Horní Lomná

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Horská obec ležící ve východní části Moravskoslezských Beskyd, v údolí říčky Lomná. Pro svou polohu je obec hojně využívána k celoroční rekreaci. V Horní Lomné najdeme řadu horských chat, penzionů a hotelů. K ubytování můžeme využít i místní kemp nebo rekreační střediska. V zimním období je obec lyžařským střediskem. V blízkosti Lomné jsou sjezdové tratě, ale i běžkaři mohou využít značené trasy. V letním období můžeme navštívit místní koupaliště nebo se osvěžit ve studené vodě říčky Lomná. Horní Lomná je výchozí místo turistických tras po beskydských hřebenech. Vypravit se můžeme přes Muřinkový vrch (976 m.n.m.) na Velký Polom, který měří 1067 metrů nad mořem. Navštívit můžeme, vydáme-li se přes Kyčmol (770 m.n.m.), také Malý Polom s nadmořskou výškou 1060 metrů. Obcí prochází značená cyklotrasa, která vede z Dolní Lomné přes Lačnov do Horní Lomné. Nedaleko obce je přírodní rezervace karpatského pralesa Mionši, který je však pro veřejnost nepřístupný. V Lomné si můžeme odpočinout pod chráněnými starými lípami. V jejich aleji najdeme valašský kříž.

Historie

lupa

V obci byl na začátku 19. století postaven kříž, u kterého se obyvatelé scházeli k pobožnostem. V roce 1836 vypukla v okolí Lomné epidemie cholery, a tento kříž sloužil jako prosební poutní místo. Prosby byly vyslyšeny. Věřící ze svých sbírek postavili v letech 1894 a 1896 na jeho místě poutní kostel svatého Kříže a menší klášter. V blízkosti kostela byla na konci 20. století zřízena Křížová cesta se sochou zmrtvýchvstání Krista. V obci najdeme pramen pitné vody, u něhož byla v letech 1968 - 1970 postavena umělá jeskyně se sochou panny Marie.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Horní Lomná
Počet obyvatel: 396
Rozloha: 24 km2
Adresa: Obecní úřad Horní Lomná , 739 91 Horní Lomná 44
Statutární orgán - Starosta: Ing. Oldřich Gajdušek
Telefon: 558 366 021
Fax: 558 366 021
E-mail: ouhlomna@quick.cz
Internetové stránky: http://www.hlomna.trz.cz/
Obec s rozšířenou působností: Jablunkov
Obec s pověřeným obecním úřadem: JablunkovDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
570 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mosty u Jablunkova
(vzdálenost od místa: 8.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Horní Lomná

Horní Lomná
29.01.2005 12:41

Aleš
Pro ty. kdo mají rádi Beskydy a chtějí si užít teké jejich klidnější lokality, je tato horská vesnička ideálním místem. V okolí je nádherná příroda a sposta možností na výlety. Po hřebeni se dostanete na Bílý Kříž a Visalaje, kousek je to na Morávku nebo do Mostů u Jablůnkova. Pokud netoužíte po turistickém Václaváku (jakým jsou Lysá nebo Pustevny) vydejte se do této části Beskyd.
10.08.2012 16:42
Je to opravdu kouzelný kout Beskyd.
Mám dotaz, kde je nebo býval klášter. Zde to čtu poprvé, že v Lomné něco takového bylo a to tam jezdím více jak 60 let. Dále prales Mionši je z Horní Lomné nepřístupný, ale z Dolní Lomné přístupný je a je tam i naučná stezka, z H.Lomné 3 zastávky autobusem. Koupaliště v H.Lomné
již dávno není, dnes jsou na jeho místě tenisové kurty.
aktuální adresa webovek obce
26.12.2013 12:58

Gaabina
http://www.hornilomna.eu/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace