Loading...

Bývalé industriální centrum východního Německa dnes láká na zážitky

Tipy a novinky

Kdo dnes zavítá do německé Lužice, sotva uvěří tomu, že se nachází v srdci oblasti, která byla po dobu 150 let drancována těžebním průmyslem. Ještě před pár desítkami let tvář znamenaly povrchové doly a haly fabrik zpracovávajících hnědé uhlí hlavní zdroj obživy.

Industriální kultura

Dnes už na většině míst stroje mlčí. Jako pomníky časů, kdy region sice industriálně vzkvétal, zato příroda tu dostávala zabrat, zbyly dnes bývalé elektrárny či briketárny. Ty mají do jisté míry i svůj osobitý půvab, ať už je to díky jejich monumentálnosti, technickému zpracování, nebo architektuře. Proto jsou i dnes nedílnou součástí nově vzniklé Lužické jezerní KRAJINY, rekreačního regionu, jenž vznikl na místě dolů. Povětšinou slouží jako připomínka industrialismu, nebo také jako tajuplné kulisy pro četné kulturní akce nebo sportovní zážitky. S industriální minulostí regionu se lze nejlépe seznámit na tematické trase zvané „Energie-Route“.

Skrývkový most F60 – těžební obr hlavním lákadlem turistů

Symbolem industriální kultury přežívající v Lužické jezerní krajině je bezpochyby skrývkový most u jezera Bergheider See. Jedná se o vůbec největší pohyblivé technické zařízení na světě. Místní tohoto ocelového obra dlouhého 500 metrů nazývají „ležící Eiffelovkou“. S místním průvodcem se lze vydat na dobrodružnou procházku po ramenech mostu ve výšce 80 metrů. Kromě panoramatických výhledů je samozřejmostí i výklad o historii stroje a jeho významu. Dnes je F60 významným kulturním centrem regionu. Konají se zde koncerty, hudební festivaly, sportovní a další akce. Během letní sezony se každou sobotu po setmění promění v obří audiovizuální instalaci. Českého turistu jistě potěší, že zde narazí i na audioguide v češtině.

Briketárna Knappenrode

V dnes již uzavřené briketárně v Knappenrode kdysi třikrát denně zaznívalo: „Začátek směny!“ Poté se rozjely stroje – lisy, sušičky a dopravní pásy. Byl to ohromný randál. Dnes je zde muzeum, kde se návštěvníci mohou seznámit s tím, jak taková fabrika vlastně fungovala a jak vypadal den dělníka. Mimoto se i zde konají kulturní akce, například hudební festival „Fabrik.Fest.Spielen“ v červnu nebo pyrotechnické show s kulinářskými slavnostmi v říjnu.

IBA-Terassen – návštěvnické centrum Lužické jezerní KRAJINY

Během návštěvy Lužické jezerní KRAJINY by člověk neměl vynechat její hlavní návštěvnické centrum u jezera Großräschener See. Odsud se návštěvníkům naskytne panoramatický výhled na právě vznikající jezero na úpatí nově založené vinice. Člověk by neřekl, že i tady se ještě nedávno rypadla zakusovala do země a ničila vše, co jim stálo v cestě. Zajímavá je vak i samotná stavba. V moderní budově se třemi terasami se kromě návštěvnického centra nachází i příjemná kavárna a prostory, kde se rovněž konají různé výstavy a kulturní akce. Fanoušky architektury a stavebnictví jistě zaujme stálá expozice věnovaná stoleté historii Mezinárodní výstavy stavebnictví IBA.

Zážitkové „safari“ v aktivních dolech

Ačkoli Lužice již mění svou tvář a stává se vyhledávaným rekreačním regionem se spoustou zeleně, stovkami kilometrů cyklostezek a především dvěma desítkami jezer, jsou zde i místa, kde se stále v omezené míře těží. I tato místa lze navštívit. Kdo má rád adrenalin, může se do důlní oblasti vydat s průvodcem z návštěvnického centra exkursio ve Weltzově, a to buď dodávkou, nebo terénním vozem.

Elektrizující zážitky v elektrárně Plessa

Dalším z významných industriálních pomníků je bývalá elektrárna Plessa. Ta zujme na první pohled díky dvěma stometrovým komínům ze svítivě červených cihel. V jejich stínu putujícím během dne areálem se návštěvníci na naučné prohlídce dozvědí vše o tom, jak se zde už v roce 1920 vyráběla z hnědého uhlí elektřina. Kdo by se chtěl seznámit s tím, jak elektrárna funguje dnes, má možnost v elektrárně Schwarze Pumpe. Ta je jednou z nejmodernějších hnědouhelných elektráren na světě vůbec. Prohlídku je ale nutné zarezervovat předem.

Bioplynové věže zvou do výšek

Návštěvníci Lužické jezerní krajiny se rovněž často zastavují u na první pohled bizarně působící skupiny opuštěných válcovitých nádrží. Dříve byly součástí koksovny u obce Lauchhammer a využívaly se ke skladování bioplynu. Mezi 24 věžemi vysokými 22 metrů se dá projít, nebo se nechat vyvézt na vrchol dvou z nich, kde se nacházejí prosklené vyhlídkové plošiny.

Zahradní město Marga

Připomínkou industriálního období Lužice však nemusí být jen monumentální fabriky, nová jezera místo dolů, či muzea. Je jí také městečko Marga, které kdysi bylo sídlem mnoha dělníků i továrníků. Jedná se o nejkrásnější lužické městečko, které původně vzniklo coby dělnická kolonie. Domy a ulice jsou tu uspořádány do kruhu a domy v secesním či anglickém stylu prozrazují, že se kdysi jednalo o bohatý průmyslový region.

Užitečné odkazy

Zážitkové výlety za pomníky industriální kultury v Lužici: www.bergbautourismus.de

Tematická trasa za lužickou industriální kulturou: www.energie-route-lausitz.de

Další informace o rekreační oblasti Lužické jezerní krajiny naleznete na www.lausitzerseenland.de

Inspiraci pro další cesty po Německu hledejte na www.germany.travel

Poslední aktualizace: 3.11.2016
Bývalé industriální centrum východního Německa dnes láká na zážitky na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu