Loading...

Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame)

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Návštěvník Francie musí občas získat dojem, že všchny zdejší katedrály se jmenují Notre Dame, což znamená, že jsou zasvěceny Panně Marii. Burgundský Dijon je v tomto tak trošku výjimkou, protože zdejší Notre-Dame – tedy doslovně Naše dáma – je „pouhopouhým a zcela obyčejným“ římsko-katolickým kostelem. Jeho stavba byla zahájena v roce 1220 a ukončena po dvaceti letech, tedy roku 1240 (tato informace bývá občas zpochybňována uvedením rozpětí let 1229 až 1250). Jako datace vysvěcení však bývá uváděn až rok 1334. Pozoruhodný gotický chrám byl na seznam francouzských historických památek zařazen roku 1840 a 2002. A plným právem, protože Notre-Dame v Dijonu je všeobecně považován za mistrovské dílo gotické architektury 13. století, které se v červenci 2015 stalo součástí Seznamu světového dědictví UNESCO – i když jen jako součást historického centra města.

sovička
sovička  •  Foto: markyz63

A hned úvodem bychom si ještě měli prozradit, že dijonský Notre Dame je pro město v mnoha aspektech větším symbolem než zdejší katedrála. Aby ne, když na fasádě kostele najdeme dijonskou sovičku (la Chouette) a na jeho vrcholu figurální „zvonící automat“ (le Jacquemart). O něm si prozradíme pár slov později, symbol moudrosti má prostě přednost. V uličce pro pěší, která má sovu i v názvu (Rue de la Chouette) a která vede podél severní strany kostela, najdeme na rohu rizalitu kaple vytesaného ptáka, kterého místní nazývají Sovičkou a jehož význam není znám (jistě to však není značka architekta kostela, protože tento pták je vytesán do kaple, přistavěné až na přelomu 15. a 16. století). Sova je silně poškozena nejen povětrnostními vlivy, ale hlavně turisty, kteří ji pověrčivě hladí levou rukou v naději, že jim splní nějaké nesmyslné přání (chudák pták, to by se musel zbláznit). V roce 2001 si do sovičky dokonce jakýsi vandal několikrát vystřelil. Sova byla následně rekonstruována a stala se natolik slavnou, že je dnes symbolem pěší trasy, která vede kolem památek v historickém centru Dijonu. Ta má celkem 22 zastavení.

K tomu je potřeba připojit ještě interiérovou sochu Panny Marie Dobré naděje, dříve známou jako Černou Matku Boží. Tuto dřevěnou sochu najdeme v jižní apsidě a díky tomu, že je datována někam do 11. nebo 12. století, patří pravděpodobně mezi nejstarší památky tohoto typu v celé Francii. Jedná se vlastně o fragment Madony sedící na trůně a držící Jezulátko. „Sedadlo“ zmizelo již dávno, Ježíšek během francouzské revoluce (roku 1794) a v průběhu 18. století přišla Panna Marie Dobré naděje také o obě ruce. Jen její tvář zůstala nepoškozena. Po celá staletí byla socha nejčastěji k vidění s korunou a oblečena do róby. V roce 1959 bylo rozhodnuto, že socha bude oblékána jen při zvláštních příležitostech, aby si návštěvníci chrámu mohli tuto románskou skulpturu prohlédnout v plné kráse. Původně nosila vyřezávaná Panna Marie římský polychromovaný oděv a její tvář měla sépiovou barvu. V 16. nebo 17. století byla socha z neznámých důvodů „oblažena“ černým nátěrem. Tento nátěr byl odstraněn až roku 1945, protože odborníci uznali, že se historicky nejedná o Černou Madonu, ale o Pannu Marii Dobré naděje, která je spojována hned s několika zázraky (poprvé při válce se švýcarskou armádou v září 1513, naposledy během II. světové války, a to přesně po 431 letech).

Dnešní kostel stojí na místě jednoduché kaple Panny Marie, která se tehdy ještě nacházela mimo městské hradby a okolo roku 1150 byla přestavěna v románském slohu. Zde pak ve 13. století vyrostl gotický kostel Notre Dame, jehož architekt však pro nás zůstává neznámý. Velký zájem o kostel přineslo 18. a hlavně 19. století, kdy o něm věhlasný Eugène Viollet-le-Duc napsal ve svém Slovníku francouzské architektury, že se jedná o „dílo vpravdě mistrovské". I díky tomu byl tento chrám v letech 1865 až 1884 nákladně rekonstruován, a to podle pařížského architekta Jeana Charlese Laisneho. Kostel získal svůj původní vzhled a byly opraveny rovněž všechny poškozené sochy.

Dijonský Notre Dame je postaven na půdorysu orientovaného latinského kříže a jeho interiér je trojlodní a třípodlažní. Osvětlují jej vysoká okna. Lodě odděluje šest velkých oblouků na válcových pilířích. Transept je poměrně výrazný a nad křížením lodí se tyčí lucerna. Na nároží transeptu a chóru můžeme vidět dvě kaple, osm velkých oken pak najdeme v triforiu. Chór je tvořen ze čtyř podlaží: „suterénu“ zdobeného trojlístkovými slepými arkádami a trojúrovňovými okny. Jejich střední řada odpovídá svou podobou úpravám ze 17. století.

interiér
interiér  •  Foto: markyz63

Návštěvníky Dijonu však zřejmě nejvíce zaujme západní průčelí se vstupní předsíní. Také mnozí historici umění poukazují na jeho naprostou originalitu a opravdovou jedinečnost ve francouzské gotické architektuře … i když na původnost musíme raději zapomenout. Jedná se o „třípodlažní obdélníkový obraz“, který zcela skrývá vnitřní dispozici kostela. Je přibližně 28,5 metru vysoký a 19,5 m široký. Hloubka předsíně je pak asi 6,2 m a charakterizují ji tři velké oblouky. Klenby nartexu jsou podpírány dvěma řadami sloupů a portálovým tympanonem. Nad těmito průčelními arkádami vidíme dvě obloukové galerie, zdobené střídavě „falešnými“ chrliči a metopami, a oramované dvěma schodištními věžičkami s kuželovitou střechou. Nad průčelím se původně měly tyčit dvě čtvercové věže, na části té jižní se dnes nachází zvonička neboli Jacquemart.

Zmíněných průčelních chrličů je celkem padesátjedna. Jedná se o chrliče „falešné“, protože nikdy nesloužily k odvodu dešťové vody, ale mají pouze dekorativní význam. Skutečné chrliče ale můžeme najít např. v „oblasti“ apsidy. Původní průčelní chrliče byly – až na výjimku v pravém horním rohu - odstraněny z bezpečnostních důvodů. Současné falešné chrliče, které zdobí fasádu, představují lidské bytosti, zvířata i různá monstra. Byly vytvořeny v letech 1880 až 1882, tedy v průběhu celkové rekonstrukce kostela, a jsou dílem sedmi pařížských sochařů (Chapot, Corbel, Geoffroy, Lagoule řečený Delagoule, Pascal, Thiébault a Tournier).

Jeden odstaveček textu si jistě zaslouží již zmíněná „orlojová atrakce“ zvaná Jacquemart. Tento hodinový bicí nástroj, nacházející se na zvonici na „pahýlu“ jižní věže západního průčelí Notre Dame, tvoří vlastně rodinka čtyř kovových automatů. Oba rodiče, tedy Jacquemart a Jacqueline, zvoní každou hodinu kladivem na velkém zvonu, jejich děti Jacquelinet a Jacquelinette pak odťukávají části hodin na malý zvonek. Velký zvon pochází z belgického Kortrijku a byl pořízen za vlády Filipa Smělého roku 1383. Zvon se během přepravy rozbil a musel být v Dijonu předělán. Výrazu Jacquemart se pro „zvoníka“ používá od roku 1458. Druhý automat je žena zvaná Jacqueline a byla sem přidána v roce 1651. V roce 1715 se objeví – půlhodiny odbíjející – chlapec Jacquelinet a roku 1884 jeho sestřička Jacquelinette, která má na starosti čtvrthodinky.

Co se týče vitrážových oken, patřil dijonský Notre Dame již ve 13. století k absolutní špičce. Z původních oken z barevného skla vysoké kvality se však dochovalo jen pět oken v severním transeptu, vyrobených okolo roku 1235. Na dvou z nich (ty vlevo) si můžeme prohlédnout epizody ze života sv. Petra, na zbývajících třech Petra vystřídá sv. Ondřej. V letech 1874 až 1897 vytvořil pařížský malíř skla Édouard Didron soubor 58 nových oken, při jejichž výrobě se inspiroval okny původnímu. Mezi nimi vévodí dvě velké rozety v severním a jižním štítu transeptu. Obě mají v průměru úctyhodných 6 metrů. Varhany ze 16. století byly odstraněny v roce 1874 a nahradil je nový neogotický nástroj, postavený v letech 1893 až 1895 (Jean-Baptiste Ghys).

Na závěr ještě jedna perlička, související se západním průčelím chrámu. Říká se, že před dokončením stavby – tedy okolo roku 1240 – se kolem Notre Dame procházel jeden z dijonských lichvářů a byl zabit náhle spadlým chrličem. Ostatní lichváři města se složili na „drobný úplateček“ a dosáhli tak následného odstranění všech těchto „nebezpečných objektů“. Možná i díky tomu je zde od konce 19. století naopak totálně „přechrličováno“.

Poslední aktualizace: 16.3.2016
Nadmořská výška:
248 metrů nad mořem
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame)

