Loading...

Kaplička sv. Anny v Pardubicích

Turistické cíle Kaple

V těchto místech se již od dávných dob nacházely pole a pastviny, jež křižovaly cesty z "Olšinek" k "Hendrychu", a protože tudy směřoval velký provoz, měl se pokusit tuto lokalitu okrášlit magistrátní rada Ignác Nefka, který tu nechal svým nákladem vztyčit koncem 18. století sochu sv. Anny. Záhadou však je, kdy se tak přesně stalo a proč si vybral zrovna tuto ochránkyni matek, manželství i šťastného porodu a patronku horníků, mlýnů, truhlářů, tkalců, krejčích, převozníků a rytířů (viz http://catholica.cz/?id=3358). Jednoznačná odpověď není ani na jeden dotaz. Pokud by byla socha vybudována již v době, kdy byl Ignác Nefka prvním magistrátním radou, tak by se muselo jednat o období po roce 1790, neboť do tohoto úřadu byl zvolen 19. ledna 1790 a v následujícím roce byl spolu s purkmistrem Františkem Kablikem součástí městské deputace na korunovaci Leopolda II. českým králem, ale přitom se uvádí jako období vzniku zejména rok 1771, i když i zde nalezneme v pramenech drobné nuance. Ke druhé otázce jsem nalezl několik drobných zmínek o tom, že v těchto místech mělo dojít k nalezení opuštěného děcka, případně ke šťastnému porodu, i když k němu došlo daleko od pomoci a zpočátku neprobíhal dobře. Ale to jsou již různé legendy a pověsti, jež vznikly mnohem později. Já sám bych podpořil názor, že byla pojmenována na počest jeho manželky nebo dcery.

Aby socha nepodléhala povětrnostním vlivům i jiným zkázám, byla nad ní posléze vybudována českou plackou sklenutá kaplička s mansardovou střechou, o čemž hovoří Josef Sakař ve svém díle "Dějiny Pardubic nad Labem. Dílu IV. část 1. Místopis starých Pardubic":

"Kaple sv. Anny.

Spoj cest - průhonů, z "Olšinek" k "Hendrychu" obrácených, zkrášlil magistr. rada Ign. Nefka4) kamennou sochou sv. Anny. Bohatý soused Václav Říha vystavěl v dubnu 1822 nad sochou útulnou kapličku, v níž o prvém dnu křížovém konaly se Bohoslužby. Nadačním vkladem 50 zl. c. m. opatřil zakladatel kapličce jistější budoucnost.5) Roku 1908 byla sešlá stavba péčí dobrodinců a Musejního spolku opravena a na štítě jejím vyrýsoval arch. B. Dvořák obraz světice.

4) Vrstevník prvého purkmistra magistrátního, Fr. Kablika, od r. 1790.

5) V. Kablik l. c. 75."

Výše zmíněný autor však v jiné části svých několikadílných "Dějin Pardubic nad Labem" ("Dějiny Pardubic nad Labem. Dílu IV. část 3. Soupis domů předměstí Dlouhého-Zeleného") dodává následující slova:

"Kaple sv. Anny nad kamennou sochou světice, roku 1771 Ign. Nefkou koupenou,2) byla od svého počátku r. 1823 mezníkem města i oblasti sousedských rolí "V Henrychu".3) Naše doba přetvořila toto starodávné zátiší v rušnou tovární čtvt.

2) Roku 1781 značila se již cesta "od obecního dvora k statui sv. Anny". (Kniha Černozelená l. c. 226; Červenka l. c. 106).

3) Dne 7. Marti 1823 žádal V. Říha o komisi na stavbu (hotové?) kapličky. Zakládala se r. 1822? (Comp. VIII.; Kablik l. c. 75; Dějiny Pardubic IV. 99)."

Z výše zmíněného vidíme, že ani sama stavba kapličky není jednoznačně datována a jeden autor v každém z dílů svého díla píše odlišné věci, vždyť v "Dějinách Pardubic nad Labem. Dílu I. část 2. Dějinný přehled města, zámku a býv. panství v letech 1648-1900" klade dokonce její vznik až do roku 1828 a za jejího tvůrce zmiňuje zakladatele sochy sv. Anny Ignáce Nefku, takže jednoznačné vysvětlení nenalezneme ani u tohoto pardubického dějepisce, z něhož mnozí historici vycházejí i dnes, když občas vysvětlují a napravují některé jím vzniklé omyly. Dašický farář P. Josef Nechvíle napsal o této kapličce v roce 1882 naopak následující: "4. Kaple sv. Anny, postavená v r. 1823 z kamene od manželů Václava a Anny Říha, měšťanů Pardubických, stojí za nádražím vedle železné dráhy směrem k Pardubičkám, k ní se vede průvod druhý den Křížový a na svátek sv. Anny, které dni jest zde mše svatá. Má kapitál 50 zl. k. m." Z toho můžeme vyvodit naopak to, že původní kaplička mohla být dřevěná a teprve později vznikla na jejím místě zděná stavba. Aby toho nebylo málo, tak památkáři kladou vznik kapličky do onoho roku 1771, kdy měla vzniknout pouze socha sv. Anny a v roce 1822 byla neobarokně upravena.

Na jednu stavbu je to až moc vzájemně protichůdných údajů. Navíc by prý neměla ani stát na svém původním místě, protože byla přemístěna v souvislosti s výstavbou přilehlé železnice, ale to můžeme vyloučit srovnáním indikační skici stabilního katastru od adjunkta 2. třídy Arona Antona a geometrů 4. třídy Carla Schwarze a Antona Calvase z roku 1839 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CHR317018390) s vojenskou topografickou mapou v měřítku 1 : 10 000 od kpt. S. Königa z roku 1969 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=topo1952&idrastru=D7_2__M-33-68-D-c-3). I tak si ale můžeme sami vybrat, kterému údaji o vzniku kapličky budeme věřit, což je vidět i na řadě knih, kde byla zmíněna. Jistě víme tedy pouze to, že celá oprava roku 1908 byla provedena podle plánů pardubického uměleckého genia Bóži Dvořáka, a to včetně mistrně zhotovených vstupních dveří. O tuto opravu pečovala roku 1898 zřízená památková komise a největší část z nákladů uhradila Občanská záložna v Pardubicích. 1. ledna 1962 byl u ní dán do provozu silniční podjezd. 16. března 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kaple-svanny-16252808). O 4 roky později byla kaplička opravena.

Později však začala chátrat a další opravy proběhly až po roce 2010 díky jejímu majiteli Ing. Jiřímu Hájkovi (viz https://www.irozhlas.cz/regiony/soukromnik-koupil-v-centru-pardubic-kapli-aby-ji-mohl-opravit_201009230758_akottova), jenž ji roku 2007 koupil od Správy železniční dopravní cesty. Nejprve byla opravena střecha a elektroinstalace, později došlo ještě k restaurování kamenných a štukových prvků fasády (Jaroslav Vrbata) a vstupní kovové mříže (Lucie Štefanková). To se psal rok 2014 a v následujícím roce byla Dušanem Rohlíkem a Jaroslavem Vrbatou provedena ještě oprava sochy sv. Anny. Sama zrekonstruovaná kaplička byla předána veřejnosti 8. října 2014, kdy ji slavnostně požehnal pomocný biskup královéhradecký Mons. Josef Kajnek (viz https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/pardubicka-kaplicka-svate-anny-opravena-20141001.html). Na závěr je jen třeba dodat přání, aby bylo takových lidí více, kterým by nebylo lhostejné, jak se dnes zachází s odkazem a dědictvím našich předků, ať jde o jakékoliv místo naší krásné země.
Poslední aktualizace: 18.2.2024
Kaplička sv. Anny v Pardubicích na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kaplička sv. Anny v Pardubicích

Návštěva Pardubic
Návštěva Pardubic
Tipy na výlet
Pardubicím se říká perníkové srdce Čech a je to pravda.Perníky…
0.2km
více »
Do Pardubic nejen za perníky
Do Pardubic nejen za perníky
Město
Na soutoku řeky Labe a Chrudimky leží město Pardubice, v Česku proslulé…
0.4km
více »
Park Vinice v Pardubicích
Park Vinice v Pardubicích
Park
Tyto opukové stráně, nejmírnější v místech dnešního parku a nejprudší pod…
0.4km
více »
Městská elektrárna v Pardubicích
Městská elektrárna v Pardubicích
Elektrárna
Zatímco jinde se začaly budovat první elektrárny a elektrické sítě, tak na…
0.4km
více »
Svatý Jan Nepomucký u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích
Svatý Jan Nepomucký u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník…
0.5km
více »
AQUACENTRUM PARDUBICE – sem nuda nepatří
AQUACENTRUM PARDUBICE – sem nuda nepatří
Tipy a novinky
Je opravdu z čeho vybírat – posuďte sami. Návštěvu aquacentra můž…
0.5km
více »
Secesní vodojem v pardubické nemocnici
Secesní vodojem v pardubické nemocnici
Technická památka
Tento masivní vodojem, který je technickou památkou, byl postaven v letech 1906-1907 v části města nazývané „Na Vinici“. Dnes leží vodojem v areálu krajské nemocnice…
0.5km
více »
Aquacentrum Pardubice, plavecký areál
Aquacentrum Pardubice, plavecký areál
Tipy na výlet
Do Pardubic se vyráží většinou za sportem, na hokej, na basket, na koníčky…
0.5km
více »
Zámecké valy Pardubice
Zámecké valy Pardubice
Hradby
                            Zámecké valy Pardubice 7.5.2020 Pardu…
0.5km
více »
Pardubice - Aquacentrum, koupaliště, plavecký areál
Pardubice - Aquacentrum, koupaliště, plavecký areál
Aquapark
Zrekonstruované pardubické aguacentrum nabízí návštěvníkům nespočet…
0.5km
více »
Torzo mostu technického cvičiště železničního pluku
Torzo mostu technického cvičiště železničního pluku
Most
Od roku 1922 existovalo na území Pardubic tzv. technické…
0.5km
více »
Pamětní deska věnovaná popraveným a umučeným zaměstnancům pojišťovny
Pamětní deska věnovaná popraveným a umučeným zaměstnancům pojišťovny
Pomník
Deska se nachází ve vestibulu budovy Stomatologické polikliniky v ulici U…
0.5km
více »
Winternitzovy mlýny v Pardubicích
Winternitzovy mlýny v Pardubicích
Mlýn
                        Winternitzovy mlýny v PardubicíchBílé Pře…
0.5km
více »
Vyzkoušejte vodní atrakce  v největším aquacentru ve Východních Čechách
Vyzkoušejte vodní atrakce v největším aquacentru ve Východních Čechách
Tipy a novinky
Aquacentrum Pardubice baví milovníky vody celoročně, v létě ovšem…
0.5km
více »
Pilíř u Chrudimky
Pilíř u Chrudimky
Most
Pilíř se nachází u řeky v části města nazývané jednak Pod Vinicí a nebo též Červeňák. Píliř je zde z dob působení železničního vojska v této oblasti ve 30. letech 20…
0.6km
více »
Pardubice
Pardubice
Tipy na výlet
Dnes pojedeme do krásného perníkového města Pardubice. …
0.6km
více »
Pardubice - Městské divadlo
Pardubice - Městské divadlo
Dům, budova
Nádherná secesní budova Městského divadla v Pardubicích, která byla…
0.8km
více »
Pardubice - město
Pardubice - město
Město
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pa…
0.8km
více »
Opilci v dějinách (Pardubice)
Opilci v dějinách (Pardubice)
Zajímavost
Slavnou dějinnou skladbu tohoto názvu slyšel v podání skupiny Kabát…
0.9km
více »
Pardubice - Zelená brána
Pardubice - Zelená brána
Hradby
Vysoká věž Zelená brána při vstupu do historického jádra města byla…
0.9km
více »
zavřít reklamu