VÝSTAVA „POZNEJTE 100 DRESŮ VLADIMÍRA ŠMICERA“

Články, Svět
lupa

„Zvu fotbalové příznivce k nám do Dolních Chaber na výstavu fotbalových dresů, které jsem nasbíral během své kariéry. Vybrali jsme 100 dresů ať už mých nebo které jsem vyměnil se soupeři. Ve finále výstavy můžete vstoupit na hřiště Liverpoolu, kde jsou vystaveny trofeje z Ligy Mistrů, Poháru UEFA, Anglického poháru. V koutku české reprezentace visí rarita, kterou jste určitě nikdy neviděli: dres pro české vítěze EURO 1996. Pokud se Vám výstava bude líbit, nechte mi v knize hostů vzkaz, budou mi je na soustředění i do Polska posílat :-)“. Vláďa Šmicer

Česká republika má ve své historii řadu vynikajících fotbalistů, včetně dvou držitelů Zlatého míče. Žádný z nich ale nezískal obě nejcennější evropské klubové trofeje, trofej nejstaršího turnaje na světě a k tomu dvě medaile z Mistrovství Evropy. Žádný z nich nevstřelil gól ve finále neprestižnější mezinárodní klubové soutěže - ve finále Ligy mistrů… Jedině Vladimír Šmicer.

Během své veleúspěšné kariéry "Šmíca" nashromáždil více než dvě stovky originálních dresů spoluhráčů, protihráčů či vlastních památečních dresů. Z bohaté sbírky je vystavena je stovka nejzajímavějších.

"Neuvěřitelné klenoty z jeho kariéry zahálely u Šmicerů na půdě a je škoda je světu neukázat, zejména když v Čechách nemáme žádné muzeum fotbalu", říká Milan Šimáček, duchovní autor výstavy.

"Projekt výstavy v této podobě je unikátním počinem, ještě nikdo nikdy nikde u nás neprezentoval ucelenou sbírku dresů z kariéry jediného hráče a jsme rádi, že tento projekt můžeme hostit právě u nás v Chaberském dvoře, pár desítek metrů od bydliště pana Šmicera", přidává se Miroslav Malina, starosta
Dolních Chaber.

Hned po vstupu do galerie dýchne na návštěvníky fotbalová atmosféra a vystoupají do nejvyššího patra okolo dresů týmů, ve kterých Vladimír Šmicer strávil svoji kariéru profesionálního hráče.

Výstavní prostor je koncipován na 4 výstavní části.

V ucelené řadě najdeme dresy protivníků z francouzské a anglické ligy, jmenovky připomínají také řadu českých hráčů, kteří v těchto soutěžích nastupovali nebo stále ještě nastupují. V části "klubová Evropa" najdeme dresy Šmícových soupeřů z Ligy mistrů či z Poháru UEFA. Zaujmou dresy slavných soupeřů z Realu Madrid, AC Milan, Ajaxu Amsterdam, Borussie Dortmund nebo dnes již zapomenutá barevná kombinace dresu FC Barcelona. Nemohou chybět dresy kamarádů Nedvěda z Juventusu, Poborského z Manchesteru United, Němce ze Schalke 04, Moravčíka z Celtic Glasgow.

Mezi exponáty nalezneme i dresy se jmenovkami jako Buffon, Luis Enrique, Cannavaro.

Po schůdcích vystoupáme na ochoz galerie, do Síně slávy. Vstoupíme hřiště "Liverpool FC (An)Field", kterému vévodí figurína fotbalisty v životní velikosti, oblečená do Šmícova dresu č. 11 a kopaček z památného finále Ligy mistrů 2005, ve kterém FC Liverpool s AC Milan v poločase prohrával již 0:3 a díky gólům z druhé půle si vynutil prodloužení a nakonec v penaltovém rozstřelu zvítězil. Slavný gól Vladimíra Šmicera na 2:3 a jeho rozhodující penaltu připomíná sestřih utkání, které je nonstop promítán na velké obrazovce vedle figuríny. Ve vitrínách můžeme vidět další relikvie ze slavného finále: pamětní listy, oficiální fotografie, finálový dres, podepsaný všemi hráči vítězného týmu, zlatou medaili a osobní kopii poháru pro vítěze Champions League. Ve druhé vitríně jsou vystaveny další relikvie z památných utkání v dresu Liverpool FC.

V repre koutku najdeme největší sběratelský unikát výstavy: reprezentační dres "Mistrů Evropy 1996", který pro finálové utkání ve Wembley nechal předem vyrobit dodavatel dresů reprezentace. Slavnostní trikot pro případ vítězství nikdy nebyl na veřejnosti prezentován, protože náš tým odešel v prodloužení finále s Německem poražen. Dres, který nelze nikde koupit, dres, který byl vyroben v den Šmícovy svatby a jehož bylo vyrobeno pouze 30 kusů je poprvé veřejně vystaven 16 let po úspěšném tažení na EURO 1996.

Ronaldo - Šmicer - Romário. Co má tato trojice společného? Na dobové fotografii můžeme vidět slavné šutéry se zlatou, stříbrnou a bronzovou kopačkou nejlepších střelců FIFA Cup v Rijádu. A Šmicerova stříbrná kopačka je ve vitríně samozřejmě vystavena.

Reprezentační koutek doplňuje dres federální Česko-slovenské republiky, ve kterém si hráč odbyl reprezentační křest v týmu do 21 let nebo cena pro nejlepšího hráče utkání na ME 2000 a samozřejmě stříbrná medaile z EURO 1996.

Nad vitrínou SK Slavia můžeme vidět slávistický dres pro Ligu mistrů, uvnitř všechny tři zlaté medaile pro mistry ligy z Edenu.

Pro návštěvníky jsou ve spolupráci s partnery výstavy připravena mnohá zpestření.

Česká spořitelna připravila pro návštěvníky soutěžní kvíz, na který kdo správně odpoví, odnese si z výstavy autovlaječky České republiky, což je v době EURO 2012 vítaná rekvizita každého fanouška.

Kdo si během výstavy předplatí Mladou Frontu Dnes, soutěží o reprezentační dres ČR pro EURO 2012, podepsaný všemi hráči a samozřejmě manažerem Šmicerem. Cenu předá výherci osobně Vladimír Šmicer.

Radio Beat bude z místa výstavy živě vysílat v sobotu 9. června pořad Rocková pípa. Partnerský pivovar Svijany dodá první tři sudy piva zdarma, hosté Rockové pípy budou mít možnost objednat si v živých vstupech bigbítové pecky a z éteru si je vzápětí vyslechnout. Návštěvníci webu rádia mohou v anketě vyhrát oficiální plakát výstavy, Vladimírem podepsaný.

Výstava "Poznejte 100 dresů Vladimíra Šmicera"
19. května - 1. července 2012
Chaberský dvůr, Praha 8 - Dolní Chabry
otevřeno PO-PÁ 10-18, SO 14-18, NE zavřeno
Vstupné Kč 30
www.ccl.cz/smicer

Diskuse ke článku VÝSTAVA „POZNEJTE 100 DRESŮ VLADIMÍRA ŠMICERA“

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace