Loading...

Jak vybrat spací pytel?

Tipy a novinky

Základní otázka, kterou byste si před koupí spacáku měli položit, zní: duté vlákno, nebo peří? Péřové spacáky jsou kompaktnější a většinou lehčí, než ty syntetické. Mají ale jeden zásadní nedostatek. Peří velice snadno absorbuje vlhkost a tím ztrácí izolační schopnosti.

Naprosto se proto nehodí do oblastí s vyšší vlhkostí vzduchu, či, nedej bože, do deště. Tam vás péřový spacák moc nezahřeje. Proto se tento typ spacích pytlů nyní používá z valné většiny pro vysokohorskou turistiku, kde je vlhkost vzduchu relativně nízká. Pro všechny ostatní příležitosti si raději pořiďte spacák s dutým vláknem.

Existují tři typy spacích pytlů:

Dekový spacák má obdélníkový tvar a v případě potřeby jej lze rozložit na deku. Hodí se pro letní noci po širákem, nebo pod stanem. Během chladnějších večerů vám ale nebude nejlepším spojencem. Většinou totiž nejde zapnout v horní části, takže moc dobře neizoluje.

Spací pytel, kterému se přezdívá mumie, lze dopnout v horní části kolem hlavy. Jeho izolační schopnosti jsou proto lepší, než u dekového spacáku.

Oválné a rozšířené mumie jsou vhodné pro robustnější jedince i pro ty, pro které je klasická mumie příliš uzavřená. Anatomické mumie naopak kopírují tělo, což zvyšuje jejich tepelně-izolační schopnosti a snižuje hmotnost. Pohodlí si ale mnoho neužijete.

Pokud hledáte dokonalý spacák, který bude do puntíku splňovat všechny vaše náročné outdoorové potřeby za každého počasí, budete asi lehce zklamaní. Nic takového neexistuje. Nejvíce se tomu ale blíží třísezónní spacák mumie, který vás zahřeje v mrazivém Jarním, nebo podzimním ránu a nepřehřeje během teplé srpnové noci. Doplňte to další chytře vybranou výbavou pro kempování a skoro nic vás při táboření nepřekvapí.

Jestli preferujete zimní kempování, hledejte spacák, který je vhodný až do -17°C. A rozhodně jděte do mumie, ideálně anatomické (pokud tedy netrpíte klaustrofobií). Ta vám nejlépe pomůže udržet vaši tělesnou teplotu ve snesitelných hodnotách.

Většina spacích pytlů je vyrobena z nylonu, polyesteru, nebo směsi obou. Spacáky, v jejichž útrobách se nachází bavlna, mají na sobě prošívané obdélníky, nebo třeba veselý potisk Pokémona, logicky nejsou vhodné pro outdoorové použití.

Všechny spacáky mají určité společné vlastnosti, které je dobré sledovat:

  • Podšívka z taftu, nebo jiného nebavlněného materiálu, je pohodlnější, prodyšnější a rychleji vás zahřeje.
  • Obousměrný zip zajistí lepší ventilaci a flexibilitu. Ujistěte se, že kupujete spacák, který má levý i pravý zip kompatibilní s jinými spacími pytli. Oceníte to v případě, že zatoužíte po společnosti.
  • Chtějte diferenční řez - tedy vnitřní našitou vrstvu menší, než je vnější plášť. To zajistí maximální izolaci. A logicky: čím víc vrstev, tím větší teplo.
  • Zateplovací límec pomáhá tělo udržet v teple a drží zimu dál i od vaše krku a ramen.
  • Šňůrky a suché zipy, které kryjí zip u kapuce, zabrání nechtěnému rozepnutí během vašeho sladkého spánku.
  • Vícevrstvá, nebo tvarovaná kapuce přikryje vaši hlavu nejlépe a vy budete mít více pohodlí.
  • Pohlídejte si, aby spacák byl zvenku odolný proti větru a vodě. Ideální je materiál Gore DryLoft, zejména u péřových spacáků.
  • Klasická mumie je vhodná pro ty, co vydrží spát v jedné pozici. Pro ty, kteří se převalují, je lepší mumie rozšířená.
  • Chtějte spacák tmavé barvy. Pohlcuje lépe sluneční paprsky, takže vám v případě potřeby na sluníčku rychleji uschne.
  • A jedna praktická rada na závěr: na své věci si pořiďte fleecový vak. Když ho otočíte na ruby a vycpete oblečením, máte z něj pohodlný polštář.
Poslední aktualizace: 19.11.2015
Jak vybrat spací pytel? na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu