Vyrazte za asijskou kulturou do Vietnamu

Články, Svět
lupa

Když se řekne exotická dovolená, každý si představí místa jako Seychely, Dominikánská republika nebo Bali. Do pomyslné kategorie exotických dovolených však patří i další země. Místa s méně „plážovým“ způsobem dovolené. Jedním z nich je Vietnam.

Dlouhá nezávislost a zničující francouzská nadvláda
Ačkoliv je vietnamská menšina v České republice početná, o Vietnamu toho lidé moc neví. Jedná se o třináctou nejlidnatější státem světa s více než 90 miliony obyvatel. Nalézá se na jihovýchodě Asie a sousedí na severu s Čínou, Laosem na severozápadě a Kambodžou na jihozápadě.

Historie Vietnamu je velmi bohatá. Do roku 938 byla země pod nadvládou Číny. Po dlouhém období nezávislosti, které trvalo 900 let, kolonizovali zemi v roce 1854 Francouzi. Dali jí název Francouzská Indočína. Sílící protifrancouzský odboj vyvrcholil řadou konfliktů mezi lety 1955 až 1975 a vyústil v konečný mír a nezávislost v roce 1976 vytvořením Socialistické republiky Vietnam. Ta přetrvala dodnes.

Vietnam je ideální destinace pro studium historie Asie a budhismu. Ceny zájezdů jsou sice trochu vyšší, ale je možnost koupit zájezd na splátky a v klidu si tak výdaj rozložit na delší období. Ve Vietnamu se nemusíte obávat nezvyklých podmínek. Ačkoliv to není nejpopulárnější místo pro trávení dovolené, od devadesátých let se mnoho změnilo a turisty místní obyvatelé vždy rádi vidí.

Čtyři místa, která byste měli navštívit
Hlavním městem Vietnamu je Hanoj. Druhá největší aglomerace v zemi se šesti a půl miliony obyvatel byla založena kolem roku 1010, kdy zakladatel dynastie Lý ustanovil Hanoj jako hlavní město říše. Dnešní Hanoj je metropole s velmi rušným životem. Díky tomu, že byla hlavním městem více jak 1000 let, nabízí k návštěvě mnoho památek. Nejstarší část je stará čtvrť, v níž každá ulice byla zasvěcena jednomu druhu zboží. Francouzská kolonizace zanechala v Hanoji mnoho budov v koloniálním stylu.

Další významnou památkou je město Hue. Do konce druhé světové války to bylo sídlo poslední vládnoucí dynastie Nguyen. Tato dynastie zde vybudovala mnoho památek, a tak se město v roce 1993 stalo první vietnamskou památkou zařazenou do světového seznamu UNESCO. Mezi tyto památky patří především zbytky královské pevnosti, Chrám literatury nebo pagoda Thien Mu.

Určitě byste také neměli minout slavný záliv Halong. Místo, které zná z filmů snad každý, je taktéž na seznamu UNESCO. Ve vodách zálivu najdete mnoho ostrovů a ostrůvků, z nichž některé mají i vlastní jména. Jde o naprosto úchvatné místo, které bylo v roce 2011 zvoleno jako jeden z nových sedmi divů světa.

Zajímavým místem je také dnešní Ho Či Minovo město, dříve známé jako Saigon. Kuriózní připomínkou minulých dob, ale zároveň i ceněnou památkou, je bazilika Notre Dame. Katedrála byla vybudována mezi lety 1863 a 1880 Francouzi a demonstruje jejich nadvládu nad tehdejším Vietnamem. Kromě baziliky najdete ve městě mnoho dalších památek z dob kolonizace. Zajímavou atrakcí je rovněž vodní loutkové divadlo.

Dovolená ve Vietnamu je stále vzácnější než třeba Chorvatsko a tomu odpovídají i ceny. Nicméně jde o tak nádhernou a atraktivní zemi, že se i přesto vyplatí ji navštívit. K financování dovolené můžete využít i půjčku. Nemusíte se tak vydávat ze svých úspor a na dovolenou vyrazíte, když si potřebujete odpočinout.

Vietnam nabízí mnohem více zajímavých míst. A nejsou to jen památky, co stojí za to vidět a zažít – příjemní lidé, rozmanitá kuchyně a odlišná kultura.

Diskuse ke článku Vyrazte za asijskou kulturou do Vietnamu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace