Loading...

Bystrzyca Kłodzka – nejkrásnější památky starého města (zabytki)

Turistické cíle Města, obce, vesnice Městská část

V podobě historického centrakrásného jedenáctitisícového dolnoslezského města BYSTRZYCA KLODZKA, nacházejícího se nedaleko hranic s Českou republikou, se – velmi zjednodušeně řečeno - mísí tři hlavní vlivy. Je to česká gotika, italská renesance a německé baroko. Návštěvníky města pak musí vysloveně potěšit fakt, že přes všechny války a požáry zde zůstaly památky ze všech zmíněných období zachovány dodnes. A není jich rozhodně málo. Nechci hned na úvod srovnávat nesrovnatelné, ale když jsem přemýšlel, které město u nás je stejně velké a památkami nešetřící, napadly mě jen Boskovice. Královskou Bystřici však zvýhodňuje její středověké uspořádání „na kopci”, díky kterému se říká, že město má možná nejkrásnější panorama v celém Polsku. Zejména při pohledu z pravého břehu řeky Nysa Klodzka vám nezbyde nic jiného než souhlasit.

Tím už se pomalu dostáváme k památkám samotným. V nejvyšším bodu města byl totiž vystavěn farní kostel a ne tržní náměstí, jak bývalo v té době zvykem. V nejnižší části lichoběžníkového města na ostrohu pak vznikla nemocnice s kaplí a chudobinec. Ty později doplnily vodní mlýny, statky a kaple sv. Floriána. A mezi tím vznikaly různé terasy budov, které dodnes vytváří ono jedinečné panorama, kde množství ulic a uliček spojuje náměstí s údolím kolem obou řek, na jejichž (spíše nad) soutoku město leží. A díky poloze města musí být tyto uličky občas nahrazeny strmými kamennými schody.

Než si však jednotlivé památky přiblížíme blíže, vyjmenujme si alespoň ty základní. Za ně můžeme považovat gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla, věže původních hradebních bran ze 14. století, renesanční a barokní domy z 16. a 17. století, kamenný pranýř z roku 1556, neorenesanční radnici z poloviny 19. století s věží z roku 1540, barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1736, kapli sv. Floriána z roku 1648 nebo Hasičsko-zápalkové muzeum v bývalém luteránském kostele. Krásných a zajímavých památek je zde opravdu hodně a zřejmě proto v Bystřici vznikla značená Městská turistická trasa, která vás kolem těch nejkrásnějších provede. Začíná u Rytířské bašty a pomocníky vám budou i různé informační tabule a kovové vícejazyčné tabulky, umístěné na jednotlivých památných budovách. Nemusíte se bát, čeština nechybí. A teď už tedy alespoň pár slov o jednotlivých pamětihodnostech tohoto krásného kladského města.

1) Muzeum zápalek (Mały Rynek 1). Originální zajímavostregionálního i celostátního významu je jediným muzeem svého druhu v Polsku a ani jinde ve světě se muzeí tohoto typu moc nenachází. Bystřické muzeum zápalek vzniklo v roce 1964 z iniciativy místních občanů, členů Klubu přátel Bystřice a vedení místní továrny na zápalky. Najdete zde bohaté sbírky nástrojů k rozněcování ohně (doutnákové, benzínové, plynové, elektrické a chemické zapalovače i různá křesadla), zápalkové krabičky a nálepky z celého světa, staré knihy, pohlednice a rytiny. Samostatná expozice je pak věnována historii města Bystrzyce Kłodzka. Její součástí jsou i dvě staré městské kroniky z let 1398 až 1497. Muzeum sídlí v bývalém evangelickém kostele a někdejší farní škole z let 1821 až 1822, po tragickém požáru města v roce 1823 přestavěné.

Foto: markyz63

2) Kladská bašta (ulice Okrzei). Obranná věž z počátku 14. století bývala součástí městského opevnění i – již neexistující Kladské brány. Zachovány zde zůstaly střílny i kamenné chrliče na odvod dešťové vody. V letech 1975 až 1977 byla bašta opravena a – díky ohrazenému Ochozu – dnes slouží veřejnosti také jako placená vyhlídková věž.

3) Vodní brána (ul. Podmiejska). Tato stavba pochází rovněž z počátku 14. století. Stojí v jižní části starého města a dodnes si zachovala cihlové cimbuří i kolébkovou klenbu. Vidět zde můžeme také uzavírací mříž nebo někdejší služebnu městského strážníka. Díky poloze se této bráně v minulosti říkalo Dolní.

4) Rytířská bašta (ul. Rycerska). Další stavba z počátku 14. století, nazývaná také Černá. V roce 1823 byla přestavěna na zvonici evangelického kostela. Součástí bašty bývaly také pavlač a balkón, zachovány zůstaly úzké střílny. Tato bašta je rovněž zpoplatněna a zpřístupněna veřejnosti.

5) Kostel sv. Michaela Archanděla (ul. Kościelna). Tento chrám byl zřejmě založen již někdy v polovině 13. století a dodnes patří k nejzajímavějším sakrálním stavbám ve Slezsku. Původně byl vybudován v pozdně románském stylu, jeho dnešní podoba je výsledkem několika pozdějších přestaveb a rozšíření. Západní průčelí je sice výsledkem přestavby z let 1914 až 1916, ale když vstoupíte do interiéru, stále uvidíte krásné gotické dvojlodí s monumentálními rokokovými varhany. Jednoznačná dominanta města nejen díky 60 metrové věži.

6) Kostel sv. Jana Nepomuckého (plac Szpitalny). Původně byl vybudován již v roce 1588 na místě stavby ze století 14., ale hned roku 1634 byl celkově přestavěn. Jedná se o barokní podobu, jejíž definitivní podoba však vznikla až v roce 1833. Věžní hodiny pocházejí z roku 1840. Svého času sloužil kostelík také jako nemocnice, budova špitálu z let 1824 až 1826 k němu přiléhá dodnes.

7) Sloup Nejsvětější Trojice (plac Wolności). Krásný monumentální barokní pomník A. Jörga pochází z roku 1736. Jedná se o sloup votivní, zaplacený bystřickým radním K.R. Kleinwächterem jako poděkování za záchranu města před požárem. Tříúrovňový sloup zdobí postavy sv. Trojice, Panny Marie Immaculaty, Archanděla Michaela, sv. Josefa, sv. Jáchyma, sv. Anny, sv. Florián, sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka Xaverského.

8) Radnice (plac Wolności). Původní gotická budova vznikla v polovině 14. století. Zejména z důvodu četných požárů byla mnohokrát přestavována a její současná – italská – neorenesanční podoba pochází z let 1852 až 1854. Původní zůstala pouze radniční věž s neorenesančně upraveným Ochozem a fragmenty sgrafit.

9) Pranýř ((Mały Rynek). Kamenný pranýř z roku 1566 stával původně (do roku 1813) před radnicí, kde sloužil k výkonu tělesných trestů v rámci městského práva. Jde o vzácnou památku někdejšího soudnictví ve Slezsku. Na základně zůstal zachován latinským nápis „Bůh trestá nepoctivé“.

10) Městské hradby. Bystrzyca Kłodzka je jedním z mála polských měst, kde zůstaly zachovány souvislé pásy (tady se dočtete, že se jedná o téměř kompletní středověké opevnění) středověkých hradeb, včetně bašt a bran. Městské hradby pocházejí z roku 1319, kdy jejich výstavbu financoval bystřický fojt Jakub Rücker. Hradby jsou přibližně 1 metr silné, původně je zdobilo cimbuří a dnes jsou mnohdy součástí okolní zástavby.

11) Socha sv. Jana Nepomuckého (plac Szpitalny). Zajímavý pomník pochází z roku 1704 a nachází se na mostě přes řeku Bystřici. Byl postaven jako pocta patronovi, chránícímu město před povodněmi. Jde o jednu z nejstarších soch svého druhu v celém regionu.

12) Měšťanské domy. Bystrzyca Kłodzka se může pochlubit také několika zachovalými starými měšťanskými domy, převážně z období baroka. Výjimkou ovšem není ani gotické jádro a dispozice některých domů nebo renesanční portály a klenby. K nejzajímavějším patří dům čp. 4 na náměstí Svobody, kde zůstal zachován původní kamenný portál i velký sál s renesanční klenbou. Další zajímavé portály najdeme na mnoha domech, postavených v průběhu 16. až 19. století. Památkově chráněna je v Bystřici téměř třicítka domů, nacházejících se zejména na hlavním Náměstí Svobody.

13) Fojtství (ul. Podmiejska). Rezidenční věžové sídlo dědičného starosty, původně oddělené od městských hradeb vodním příkopem. Od roku 1604 je stavba nazývaná Žoldnéřská věž a od roku 1767 se stává součástí bloku obytných budov. Zůstaly zde zachovány gotické klenby v suterénu klenby a některé architektonické prvky, dílo středověkých kameníků.

14) Městské podzemí. Komplex komor a chodeb podzemní části dnes již neexistující budovy městského vězení zřejmě doplňují další soustavy vícepatrových podzemních místností a chodeb. Do budoucna se počítá se vznikem velmi zajímavé turistické atrakce v podobě podzemní prohlídkové trasy.

15) Fara Jedná se vlastně o soubor budov – starou faru z roku 1575 a farní školu z roku 1597 – se společným nádvořím. Komplex byl přestavěn v 19. a 20. století.

16) Kaple sv. Floriána (Góra Parkowa). Drobná stavba z let 1725 až 1727, v jejímž interiéru se nachází barokní oltáře Michala Klahra a zajímavá freska městského panoramatu z 18. století.

17) Mariánský sloup (ulice Okrzei). Barokní sloup od neznámého autora završuje socha Matky Boží Královny Nebes z roku 1710.

18) Kaple sv. Františka Xaverského (ulice Kłodzka). Barokní kaple z roku 1681 se nachází v blízkosti mostu přes Kladskou Nisu a je poctou patrona, chránícího před morem.

Na jedenáctitisícové městečko slušný výčet, že ano? A pokud vám to udělá radost – a budete se zde pořádně rozhlížet, najdete zde zajímavých staveb a drobných památek ještě mnohem více. A mohou to být například i některé zdejší vily nebo vlakové nádraží.

Poslední aktualizace: 5.12.2014
Nadmořská výška:
360 metrů nad mořem
Bystrzyca Kłodzka – nejkrásnější památky starého města (zabytki) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bystrzyca Kłodzka – nejkrásnější památky starého města (zabytki)

Kladská Bystřice - Bystrzyca Kłodzka
Kladská Bystřice - Bystrzyca Kłodzka
Tipy na výlet
Historické město na území historického Kladska leží na trase od přechodu Dolní Lipka/Boboszów do Kladska (nebo Kłodzka) a je tedy snadno dostupné…
0.3km
více »
Bystrzyca Kłodzka - kostel sv. Michaela Archanděla (kościół św. Michała Archanioła)
Bystrzyca Kłodzka - kostel sv. Michaela Archanděla (kościół św. Michała Archanioła)
Kostel
Nezpochybnitelnou a krásnou hlavní dominantou půvabného polského města…
0.3km
více »
Bystrzyca Kłodzka - Trojiční sloup
Bystrzyca Kłodzka - Trojiční sloup
Socha
Jakožto královské město, musela Kladská Bystřice reprezentovat svůj význam i na výzdobě svých veřejných prostranství. Hlavní městské náměstí (dnes Sv…
0.4km
více »
Bystrzyca Klodzka – pranýř (Pręgierz w Bystrzycy Kłodzkiej)
Bystrzyca Klodzka – pranýř (Pręgierz w Bystrzycy Kłodzkiej)
Drobné památky
Jednou z mnoha zajímavých památek dolnoslezského města BYSTRZYCA KLODZKA…
0.4km
více »
Bystrzyca Klodzka - Komplex bývalého evangelického kostela (Zespół dawnego kościoła ewangelickiego)
Bystrzyca Klodzka - Komplex bývalého evangelického kostela (Zespół dawnego kościoła ewangelickiego)
Muzeum
Naprostým originálem půvabného dolnodlezského města BYSTRZYCA KLODZKA je někdejší evangelický areál, ve kterém se dnes nachází…
0.4km
více »
Opět s kolem do Bystřice (Kladské)
Opět s kolem do Bystřice (Kladské)
Cestopisy
Poslední červnová sobota se jevila vhodná k jednodennímu výletu.…
0.4km
více »
Výprava do země kladské (Dolní Lipka - Bystrzyca Klodzka - Šumperk)
Výprava do země kladské (Dolní Lipka - Bystrzyca Klodzka - Šumperk)
Tipy na výlet
Byl to zvláštní, ale vydařený, výlet. Začínal poslední červnový víkend a…
0.4km
více »
Bystrzyca Klodzka – radnice (Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej)
Bystrzyca Klodzka – radnice (Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej)
Radnice
Krásnému panoramatu jihopolského města Bystřice Kladská dominují dvě…
0.4km
více »
Bystrzyca Kłodzka – socha sv. Jana Nepomuckého (pomnik św. Jana Nepomucena)
Bystrzyca Kłodzka – socha sv. Jana Nepomuckého (pomnik św. Jana Nepomucena)
Socha
Běžný návštěvník tohoto půvabného jihopolského města si okamžitě všimne mnoha výrazných a pozoruhodných stavebních památek, ale také…
0.5km
více »
Bystrzyca Kłodzka – městské hradby, brány a bašty (Mury miejskie, bramy i baszty)
Bystrzyca Kłodzka – městské hradby, brány a bašty (Mury miejskie, bramy i baszty)
Pevnost, opevnění
Systém středověkého opevnění patří nejen k nejzajímavějším památkám tohoto…
0.5km
více »
Turistická známka č. 152 - Bystrzyca Kłodzka – Miasto Królewskie
Turistická známka č. 152 - Bystrzyca Kłodzka – Miasto Królewskie
Turistická známka
Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie, dzieło średniowiecznej urbanistyki. Na przełomie XIII/XIV w.…
0.5km
více »
Bystrzyca Kłodzka – kostel sv. Jana Nepomuckého (Kościół św. Jana Nepomucena)
Bystrzyca Kłodzka – kostel sv. Jana Nepomuckého (Kościół św. Jana Nepomucena)
Kostel
Bystřický kostel sv. Jana Nepomuckého patří mezi méně známé památky tohoto…
0.5km
více »
Bystrzyca Kłodzka – malá procházka historií města
Bystrzyca Kłodzka – malá procházka historií města
Město
Jedenáctitisícové dolnoslezské město Bystrzyca Klodzka vzbuzuje ve svých…
0.6km
více »
BYSTRZYCA KLODZKA
BYSTRZYCA KLODZKA
Tipy na výlet
Udělali jsme si pěkný výlet do Polska.Cíl Bystrzyca Klodzka, historické…
1.4km
více »
Długopole Dolne – kostel sv. Jiří (kościół św. Jerzego)
Długopole Dolne – kostel sv. Jiří (kościół św. Jerzego)
Kostel
Dolnoslezská obec Dlugopole Dolne se nachází v klodzkém okrese, nedaleko…
4.5km
více »
Polské lázně DLUGOPOLE ZDRÓJ
Polské lázně DLUGOPOLE ZDRÓJ
Výletní místo
Dlugopole Zdrój jsou menší klimatické lázně v jižním Polsku, nedaleko…
6.2km
více »
Długopole Zdrój
Długopole Zdrój
Lázně
Nejmenší lázně v Kladském výběžku ve slunném údolí. Panuje zde až…
6.7km
více »
Spalona
Spalona
Osada
V samém srdci Bystřických hor (Góry Bystrzyckie) se nachází sedlo a osada…
8.4km
více »
Długopole Górne – kostel sv. Petra a Pavla (kościół pw. św. Piotra i Pawła)
Długopole Górne – kostel sv. Petra a Pavla (kościół pw. św. Piotra i Pawła)
Kostel
Dlugopole Górne je jednou z částí „trojdílné“ dolnoslezské vesnice, kterou…
8.7km
více »
Miedzygórze - skála Baszta
Miedzygórze - skála Baszta
Skalní útvar
 Tato pohledná rulová skalní věž tvaru komolého kužele s "ufíknutým"…
10.9km
více »
Na polské straně podhůří Kralického Sněžníku (Miedzylesie – Miedzygórze – Nowa Wies – Králíky)
Na polské straně podhůří Kralického Sněžníku (Miedzylesie – Miedzygórze – Nowa Wies – Králíky)
Tipy na výlet
Cílem našeho letošního prvního srpnového výletu se tak trošku neplánovaně…
11.2km
více »
KRÁLÍKY 2014 - 5. Cesta do "Půlnočního království"
KRÁLÍKY 2014 - 5. Cesta do "Půlnočního království"
Cestopisy
  Jako bych ten údiv ve čtenářově tváři přímo před sebou viděl: "Jaképak…
11.2km
více »
Międzygórze – procházka kladským Švýcarskem
Międzygórze – procházka kladským Švýcarskem
Vesnice
Lázeňsko-rekreační obec Międzygórze se nachází v údolí říčky Wilczky na…
11.3km
více »
Orlické Záhoří
Orlické Záhoří
Vesnice
Orlické Záhoří je společné pojmenování osad a obcí v údolí Divoké…
12.6km
více »
Vrchní Orlice  -  kostel sv. Jana Nepomuckého
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel
Vrchní Orlice od roku1603 samostatná obec, dnes osada nacházející se mezi…
14.7km
více »
Králický Sněžník – 1423 m.n.m.
Králický Sněžník – 1423 m.n.m.
Tipy na výlet
Naše cesta na tento Jesenický vrchol začala ve 6 hodin ráno v Ostravě. Vlakem jsme se dopravili přes Zábřeh na Moravě a Hanušovice do Starého Města pod Sněžníkem, kde jsme se…
17.5km
více »
Králický Sněžník
Králický Sněžník
Vrchol
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech, Moravy a…
17.6km
více »
Velká Deštná
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Velká Deštná
Vrchol
Velká Deštná je se svou nadmořskou výškou (1 115 m) nejvyšším…
17.9km
více »
Masarykova chata
Masarykova chata
Chata
Nevýrazný vrch (1027 m) v hlavním hřebenu Orlických hor při cestě Al. Jir…
18.9km
více »
zavřít reklamu