Loading...

Uzbekistán - Taškent, Buchara, Samarkand 1

Cestopisy

Taškent, v uzbečtině Kamenné město, je hlavní město Uzbecké republiky. Má dnes přes 2 miliony obyvatel. Platící měnou je sum. Taškent je moderní město s hezkou architekturou mixnutou evropskou a islámskou.

V Uzbekistánu je pokládáno za tzv. bílé zlato pěstování bavlny, proslavil se taky pěstováním moruší a výrobou hedvábí, dále se zde pěstují lány růží na růžový olej do parfémů.

Je to země prodchnuta duchem islámu a historie.

Lidé zde chodí oblečeni v tradičních oděvech, dlouhé tuniky, na hlavách nosí tzv. ťubeťejky – vyšívané čepičky. Ženy chodí v pestrobarevných hedvábných šatech, které si kupují ve stáncích na trzích, které se konají jednou týdně.

Při příletu do Taškentu jsme viděli krásně modré Aralské jezero, které má tu zvláštnost, že je slané. Jeho koryto však stále vysychá.

Zničujícím dojmem na mě působil let přes poušť Kyzylkum, kdy nám slunce pražilo do letadla a pod námi jen poušť. V okolí Taškentu jsme obdivovali roztomilé malé domečky obyvatel vesniček.

Po příletu jsme se ubytovali v hotelu a pak jsme šli na večeři. K večeři jsme dostali nádherně vypadající steak, až se sliny sbíhaly. Jaké však bylo naše zděšení, když jsme jej krájet, byl tvrdý jako podrážka. Tak jsme se dojedli báječným bílým uzbeckým chlebem, který je ve tvaru placky.

Po „dobré“ večeři jsme se šli projít po okolí. Bylo tam mnoho krásných upravených parčíků, kolem kterých byly vykopány příkopy s vodou zvané aryky. V parčících byly malé bazénky s vodou, kde se obvykle, zejména na večer koupaly malé děti.

Blízko našeho hotelu se nacházelo divadlo Ališera Navoi a světoznámý cirkus Taškent.

Druhý den ráno jsme šli na prohlídku Muzea užitého umění, které je zřízeno v bývalém sídle emíra. Nádvoří je překrásné. V Muzeu byly vystaveny koberce, které vyšívaly uzbecké ženy, stolečky ze dřeva vyřezávané nejlepšími mistry, lidové hudební nástroje, porcelán.

Po obědě jsme se jeli koupat k tzv. Taškentskému moři. Bylo velké vedro, tak jsme se parádně osvěžili.

Z minulosti ve městě moc toho nezůstalo v důsledku zemětřesení.

26.4.1966 postihlo město ničivé zemětřesení a v sedmi vteřinách se rozpadlo 287 900 domů. Díky tomu, že bylo ve společenství SSSR, přišly do města peníze a došlo v masívní obnově celého města. Staré centrum se proměnilo v nový park s fontánou a kolem vyrostly vysoké moderní budovy (až devítipodlažní), schopné odolat až devítiballovým otřesům. Ze starého zaostalého města se zde vylouplo moderní město, na místě starých hliněných domků a chatrčí vyrostly moderní domy, velké průmyslové podniky, vysoké školy a kulturní instituce. Ale obchodní centra jako u nás zde ještě nedorazily. Uzbekové stále nakupují a obchodují po starém, na bazaru a ve stáncích. Je zde i pár kamenných obchodků. Na bazaru se dá báječně smlouvat, kvete i výměnný obchod, ale v kamenných obchůdcích mají pevné ceny.

Vyrážíme na prohlídku města. Cirkus Taškent, divadlo Ališera Navoi, fontány, nové náměstí, Muzeum historie národů Uzbekistánu, kde se nám velmi líbí. Navštívíme i kavárnu Modrá kopule.

Zítra po ránu odlétáme do Buchary.

Fotky bohužel nemám, ukradli mi foťák.

Poslední aktualizace: 12.5.2013
Uzbekistán - Taškent, Buchara, Samarkand 1 na mapě
Autor: Tiziana
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Uzbekistán - Taškent, Buchara, Samarkand 1

zavřít reklamu