Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně, Hrubý Jeseník
Jeskyně na pomezí
Jeskyně na pomezí
lupa

Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je dlouhá kolem 1,7 kilometru a její hloubka dosahuje 45 metrů. Jeskyně je tvořena bílými krystalickými vápenci nazývanými jesenické mramory. Krápníkové prostory jeskyně byly vytvořeny tudy protékající vodou. Najdeme tu značně vysoké chodby, které jsou vytvořeny ve dvou úrovních. Krápníková výzdoba je značně bohatá. Můžeme tu vidět tenká dutá krápníková brčka, hůlkové stalaktity a nebo mohutné krápníky. Prohlédneme si rozměrné sintrové kaskády, řadu jezírek s kamennými hrázkami či kulovitými útvary, které se nazývají perly. Dno jeskyně je pokryto hlínou, která sem byla naplavena prosakující povrchovou vodou. V několika místech přecházejí chodby v prostorné dómy a to Ledový, U balvanu, Římské lázně či Bílý dóm. V posledním ze jmenovaných dómů jsou zajímavé a neobvyklé sloupkové stalagmity. Zajímavý je také 13 metrů vysoký Královský dóm, kde jsou neuspořádaně nakupené zřícené balvany. V tomto dómu našli místo pro přezimování netopýři a vrápenci. V dómu zvaném Zvonice najdeme krápníky, které při jemném doteku připomínají zvuk zvonkohry. Podzemní prostor jeskyně byl objeven v roce 1936 a to zásluhou pracovníků v Havránkově lomu na mramor. K podrobného prozkoumání a zmapování jeskyně došlo až o několik let později a to v roce 1949. Následně po té byla jeskyně zpřístupněna veřejnosti. Současná prohlídková trasa je dlouhá 460 metrů. Území jeskyní je od roku 1965 chráněno jako národní přírodní památka a její plocha zaujímá prostor 10,9 hektarů. Z města Jeseník se vydáme severním směrem do lázní Jeseník a odtud vede k jeskyni Na Pomezí několik značených turistických tras a byl tu rovněž vyznačen vycházkový okruh. Dalším výchozím místem pro návštěvu jeskyně je rekreační oblast v okolí obce Lipová Lázně a z této obce půjdeme severním směrem. Od jeskyně můžeme pokračovat dále severním směrem na vrchol kopce Medvědí kámen ( 907 m.n.m.), z jehož vrcholku je velmi pěkná vyhlídka na okolní panorama hor. Z vrcholku se vydáme po jedné ze značených tras jihovýchodním směrem do města Jeseník.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Jeskyně na PomezíDalší informace

Hodnocení:
70. místo
Poloha:
543 metrů nad mořem
Bylo zde:
65 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lipová Lázně jeskyně
(vzdálenost od místa: 0.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jeskyně Na Pomezí

provozni doba
20.06.2003 12:57

zš Rychvald
Jaka je navstevni doba?
Cena vstupu?
Janusz
05.06.2004 09:02

Janusz
Prosze o podanie mi, okres kiedy mozna zwiedzać jaskinię Na Pomezi i Spicaku oraz cenny biletów.
Z poważaniem Janusz
RE> provozni doba
30.08.2006 20:13

rz
Otevřeno:
duben - říjen
Út-Ne 09:00-16:00
listopad - březen
dle dohody - pouze pro objednané skupiny
Jeskyně je vytvořena ve vrstvách mramoru. Jde o komplex chodeb převážně puklinového charakteru s krápníkovou výzdobou a výškovým rozdílem několika desítek metrů.460 m,50 min.
26.06.2011 17:51
Krrápniky,moc pěkné
28.06.2011 12:48
v létě úžasné ochlazení ;)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace