Loading...

Bratislava – klášterní kostel sv. Štěpána (kostol sv. Štefana)

Turistické cíle Kostel

I když se to možná na první pohled nezdá, bývá kostel sv. Štěpána – a s ním většinou i celý soubor kapucínských staveb - často označován za jednu z nejvýznamnějších sakrálních památek hlavního města Slovenska. Kostel je přitom stavbou poměrně skromnou a strohou, což ovšem plně odpovídá skutečnosti, že se jedná o klášterní svatostánek kapucínského řádu. Hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že se jedná o stavbu neorománskou, která vznikla na počátku 18. století a kterou najdeme na staroměstské adrese Župní náměstí (Župné námestie) č. 10. A také o stavbu, která je raritní již svým zasvěcením: žádný jiný kapucínský kostel sv. Štěpána totiž už nikde jinde v celém bývalém Uhersku nenajdeme.

O bratislavském kapucínském komplexu se všeobecně říká, že je zajímavý svou historií, architektonickými formami i interiérovým mobiliářem s mnoha pozoruhodnými uměleckými díly. Jeho historie se začíná psát v prosinci roku 1708, kdy byl položen základní kámen kláštera. O necelý rok později byl dokončen kostelní chór s malou věžičkou i sakristie s oratoriem, takže se zde sloužila první mše. Klášter pak byl dokončen a obyclen v roce 1712. Je proto zajímavé, že základní kámen klášterního kostela byl oficiálně položen až v prosinci roku 1711 a jako datace jeho dostavby bývá uváděn rok 1717. O deset let později byl klášter rozšířen a k chrámové sakristii byl přistavěn knihovní sál.

Již v roce 1735 se však kostel málem zřítil, protože se jeho základy bortily do bahnité půdy, na které byl postaven. Kostel následně nechal na vlastní náklady zrestaurovat arcibiskup Imrich Eszterházy. Kapucíni tehdy část kostela strhli a následnou přestavbou pověřili vojenského inženýra Felicea Donata Allia. Ten zde půcobil v letech 1736 až 1737, a to ve spolupráci s řádovým stavitelem bratrem Bertholdem, který byl také autorem hlavního oltáře. V roce  roce 1737 byly rovněž dokončeny stavební práce v klášteře, které ovšem vedl František Portenhauser. Varhanní chór však např. vznikl teprve v letech 1819 až 1824 a nový orgán sem postavil Juraj Klokner.

To hlavní ale kostel ještě čekalo. V letech 1860 až 1861 totiž došlo k historizující úpravě průčelí, kterou provedl bratislavský stavitel Ignác Feigler ml. Tehdy také byla do průčelní niky umístěna kamenná socha sv. Štěpána od zdejšího sochaře Antona Brandla. Do konce 19. století ještě byla v interiéru kostela instalována křížová cesta s Gaigovými reliéfními panely, dokončila se vnitřní výmalba a kostel byl ještě jednou zrestaurován (tehdy ještě včetně dnes již zasypané krypty). To se pak ještě zopakovalo v roce 1913 a v II. polovině 20. století.

Kostel samotný nezapře charakteristické rysy kapucínské architektury. Je bezvěžový, s jednoduchou nečleněnou fasádou a valenou klenbou s lunetami. Vnitřní stěny jsou bílé, oltáře skromné, ​​sloupové a tmavě hnědé. Zajímavostí kapucínských kostelů byl také fakt, že chórové lavice se stavěly nejen před oltář (presbyterium), ale i za něj (oratorium). Proto byl také oltář oboustranný. Bratislavský kapucínský kostel sv. Štěpána je osově orientován ve směru jihovýchod – severozápad a jeho podlaha je dnes hluboko pod úrovní okolního terénu. Kostelní průčelí završuje strmý štít a vstup tvoří představěná předsíň s rozetovým oknem.

Interiér kostela sv. Štěpána je jednolodní, přičemž chrámovou loď od kněžiště odděluje vítězný oblouk. Po pravé straně se nachází kaple a sakristie, po levé pak klášterní chodba. Veškeré vnitřní zařízení kostela - tedy lavice, oltáře i kazatelna – je zhotoveno z tmavě mořeného dřeva, zdobeného intarziemi. Již zmíněný Bertholdův hlavní oltář sv. Štěpána krále z roku 1737 je tvořen mohutnou barokní architekturou s monumentálním obrazem od řádového bratra Udalricha z Welsu, který představuje prvního uherského krále Štěpána I., předávajícího Panně Marii do ochrany svého syna Imricha a Uhry, symbolicky zpodobněné jako na podušce ležící královskou korunu. Na obraze ovšem najdeme také siluetu dobové Bratislavy se všemi jejími dominantami. Na bočních obrazech hlavního oltáře pak můžeme vidět sv. Josefa a sv. Terezii z Avily.

Také boční oltáře pocházejí z roku 1737 a jsou věnovány sv. Františkovi z Assisi a sv. Antonínovi Paduánskému. Jsou oba sloupové a stojí po stranách vítězného oblouku. Jejich obrazy (Stigmatizace sv. Františka a Vize sv. Antonína) namaloval Anton K. Rosier (tento malíř by měl být jedním z 200 pohřbených v chrámové kryptě). Dále v kostele najdeme – v lodní nice umístěný - oltář sv. Kříže (rok 1737, barokní sloupová architektura s obrazem a křížem s korpusem Krista) a jeho protějšek, tedy oltář sv. Fidelia ze Sigmaringenu (rok 1749, sloupová architektura, obraz kapucínského pátera Norberta z Vídně). Páter Norbert je rovněž autorem obrazů řeholních světců a dvou skříňových relikviářů z I. poloviny 18. století. V kostele se ještě nachází sloupový oltář Panny Marie z roku 1742, který zdobí skulptura Matky Boží z minulého století.

Za zmínku stojí ještě oválný obraz sv. Jana Nepomuckého, cyklus osmi – v lodi umístěných - velkých obrazů s Kristovým utrpením, které namaloval bratr Udalrich, dva skříňové a dva pyramidální relikviáře v rokokovém rámu nebo pozdně barokní křtitelnice z II. poloviny 18. století.

Návštěvníci bratislavského kostela sv. Štěpána si také jistě povšimnou mariánského sloupu, který byl před kostelem vztyčen v roce 1725. Sloup s vrcholovou barokní sochou Immaculaty pochází z roku 1723 a původně stával před nedalekým župním domem.

Pravidelné bohoslužby se v tomto kostele konají denně v 6:00, 17:00 a 19:00 hod. Výjimkou je sobota, kdy odpadá ranní bohoslužba a neděle, kdy naopak přibudou bohoslužby v 8:00, 9:30 a 11:00 hod. Do kostela se však dá většinou nahládnout i mimo tyto hodiny.

Poslední aktualizace: 7.3.2019
Bratislava – klášterní kostel sv. Štěpána (kostol sv. Štefana) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bratislava – klášterní kostel sv. Štěpána (kostol sv. Štefana)

Adventní Bratislava
Adventní Bratislava
Tipy na výlet
                                        Adventní Bratislava 17.12.2017 Po adventních zájezdech z předešlých let v Německu a Rakousku letos padla volba na Bratislavu.  V…
0.2km
více »
Bratislava – Staré Město (Staré Mesto)
Bratislava – Staré Město (Staré Mesto)
Městská část
Je úplně jedno, jestli tuto část města místní nazývají Staré Město…
0.2km
více »
Bratislava - Prezidentský palác
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislava - Prezidentský palác
Panský dvůr
Bratislava - Prezidentský palác ( niekdajší Grasalkovičov palác ) -…
0.2km
více »
Cestování na Slovensko 2023
Cestování na Slovensko 2023
Tipy a novinky
Slovensko považuje mnoho Čechů za svůj…
0.2km
více »
Výlet do Bratislavy s TURISTIKA PRO ŽIVOT
Výlet do Bratislavy s TURISTIKA PRO ŽIVOT
Tipy a novinky
Máme pro vás tip na výlet do Bratislavy, díky kterému můžete získat do…
0.2km
více »
Vánoční trhy, advent - Bratislava 2023
Vánoční trhy, advent - Bratislava 2023
Tipy a novinky
Tradiční vánoční trhy jsou ideálním místem pro setkání a návštěvu…
0.2km
více »
Památník holokaustu v Bratislavě
Památník holokaustu v Bratislavě
Památník
                               Památník holokaustu v Bratislavě Památník holokaustu v Bratislavě stojí na Rybném náměstí od r.1996. …
0.2km
více »
Za vínem, gastronomií a kulturou do Bratislavského regiónu
Za vínem, gastronomií a kulturou do Bratislavského regiónu
Tipy na výlet
Vlakem z Prahy jsme byli v Bratislavě za čtyři hodiny.…
0.2km
více »
Bratislava, Trenčín & Žilina
Bratislava, Trenčín & Žilina
Cestopisy
V pondělí jsem vyrazil rychlíkem z Tábora do Prahy a dále pak EuroCity…
0.3km
více »
Bratislava - Fontána Družba na Námestí slobody
Bratislava - Fontána Družba na Námestí slobody
Kašna
Pri poslednej návšteve Bratislavy sme sa boli pozrieť aj na fontánu Družba…
0.3km
více »
Bratislava a zasněžení dinosauři
Bratislava a zasněžení dinosauři
Tipy na výlet
Jako zpestření dlouhé zimy a poměrně nenáročný výlet s dítělem může být…
0.3km
více »
Bratislava – Prvá poštová schránka
Bratislava – Prvá poštová schránka
Socha
Ulice a hlavně veřejná prostranství zdobí různé sochy a sousoší snad od nepaměti, nebo řekněme od úsvitu civilizace. Zpočátku to byla nejspíš nějaká …
0.3km
více »
Z Bratislavy do Budapešti po Dunaji
Z Bratislavy do Budapešti po Dunaji
Cestopisy
Po čtrnáctidenní pauze jsme s přáteli opět vyrazili na vodu, tentokráte…
0.3km
více »
Bratislava
Bratislava
Hlavní město
Bratislava je hlavním městem Slovenské republiky. Tato metropole na…
0.3km
více »
ČÁST 3. Bratislava (ČR-AU-SR)
ČÁST 3. Bratislava (ČR-AU-SR)
Cestopisy
Brzy ráno vyrážíme z Mikulova přes Břeclav na dálnici směr Bratislava.…
0.3km
více »
Bratislava - Námestie SNP - Kostol kresťanskej reformovanej cirkvi ( Kalvínsky kostol )
Bratislava - Námestie SNP - Kostol kresťanskej reformovanej cirkvi ( Kalvínsky kostol )
Kostel
Prechádzajúc sa v okolí kde sme boli ubytované sme na námestí SNP za sochou SNP uvideli pekný modrý kostol. Bolo to už v podvečer a …
0.4km
více »
Bratislava - Námestie SNP - Kostol, kláštor a nemocnica milosrdných bratov
Bratislava - Námestie SNP - Kostol, kláštor a nemocnica milosrdných bratov
Kostel
Ďalším kostolom, ktorý sa nachádza na Námestí SNP, oproti Starej tržnici je kostol Návštevy Panny Márie z roku 1692. Kostol je súčas…
0.4km
více »
Bratislava - kostel sv. Jana z Mathy  (kostol sv. Jána z Mathy, kostol Trinitárov)
Bratislava - kostel sv. Jana z Mathy (kostol sv. Jána z Mathy, kostol Trinitárov)
Kostel
Tento kostel je nejen jednou z nejzajímavějších bratislavských sakrálních …
0.5km
více »
Bratislava - Františkánske námestie
Bratislava - Františkánske námestie
Náměstí
Počas prechádzky hlavným slovenským mestom Bratislava, konkrétne jeho časťou Staré Mesto, som sa dostala aj na Františkánske námesti…
0.6km
více »
Bratislava – Muzeum zbraní  (Múzeum zbraní)
Bratislava – Muzeum zbraní (Múzeum zbraní)
Muzeum
Bratislavské Muzeum zbraní se nachází v Michalské věži a kromě prohlídky exponátů z kategorie chladných zbraní, vojenské i turnajové…
0.6km
více »
Bratislava – františkánský klášter a kostel Zvěstování Páně  (kostol Zvestovania Pána)
Bratislava – františkánský klášter a kostel Zvěstování Páně (kostol Zvestovania Pána)
Klášter
Františkánský klášter s kostelem Zvěstování Páně asi nepatří mezi…
0.6km
více »
Bratislava – kaple sv. Jana Evangelisty  (kaplnka sv. Jána Evangelistu)
Bratislava – kaple sv. Jana Evangelisty (kaplnka sv. Jána Evangelistu)
Kaple
Hlavní město Slovenska se rozhodně neproslavilo přepestrou nabídkou pamětihodností z období gotiky, přesto však může nabídnout kleno…
0.6km
více »
Bratislava - Michalská brána
Bratislava - Michalská brána
Pevnost, opevnění
Michalská brána na Starém Městě je posledním pozůstatkem bratislavského…
0.6km
více »
Bratislava – Michalská věž  (veža Michalskej brány)
Bratislava – Michalská věž (veža Michalskej brány)
Rozhledna
Michalská branská věž je se svými 51 metry jednou z dominant bratislavského Starého Města, a proto se také přirozeně stala vyhledáv…
0.6km
více »
Bratislava - Bratislavské vianočné trhy
Bratislava - Bratislavské vianočné trhy
Tipy na výlet
V sobotu ráno po 8 hodine sme vyrazili z Trenčianskej Teplej rýchlikom do Bratislavy. Cieľom našej cesty boli Bratislavské vianočné…
0.7km
více »
Bratislava z vyhlídkových ochozů staroměstských věží
Bratislava z vyhlídkových ochozů staroměstských věží
Tipy na výlet
Rozhledny všeho typu jsou v současné době atrakcí stále oblíbenější…
0.7km
více »
Bratislava aneb krásy města, na které jsme téměř zapomněli
Bratislava aneb krásy města, na které jsme téměř zapomněli
Cestopisy
Bratislava byla vždy lokalitou, kterou jsem považoval za totálně…
0.7km
více »
Bratislava - Modrý kostol - kostol sv. Alžbety
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislava - Modrý kostol - kostol sv. Alžbety
Kostel
Bratislavský modrý kostolík patril k stavbám, ktoré sme poznali z obrázkov…
0.9km
více »
Bratislava - Čumil
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislava - Čumil
Socha
Socha zvaná Čumil je jednou z atrakcí v centru Bratislavy. Nachází se na…
0.9km
více »
Bratislavský hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislavský hrad
Hrad
Hrad ležící na nejjižnějším výběžku Malych Karpat, svažující se až k Duna…
1.1km
více »
zavřít reklamu