Hynšta – skalní hrádek nebo něco jiného?

Hrádek, Český ráj
příkop oddělující opevnění od ostatní plošiny na pěšině k hrádku
příkop oddělující opevnění od ostatní plošiny na pěšině k hrádku
lupa

Vždy, když navštívím tento typ skalních hrádků, kladu si otázku, zda se opravdu jedná o skalní hrad. Z tohoto hrádku zůstaly zachovány jen vytesané skalní světnice, místnosti, pozůstatky jakékoli další stavební činnosti ve formě zdí, základů atp. nejsou patrny. Otázka tedy zní, jsou to opěrné body někoho a proti komu? Nebo se jedná o něčí úkryt? A před kým? Navíc, tento typ skalních hrádků je budován na relativně nedostupných místech. Žádné významné obchodní cesty nebo stezky kolem nich také nevedly.

Nechci „fušovat“ do problematiky historikům a archeologům, ale prostě takové a podobné otázky mě napadají.

zasypaná studna od vstupu do chodby
zasypaná studna od vstupu do chodby
lupa

Hrádek Hynšta se nachází ve skalní oblasti Kobylí hlava. Předpokládá se, že hrad vznikl v polovině 13. století. Rozsah hradu byl podle provedeného archeologického průzkumu větší, než se původně myslelo. Dřevěné stavby se nacházely i na okolních skalních plošinách. Tesané prostory se nacházely ve středu této dispozice. A zase tady máme otázku. Proč takové opevnění vzniklo právě v této oblasti. Možná nám částečnou odpověď může dát skutečnost, že celá tato oblast patřila cisterciákům v Mnichově Hradišti, kteří měli za úkol kolonizovat tuto oblast. Takových míst s nejasným účelem vzniku je v okolí více, např. Klamorna, Staré Hrady. S jistotou lze říci, že to nebyl ani královský, ani šlechtický hrad. A jsme opět na začátku, proč právě zde vznikl opevněný opěrný bod a kdo byl stavitelem hrádku?

vstup do skalní chodby
vstup do skalní chodby
lupa

V 17. století, v pobělohorské době, v době pronásledování českých bratří se v prostorách bývalého hradu ukrývali stoupenci této víry. Jednu ze světnic vytesaných ve skále využívali jako modlitebnu, proto se v některých pramenech místo nazývá Modlitebna.

skalní místnost z chodby
skalní místnost z chodby
lupa

Co na místě můžeme spatřit dnes. K vidění je vytesaná světnička ve skalním masivu se středovým sloupem, do které se vchází přes vytesanou přístupovou chodbu. Vlevo od vchodu z čelního pohledu jsou patrné vytesané schody vedoucí na skalní plošinu, na které stály dřevěné stavby. Při úpatí skály pod vstupem se nachází zanesená kruhová studna. V okolí jsou pak méně patrné zásahy zajišťující pasivní ochranu místa.

Vznik a účel tohoto místa zřejmě na vždy zůstane zahaleno tajemstvím. K rozluštění nám nepomohou ani skoupé písemné prameny i nepatrné zbytky archeologických nálezů.

K Hynště se dostanete po směrové odbočce z modré značky od Rozcestí turistických cest Hynšta.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Březina nad Jizerou
(vzdálenost od místa: 3.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Hynšta – skalní hrádek nebo něco jiného?

03.07.2012 09:00

Zajímavé čtení :

http://druidova.mysteria.cz/MISTA_SILY/HYNSTA/HYNSTA.htm

Re: Druidova mysteria
04.07.2012 13:24

Dobrý den,

díky Holly za zajímavý odkaz na zajímavé čtení. Tak trochu mě to utvrdilo v názoru na účel vzniku tohoto místa. A myslím si, že se asi nikdy pravý důvod vzniku tohoto místa, stejně jako původní název asi nikdy nedovíme.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace