Loading...

Co byste měli vědět o běžkách, než si je půjdete koupit?

Tipy a novinky

Běh na lyžích (někdy nazývaný klasické lyžování) zahrnuje hned několik stylů, od turistických vyjížděk či závodů na upravených běžkařských trasách, až po jízdu hlubokým sněhem. Jedno mají společné: volnou patu. Další parametry se ale mohou lišit. Proto byste výběru nových běžek měli věnovat odpovídající pozornost. Právě v tom okamžiku se totiž rozhodne, zda se při vyjížďkách budete kochat krásnou přírodou, nebo se celou dobu trápit.

Druhy lyží

Turistické lyže

Turistické běžky jsou určeny pro jízdu po upravovaných běžeckých tratích a obvykle jsou dlouhé, úzké a lehké.

A také rychlé a efektivní.

Závodní běžky

Závodní běžky se podobají těm turistickým v tom, že je také budete používat na upravených tratích. Jsou ale navrženy pro rychlejší a agresivnější lyžování. Závodní lyže jsou obecně tužší a méně ohebné, což znamená, že jsou méně tolerantní k vaší jízdě a tak vyžadují lepší techniku.

Běžky do terénu

Turistické lyže s kovovou hranou jsou určeny pro lyžování mimo upravené trasy, tedy pro jízdu hlubokým sněhem či strmějším terénem. Ve srovnání s klasickými turistickými lyžemi jsou kratší (pro lepší ovladatelnost) a širší (pro větší stabilitu). Kovové hrany umožňují jízdu a zatáčení lyží i po zledovatělém sněhu. Větší vykrojení zase zvyšuje možnost zatáčení na strmějších svazích. Nevýhodou je, že kovové hrany mají za důsledek větší hmotnost lyží.

Šířka lyží

Šířka lyží se měří na třech místech - u špičky (v nejširším místě blízko přední části lyže), uprostřed (v nejužším místě v blízkosti středu lyže) a na konci lyže. Výsledný tvar přesýpacích hodin se nazývá vykrojení a má vliv na stabilitu i styl jízdy.

Pokud hledáte lyže pro jízdu po upravených trasách, jejich špička by neměla být širší než 77mm (což je maximální šířka běžkařských tras). Vykrojení by mělo být minimální, aby lyže co nejlépe přiléhaly na trať a dobře klouzaly. Závodní lyže jsou zpravidla ještě užší, než běžky turistické.

Rozhodli jste se pro běžky do terénu? Pak hledejte širší lyže s větším vykrojením. Umožní vám lehčí průjezd terénem a zajistí větší stabilitu i snadnější zatáčení.

Kompromisem jsou běžky, které můžete používat jak na upravených tratích, tak v terénu. Tedy lyže s šířkou 65mm až 70mm bez kovové hrany. Zvážit můžete i lyže s kovovou hranou, ty by ale měly být na své poměry poměrně úzké (zase max. 70mm).

Zakřivení lyže

Zakřivení je nejvíc patrné na špičce lyže. Většina běžek má nordické (neboli dvojité) zakřivení:

  • Ve chvíli, když dáváte stejnou váhu na obě lyže (například když sjíždíte kopec), lyže zůstává uprostřed zvednutá nad sněhem. To sjezd usnadňuje.
  • Pokud přenesete váhu pouze na jednu lyži (třeba při bruslení), úplně ji přitlačíte ke sněhu, což vám dá možnost se od něj odrazit a pohybovat se kupředu vlastní silou. Proto je také vaše váha tak důležitá pro správný výběr délky lyží.

Některé běžky do terénu mají jen jedno zakřivení, tedy oblouk, který graduje uprostřed lyže. Toto zakřivení rozděluje váhu rovnoměrně po celé ploše lyží. Díky tomu můžete lépe řezat hladké oblouky.

S voskem, či bez?

Pokud stoupáte do kopce, nebo jedete po rovině, potřebujete se od sněhu odrážet. Takže se vám vůbec nehodí, aby lyže prokluzovaly. Naopak musí mít dobrou přilnavost. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: pomocí speciální textury skluznice, nebo nanesením vosku.

Bez vosku

Lyže, které nepotřebují vosk, jsou oblíbenější variantou pro začínající běžkaře. Zaručí vám totiž přilnavost v rozmanitých sněhových podmínkách. Skluznice mají povrch se speciálním vzorem, který najdete v prostřední části každé lyže a který má za úkol přilnout ke sněhu. Navzdory svému názvu ale i tento druh lyží nejlépe funguje ve chvíli, když vosk přece jen aplikujete na špičku a zadní část skluznice.

S voskem

Lyže, které se voskují, vyžadují trochu více práce, ve finále vám ale mohou sloužit lépe, než jejich voskuprosté kolegyně. A to v případě, pokud na ně aplikujete vosk, který je ideální pro vaše aktuální sněhové podmínky. Pokud se teploty konstantně drží nad nebo pod bodem mrazu, budou dobře navoskované lyže klouzat po sněhu špičkově a zaručí i skvělou přilnavost. V případě, že jsou ale teploty nevyzpytatelné, nebo přímo na bodu mrazu, je voskování obtížné a lyže bez vosku jsou často lepší volbou.

Boty

Výběr správných bot je klíčem k příjemnému běžkařskému zážitku. Puchýře na patách mohou rychle zkazit slibně začínající výlet. Proto si dopředu ujasněte, jakému druhu lyžování dáváte přednost. V případě, že si boty na běžky budete zkoušet v obchodě, vezměte si do nich raději pletené ponožky.

Turistické boty: Při výběru bot pro turistické lyžování sledujte kombinaci pružnosti (abyste v nich mohli chodit) a pevnosti (aby byly nohy pevné v případě zatáčení, nebo zastavení). Některé boty mají speciální vybavení, jako jsou třeba úchyty pro kamaše, které zabrání sněhu dostat se dovnitř.

Závodní boty: Tyto boty jsou lehčí, než boty turistické. Někdy mají i nižší vázání pro volnější pohyb.

Boty do terénu: Boty pro ježdění mimo vyznačené běžecké tratě by měly být pevnější a poskytovat nohám dostatečnou oporu i v nepředvídatelném terénu. I tak ale musí poskytovat určitou míru flexibility. Jsou vyšší, teplejší a odolnější, než boty pro klasické vyjížďky na běžkách, a některé mají navíc plastovou vnější výztuž pro extra pevnost.

Jakmile si pořídíte správné boty, můžete se pustit do vybírání vázání na běžky. To je ale téma na samostatný článek. Tak jako tak máte ještě poměrně dost času na rozhodování, a proto není nutné výběr uspěchat. Jděte do specializovaného obchodu, nechte si poradit od odborníků, porovnávejte ceny v jednotlivých obchodech i e-shopech a čtěte recenze. To by bylo, abyste se do Zimy nedostali na stopu těm nejlepším běžkám pod sluncem.

Poslední aktualizace: 6.10.2015
Co byste měli vědět o běžkách, než si je půjdete koupit? na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu