Loading...

Do království mraků - Lomnický štít

Turistické cíle Příroda Hora

Lomnický štít

Zmíníme-li se o Vysokých Tatrách, vybaví se většině z nás kromě Gerlachovského, zřejmě také Lomnický štít. Je to logické, neboť právě toto místo bylo po řadu let považováno za nejvyšší bod Vysokých Tater. Jeho poloha na styku hlavního tatranského, Vidlového a Lomnického hrebeňa mu zajišťuje mimořádně atraktivní výhledy přes Pyšný a Spišský štít k Baraniemu sedlu, či přes Kežmarský, Huncovský a Malý Kežmarský štít k Velké Svišťovce. Svůj neopakovatelný půvab má i Lomnický hřeben s Lomnickou kopou a vyhlídkou. Dohlédnout však můžeme mnohem dále. Z vrcholu Lomnického štítu se otevírají nádherné výhledy do tatranských dolin. Vidět můžeme Malou i Velkou Studenou dolinu, odlesky svých hladin se připomene Zelené, Skalnaté i pět Spišských ples. Zvláště zjara svou bělostnou sněhovou pokrývkou zaujme Velká Zmrzlá dolina, možná trochu stroze zapůsobí Skalnatá dolina a znovu se svou krásou připomene Jahňačí, Kežmarský i Pyšný štít. A opravdu pečlivý pozorovatel najde hluboko pod svými nohami třeba i Téryho chatu.

Je trochu paradoxní, že byť se jedná o třetí nejvyšší vrchol Slovenské republiky, přesto se oficiální údaje jaksi nemohou sjednotit na jeho přesné výšce. Kabinová lanovka jezdící na Lomnický štít prezentuje údaj 2634 m.n.m., jiné zdroje uvádí 2632 nebo 2633 m.n.m.., tedy prakticky tu samou výšku, kterou již 16. srpna 1793 zaznamenal během prvního zaznamenaného výstupu anglický lékař Robert Townson. Lze však důvodně předpokládat, že lidé vystoupili na Lomnický štít ještě dříve. Za toho úplně prvního je považován obuvník z Medených Lávok Jakub Fábry, jehož výstup je řazen někam mezi roky 1760 – 1790. Je však klidně možné, že skutečné prvenství patří některému z lovců kamzíků, či dalším členům rodiny Fabryových, kteří na úpatí Lomnického štítu dolovali malachit a stříbro. S přibývajícími léty začalo čím dále více lidí objevovat i kouzlo zimní turistiky. Prvními, kdo z vrcholu Lomnického štítu spatřili zasněžené tatranské štíty, byli roku 1891 Theodor Wundt a Jakob Horvay.

Je logické, že se o své zážitky podělili se známými, mezi nimž se našli tací, kteří také zatoužili spatřit krásu horských štítů z ptačí perspektivy. Zpočátku se o to snažili jen ti nejzdatnější, mířící na vrchol povětšinou z Lomnického sedla přes často mokré a tedy kluzké plotny Mojžíšova pramene a dále suťovým žlabem až k převislé skalní věžičce. Po odpočinku v sedýlku Vrátka (přibližně 2 360 m.n.m.) prostoupili skalním žebrem a zářezem až k hladké plotně Emericyho nářek, aby skalní roklinou dospěli k velkým balvanům, po nichž vystoupili až na vrchol. Údaje o současné dostupnosti vrcholu si poněkud odporují. Některé uvádí, že na zhruba 15 metrovém úseku došlo ke zřícení skalních bloků, které učinily výstupovou cestu neprůchodnou. Jiné prameny hovoří o tom, že výstup na vrchol možný je, ovšem jen v doprovodu horského vůdce.

Jedno je však jisté. Každý, kdo je ochoten zaplatit obnos 39,- EUR, se na vrchol dostane. Tedy ovšem pokud přeje počasí. Kabina lanovky pro 15 cestujících vyráží každý den kolem deváté hodiny ranní ze stanice na Skalnatém plese, aby cestujícím umožnila navštívit nejvyšší obydlené místo Slovenské republiky. Již od roku 1940 sem přiváží v 15 minutových intervalech nejen milovníky dalekých výhledů, ale i zaměstnance meteorologické stanice a astronomické laboratoře pro sledování kosmického záření. 50 minut má každý návštěvník na seznámení s nejfrekventovanějším tatranským vrcholem, s místem , které obyvatelé kraje pod Tatrami tak trochu familiárně, ale zároveň uctivě, označují jménem Dedo. Co na tom, že na základě Greinerova měření z roku 1838, přišel Lomnický štít o své domnělé prvenství mezi tatranskými „končiarmi“. Pro spoustu návštěvníků přesto zůstal magickým místem, kde příroda dává stále znát svou sílu. Tady neporučíte větru ani dešti. Tady jen příroda rozhoduje o tom, že sníh tu leží 176 dní v roce, slunce svítí 2 159 hodin, roční úhrn srážek dosahuje 1 855 mm a každého donutí si sem vzít teplé oblečení, neboť průměrná roční teplota na vrcholu nepřesáhne 4 stupně Celsia. Svou sílu Lomnický štít však dokazuje ještě jedním způsobem. Snad každý kdo sem míří (ať věřící či ateista), se po cestě modlí, aby mu byl osud přiznivě nakloněn a vrchol nezahalil do nepropustné vrstvy mraků. A není se čemu divit. Ten výhled za jasného počasí opravdu stojí za to! Skalnaté hřbety jako mohutné magnety přitahují chuchvalce mraků, s nimiž hrají stále stejné, pokaždé však úplně jiné divadlo slunce a stínů. Tu jen poodhalí krásu svých pyšných štítů, tu je nechají vyniknout v plné kráse, zalité slunečním jasem. Jen vítr ruší velebné ticho a dovoluje nám zažít to, co bylo odedávna pouze výsadou ptáků. Přijeďte si zažít také tento pocit. Přijeďte na Lomnický štít!

Poslední aktualizace: 8.7.2011
Nadmořská výška:
2634 metrů nad mořem
Do království mraků - Lomnický štít na mapě
Autor: pavka07
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Do království mraků - Lomnický štít

Visutá lanová dráha Skalnaté pleso-Lomnický štít
Visutá lanová dráha Skalnaté pleso-Lomnický štít
Lanovka
Visutá lanová dráha Skalnaté pleso -Lomnický štít 2634 m n.m.premáva od…
0.2km
více »
Nemecký rebrík
Nemecký rebrík
Skalní útvar
Nemecký rebrík je šikmá lávka nachádzajúca sa pod stenami Malého Kežmarského štítu a Kežmarskej kopy nad Chatou pri Zelenom plese…
0.2km
více »
Lomnický štít 2634 m n.m.
Lomnický štít 2634 m n.m.
Štít
Lomnický štít bol dlho považovaný za najvyšší štít Vysokých Tatier.Ako…
0.4km
více »
Huncovský štít
Huncovský štít
Štít
Výrazný hrb pokrytý sutí na straně od Skalnaté doliny uzavírá výb…
0.5km
více »
Medené lávky
Medené lávky
Skalní útvar
Medené lávky nájdeme vo Veľkej Zmrzlej doline nad Zeleným plesom pod…
0.6km
více »
Noc na Lomnickém štítě
Noc na Lomnickém štítě
Štít
Jak tak život plyne, přícházejí různá překvapení a to určitě bylo…
0.7km
více »
Úžasný výhled na hory - Lomnický štít
Úžasný výhled na hory - Lomnický štít
Tipy na výlet
O druhé nejvyšší hoře Slovenska - Lomnický štít - toho bylo už napsáno hodně. Je vysoká 2634 m, na vrchol vede lanovka ze Skalnatého…
0.7km
více »
Emericyho nářek
Emericyho nářek
Skalní útvar
Emericyho nářek/nárek je skalní stěna v mělkém žlabu pod vrcholem Lomnického štítu. Vede tudy normální trasa na vrchol, (snad původně značená zeleně)…
0.8km
více »
Panorama Lomnického štítu (2634 m n. m.)
Panorama Lomnického štítu (2634 m n. m.)
Štít
Jeden z nejznámnějších a nejpopulárnějších štítů Vysokých Tater. Ze ští…
0.8km
více »
Chata pri Zelenom plese (Brnčalova)
Chata pri Zelenom plese (Brnčalova)
Chata
Turistická Chata Pri zelenom plese se nachází ve východní části Vysokých…
1.1km
více »
zavřít reklamu