Loading...

Humpolec – hrad Orlík

Turistické cíle Zřícenina

Hrad se nalézá na Českomoravské vrchovině asi dva kilometry severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod. Příjezd k záchytnému parkovišti pod hradem v obci Rozkoš je ze silnice I 34 z Humpolce směrem na Havlíčkův Brod a je značen hnědými ukazateli ke kulturním cílům již od přivaděče z dálnice. Ve vsi Rozkoš, asi 300 metrů od hradu, je možnost bezplatného parkování. Na hrad se lze také vydat pěšky z Humpolce. Procházka je to příjemná, dlouhá necelé dva kilometry.
Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14. století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu, pochází z roku 1399. Píše se v ní o sezení Jindřicha z Dubé na Humpolci. Přímo o hradě se hovoří až ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obležením a dobytím Jindřichem z Rožmberka. Vlastní hrad pánů z Dubé byl situován v jižní části dnešního hradního komplexu. Jednalo se o nevelkou stavbu obdélníkového půdorysu, chráněnou na jižní a západní straně strmými svahy hradního návrší. Na severní, nejsnáze přístupné, straně byl příkop, přes který vedl most k bráně. Zde se také nacházela mohutná dutá hranolová věž o základně 5,5 metru, do které se chodilo po můstku z protilehlého paláce. Palác přiléhal k hradbám a tvořil jižní a západní stranu hradního komplexu. Mezi bránu a palác byla později přistavěna malá kaple. Hospodářské předhradí bylo opevněno zřejmě z největší části jen dřevěným plotem, příkopem a valem. Po roce 1404 zřejmě ještě Jindřich z Dubé nechal areál obehnat kamennou hradbou.
Počátkem roku 1416 Jindřich z Dubé umírá a hrad roku 1420 odkupuje Jan Leskovec z Leskovce. Hrad je v té době radikálně přestavován.  Stará ohradní zeď je nahrazena novou a pozůstatky opevnění jsou doplněny o nové čtvercové bašty. V severovýchodní části předhradí je vybudována nová obytná budova. Starší vstup do horního hradu je zazděn a nový byl veden přes věžovou bránu, vklíněnou mezi prostřední baštu a věž. Bašta poblíž první brány je v přízemí upravena na hradní kuchyni. Přestavěny jsou také paláce horního hradu a sklepení nově zaklenuta valenou klenbou.
Roku 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Opět zde probíhají nové změny interiérů i exteriérů. Například je budován renesanční reprezentační palác v severní části areálu. Velká pozornost je však kladena i na zvýšení obranyschopnosti hradu. Při první hradní bráně na severovýchodě je budováno nové dělostřelecké opevnění - tzv."bastión".
V polovině 16. stol. je hradní stavba nově přejmenována na Orlík. Roku 1560, když hrad kupuje Jan Říčan z Říčan a na Kosové Hoře, je však hrad a dvůr poplužní pod hradem uváděn jako pustý. Zřejmě se v té době stala nějaká pohroma. Noví majitelé své stavební aktivity směřují na obnovu sídla. Po vnitřním obvodu západní části areálu jsou přizděny další přízemní objekty. Dalším majitelem se stává Kryštof Karel z Roupova, který přikupuje panství herálecké a na nový herálecký zámek přemisťuje své sídlo. hrad Orlík tudíž zůstává pouze jako správní sídlo. Kryštof Karel z Roupova je však také posledním českým pánem na Humpolci a panstvích okolních. Po bitvě na Bílé Hoře roku 1621 je mu majetek konfiskován.
Hrad sice odkoupil v roce 1623 Filip starší, hrabě ze Solmsu, ale panstvo sídlí na Herálci a Orlík pustne. V 17. století, a zvláště za 30-ti leté války chybí o hradě jakékoliv zprávy. Ještě v roce 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlí zde však pouze myslivec.
A tak se Orlík postupně dostává do zapomnění a mění se v rozvaliny. Vybavení je rozprodáváno a hrad rozebírán na stavební Kámen. Z roku 1803 pochází první zachovalé vyobrazení hradního komplexu před jeho úplnou zkázou. V první polovině 19. století se zřítila část nárožní hradní věže a později pod rukama dělníků mizí i první hradní brána s hradbami v okolí.
Na začátku 20. století hrozí úplné zřícení hradní věže, a proto dochází v roce 1913 na popud místních rodáků k první konzervaci jejich zbytků i ostatního zdiva. V letech 1939-41 jsou prováděny Klubem českých turistů další zabezpečovací práce. Po roce 1945 je areál hradu centrem mládežnických akcí, které jsou však v 70-tých letech z důvodu špatného stavu objektu zakázány. Hrad není udržován, pustne a mění se v rozvaliny.
V roce 1988 na hradě začíná pracovat malá skupina místních nadšenců, která se později transformuje v občanské sdružení - humpolecké pobočky Klubu Augusta Sedláčka. Od roku 1992 probíhají stavební opravy, financované Okresním úřadem v Pelhřimově a městem Humpolec. V roce 1997 je areál zpřístupněn veřejnosti. V témže roce humpolecká pobočka Klubu augusta Sedláčka zakládá obecně prospěšnou společnost Castrum o.p.s., která se stává oficiální organizací zajišťující správu hradu. Orlík je v této době již majetkem města Humpolec a postupně se daří dokončit opravy horního hradu a provést i zajištění většiny dolního hradu. V polovině prvního desetiletí 21. století se podařilo realizovat stavbu správní budovy a tak otevřít cestu dalšímu využití hradu. Opravy zbývající části hradu by měly být prováděny postupně s ohledem na finanční možnosti.
Filmaři si často toto zajímavé místa nevybírají, i přesto sem může televizní divák zavítat každý rok o Vánocích. Pohádka „Jak se budí princezny“ (Václav Vorlíček – 1977) je totiž bezesporu televizním hitem patřícím neodmyslitelně na obrazovky ke konci roku.

*

Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Humpolci a okolí navštívil:

- vyhlídková věž kostela sv. Mikoláše

- muzeum Dr. A. Hrdličky

- občan Hliník

*

Foto: Bubinga

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Soutěž - Chodíme s VZP
Podobné příspěvky
Orlík (u Humpolce)

Zříceniny hradu Orlík stojí na vysokém kopci nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku v kraji Vysočina. Původně nevelké hradní jádro tvořil palác a na severovýchodní straně štíhlá na koso postavená hranolovitá věž, střežící sousední bránu. Při pozdně gotické přestavbě obklopila hradní jádro na jihu a východě parkánová hradba se čtverhrannými věžemi, která na severní straně uzavírala nové dolní nádvoří s prostornou palácovou budovou a východní bránou doplněnou bastionem. Zazděn byl i původní vstup do vnitřního hradu, který nahradila nová věž. Z hradu se zachovaly mohutné zříceniny všech hradních částí. V dochovaných prostorách jsou ukázky středověkých dílen, výstava o dějinách hradu, jeho opravách a experimentální archeologii.

Historie

Hrad, původně nazývaný Humpolec, vznikl ve 2. polovině 14. století. První zmínka je z roku 1399, kdy hrad patřil Jindřichovi z Dubé. Od roku 1420 byli majiteli Orlíka Leskovcové. Na přelomu 15. a 16. století byl objekt za Trčků z Lípy výrazně rozšířen a opevněn. Nedlouho poté byl však hrad za neznámých okolností opuštěn a již v roce 1560 se připomíná jako pustý. V letech 1913 ? 1918 byla zřícenina konzervována a znovu v nedávné době.

Zřícenina hradu Orlík.

Počátky hradu Orlíka, který byl původně nazýván Humpolec, podle města nad kterým byl vystavěn, spadají do konce 14. století. Hrad je poprvé připomínán roku 1404 v souvislosti s jeho dobytím Jindřichem z Rožmberka. Při těchto potyčkách mezi zastánci a odpůrci krále Václava IV tak humpolecký hrad došel k úhoně. Tento čin nenechal majitele hradu chladným a tak ještě do poloviny 15. století nechal hrad obehnat novou kamennou zdí. V průběhu 15. a 16. století vlastnili hrad významné rody - páni z Leskovce, Trčkové z Lípy a páni z Říčan. Budují nová obytná křídla, staré budovy opravují a zároveň hrad opevňují. Roku 1601 Kryštof Karel z Roupova přikupuje k hradu herálecké panství. Dochází k přesunu panského sídla na herálecký zámek a hrad Orlík je využíván k hopodářským účelům. v průběhu dalších desetiletí zájem o Orlík dále upadá, vybavení hradu je postupně rozprodáváno a od 19. století je hrad rozebírán za účelem získání stavebního materiálu pro obyvatele okolních obcí. Kdysi mohutný hrad se mění ve zříceninu.....

Počet soutěžních bodů: 10
Partner výletu
Poslední aktualizace: 5.3.2023
Nadmořská výška:
646 metrů nad mořem
WWW stránky:
Humpolec – hrad Orlík na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Humpolec – hrad Orlík

hrad Orlík
hrad Orlík
Tipy na výlet
Hrad Orlík stojí přibližně 2km severně od Humpolce směrem na Havlíčkův Brod. Přijeli jsme zde autem a zaparkovali na parkovišti v…
0.5km
více »
Hrad Orlík nad Humpolcem láká romantiky a netopýry
Hrad Orlík nad Humpolcem láká romantiky a netopýry
Zřícenina
Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká…
0.5km
více »
NAUČNÁ  STEZKA  BŘEZINA
NAUČNÁ STEZKA BŘEZINA
Tipy na výlet
NAUČNÁ STEZKA BŘEZINA NA HUMPOLECKU Naučnou stezku můžete navštívit na…
0.6km
více »
Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou
Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou
Tipy na výlet
Když už jsme cestou na Moravu zastavili v Humpolci, musíme samozřejmě…
0.6km
více »
Rozcestí Orlík (zřícenina)
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Orlík (zřícenina)
Rozcestí
Rozcestí žluté turistické značky pod hradem Orlíkem u Humpolce. Jedná se o klasickou spojku, jak byla žlutá značka původně plánována - začíná Na…
0.6km
více »
Orlík - zřícenina hradu u Humpolce.
Orlík - zřícenina hradu u Humpolce.
Fotogalerie
Hrad Orlík, původně nazývaný Humpolec, byl vystavěn ve 14. stolet…
0.6km
více »
Humpolec – židovský hřbitov
Humpolec – židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov, který se nachází nad městem Humpolec – nebo pod…
0.7km
více »
Toleranční kostel v Humpolci, zajímavý osud, nyní součást skanzenu
Toleranční kostel v Humpolci, zajímavý osud, nyní součást skanzenu
Kostel
Vedle hřbitova na kopci nad Humpolcem stojí tak zvaný Toleranční…
1.1km
více »
Zichpil - místní skanzen v Humpolci
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zichpil - místní skanzen v Humpolci
Skanzen
Na svahu nad Humpolcem v 19. a 20. stolení vyrostla chudinská…
1.3km
více »
Cyklovýlet - Humpolec - Lipnice - Havlíčkův Brod - Humpolec.
Cyklovýlet - Humpolec - Lipnice - Havlíčkův Brod - Humpolec.
Trasa
Vyjíždíme z Humpolce po modré turistické prudkým stoupáním směrem na hrad…
1.3km
více »
Cyklovýlet na Melechov a Stvořidla.
Cyklovýlet na Melechov a Stvořidla.
Trasa
Na tento výlet vyjíždíme z Humpolce po červené turistické značce směrem na…
1.3km
více »
Na kole Vysočinou - otvírání silnic.
Na kole Vysočinou - otvírání silnic.
Trasa
Tradiční otvírání silnic jsme letos nechali až na konec března. Ten nejvážnější důvod byl, že někteří z nás prodělali vážné choroby /kašílek a rýmička/. Tím dalším bylo, že jsm…
1.4km
více »
Vysočinou na kole - jarní výlet po rybnících v okolí Humpolce.
Vysočinou na kole - jarní výlet po rybnících v okolí Humpolce.
Trasy
Na Vysočině je mnoho krásných cyklistických tras. Tentokrát jsem …
1.4km
více »
Hliník se odstěhoval do Humpolce ...........
Hliník se odstěhoval do Humpolce ...........
Zajímavost
  Památná věta „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ zlidověla a díky tomu…
1.5km
více »
Hliníkova pamětní deska v Humpolci.
Hliníkova pamětní deska v Humpolci.
Pomník
Hliník je fiktivní postava zmiňovaná v komedii "Marečku, podejte mi pero!"…
1.5km
více »
Humpolec - kostel Sv. Mikuláše
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Humpolec - kostel Sv. Mikuláše
Kostel
Byl založen v 70. letech 13. století. Výrazně byl přebudován a rozšířen J.…
1.5km
více »
Cyklovýlet - Humpolec  - Jiřice - Lhotice - Želiv - údolí Želivky - Havlův kopec - Humpolec.
Cyklovýlet - Humpolec - Jiřice - Lhotice - Želiv - údolí Želivky - Havlův kopec - Humpolec.
Trasa
Výlet zahajujeme na náměstí v Humpolci. Jedeme po zelené turistické značce…
1.5km
více »
Vysočinou na kole: Humpolec - přehrada Sedlice - sv. Haštal - Červená Řečice - Želiv - Humpolec.
Vysočinou na kole: Humpolec - přehrada Sedlice - sv. Haštal - Červená Řečice - Želiv - Humpolec.
Trasy
Další jarní cyklovýlet začíná v Humpolci. Odsud se vydáváme po cy…
1.5km
více »
Zimní vycházka okolo hradu Orlíka.
Zimní vycházka okolo hradu Orlíka.
Trasy
Dnešní vycházka byla zajímavá především z důvodů inverzního počasí.…
1.5km
více »
Na kole předjarní Vysočinou.
Na kole předjarní Vysočinou.
Trasy
Březnové sluníčko láká k výletům do přírody. Sníh roztál a tak je…
1.5km
více »
zavřít reklamu