Loading...

Jizerní Vtelno – pohádkový zámek Nový Stránov

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Jizerní Vtelno je malá středočeská obec, nacházející se nedaleko okresního města Mladá Boleslav. Ve vesnici žije přibližně 350 obyvatel, ale poštu nebo obecní úřad byste tady hledali marně. Tyto instituce totiž potkáte až v sousedním Krnsku. Písemně je obec poprvé zmiňována v roce 1229. A na katastrálním území této obce, původně nazývané jen Vtelno, najdete také jednu velmi zajímavou památku. Tou je – řekněme neorenesanční - Zámek Nový Stránov na severozápadním okraji vesnice. Zámek, považovaný mnohými za jeden z nejpohádkovějších v Čechách, určitě stojí za návštěvu.

Původně zde stávala gotická tvrz, písemně doložená roku 1429. Ta je v období let 1463–1468 přestavěna (Jaroš ze Svojovic) na hrad, jehož dominantním znakem byla šestiboká vysoká věž. Ve II. polovině 16. století byl hrad „upraven“ v renesanční zámek, jehož poslední přestavba proběhla v letech 1890–1894. Součástí rozsáhlého zámeckého areálu je také kostel a bývalý hospodářský dvůr.

Hlavní přestavba (gotického hradu v renesanční zámek) je připisována Berkům z Dubé, Biberštejnům a Slavatům. V roce 1767 nachal Jan Václav z Příchovic upravit renesanční sýpku a vodárenskou věž na Kostel sv. Václava. V roce 1864 získává zámecký areál rod Waldstein-Wartenberg, za nichž dostal zámek svou dnešní podobu. Autorem projektu přestavby byl Josef Schulz.

V roce 1948 je zámek zabaven posledním majitelům (rodina Šimonkova, nejstarší Josef – prezident Škodových závodů a senátor – jej získal v roce 1917) a je moudře předán do rukou těm nejpovolanějším. Hospodářskou část - včetně kostela - od té chvíle spravuje místní JZD, v zámecké budově je umístěno rekreační středisko příslušníků SNB a od roku 1955 dětský domov. Tím se samozřejmě zcela mění vnitřní dispozice zámku, ale „technicky“ stavba přežila. Kolchozníci to vzali do svých rukou pevněji, několik objektů jim zcela zmizelo a kostel vyhořel. Po roce 1990 se větší část areálu vrátila do rukou Šimonkových, kteří později zahájili rekonstrukci zámku i kostela.

Samotný hrad byl stavěn již bez většího apelu na jeho obranyschopnost, ale roubenné patro gotické vstupní brány pochází až z období přestavby v letech 1850-1880, kdy bylo nutné věž brány snížit kvůli statice. Původní gotická věž měla dvě kamenná patra, z boků ji pravděpodobně chránily ještě dvě předsunuté dělostřelecké bašty. V zámeckém areálu jistě zaujme také barokní sýpka, staré lípy, dvouřadá platanová alej a – nedávno - opravený Kostel sv. Václava s někdejší vodárenskou věží.

Do zámku, který je postaven na půdorysu lichoběžníka, vstupujeme po barokním kamenném mostu. Míjíme gotickou věž a vidíme, že všechny ostatní budovy, zejména jižní arkádové křídlo, už opravdu pochází převážně z novorenesanční přestavby. Podobu interiérů pak silně poznamenaláy úpravy ve II. polovině 20. století.

věž
věž  •  Foto: markyz63

Věž si dodnes zachovala řadu pozdně gotických detailů, například klenby a ostění, pod novodobou jehlancovou střechou se dokonce ukrývá původní kamenná helmice a v nejvyšším patře se stále nachází vodní reservoár.

Provozovatelé zámku nabízí jeho návštěvníkům prohlídku zámeckých interiérů s výkladem o historii stavby, samostatný výstup na gotickou hradní věž s vyhlídkou do údolí řeky Jizery (údajně jsou vidět i okolní hrady a zámky, např. Bezděz, Trosky, Krnsko, Starý Stránov a Mladá Boleslav, a za krásného počasí také Krkonoše a Jizerské hory) nebo výstavy současných umělců (např. fotografie).

Foto: markyz63

Zámek je v současnosti přístupný jen v období březen až září a vstupné do zámeckých interiérů je 60,- Kč (děti a důchodci polovic). Za své peníze uvidíte hlavní sál s gotickou kaplí, entomologické sbírky, soubor historických kočárků a panenek nebo repliky historického nábytku. K tomu jako bonus gotickou věž s vyhlídkou. Samostatný výstup na věž je za dvacku a v ceně je i právo vstoupit na renesanční arkády a do parkánu. Kostel sv. Václava – pokud je otevřen – máte zdarma.

Zajímavá je i procházka předzámčím, tedy dříve hospodářským dvorem a ještě dříve předhradím. Zde nás čeká gotická vstupní brána, Kostel sv. Václava (z roku 1767, významný pražský architekt Filip Heger), památník Miroslava Tyrše, francouzský a anglický park (nebo spíše prostory, kde se zde dříve nacházely – ale zase tu je sekvojovec obrovský), zřícenina zvěřince (kde údajně bydlel i lev paní Baťové), tvrz Vtelno (která je dnes vyhlídkovým a odpočinkovým místem) nebo obora Podčejk (fotolovy muflonů a daňků, zřícenina mlýna).

Své pozoruhodnosti nabízí i předzámčí (předhradí). Je to určitě zřícenina hradu Starý Stránov (viz. https://www.turistika.cz/mista/zamosti-zricenina-gotickeho-hradu-hradek-stary-stranov-myskuv-hradek) a železobetonový železniční vidukt Stránov – Krnsko (jeden z nejmohutnějších viaduktů v Čechách s délkou 152 metrů a výškou 27 metrů; dnešní podoba je z roku 1924).

Samotný Zámek Nový Stránov je - pod šestibokým bergfritem se „krčící“ - trojkřídlá dvoupatrová budova s rustikovou sgrafitovou omítkou. Vnitřní nádvoří zámku na jižní straně uzavírají dvoupatrové - v přízemí slepé - arkády. Původní gotické paláce jsou zabudovány v hmotě západního a východního křídla, kde býval i arkýř kaple. Schodišťová věž v severozápadním koutě nádvoří je již novodobá..

Po architektonické stránce zaujmou v interiérech zámku zejména částečně dochované gotické křížové klenby, několik pozoruhodných gotických kamenických prvků (např. pozdně gotický portál bývalé zámecké kaple z konce 15. století) nebo nástěnné malby s motivy květů a ptáků z přelomu 16. a 17. století, které se nacházejí ve spodní části věže. Z období barokních úprav pochází například zámecká pískovcová kašna.

Foto: markyz63

Jak již bylo uvedeno; romantická novorenesanční podoba zámku vznikla v letech 1890-1894, kdy podle plánu Josefa Schultze zámek – a dle požadavku Marie z Valdštejna a Vartemberka (a zase ty ženy …) – přestavěl Josef Mráz. Erby, které u vstupu uvidíte, patří Janu V. Příchovskému (husí hlavy) a jeho manželce Róze s Lisova.

Za zajímavost lze považovat i fakt, že spolumajitelkou zámku bývala i pravnučka slavného astrologa Rudolfa II. Tycha de Brahe, Alžběta Lidmila, provdaná z Lisova.

K zámku se dá dojet autem (parkoviště je, snad i bezplatné), na kole (nechali nás zaparkovat na nádvoří) nebo dojít pěšky (třeba po žluté). Nejbližší vlaková zastávka je vzdálena necelé 2 kilometry, autobusová ještě méně. Zámek se stále – a dlouhodobě - rekonstruuje, ale je veřejnosti přístupný.

Podobné příspěvky
Nový Stránov

Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 17 C2

Jizerní Vtelno

alej 12 památných stromů - platan západní

kostel sv. Václava (1767)

památný strom - lípa malolistá

První zmínka o objektu 1429

Jiný název objektu Jizerní Vtelno

Prvopočátky osídlení tohoto katastru položili archeologové svými průzkumy do období keltského osídlení ve 2. století př.n.l. Obec Vtelno byla založena před rokem 1229 ze kterého pochází první zmínka o jejích držitelích, kterými byli vladykové ze Vtelna. Původní vtelenská tvrz stávala u silnice do Pískové Lhoty a do dnešní doby se zde zachovaly zbytky valové fortifikace. Tyto zbytky nalezneme v místech nazývaných Šance. Ves nadále má za majitele vladyky ze Vtelna, kteří později museli část obce přepustit Myškům z Hrádku a po přelomu století se v roce 1407 dostává do majetku kláštera v Hradišti (Klášter Hradiště nad Jizerou). V roce 1429 nechal severně od obce vystavět tvrz Bohuněk ze Stránova a tehdy se zde vytvářejí dvě linie šlechtických rodů z nichž jedna vlastní Jizerní Vtelno a druhá hrad Stránov. Pro zjednodušení dokončeme nejprve historii Jizerního Vtelna, která pokračovala přes Jana z Kunvaldu a Vančury z Řehnic k Mladotům ze Solopysk a k roku 1773, kdy Vtelno kupují Lisovští, kteří vlastnili hrad Stránov a tak se obě linie držitelů opětně spojují. Hrad Nový Stránov byl založen, jak je výše uvedeno Bohuňkem ze Stránova jako tvrz. Pozdější majitel, Jaroš ze Sovojovic nechal na místě tvrze vystavět bytelný hrad, který jeho rod vlastnil až do roku 1545, kdy jej zakoupili Berkové z Dubé, kteří se zde zdržují až do roku 1589, kdy prodali hrad Biberštejnům. Patrně oni, nebo jejich nástupci Slavatové z Chlumu nechali hradní stavbu přebudovat na pohodlnější zámek. V roce 1642 se zdejšími majiteli stali Španovští z Lisova, kteří připojili ke Stránovu Jizerní Vtelno. Lisovské vystřídali Nosticové a Příchovští z Příchovic a další méně významní držitelé. Zajímavý je rok 1864, kdy Nový Stránov a Jizerní Vtelno zakoupili Valdštejnové, kteří nechali zámek přestavět ve stylu neorenesance.. Zámecká stavba, vzhledově zajímavá, je dnes účelově využívána. Lokalita se nachází u obce Jizerní Vtelno 3 km západně od Pískové Lhoty odkud je také nejsnadnější přístup po silnici. Věnujme se zpočátku obci Jizerní Vtelno, která úzce souvisí s pozdějším Zámkem Novým Stránovem.

Poslední aktualizace: 10.4.2013
Nadmořská výška:
245 metrů nad mořem
Jizerní Vtelno – pohádkový zámek Nový Stránov na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jizerní Vtelno – pohádkový zámek Nový Stránov

Zámek Stránov
Zámek Stránov
Zámek
Nádherný novorenesanční zámek, který měl dlouhou řadu majitelů, až ho koupil prezident Škody pan Šimonek. Jeho rodina zde žila až do…
0.4km
více »
Orient na Stránově
Orient na Stránově
Tipy na výlet
Srdečně Vás zveme na akci, která nese jméno Orient na Stránově a odehrává…
0.5km
více »
Nový Stránov
Nový Stránov
Tipy na výlet
V obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi najdeme novorenesanční Zá…
0.5km
více »
Stránov
Stránov
Zámek
Novorenesanční zámek Stránov stojí na ostrohu nad Skalským potoke…
0.5km
více »
Krnsko - železniční viadukt
Krnsko - železniční viadukt
Most
Mohutný železobetonový železniční viadukt na trati Praha –…
0.5km
více »
Zámostí – zřícenina gotického hradu Hrádek (Starý Stránov, Myškův Hrádek)
Zámostí – zřícenina gotického hradu Hrádek (Starý Stránov, Myškův Hrádek)
Zřícenina
Středočeská vesnice Zámostí leží v okrese Mladá Boleslav. Má asi …
1km
více »
Krnsko
Krnsko
Zámek
Zámek se nachází ve vsi Krnsko nedaleko Mladé Boleslavi ve Středočeském k…
1.1km
více »
Vinec – kostel sv. Mikuláše, románská perla středních Čech
Vinec – kostel sv. Mikuláše, románská perla středních Čech
Kostel
Středočeská obec Vinec se nachází v okrese Mladá Boleslav a poprv…
2.6km
více »
Choboty u Mladé Boleslavi
Choboty u Mladé Boleslavi
Hradiště
Půjdeme-li od hlavního náraží po červené značce podél Jizery, za …
3.8km
více »
Bezno
Bezno
Zámek
Zámek je významnou památkou Městečka Bezno na Mladoboleslavsku ve…
4.8km
více »
Švédské šance u Mladé Boleslavi
Švédské šance u Mladé Boleslavi
Hradiště
Švédské šance Z města se vydáme po modré značce, překonáme dálni…
5km
více »
Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí a mariánský sloup
Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí a mariánský sloup
Náměstí
Pro každého návštěvníka středočeské Mladé Boleslavi je zdejší Sta…
5.2km
více »
Mladá Boleslav – hrad a Muzeum Mladoboleslavska
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Mladá Boleslav – hrad a Muzeum Mladoboleslavska
Hrad
Nespornou dominantou středočeského města Mladá Boleslav je bezesporu …
5.2km
více »
Mladá Boleslav – Templ (gotický palác a muzeum)
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Mladá Boleslav – Templ (gotický palác a muzeum)
Dům, budova
Pozdně gotický městský palác, zvaný Templ nebo také Císařovský dům, lze …
5.3km
více »
Mladá Boleslav
Mladá Boleslav
Zámek
Mohutný hrad, který je veřejnosti přístupný, stojí na skalnatém ostrohu…
5.4km
více »
Mladá Boleslav - Informační centrum
Mladá Boleslav - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě…
5.5km
více »
Město Mladá boleslav
Město Mladá boleslav
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Odtud…
5.6km
více »
Mladá Boleslav – secesní divadlo
Mladá Boleslav – secesní divadlo
Dům, budova
Krásnou secesní budovu Městského divadla Mladá Boleslav najdeme n…
6.1km
více »
Muzeum Škoda Auto
Muzeum Škoda Auto
Tipy na výlet
Kdo má rád modely starých českých aut určitě musí zavítat do muzea Škoda…
6.6km
více »
Mladá Boleslav
Mladá Boleslav
Město
Mladá Boleslav leží ve Středních Čechách, severovýchodním směrem …
6.7km
více »
zavřít reklamu