Loading...

Horní Loděnice – Pomník na Ecce Homo

Turistické cíle Pomník

Že jsou automobilové závody plné vzrušení, napětí a slávy je nepochybné. Že jsou ale závody i plné nebezpečí, nehod, zranění a občas i fatálních následků je také nepochybné. Nemůžeme se tak divit, že kolem závodních tratí bývají k vidění pomníčky a připomínky těch, kterým se dané místo stalo osudným. Obtížnější je to sice na moderních závodních okruzích, kde jsou různé široké bezpečnostní a únikové zóny, tam jsou pak ty připomínky soustředěny většinou na nějakém čestném místě. U přírodně laděných tratí to obvykle bývá přímo v místě, nebo poblíž, kde se dá nějaký ten pomníček, křížek nebo pamětní deska umístit.

Slavná trať Ecce Homo, tedy kopec u Šternberka (toho na Moravě) patří rozhodně ke klenotům naší motoristické historie, i současnosti. S větší motoristickou akcí je Šternberk spojen rokem 1905, kdy stoupáním do Nízkého Jeseníku projížděla propagační jízda Vídeň – Vratislav a zpět…

První skutečné závody se uskutečnily později, v roce 1921, závody do vrchu se jezdily do roku 1937 v délce trati 7,75 km, po válce se jezdily ve Šternberku v l. 1950–58 okruhy v délce 9,8 km, závody do vrchu se obnovily v roce 1971 a v současnosti je délka trasy 7,8 km od startu do cíle na náhorní plošině nad Šternberkem.

Foto: Bobkart

A právě v dlouhé rovině za cílem můžeme vidět malý pomníček, připomínající tragédii ze září 1929. Při tréninku na hlavní závod se zde srazil Jaroslav Horák (Praha) s vozem Bugatti s protijedoucím šternberským motocyklistou Edmundem Müllerem. Problém byl ve faktu, že automobilista dojížděl zkušební jízdu, motocyklový závodník se již vracel. Tehdy se na to ještě moc nehrálo, oba se přibližovali takřka plnou rychlostí, což dopadlo tragicky. Celá událost se stala v sobotu, 21. září, zranění byla vážná a přes snahu ošetřovatelů oba zranění podlehli 22. 9. 1929. I to vedlo k tomu, že se v dalších ročnících upravilo seřazování závodníků po dojetí do cíle. Závodní vozy se postupně řadí za cílem a zpět se vrací v časových přestávkách omezenou rychlostí. Pomníček události je zhotoven z lomového kamene s bílým nátěrem. Částečně opracované balvany vyzděné do malé mohylky. V horní části je umístěn kruhový reliéf se stylizovaným volantem (poněkud poškozený), pod ním je plochá deska se jmény účastníků nehody a datem havárie. Pomník věnoval tehdejší Moravskoslezský autoklub. Jaroslav Horák řídil vůz Bugatti 35b, což byl paradoxně bývalý vůz Čeňka Junka, který zahynul v roce 1928 na Nürburgringu. Pro úplnost, závod tehdy vyhrál Hans von Stuck s vozem Austro-Daimler.

Poslední aktualizace: 4.8.2023
Nadmořská výška:
610 metrů nad mořem
Horní Loděnice – Pomník na Ecce Homo na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Horní Loděnice – Pomník na Ecce Homo

U Zlatého Muflona - dobrá zveřina Petron
U Zlatého Muflona - dobrá zveřina Petron
Tipy na výlet
Kvalitní šternberská restaurace v Dolním Žlebu. Naše…
2.3km
více »
Chabičov (Šternberk) – kaple sv. Floriána
Chabičov (Šternberk) – kaple sv. Floriána
Kaple
Kaple sv. Floriána v Chabičově, malé vísce nacházející se v těsné…
3.2km
více »
Rozcestník - Za Slunečnou
Rozcestník - Za Slunečnou
Rozcestí
Slunečná je kopec měřící 627 m n.m. nad Těšíkovskou Kyselkou. Modrá značka…
3.4km
více »
U pramene Těšíkovské kyselky
U pramene Těšíkovské kyselky
Minerální pramen
  Návštěva vývěru Těšíkovské kyselky se měla stát zlatým hřebem mého putování po lomech v jižní části Nízkého Jeseníku, ale moc nech…
3.6km
více »
Minerální prameny střední Moravy
Minerální prameny střední Moravy
Pramen
I na střední Moravě v Olomouci a okolí vyvěrají minerální prameny. Minerální voda se od povrchové liší tím, že má min. 1 g…
3.7km
více »
Šternberk – Zelená budka (Lichtenštejnská vyhlídka)
Šternberk – Zelená budka (Lichtenštejnská vyhlídka)
Vyhlídka
V některých pramenech můžeme najít označení místa jako rozhlednu. Tento hrdý termín bych přeci jen ponechal výš…
3.8km
více »
Lichtenštejnové na Šternberku
Lichtenštejnové na Šternberku
Tipy na výlet
Víkend před polovinou července 2019 přinesl proměnlivější počasí a tím i více deštivo a bouřkovo. Takže místo do hor tentokrát volím…
4.1km
více »
Ztráty a nálezy
Ztráty a nálezy
Cestopisy
Hemžíme se po zeměkouli jak ti mravenci, jenže na rozdíl od nich si budujeme hnízda soukromá. Taháme do nich co se dá a ztrácíme př…
4.1km
více »
Na prohlídce šternberského sakrálního muzea
Na prohlídce šternberského sakrálního muzea
Muzeum
Bývalý klášter augunistiánů je shlukem objektů, které prošly přestavbou od gotiky po klasicismus a jež přiléhají k monumentálnímu…
4.2km
více »
Cesta za historií a poznáním města Šternberk
Cesta za historií a poznáním města Šternberk
Tipy na výlet
Šternberk je zajímavé čtrnáctitisícové město olomouckého okresu a…
4.2km
více »
zavřít reklamu