Loading...

Barokní Tábor

Tipy a novinky

Při svém letošním putování po Čechách opět nezapomeňte zamířit směrem na jih do Tábora, města lákajícího návštěvníky svou historií, atmosférou, četnými architektonickými památkami a letos i rokem baroka.

… za barokem pěšky

Poutní kostel Klokoty a kaple u Dobré Vody (1 km západně od historického centra města)

Při pohledu z Kotnova na severozápad se před námi otevře malebná scenérie řeky Lužnice, jejíž proud se hlubokým zalesněným kaňonem ubírá směrem k Bechyni. Na vršku nad zákrutem řeky se skví impozantní stavba poutního chrámu v Klokotech.
Byla založena kolem roku 1700 v místě bývalého gotického kostelíka a za přispění bohatých mecenášů z významných šlechtických rodů i z řad táborských obchodníků budována bezmála třicet let. Samotný kostel, jehož projekt si vzal za vzor patrně dílo jednoho z nejtalentovanějších architektů své doby - Jana Santiniho, se podařilo dokončit již v roce 1714. Postupně ke kostelu přibyly ještě ambity a kaple, až vznikl neobyčejně působivý stavební soubor s půdorysem přibližně ve tvaru dvojitého kříže. Krásu umělecky vysoce hodnotné barokní stavby podtrhuje její sepětí s okolní přírodou. Jedna z nejcennějších kulturních památek v regionu tak právem snese srovnání s největšími skvosty architektury evropského baroka. Klokoty představují také cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta. Poutní kostel stále slouží i původnímu účelu, neboť vždy na konci léta se zde konají bohoslužby za účasti velkého počtu návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Výstavba chrámu započala nepochybně podle zvyklostí presbytářem orientovaným východně snad někdy v osmdesátých letech 15. století na místě původního dřevěného kostela a tento byl zaklenut někdy před rokem 1500. Chrám je 48 m dlouhý a 26 m široký. Je v zásadě pozdně gotickou stavbou s pozdějšími barokními a renesančními vnitřními i vnějšími úpravami. Barokní jsou hlavní štíty z r. 1593. 82 m vysoká chrámová věž na severní straně kostela byla původně gotická. Za třicetileté války byla bombardováním Švédů velmi poškozena a její báň byla obnovena již v barokním tvaru r. 1677 pražským stavitelem G. de Capauli. Původní barokní hlavní oltář z r. 1795 byl při generální opravě chrámu v l. 1896-1898 nahrazen oltářem neogotickým od pražského řezbáře a sochaře Josefa Krejčíka. Barokní boční oltáře jsou částečně z klášterního kostela augustiniánů. Varhany postavila místní varhanářská firma Skopek v r. 1895. Roku 1941 je tatáž firma rozšířila na třímanuálový pneumatický stroj se 49 rejstříky a téměř 4.000 píšťal. Starší barokní skříň varhan zdobí sochy 3 velkých a 6 malých hudoucích andělů, pozitiv je vestavěn v průčelí kůru. Varhanář Petr Fišer z Prahy je v letech 1995-1998 zrekonstruoval a trakturu předělal na elektromagnetickou, takže dnes patří mezi největší a nejlepší varhany v republice.
Před kostelem stojí barokní sochy sv. Donáta a sv. Floriána. Pieta uprostřed nich sem byla přenesena z klášterní krypty.

Klášterní kostel Narození Panny Marie (historické centrum města)

Na bývalém Klášterním náměstí (dnes nám. Mikuláše z Husi) vznikla stavba, která, jak je v Táboře zvykem, opět představuje významného svědka bohaté minulosti města.
Po porážce vzpoury českých protestantských stavů na Bílé hoře (roku 1621) museli i táborští měšťané přestoupit ke katolictví. Do Tábora byli k šíření nové víry pozváni mniši řádu bosých augustiniánů. Na místě řady zpustlých a válkou poničených domů začala pod vedením architekta Antonia de Alfieriho, Itala usedlého v Praze, vyrůstat raně barokní stavba nového kláštera. Základní kámen byl položen v roce 1642 a roku 1666 se budovu podařilo dokončit. Chloubou areálu se stal klášterní kostel zasvěcený Panně Marii. Bohatě členěné průčelí ve stylu klasického baroka je osazeno sochami sv. Augustina, patrona řádu, a jeho matky, sv. Moniky. Interiér kostela, vybavený dnes již ztraceným cenným barokním zařízením z místní řezbářské dílny, není v současnosti veřejně přístupný. Samotný klášter na počátku 19. století postupně ukončil svou činnost a jeho budova byla využívána jako věznice. Dnes zde sídlí pracoviště táborského muzea s bohatými depozitáři. Kostel je přístupný veřejnosti pouze při zvláštních příležitostech.

Barokní zámek Tábor - Měšice

Zámek je dominantou městské části Měšice, na jejímž místě stála původní vesnice založená roku 1296 Zdislavem z Měšic. V letech 1352-1371 patřily Měšice Oldřichovi Sezimovi z Ústí. Roku 1545 poslavil Prokop z Hejlovce v obci renesanční tvrz, kterou Jan Josef Carreto hrabě z Millesima přestavěl roku 1699 na barokní zámek. Současným majitelem zámku je Dr. Jan Nepomuk Berwid-Buquoy, který jej zrekonstruoval a zpřístupnil veřejnosti. Další měšickou zajímavostí je kaple sv. Anny na měšickém vrchu pojmenovaném Svatá Anna. Rokoková kaple byla vystavěna roku 1782 Janem Antonínem Votápkem z Ritterswaldu. V době totality byla kaple do základů zničena a roku 2005 znovu vybudována Městem Tábor. Více se o Měšicích a zámku dočtete v knize "Tábor - Měšice - obec, barokní zámek, legenda o zazděné služce Anně a další záhadné příběhy Táborska", kterou napsala dcera majitele zámku Christiane Berwidová-Buquoyová.

Expozice:

  • Bydlení, život a práce na zámku v současnosti - nahlédnutí do problémů soudobého vlastnictví Kulturní památky.
  • Zajímavé nábytkové exponáty z pozůstalosti slavných historických osobností.

… za barokem na kole

Soběslavsko-veselská blata (20 km jižně od Tábora)

Táborsko a především Soběslavsko-veselská blata prosluly nejen přírodními krásami, ale převážně lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko. Stavby lidové architektury se zachovaly v obcích Borkovice, Mažice, Zálší, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.
Selské baroko je svébytný stavební sloh lidové architektury vycházející z barokní i klasicistní architektury. V jižních Čechách se zabydluje zejména v průběhu 19. století, jeho vznik je však spojen již s 18. stoletím.
Lidoví zedničtí mistři (k nejznámějším stavitelům patřili Martin Paták, Jan Šoch a František Šoch) vytvářeli od 1. poloviny 19. století nový typ venkovského stavení s bohatě členitým průčelím, barevnými fasádami a bílou štukovou výzdobou. Jednotlivé rodinné zednické školy se odlišovaly ornamentálními prvky a obrysovým uspořádáním štítů. Inspirovali se stavebními prvky, jaké vídali na panských sídlech, nebo renesančních, barokních, či empírových městských domech. Různé je také rozmístění staveb, každá vesnice má svou tvář a neopakovatelnou atmosféru. Selské baroko není jen architektura, ale jedná se i o určitý životní styl lidí na venkově.

Borkovická blata

Oblast Soběslavsko-veselských blat je proslulá i svými rašeliništi. V blízkosti obce Záluží je výchozí místo Naučné stezky Borkovická blata (5,5 km), která seznamuje návštěvníky s těžbou rašeliny a zvláštnostmi blatské přírody. Stezka se nachází za obcí Vesce směrem na Mažice - 7 km od Soběslavi, je dlouhá 5,5 km (cca 2 hod. prohlídky), je z větší části vedena po povalových chodníčcích a přibližuje na třiceti zastaveních bývalé způsoby těžby rašeliny a zvláštnosti této zadumané přírody. Seznamuje návštěvníky s místní faunou a flórou. Nejzachovalejší část blat byla v roce 1980 vyhlášena přírodní rezervací.

s barokem kulturně

Jihočeské BaroKolování aneb Kypré tvary – to se nosí! - 6. 5.

Cyklovýlet vedoucí po stopách selského baroka vč. kulturního programu v rámci Otevírání turistické sezóny v Táboře.

Magická barokní noc pod hvězdami - 10. 6.

Divadelní a hudební vystoupení, barokní kejklíři, barokní ples aj. pod širým nebem v kulisách starého města v rámci festivalu Léto nad Lužnicí.

Jiří Sycha - umí probudit baroko dotykem smyčce

Propagátor barokní hudby v původním provedení, absolvent Staatliche Hochschule für Musik Trossingen (Německo), kde s vynikajícími výsledky vystudoval hru na barokní housle a poučenou interpretaci staré hudby, se usadil v Táboře. Je aktivním hráčem na housle a violu, pravidelně působí jako komorní i sólový hráč či koncertní mistr se soubory Musica Florea, Collegium 1704, Hipocondria, Instrumenta musica. Natáčel pro Český a německý rozhlas a koncertoval v Německu, Itálii, Rumunsku, Chorvatsku, na Litvě i na Islandu.

Poslední aktualizace: 9.2.2017
Barokní Tábor na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Barokní Tábor

Tábor - Sezimovo Ústí - Planá nad Lužnicí
Tábor - Sezimovo Ústí - Planá nad Lužnicí
Trasy
Absolutně nenáročná trasa vedoucí z historického Tábora , zprvu poněkud…
0.2km
více »
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře
Zajímavost
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře sídlí v prostorách třech historických domů v Kotnovské uli…
0.3km
více »
Tábor (Kotnov)
Tábor (Kotnov)
Hrad
Hrad Kotnov stojí na západním konci města Tábora v Jihočeském kraji. Hrad…
0.3km
více »
Čokoládovo-marcipánové město Tábor
Čokoládovo-marcipánové město Tábor
Muzeum
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře lze objevit v Kotnovské ulici, kde sídlí v prostorách třech historických domů na ploše přes 100…
0.3km
více »
Kostel svatého Filipa a Jakuba v městě Tábor
Kostel svatého Filipa a Jakuba v městě Tábor
Kostel
Kostel svatého Filipa a Jakuba se nachází v parku Pod Kotnovem, o…
0.3km
více »
Kostel sv. Filipa a Jakuba ve městě Tábor
Kostel sv. Filipa a Jakuba ve městě Tábor
Kostel
Tento jednolodní katolický kostel se nachází v severovýchodním ro…
0.3km
více »
Svatojakubská poutní stezka Toulavy 2  Tábor - Bechyně
Svatojakubská poutní stezka Toulavy 2 Tábor - Bechyně
Trasy
V Táboře získáte razítko v infocentru, navštívit můžete koste…
0.3km
více »
Granátová skála ve městě Tábor
Granátová skála ve městě Tábor
Skalní útvar
Na pravém břehu řeky Lužnice, naproti Čelkovickému mostu, se nachází geologicky zajímavý přírodní útvar "Granátová skála". Naučná ce…
0.3km
více »
Čokoládovo kávový Budík ve městě Tábor
Čokoládovo kávový Budík ve městě Tábor
Rady a tipy
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře lze objevit v Kotnovské ulici, kde…
0.3km
více »
Tábor-hrad Kotnov, pivovar a hotel Dvořák
Tábor-hrad Kotnov, pivovar a hotel Dvořák
Hrad
K nejvýznamnějším a nejstarším památkám Tábora patří vyhlídková věž Kotnov…
0.3km
více »
Tábor - muzeum čokolády a marcipánu
Tábor - muzeum čokolády a marcipánu
Muzeum
V Táboře v Kotnovské ulici je možno navštívil další z táborských lákadel. Je jím Muzeum čokolády a marcipánu.  Začátek expozice se…
0.4km
více »
Tábor – sgrafitový dům v Pražské ulici
Tábor – sgrafitový dům v Pražské ulici
Měšťanský dům
Půvabný dvoupatrový dům má sice ve svém „občanském průkazu“ uvedenou trvalou adresu Střelnická ulice č.p. 223/6, ale svým…
0.4km