Dijon, perla Burgundska
Dijon, perla Burgundska
Město
Přibližně 150-tisícové burgundské město Dijon je pozoruhodnou sou…
0.2km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Cestopisy
Ve druhé části pozdně letního francouzského cestopisu zůstaneme v…
0.2km
více »
Dijon - Palác burgundských vévodů  (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Zámek
Rozsáhlý architektonický komplex, jehož celý název můžeme přeloži…
0.2km
více »
Dijon – Muzeum výtvarných umění  (Musée des Beaux-Arts)
Dijon – Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts)
Muzeum
Musée des Beaux-Arts de Dijon je regionálním muzeem, které patří …
0.2km
více »
Dijon 2010 část 3.  - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno,  o....atd......
Dijon 2010 část 3. - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno, o....atd......
Cestopisy
Francie je několikanásobně větší, než naše malinká republika a tak jistě…
0.2km
více »
Dijon – Sál stavů  (la Salle des États)
Dijon – Sál stavů (la Salle des États)
Zámek
Jestliže můžeme Palác burgundských vévodů označit bez uzardění za …
0.2km
více »
Dijon – palác Maillard  (Maison Maillard)
Dijon – palác Maillard (Maison Maillard)
Zámeček
Palác Maillard by mohl být na mnoha místech Evropy považován za – sice velmi krásnou a zdobnou, ale – poměrně běžnou renesanční palácovou stavbu.…
0.2km
více »
Dijon – palác Aubriot  (Hôtel Aubriot)
Dijon – palác Aubriot (Hôtel Aubriot)
Zámeček
Stavby tohoto typu bývají ve Francii sice označovány podobně jako radnice, tedy hôtel, ale jedná se v podstatě o něco mezi palácem, zámečkem nebo…
0.3km
více »
Dijon - kostel sv. Jana  (église Saint-Jean)
Dijon - kostel sv. Jana (église Saint-Jean)
Kostel
Za jednu z nejzajímavějších dijonských sakrálních památek můžeme …
0.3km
více »
Dijon - dům Millière  (Maison Millière)
Dijon - dům Millière (Maison Millière)
Měšťanský dům
Burgundské město Dijon nejsou jen paláce vévodů a nádherné gotické kostely, ale také množství pozoruhodných památek „světských“, například docela…
0.3km
více »
Dijon - dům U Tří tváří  (Maison aux Trois Visages)
Dijon - dům U Tří tváří (Maison aux Trois Visages)
Měšťanský dům
Hlavní město Burgundska Dijon se může pyšnit výskytem mnoha pozor…
0.3km
více »
Dijon – kostel sv. Štěpána  (Eglise Saint-Etienne)
Dijon – kostel sv. Štěpána (Eglise Saint-Etienne)
Kostel
Za nesporně zajímavou, ale také poměrně atypickou, historickou pa…
0.3km
více »
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu  (La Moutarderie Edmond Fallot)
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu (La Moutarderie Edmond Fallot)
Zajímavost
Pánové Š+G by jistě použili příměru, že hořčice patří k burgundsk…
0.4km
více »
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dům, budova
Jenom vyjmenovat všechny zajímavé dijonské památky, umístěné údaj…
0.4km
více »
Dijon – kostel sv. Filiberta  (L’église Saint-Philibert)
Dijon – kostel sv. Filiberta (L’église Saint-Philibert)
Kostel
Dijonský kostel Saint-Philibert sice již dávno neslouží svému…
0.4km
více »
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Zámeček
Jednou z méně známých památek, které by návštěvník burgundského D…
0.4km
více »
Dijon – kostel Archanděla Michaela  (Église Saint-Michel)
Dijon – kostel Archanděla Michaela (Église Saint-Michel)
Kostel
Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších sakrálních památek v ce…
0.4km
více »
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského  (Cathédrale Saint-Bénigne)
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne)
Chrám
Mnohý návštěvník krásného burgundského města Dijon má to štěstí, …
0.5km
více »
Dijon – Vítězný oblouk  (Porte Guillaume)
Dijon – Vítězný oblouk (Porte Guillaume)
Památník
Vítězný oblouk patří ve Francii všeobecně mezi památky oblíbené a…
0.5km
více »
Dijon – poštovní palác Grangier  (Hotel des Postes)
Dijon – poštovní palác Grangier (Hotel des Postes)
Dům, budova
V burgundském městě Dijon najdeme také několik velice zajímavých a…
0.5km
více »
Dijon – náměstí Darcy  (Place Darcy)
Dijon – náměstí Darcy (Place Darcy)
Náměstí
Francie je mnohdy zemí protikladů, a tak se nelze divit, že v jej…
0.6km
více »
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky  (Place de la République)
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky (Place de la République)
Památník
Na okraji historického centra burgundského města Dijon najdeme rozlehlé ná…
0.8km
více »
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Cestopisy
Cesta z východofrancouzského Dijonu do Prahy se dá naplánovat všelijak.…
0.9km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dům, budova
Zastavení č. 7 na Naučné stezce Dijonem nás přivede k Maison Maillard.…
1.6km
více »
Dijon - Věžní hodiny Jacquemart
Dijon - Věžní hodiny Jacquemart
Zajímavost
Hodiny na Věži Notre Dame v Dijonu byly vyrobeny v roce 1383 a byly věnovány Dijonu za podporu při tažení do Flander. Na hodinách…
1.6km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Chodník, naučná stezka
Náměstí Place Francois Rude vzniklo v roce 1904 po stržení starého bloku domů. Bylo pojmenováno po rodokákovi z Dijonu - sochaři…
1.6km
více »
Navštivte školu,  kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Navštivte školu, kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Tipy na výlet
Když se budete toulat Francií, určitě nesmíte minout Dijon - místo známé…
1.6km
více »
Dijon a okružní turistická stezka
Dijon a okružní turistická stezka
Chodník, naučná stezka
Pokud budete chodit Dijonem, uvidíte na chodnících značku sovy. Jde o turistickou Naučnou stezku městem, která vás provede po…
2km
více »
Dijon - Jardin de l´ Arquebuse (Botanická zahrada)
Dijon - Jardin de l´ Arquebuse (Botanická zahrada)
Zahrada
Jardin de l´ Arquebuse nebo-li v lidové řeči obyvatelů Dijonu - Botanická…
2.3km
více »
zavřít reklamu