Loading...

Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne)

Turistické cíle Památky a muzea Chrám

Mnohý návštěvník krásného burgundského města Dijon má to štěstí, že zdejší majestátní katedrála je první památkou, kterou uvidí. Koneckonců se jedná o nejvyšší stavbu v Dijonu, dosahující 93 metrů. Orientovaná katedrála je sice součástí náměstí Svatého Benigna, ale její dvojvěžové průčelí je nejkrásnější při půhledu ulicí Rue Mariotte. Tento úžasný římsko-katolický svatostánek byl postaven v letech 1280 až 1393 a vévodí mu gotický styl. Vzhledem k době vzniku však jistě nepřekvapí, že součástí katedrály je i dnes vysoce ceněná románská krypta. A hned na úvod si můžeme prozradit, že francouzskou památkou se dijonská katedrála stala v roce 1862 (krypta dokonce již od roku 1846) a součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je – spolu s historickým centrem města – od července 2015.

Foto: markyz63

Historie tohoto chrámu je opravdu sáhodlouhá. Už v roce 511, tedy na sklonku vlády merovejského krále Chlodvíka I., byla postavena pod vedením sv. Grégoria první bazilika se zmíněnou kryptou a do ní byl uložen sarkofág s ostatky křesťanského mučedníka z 2. století, tedy Benigna Dijonského. V roce 535 je pak stavba baziliky definitivně dokončena a následně je zasvěcena sv. Benignovi. V roce 871 zde biskup Isaac z Langres založil benediktinské opatství Saint-Bénigne de Dijon, jehož součástí se stal stejnojmenný klášterní kostel, tedy Karolinská bazilika (stopy z tohoto období najdeme v kapli Panny Marie). V letech 1280 až 1393 je postaven – na místě částečně zřícené baziliky – gotický kostel, v jehož podobě zůstane zachována nejen krypta, ale také rotunda, která byla zničena až v roce 1792. Důležitým datem pro katedrálu byl také 31. červenec roku 1479, kdy v tomto kostele potvrdil král Ludvík XI. panovnickou ochranu města Dijon. Poté již se technický stav chrámu jen zhoršuje a další velkou ránu mu zasadí „slavná“ Velká francouzská revoluce. Plenící lůza zničí téměř vše a „přežijí“ jen tehdy nové varhany. V roce 1819 odborná komise dokonce doporučí, aby byla celá katedrála stržena. Nakonec se však roku 1830 dostane do rukou restaurátorů a od roku 2003 - současně se vznikem nového burgundského arcibiskupství – se Saint-Bénigne stává Metropolitní katedrálou.

interiér
interiér  •  Foto: markyz63

Návštěvníka, který vstoupí do interiéru katedrály okamžitě „udeří do očí“ barevný rozdíl mezi lodí a kněžištěm. Středověký chór byl totiž údajně okrový a při posledním restaurování v letech 1988 až 1995 došlo k obnově této barvy. Chór je charakterizován zejména vysokými štíhlými sloupky mezi třemi úrovněmi prolomení závěru chrámu (dolní nízká okna, triforium a horní vysoká okna). Právě široký pás mezi triforiem a vysokými okny je dalším charakteristickým rysem Saint-Bénigne. Loď s přirozenou barvou kamene je vystavěna v burgundském gotickém slohu. Pilíře mezi velkými oblouky lodního triforia nesou sochy apoštolů. Fotografy jistě potěší, že tato katedrála je „zaplavena světlem“, a to díky vysokým oknům s čírým sklem v horní části lodi. A za zmínku ještě stojí fakt, že tato Metropolitní katedrála je svými rozměry velmi skromná. Je totiž jen 68 metrů dlouhá, 29 m široká a 26 m vysoká.

Cenný tympanon západního portálu, původně postaveného v letech 1137 až 1147, byl zničen v roce 1794 a roku 1813 jej nahradil basreliéf zobrazující kamenování sv. Štěpána. Jeho autorem je Edme Bouchardon a původně byl umístěn na kostele Saint-Étienne. Na své současné místo mohl být instalován až poté, co byl upraven a rozšířen. Ve 14. století zde byl zobrazen např. Kristus trůnící, Narození Páně, Zvěstování pastýřům nebo Tři králové. Tympanon byl orámován čtyřmi oblouky na kterém se nacházely andělé, Hérodos, Vraždění neviňátek a Apokalypsa. Tyto výjevy doplnily akantové listy, ptáci, sfinga, socha sv Bénigna a osm dvoumetrových soch (Solomon, Áron, Pavel, Ezechiáš, David, Petr, Mojžíš a královny ze Sáby). Z celého původního portálu se do současnosti zachovalo jen pět částí (hlava sv. Bénigna, sv. Petra, dvě obloukové panny a kus archivolty).

portál
portál  •  Foto: markyz63

Pozoruhodnou a obdivovanou součástí katedrály jsou také její impozantní varhany, zv. Velké. V roce 1740 je sem nechali nainstalovat benediktini. Byl na nich mj. basreliéf krále Davida hrájícího na harfu. Varhany vytvořili Karl-Joseph Riepp a jeho bratr Rupert. Později je o bohatou výzdobu rozšířila skupina vedené řezbářskou sochařskou dvojicí (Edme a Guillaume Marletové). Nástroj zdobí také Atlanti, tančící cherubíni a andělé foukající na polnice. Překvapivá byla přítomnost skulptury krále Ludvíka XV. z dubového dřeva. V každém případě se tehdy jednalo o největší nástroj mimo hlavní město. V roce 1788 došlo ke změně varhan; ty nové postavil Jean Richard z Troyes. A pak již přišla ke slovu revoluce a požadavek na nové „kovové a nezdobné“ varhany. Nový romantický nástroj však vznikne až v polovině 19. století. V letech 1953 až 1955 pak štrasburská firma Roethinger upraví Velké varhany v Saint-Bénigne do neoklasicistní podoby. Nástroj s „pětipatrovou klávesnicí“ má 6.000 píšťal.

varhany
varhany  •  Foto: markyz63

Vstup do katedrály je volný, což ovšem neplatí pro její hlavní klenot, tedy románskou kryptu. Ta 2 eura však za její návštěvu rozhodně stojí. Přes diskutabilně kritizované – a následně pokutované - úpravy, které tady v 19. století spáchal Proper Mérimée, se stále jedná o půvabný prostor v románském slohu. Kryptu tvoří hlavně někdejší rotunda, nazývaná kaple sv. Jana Křtitele, podpíraná kulatými sloupy s hlavicemi, které nejsou originální, ale druhotně osazené. Původně bylo i toto místo osvětlováno bočními okny, která se však v průběhu staletí dostala pod úroveň městské dlažby. Podobu krypty a rotundy později již ovlivňovala samá negativa, požárem v roce 1137 počínaje, přes zborcení části kostela roku 1270, až po zasypání krypty, odvážné to dílo revolucionářů v roce 1789. Ta byla znovuobjevena díky výkopům pro hromosvod v roce 1843 a ještě do konce 19. století byla tato krásná krypta kompletně rekonstruována.

Zcela na závěr jedna perlička z nedávné minulosti. Dne 23.prosince 1951 katedrální vikář Jacques Nourissat spálil na náměstí u chrámu – se souhlasem biskupa - podobiznu Santa Klause, aby tím deklaroval protest proti komerčnímu pojetí vánočních svátků. Jeho aktivita sice vzbudila mezinárodní ohlas, ale bez jakéhokoliv výsledku.

Poslední aktualizace: 15.3.2016
Nadmořská výška:
248 metrů nad mořem
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne)

Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dům, budova
Jenom vyjmenovat všechny zajímavé dijonské památky, umístěné údaj…
0.4km
více »
Dijon – kostel sv. Filiberta  (L’église Saint-Philibert)
Dijon – kostel sv. Filiberta (L’église Saint-Philibert)
Kostel
Dijonský kostel Saint-Philibert sice již dávno neslouží svému…
0.4km
více »
Dijon - kostel sv. Jana  (église Saint-Jean)
Dijon - kostel sv. Jana (église Saint-Jean)
Kostel
Za jednu z nejzajímavějších dijonských sakrálních památek můžeme …
0.5km
více »
Dijon – Vítězný oblouk  (Porte Guillaume)
Dijon – Vítězný oblouk (Porte Guillaume)
Památník
Vítězný oblouk patří ve Francii všeobecně mezi památky oblíbené a…
0.5km
více »
Dijon – náměstí Darcy  (Place Darcy)
Dijon – náměstí Darcy (Place Darcy)
Náměstí
Francie je mnohdy zemí protikladů, a tak se nelze divit, že v jej…
0.5km
více »
Dijon - dům U Tří tváří  (Maison aux Trois Visages)
Dijon - dům U Tří tváří (Maison aux Trois Visages)
Měšťanský dům
Hlavní město Burgundska Dijon se může pyšnit výskytem mnoha pozor…
0.6km
více »
Dijon – poštovní palác Grangier  (Hotel des Postes)
Dijon – poštovní palác Grangier (Hotel des Postes)
Dům, budova
V burgundském městě Dijon najdeme také několik velice zajímavých a…
0.7km
více »
Dijon – palác Aubriot  (Hôtel Aubriot)
Dijon – palác Aubriot (Hôtel Aubriot)
Zámeček
Stavby tohoto typu bývají ve Francii sice označovány podobně jako radnice, tedy hôtel, ale jedná se v podstatě o něco mezi palácem, zámečkem nebo…
0.8km
více »
Dijon – palác Maillard  (Maison Maillard)
Dijon – palác Maillard (Maison Maillard)
Zámeček
Palác Maillard by mohl být na mnoha místech Evropy považován za – sice velmi krásnou a zdobnou, ale – poměrně běžnou renesanční palácovou stavbu.…
0.8km
více »
Dijon, perla Burgundska
Dijon, perla Burgundska
Město
Přibližně 150-tisícové burgundské město Dijon je pozoruhodnou sou…
0.9km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Cestopisy
Ve druhé části pozdně letního francouzského cestopisu zůstaneme v…
0.9km
více »
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame  (Église Notre-Dame)
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame)
Kostel
Návštěvník Francie musí občas získat dojem, že všchny zdejší kate…
0.9km
více »
Dijon - Palác burgundských vévodů  (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Zámek
Rozsáhlý architektonický komplex, jehož celý název můžeme přeloži…
0.9km
více »
Dijon – Muzeum výtvarných umění  (Musée des Beaux-Arts)
Dijon – Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts)
Muzeum
Musée des Beaux-Arts de Dijon je regionálním muzeem, které patří …
0.9km
více »
Dijon – Sál stavů  (la Salle des États)
Dijon – Sál stavů (la Salle des États)
Zámek
Jestliže můžeme Palác burgundských vévodů označit bez uzardění za …
0.9km
více »
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu  (La Moutarderie Edmond Fallot)
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu (La Moutarderie Edmond Fallot)
Zajímavost
Pánové Š+G by jistě použili příměru, že hořčice patří k burgundsk…
1km
více »
Dijon - dům Millière  (Maison Millière)
Dijon - dům Millière (Maison Millière)
Měšťanský dům
Burgundské město Dijon nejsou jen paláce vévodů a nádherné gotické kostely, ale také množství pozoruhodných památek „světských“, například docela…
1km
více »
Dijon 2010 část 3.  - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno,  o....atd......
Dijon 2010 část 3. - Víno, bez vína, k vínu, vidím víno, o....atd......
Cestopisy
Francie je několikanásobně větší, než naše malinká republika a tak jistě…
1km
více »
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Dijon – palác Hôtel de Vogue
Zámeček
Jednou z méně známých památek, které by návštěvník burgundského D…
1km
více »
Dijon – kostel sv. Štěpána  (Eglise Saint-Etienne)
Dijon – kostel sv. Štěpána (Eglise Saint-Etienne)
Kostel
Za nesporně zajímavou, ale také poměrně atypickou, historickou pa…
1.1km
více »
Dijon – kostel Archanděla Michaela  (Église Saint-Michel)
Dijon – kostel Archanděla Michaela (Église Saint-Michel)
Kostel
Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších sakrálních památek v ce…
1.2km
více »
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Cestopisy
Cesta z východofrancouzského Dijonu do Prahy se dá naplánovat všelijak.…
1.3km
více »
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky  (Place de la République)
Dijon – fontána a památník Sadi Carnota na náměstí Republiky (Place de la République)
Památník
Na okraji historického centra burgundského města Dijon najdeme rozlehlé ná…
1.4km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 2 - Hotel de la Cloche
Dijon - Soví zastavení č. 2 - Hotel de la Cloche
Chodník, naučná stezka
Druhou zastávkou na Soví Naučné stezce Dijonem je Hotel de la Cloche. Byl…
1.8km
více »
Dijon - Přírodní rezervace
Dijon - Přírodní rezervace
Přírodní památka
Přibližně 12 km na jih od města Dijon najdeme přírodní rezervaci Reserve Naturelle - Combe Lavaux - Jean Roland. Má rozlohu 485 ha a…
2km
více »
Chrliče na Notre Dame v Dijonu
Chrliče na Notre Dame v Dijonu
Kostel
Neobyčejný pohled na chrliče nám nabízí chrám Notre Dame v Dijonu. Nejsou…
2km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dijon - Soví zastavení č. 7 - Maison Mailllard
Dům, budova
Zastavení č. 7 na Naučné stezce Dijonem nás přivede k Maison Maillard.…
2.2km
více »
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Dijon - Soví zastavení č. 6 - Place Francois Rude
Chodník, naučná stezka
Náměstí Place Francois Rude vzniklo v roce 1904 po stržení starého bloku domů. Bylo pojmenováno po rodokákovi z Dijonu - sochaři…
2.2km
více »
Navštivte školu,  kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Navštivte školu, kde studoval Eiffel i Voskovec - Lyceé Carnot v Dijonu
Tipy na výlet
Když se budete toulat Francií, určitě nesmíte minout Dijon - místo známé…
2.2km
více »
zavřít reklamu