Loading...

Jak vybrat turistické boty

Tipy a novinky

Turistická obuv je nejdůležitější částí vašeho outfitu a společně se správným batohem také nejdůležitějším vybavením vůbec. Boty na turistiku vám musí nejen zajistit pohodlí, ale také bezpečnost a stabilitu v terénu. Pokud vám bota někde v přírodě daleko od nejbližšího obydlí vypoví službu, znamená to pro vás v lepším případě poškození boty, v horším případě méně či více závažné zranění. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak si správně turistické boty vybrat a jak se o ně starat. Pokud si vyberete správně, mohou vám botky vydržet opravdu dlouho a i náročné a dlouhé výlety pro vás budou radostí.

Tak kam to bude?

Ještě předtím, než se vydáte do obchodu vybírat a zkoušet turistické boty, je potřeba uvědomit si, kam a do jakých podmínek budeme boty nosit. Bohužel neexistují univerzální boty, které by byly vhodné na všechny typy turistiky. Naopak, často jdou jednotlivé vlastnosti bot ,,proti sobě”.

Boty na nenáročnou turistiku 

Pokud plánujete procházky v údolí bez výrazného převýšení, po lesních cestách nebo loukách, boty na nenáročnou turistiku budou pro vás ty pravé. Největší důraz je kladen na pohodlí, a proto je spousta turistů používá i na běžné nošení ve městě.  Boty mají dobré tlumení, které na nenáročné cesty bohatě stačí. Zesílení paty a špičky je minimální v porovnání s jinými typy, takže jsou příjemně měkké. U nepromokavých modelů je nejčastěji jen základní membrána. Další pozitivní vlastností je cena, která je obecně nižší než u modelů jiné kategorie.

Boty na horskou turistiku 

Tyto boty jsou určené do náročných podmínek s vyšším převýšením, když se kromě cest pohybujete i po skalách a mezi kameny. Na rozdíl od bot do nenáročného terénu jsou tedy podstatně více vyztužené, nejen aby odolaly nechtěným kopancům do kamenů, ale také aby v případě uklouznutí zafixovaly nohu a vy jste tak nemuseli řešit vymknutý kotník nebo jiné nepříjemnosti. Mají také lepší přilnavost a u nepromokavých modelů i vyšší úroveň nepromokavosti. Nutno říci, že je potřeba také očekávat vyšší cenovku, a to díky použitým technologiím, které botu dělají odolnou, ale přitom stále lehkou.

Boty na několikadenní trek 

U těchto bot je nejdůležitější vlastností všestrannost použití a vysoká odolnost. Pokud vyrážíte na několik dní do hor, pravděpodobně si s sebou nebudete brát víc párů bot a potřebujete se tedy spolehnout na jedny, které zvládnou vše. Trekové boty jsou většinou velice tuhé, protože musí nohám zajistit perfektní stabilitu. Několikadenní trek si vybere svou daň v podobě únavy a i těžká krosna dokáže rovnováhu narušit. Dále je potřeba, aby byly velice odolné vůči mechanickému poškození. To poslední, co chcete na treku řešit je fakt, že podrážka zůstala pár kilometrů za vámi. Také odolnost vůči vodě je opravdu vysoká. Vzhledem k tomu, že v nich budeme šlapat celý den a na zádech poneseme batoh, který může vážit i 20 kg, je zásadní, aby boty disponovaly správným tlumením, které bude šetřit naše klouby. Jedná se nejtechničtější typ bot ze všech jmenovaných a proto i cena bude vyšší. Co se týče hmotnosti, tyto boty bývají také poměrně těžké kvůli tomu, že musí zvládnout všechny nástrahy přírody a nenechat vás ve štychu.

Jeden tip: I když si na několikadenní trek do hor vezmete jedny trekové boty, není na škodu si s sebou přibalit skladné turistické sandály, pantofle nebo žabky. Vaše nohy vám jistě poděkují, až po celém dni sundáte těžké trekové boty a budete po tábořišti chodit jenom v žabkách.

Zimní turistické boty 

Speciální kategorií turistických bot jsou boty na turistiku ve sněhu. Kromě dobrého tlumení a vyšší nepromokavosti disponují také speciálním vzorkem, který zabraňuje podklouznutí na vrstvě sněhu a vyšší tepelnou izolací. Některé modely jsou také speciálně upraveny pro použití se sněžnicemi.

Vyberte si ideální tvar

Turistické boty můžeme z hlediska tvaru rozdělit do tří základních skupin. Tedy na nízké, polovysoké a vysoké (kotníkové).

Nízké boty 

Nízké boty jsou jednoznačně pohodlné na nošení. Jsou také lehčí a vzdušnější, takže je to nejčastější tvar bot na nenáročnou a některých bot na horskou turistiku. Jejich nevýhodou je ovšem nízká ochrana kotníků, a to jak před vyvrtnutím, tak proti nejrůznějším větvím nebo kamenům. Jsou také vhodné, pokud hledáme model, který chceme nosit  i v běžném provozu (do práce, do školy).

Polovysoké boty – Tento typ bot je kompromisem mezi ochranou a pohodlím. Svršek boty sice překrývá kotník, ale fixace není dokonalá. Své zástupce mají mezi botami y do nenáročného terénu, častěji se však jedná o boty na horské výšlapy.

Vysoké kotníkové boty 

Tvar těchto  bot v kombinaci s použitými materiály zajišťuje vysokou stabilitu, odolnost a ochranu kotníku. Jedná se především o boty na trek a také o modely na horskou turistiku. Pohodlí je však nižší a prodyšnost není tak vysoká. To je však daň za ochranu.

Nepromokavost

Další vlastnost, která se prolíná napříč všemi kategoriemi bot, je nepromokavost. Jedná se o vlastnost, kterou spousta našich zákazníků bezpodmínečně vyžaduje, ovšem někdy může být i na obtíž. Pokud například sháníte prodyšnou letní botu, doporučuji volit model, který je sice promokavý,  ale díky absenci membrány nesrovnatelně více prodyšný.

Nepromokavé turistické boty se liší typem použité membrány a jejím umístěním v botě. Nejběžnější způsoby jsou ,,bootie” a ,,OutDry”. Bootie typ znamená, že membrána je umístěna jen jednu vrstvu od nohy. Tento typ bývá méně prodyšný, ale oproti OutDry dostupnější. Nevýhodou je kratší doba, po kterou chrání boty před vodou a také menší životnost membrány. Možná jste si u vašich starých nepromokavých bot všimli že začínají promokat od špičky. Je to kvůli tomu, že se o membránu třou prsty (nehty), které ji časem ,,vydřou”. Druhou možností je membrána typu OutDry. V tomto případě není membrána na vnější straně vnitřní vrstvy, ale je nalaminovaná na vnitřní straně svrchní vrstvy. Díky tomu, že není na látku lepená, ale laminovaná, je prodyšnější a díky umístění má i delší životnost. Připravte se ale opět na trochu vyšší cenovku.

Další rady a tipy při výběru bot

Tak, nyní jsme si vybrali vaše ideální turistické boty. A jakou velikost tedy zvolit? Pokud zvolíte botu příliš malou, může díky tření ve špičce při chůzi z kopce, dojít i ke slezení nehtů na noze. Pokud naopak bude bota moc velká a při každém kroku vám bude lítat pata nahoru a dolů, vystavujete se naopak riziku puchýřů na patě vlivem již zmíněného tření.

Když botu zkoušíte, je potřeba ji dobře zavázat a utáhnout. Vyzkoušejte, že vám při chůzi z kopce noha nejede dopředu, a pokud naopak uděláte výpad, při kterém jednu nohu dáte dopředu a kolenem zadní nohy se dotknete země, tak se vám bota na patě zadní nohy nebude vyzouvat.

Nezapomeňte také na otok nohy. Všeobecně platí, že všechny sportovní boty je dobré kupovat k večeru, kdy má noha za sebou už pěkných pár kroků. Noha totiž při chůzi trochu otéká, takže pokud budete botu zkoušet ráno, noha je přibližně o půl čísla až o číslo menší, než jaká bude odpoledne, natož při intenzivní turistice. V tomto případě vám boty na prodejně bezvadně sednou, ale po pěti kilometrech si budete velice přát, abyste je už mohli konečně sundat.

Nakonec ještě jedna důležitá rada. Turistické boty, a zvláště tuhé trekovky, nikdy nenakupujte ,,na poslední chvíli” těsně před odjezdem na túru. Jak jsem napsal výše, především boty na horskou turistiku nebo horský trek jsou poměrně tuhé, aby zajišťovaly oporu vašim nohám v náročném terénu. To se nohám ze začátku nemusí líbit, jelikož převážně všichni nosíme pohodlnou městskou obuv. Nicméně, toto ,,sžívání” s turistickou obuví je nezbytné a odměnou vám za to budou pohodlné vyšlápnuté botky do nepohody. Nenechte se tedy odradit nějakými drobnými puchýřky a otlaky ze začátku. Věřte, že je to jen dočasné a boty vám to oplatí. Ovšem kdyby byly tyto problémy dlouhodobé, je to důvod k reklamaci bot.

Vyberte ty správné botky a užijte si spoustu nachozených kilometrů v přírodě! V případě, že budete potřebovat další vybavení na turistiku, neváhejte se podívat na celou nabídku na www.decathlon.cz

Poslední aktualizace: 29.7.2021
Jak vybrat turistické boty na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jak vybrat turistické boty

Ice Magic - ledové sochy
Ice Magic - ledové sochy
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme autobusem č. 135 z Florence do zastávky na znamení…
0.1km
více »
Koronavirus & cestování - aktuální informace, rady a doporučení
Koronavirus & cestování - aktuální informace, rady a doporučení
Tipy a novinky
AKTUÁLNÍ INFORMACE O CESTOVÁNÍ DO ZAHRANIČÍ Poč…
0.1km
více »
Českému rozhlasu bude 95 let, oslavy vyvrcholí koncertem v Riegrových sadech
Českému rozhlasu bude 95 let, oslavy vyvrcholí koncertem v Riegrových sadech
Tipy a novinky
Český rozhlas oslaví 18. května 95 let, které uplynou od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. Půlkulaté jubileum doprovodí speciální…
0.1km
více »
Ptačí obelisk
Ptačí obelisk
Památník
V severovýchodní části Riegerových sadů stojí 4,5 vysoký trojboký pískovcový obelisk z počátku 19. století. Obelisk zdobí ptačí reliéf, podle kterého se mu říká Ptačí obelisk.…
0.2km
více »
Jedete na Velikonoce do zahraničí? Víme, co byste neměli podcenit
Jedete na Velikonoce do zahraničí? Víme, co byste neměli podcenit
Tipy a novinky
Víkend prodloužený z obou stran přímo láká k výletům za hranicemi…
0.2km
více »
Procházka Prahou
Procházka Prahou
Cestopisy
Opět po nějakém čase jsem se rozhodl navštívit matičku Prahu. Už jsem tu…
0.2km
více »
Rajská zahrada - Praha 3
Rajská zahrada - Praha 3
Tipy na výlet
Praha 3 - Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou tramvaj číslo 9,…
0.3km
více »
ClockRoom - úniková hra / escape game
ClockRoom - úniková hra / escape game
Zábava, atrakce
ClockRoom je živá a originální úniková hra v Praze. Plná dobrodru…
0.3km
více »
5 tipů pro pohodu a energii na výletech
5 tipů pro pohodu a energii na výletech
Tipy a novinky
Turistika pomáhá vést zdravější život. Je o pravidelném pohybu, navíc na čerstvém vzduchu, a…
0.4km
více »
Hlavní nádraží Praha
Hlavní nádraží Praha
Žel. stanice
V provozu je nádraží od 14. prosince 1871, kdy z něj započal prov…
0.4km
více »
Praha (Vinohrady) - Vinohradská tržnice  (Pavilon)
Praha (Vinohrady) - Vinohradská tržnice (Pavilon)
Dům, budova
Vinohradská tržnice je krásnou honosnou budovou bazilikálního typu, která…
0.4km
více »
Prázdné ulice Prahy v době koronaviru
Prázdné ulice Prahy v době koronaviru
Fotogalerie
Koronavirus přinesl mnohá omezení, ale i nevídaný zážitek pro kaž…
0.5km
více »
10 rad, jak vybrat rodinný stan
10 rad, jak vybrat rodinný stan
Tipy a novinky
Dovolená pod stanem je mezi Čechy stále populárnější a …
0.5km
více »
IN Důchodce - nové aplikace PRO DŮCHODCE A SENIORY
IN Důchodce - nové aplikace PRO DŮCHODCE A SENIORY
Tipy a novinky
Přestože sleva na dopravu pro důchodce už není více než 5 let stá…
0.5km
více »
Divadlo Na Vinohradech
Divadlo Na Vinohradech
Dům, budova
Městské divadlo na Královských Vinohradech bylo slavnostně otevřeno 24. l…
0.5km
více »
Praha – Pražský hrad, Katedrála sv. Víta, Vyšehrad, Karlův most, Staroměstské náměstí...
Praha – Pražský hrad, Katedrála sv. Víta, Vyšehrad, Karlův most, Staroměstské náměstí...
Cestopisy
Barevná podzimní Praha Za  návštěvu  hlavního města  České republ…
0.5km
více »
Při cestování se dá ušetřit mnoha způsoby. Jak na to?
Při cestování se dá ušetřit mnoha způsoby. Jak na to?
Tipy a novinky
Cestování je pro mnohé z nás koníčkem, na druhou stranu se nejedná…
0.5km
více »
Kostel Sv. Ludmily
Kostel Sv. Ludmily
Kostel
Dne 8. 11. 1888 byl schválen projekt farního kostela sv. Ludmily od architekta Josefa Mockera, který dostavoval i svatovítskou katedrálu. Na místě…
0.5km
více »
Hlavní nádraží
Hlavní nádraží
Dům, budova
Současnou budovu předcházela novorenesanční stavba z počátku…
0.6km
více »
Cesta na Petřínskou rozhlednu přes Pražský hrad.
Cesta na Petřínskou rozhlednu přes Pražský hrad.
Trasa
Tato trasa vznikla tak, že jsem se řídil ve většině případu dle informačních cedulí. Pro rodáky a obyvatele Prahy se může zdát tato…
0.6km
více »
zavřít reklamu