Bordovice

Vesnice, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Mateřská školka
Mateřská školka
lupa

Bordovice leží západním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm a nedaleko severního okraje chráněné krajinné oblasti Beskydy. Severním směrem od obce se rozkládá město Kopřivnice a severozápadním směrem město Štramberk. Obcí protéká Lichnovský potok. Obec je obklopena zalesněnými stráněmi a jižním směrem se nad Bodrovicemi zvedá vrchol kopce Velký javorník ( 918 m.n.m.). Jižním směrem od obce se rozprostírá oblast přírodní památky Velký Kámen. Východním směrem od obce nedaleko města Frenštát pod Radhoštěm jsou vybudovány sjezdové trati s lyžařskými vleky. Obcí neprochází značené cyklistické ani turistické trasy, ale vydáme.li se do nedalekého města Frenštátu najdeme tu celou řadu značených turistických tras a síť cyklostezek, po kterých se můžeme vydat do nedalekých Beskyd. Případně můžeme jít jihozápadním směrem k železniční stanici do sousední obce Veřovice. Odtud se vydáme jižním směrem kolem toku říčky Jičínky do osady Padolí a dále po modré na vrchol Velký javorník, z jehož vrcholku je velmi pěkný výhled na panorama Beskyd a na města a obce rozkládající se v údolí. Nedaleko vrcholku najdeme horskou chatu. Pokud budeme z osady Padolí pokračovat dále jižním směrem na rozcestí Pod Kamenárkou připojíme se na červenou značku která tvoří hřebenovou trasu po zdejších vrcholcích.

Historie

Kaple
Kaple
lupa

Obec byla založena ve 13. století a byla součástí Hukvaldského panství. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1396. V obci se budovaly dřevěné domy s pecí z nepálených cihel. V roce 1565 patřila obec do majetku vojvody Matyáše Krpce z Kozlovic. V polovině 16. století byl v obci vystavěn hamr na zpracování železa. Tento hamr byl v roce 1568 prodán vladykovi Kašparu Bočkovi. V obci byla vystavěna dřevěná zvonice, ve které byly vykonávány bohoslužby. V roce 1864 byl v Bodrovicích založen evangelický hřbitov. V roce 1877 byla v obci postavena zděná kaplička, která byla sice vysvěcena již v roce 1894, ale první pobožnosti se tu konali až v roce 1925. V roce 1887 byla dokončena železniční trať vedoucí přes obec Bodrovice. V roce 1888 se započalo s výstavbou školní budovy v obci a stavba byla hotova o rok později. Zajímavou historickou památkou v obci je dřevěný roubený dům se sedlovou střechou, která má svisle bedněné štíty. Dům pochází z první poloviny 19. století a v 80. letech 20. století byla provedena rekonstrukce.

Statistické údaje

Obecní úřad, hasičská zbrojnice, pošta, knihovna
Obecní úřad, hasičská zbrojnice, pošta, knihovna
lupa

Název obce: Bordovice
Počet obyvatel: 538
Rozloha: 6 km2
Adresa: Obecní úřad Bordovice , 744 01 Bordovice 130
Statutární orgán - Starostka: Ing. Bohumila Trčková
Telefon: 556 855 537
Fax: 556 855 537
E-mail: obecni.urad@bordovice.cz
Internetové stránky: http://www.bordovice.cz/
Obec s rozšířenou působností: Frenštát pod Radhoštěm
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frenštát pod RadhoštěmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
500 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Veřovice
(vzdálenost od místa: 1.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Bordovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace