
0.2km
více »
Obrázky z Pošumaví – Klenová a Jan z Pomuka
Obrázky z Pošumaví – Klenová a Jan z Pomuka
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datu…
0.4km
více »
Klenová hrad a zámek
Klenová hrad a zámek
Zřícenina
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou…
0.5km
více »
Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.
Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.
Tipy na výlet
Rozlehlé Šumavské podhůří má, kromě jiných pozoruhodností, na svém území i…
0.5km
více »
Obrázky z Pošumaví – Klenová a kaple svatého Felixe
Obrázky z Pošumaví – Klenová a kaple svatého Felixe
Kaple
Menší novogotická kaple sv. Felixe, výrazná krajinná dominanta, se nachází…
0.6km
více »
Klenová, kaple sv. Felixe.
Klenová, kaple sv. Felixe.
Kaple
Kaple byla postavena v novogotickém slohu v roce 1897. Nechala ji postavit…
0.6km
více »
Klenová
Klenová
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Klatoven na náměstí u Lékárny u  Bílého…
0.7km
více »
Klenová
Klenová
Hrad
Hrad a zámek Kle…
0.7km
více »
zavřít reklamu