více »
Pražírna na schůdkách a Obývák v Táboře
Pražírna na schůdkách a Obývák v Táboře
Rady a tipy
Obývák Káva a Bar se od roku 2016, kdy byl otevřen, specializuje na…
0.4km
více »
Hrad Kotnov ve městě Tábor – věž a Bechyňská brána
Hrad Kotnov ve městě Tábor – věž a Bechyňská brána
Zajímavost
Město Tábor nemá sice zrovna nejdelší historii, ale přesto v něm a jeho…
0.4km
více »
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
Dům, budova
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře se skládá vlastně z dvou budov, původní určená čistě k divadelním produkcím je…
0.4km
více »
Tábor-Bechyňská brána
Tábor-Bechyňská brána
Hradby
V jižní části historického města Tábora se nachází jediná zachovalá městsk…
0.4km
více »
Tábor-Malá (Soukenická) bašta
Tábor-Malá (Soukenická) bašta
Hradby
Soustava Městského opevnění Tábora vybudována ze začátku 15. stol. byla tv…
0.4km
více »
navštivte Tábor, ve fotogalerii je důkaz, že to stojí zato :-)
navštivte Tábor, ve fotogalerii je důkaz, že to stojí zato :-)
Tipy na výlet
Mojí snahou dnes není vypsat všechny památky, muzea a zajímavosti ve…
0.5km
více »
Mezi Budějovicemi a Táborem, 4. část - Z Brandlína do Tábora (Jižní Čechy 2020)
Mezi Budějovicemi a Táborem, 4. část - Z Brandlína do Tábora (Jižní Čechy 2020)
Cestopisy
Závěr prvního srpnového víkendového dne tedy trávíme na zámku v malé…
0.5km
více »
Středověké podzemí - Tábor
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Středověké podzemí - Tábor
Technická památka
Od počátku husitského osídlení vznikaly v Táboře městské sklepy jako nedí…
0.5km
více »
Holečkovy sady ve městě Tábor
Holečkovy sady ve městě Tábor
Výletní místo
Tento rozlehlý park se nachází v městě Tábor a obklopuje téměř celé historické jádro města. Tudíž se jedná o významnou urbanistickou…
0.5km
více »
Procházka městem Tábor
Procházka městem Tábor
Tipy na výlet
Tábor,město husitů asi není potřeba dalekosáhle představovat.Sám jsem v…
0.5km
více »
Strašidelné podzemí v Táboře
Strašidelné podzemí v Táboře
Drobné památky
Strašidelné podzemí Tábor se nachází se ve středověkých katakombách 500 l…
0.5km
více »
Tábor-renesanční kašna
Tábor-renesanční kašna
Kašna
Uprostřed Žižkova náměstí v Táboře byla vybudována v letech 1567-68 kamenickým mistrem Ondřejem ze Sušice renes…
0.5km
více »
Tábor-pomník Jana Žižky z Trocnova
Tábor-pomník Jana Žižky z Trocnova
Pomník
V severní, horní části Žižkova náměstí v Táboře, byl odhalen v r. 1877 nedaleko děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor…
0.5km
více »
Tábor-Žižkovo náměstí
Tábor-Žižkovo náměstí
Náměstí
Žižkovo náměstí v Táboře se nachází ve středu historického města, vyhlášen…
0.5km
více »
Tábor-děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor
Tábor-děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor
Kostel
V severozápadní části Žižkova náměstí v Táboře bylo po r. 1440 na místě staršího dřevěného kostelíka počato s výstavbou kamenného…
0.5km
více »
Tábor-radnice
Tábor-radnice
Radnice
V r. 1437 získal Tábor privilegium královského města a každé královské měs…
0.5km
více »
Tábor-městské opevnění
Tábor-městské opevnění
Hradby
Opevnění města Tábora bylo budováno od založení husitské pevnost na počátk…
0.5km
více »
město Tábor
město Tábor
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak…
1km
více »
zavřít reklamu