Loading...

Římský Trevír - stopy antické civilizace v nejstarším městě Německa

Tipy a novinky

K tomu aby se člověk mohl pokochat dobře zachovanými památkami z dob starých Římanů, nemusí vážit cestu až na jih do slunné Itálie, ale může se vydat třeba do Německa. V jeho západní části totiž Římané před více než dvěma tisíci let položili základ nejstaršímu německému městu Trevír.

Zrod nejstaršího německého města na Mosele

Původ města Trevíru spadá vskutku daleko do historie. Už v antických dobách byly zde v okolí řeky Mosely keltské osady. Důležitý bod v dějinách města a vlastně i jakýsi jejich počátek představuje rok 17 před Kristem, kdy zde Římané vybudovali první dřevěný most přes Moselu a dali tak za vznik městu napojenému na významné dálkové obchodní cesty. Od té doby byl Trevír nepřetržitě velmi významným městem. To znamená, že s více než dvoutisíciletou historií je považován za nejstarší německé město.

Římský most dopravní tepnou moderní doby

Už během prvních desítek let našeho letopočtu vstoupil Trevír do povědomí římských geografů jako město výjimečného blahobytu. Z počátku našeho tisíciletí také pochází spousta památek římské civilizace, díky nimž je Trevír od roku 1986 zařazen na seznamu Světového dědictví UNESCO. Že římské stavby dodnes dobře slouží svému účelu, o tom svědčí kamenný most přes Moselu spojující centrum města s jeho západní částí, jenž byl vybudován namísto původního dřevěného – denně po něm projedou tisíce aut.

Porta Nigra symbolem římské kultury

Významné město bylo třeba jednoho dne opevnit proti nevítaným hostům, a tak ve druhé polovině 2. století vyrostly kolem města mohutné hradby. I ty se zčásti dochovaly dodnes – tzv. Porta Nigra (Černá brána) byla kdysi severní vstupní bránou do města. Ta je jakýmsi symbolem římské kultury v Trevíru a může se navíc pyšnit tím, že je nejzachovalejší římskou městskou bránou severně od Alp. Pro většinu turistů se tak jako jedna z památek UNESCO stává výchozím bodem pro cestu po stopách historie tohoto města.

Císařské lázně mezi největšími svého druhu v celé říši

Římané mysleli i na chvilky odpočinku, a tak můžeme dnes obdivovat pozůstatky lázní, či amfiteátrů. Za zmínku stojí císařské lázně, jež jsou sice z trojice dochovaných římských lázeňských objektů nejmladší, nicméně možná právě proto nejzachovalejší a patří mezi hlavní lákadla turistů. Důvodů, proč jsou tak zajímavé, je ale víc. V době svého vzniku, tedy začátkem 4. století, patřily mezi největší lázeňská zařízení v celé Římské říši.

Aréna gladiátorů

Další známou památkou je amfiteátr z prvního století. To, že v dávných dobách nějaké město mělo svůj amfiteátr, byl další důkaz jeho blahobytu a moci. S kapacitou kolem dvaceti tisíc diváků sloužil především gladiátorským zápasům. I dnes můžete spatřit kamenné výklenky, kde byla za mřížemi držena rozlícená zvířata, ale i bojovní otroci.

Trevírský dóm z doby císaře Konstantina

Dominantní stavbou je bezpochyby trevírský dóm. Pochází ze 4. století a jeho dnešní podoba, sice postupem času pozměňovaná podle aktuálních stavebních slohů, stále vyzařuje cosi římského. Jádro dómu je neustále tvořeno původními mohutnými zdmi z období císaře Konstantina. A jak už je u trevírských památek zvykem, i tato má své „nej“ – trevírský dóm je nejstarším biskupským kostelem v Německu.

Tip – den památek UNESCO a festival ve starém městě

Prvního června proběhne v Trevíru den památek UNESCO, s nímž bude spojena spousta zajímavých akcí v místě památek, které jsou pod ochranou Světového dědictví. Na konci června, od 27. do 29., pak proběhne ve starém městě festival Altstadtfest.

Největší dochovaná antická místnost

Třešničkou na dortu pro cestovatele, jenž se zajímá o římské památky, by mohla být Konstantinova bazilika. Její největší sál – trůnní sál císaře Konstantina - je největší místností, jež se dochovala z dob antiky. Dojem z mohutnosti a velkoleposti sálu umocňuje dlouhá ozvěna varhan. Od poloviny 19. století zde působí protestantská církev.

Moselský ryzlink

Římané po sobě v Trevíru a okolí nezanechali jen stavby z kamene. Údolí řeky Mosely bylo odnepaměti místem, kde se mimořádně dařilo vinné révě. Trevír jako centrum vinařské oblasti Mosel-Saar-Ruwer platí za kolébku vinné kultury v Německu. Hlavní odrůdou, jež se zde pěstuje, je ryzlink.

Po stopách vinařství v Trevíru

Možnost, jak se seznámit s kořeny vinařství v Trevíru, ale i jeho dnešní podobou, skýtá speciální stezka „Trierer Weinkulturpfad“. Návštěvníkům slibuje příjemnou hodinovou procházku vinicemi zakončenou návštěvou vinných sklepů v Trier-Olewig a ochutnávkou. Ale pozor, k ochutnávkám je nutné se předem objednat. Pro ty, kdo cestují ve skupině, se určitě vyplatí vyrazit i na některou z celodenních prohlídek Trevíru a okolí zaměřených na místní vinařství.

Doporučení trevírského rodáka

K vínu patří i dobré jídlo, a tak není divu, že i v Trevíru najdeme originální speciality. Jednou z nich jsou „Flieten“ – speciálně kořeněná pečená kuřecí křidélka. Specialitou z říše nápojů je pak jablečné víno „Viez“, které můžete dostat třeba na náměstí Viehmarkt, Kornmarkt, nebo v Brunnenhof nedaleko brány Porta Nigra. Na kávu a koláč doporučuje trevírský rodák zajít na náměstí Hauptmarkt do podniku jménem „Steipe“ (zdobený dům s rytíři), nebo na horkou čokoládu a taktéž výborný koláč do „Suite au Chocolate“ v Glockenstraße, kam už dvakrát zašla i sama kancléřka Merkelová.

Jak se dostat do Trevíru

Autem – z Prahy cca 700 km, necelých 7 hodin
Letadlem z Prahy do Frankfurtu nebo Kolína nad Rýnem a odtud vlakem, do Kolína létá nízkonákladová společnost Germanwings.

Poslední aktualizace: 20.10.2014
Římský Trevír - stopy antické civilizace v nejstarším městě Německa na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu