Loading...

Super výlet -plavba parníkem z Děčína do Drážďan

Cestopisy

Super výlet - plavba parníkem z Děčína do Drážďan…..

Píši sice o výletě, ale píši do kolonky cestopisů. Neboť i když jsme toho vlastně tolik nenašlapali, zato jsme ale pluli spoustu hodin po Labi a viděli kolem dokola z obou stran Labe nespočetné krásy přírody, skalních útvarů jak v Českém, tak v Saském Švýcarsku, města a městečka a také jsme podplouvaly mnoha mosty a potkávaly se s mnoha různými parníky, loděmi, malými loďkami i kánoemi. Nahlédnutí do fotogalerie, kam jsem dala dost fotek, Vám napoví, jak nádherná to byla cesta.

Ale abych začala od začátku.

Na výlet jsme se vydaly s dcerou, která za mnou přijela z Prahy o den dříve, a v sobotu v ranních hodinách jsme odjely do Děčína. Dorazily jsme vlakem do Děčína něco po půl osmé. Zrovna nám přijel autobus k nádraží, kterým jsme se dopravily přes Tyršův most a za ním na první zastávce jsme hned vystoupily a zamířily k přístavu. Naloďování začalo v půl deváté a tak jsme pospíchaly, abychom měly dobrá místa. Koupily si lodní lístek za 890Kč, v jehož ceně byl zahrnut oběd a večeře. Pití si hradil každý sám. (třetinka pivka 30Kč- jen pro upřesnění) Po večeři byl ještě raut…sýry, salámy, pečivo, ovoce i zelenina v ceně lodního lístku.

K tomuto musím ještě dodat, že tyto plavby se pořádají denně z Děčína ráno v 9 hodin, ale je nutno tu být o půl hodiny dříve, kdy se naloďuje a zakoupí zároveň lodní lístek. Čím dřív, tím líp, kvůli dobrému místu na horní palubě, odkud je přece jen nejlépe vidět. Ale pakliže nestihnete včas přijít v 8.30, a přijdete o nějakou tu minutku později, sice už nemáte tak pěkné místo, ale dá se chodit volně po palubě, kdo má zájem o focení.

A vypluli jsme….

Kousek za námi vyplouval další parník, ale ten neplul až do Drážďan jako my. Ono moc vyprávění o cestě nemá cenu ani dávat, stačí, když budete sledovat fotky, které Vás navodí do přímého děje i daného okamžiku, jak nás parník „nesl“ po vodách Labe.

Měli jsme sebou průvodce, který střídavě mluvil do amplionu v dolní palubě, což jsme na horní palubě neslyšeli, ale pak za námi přišel zas nahoru a totéž nám zopakoval. Vlny čeřily hladinu řeky, která se modrala, někdy do světlých, jindy do tmavých tónů, vlevo i napravo byly ozeleněné vrchy sem tam s rozhozenými hrboly a hrbolky skalních útvarů. Slovo „nádhera“ je málo výstižné, pro tu přírodní krásu, která se nám zjevovala po obou březích Labe. Míjeli jsme nalevo Dolní Žleb, v něm vévodil kostel Nejsvětější Trojice. Nás zase míjel německý parník kamsi na výlet. A to jsme již dopluli do Hřenska a pokračovali dál ke Schmilce. Před námi se již v dáli rozprostíralo Saské Švýcarsko s hřebenem skalních útvarů. Míjeli jsme německou celnici, žádná zastávka nebyla, pokračovali jsme dál. Voda byla nádherně zbarvená, jednou do zelena, jindy do modra, to, jak jsme proplouvaly různým územím, tak se jeho barva odrážela ve vodní hladině. Slunce nám po celou cestu svítilo jak o závod a nahoře na palubě nám to dávalo i pěkně pocítit. Někdo z nás měl pak pokožku červenou jako rak, jak jsme byli opálení, dcery a mě nevyjímaje…

Potkali jsme malý kolesový parníček, pak cestou dál jich bylo ještě mnoho a mnoho různých plavidel, kdy jsme na sebe i vzájemně mávali a zdravili se. Míjeli jsme upravené malé i větší hrázděné domy, z toho parníku vypadaly jak skládačky pro děti. Jeden hezčí než druhý. A v dálce se zjevila stolová hora, před námi zas před parníkem se táhl do dálky stříbromodrý pruh řeky Labe a mizel někam Doprava. Prostě to byla krása, nechat se jen tak unášet lodí s kapitánem, který ji řídí, a nemyslet v tu chvíli na nic, jen vnímat nádheru KRAJINY. Za chvíli jsme již viděli věž kostela v Bad Schandau, proplouvaly jsme městem a najednou jsme viděli, jak se k nám blížila obrovská loď, ta neměla konce. Takhle velikou jsme potkali za ten den jen jednu. Mířili jsme k mostu, o němž nám průvodce řekl, že je to nově postavený most na starých mostních pilířích.

Zakrátko na to jsme míjeli pevnost Königstein. Zapomněla jsem se také zmínit, že jsme proplouvali také pod skalním mostem Bastei, jenže to jsme zrovna obědvali, takže jsme nic neviděli, ale prohlédli jsme si jej až při zpáteční cestě, ale měli jsme taky skoro na mále. Protože to bylo opět v době večeře, takže honem jsme ji do sebe „hodili“ a šupem nahoru na palubu, abychom ho nepropásli.

Zase jsme míjeli další parník a opět jsme na sebe mávali. Byla to velice milá, takováto „vodní“ kolegialita…A další most se nám zjevil v dálce, krásný, kamenný a po něm zakrátko novější, modernější…a zase malý kolesový parníček a další a další… Byla tu vskutku velká přehlídka všech možných typů lodí.

Vplouvali jsme do míst podle průvodce, kde stály podél břehů Labe postavené zámky, něco podobného jako je ve Francii na řece Loiře. Sice bych neřekla, že by to bylo to samé, ale byla to zajímavá podívaná. Před některými byly i vinice. Abych se nezapomněla zmínit, měli jsme taky i ochutnávku 4 druhů vín. Jména vám tu ale psát nebudu, ty jsem si nezapamatovala. Vím jen, že první víno byl ryzlink a ještě k němu nějaký název, ale to už moje mozkové buňky z hlavy vypustily. Pak další víno bylo také bílé, třetí růžové, to mě chutnalo nejvíce a poslední červené – suché, to jsem si naštěstí pamatovala. Všechna ta vína byla vypěstována ve zdejších krajích. Musím ještě podotknout, že jeden ze zámků byla tak trochu malá napodobenina našeho zámku v Hluboké, jenže byl skryt ve větvích stromů, takže focení bylo špatné.

Pluli jsme také okolo druhé největší vysílací věže v Německu. Ta první je v Berlíně. A zase se nám zjevoval další zajímavý most a vinice na jednom břehu. Míjeli jsme postupně všechny zámky a proti nám se objevilo zajímavé čtverhranné plavidlo…Za ním zase docela zajímavě postavený parník. A to jsme se již přibližovali k Drážďanům – našemu cíli.

Musím dodat, že jsme měli původně na prohlídku města určené 3 hodiny. Jenže jsme se pak dozvěděli od průvodce, že je málo vody v řece a parník dvakrát skoro „cvrnkl“ o dno, takže jsme jeli pomaleji, než obvykle a tím se nám prohlídka města zkrátila jen na jednu hodinu. Já bych ani bývala nikam nešla, jaké bylo sálavé vedro. V tom žáru slunce bych si nejraději sedla na lavičku, ale ona tam stejně žádná nebyla, takže jsme šli všichni, kam kdo chtěl. Naštěstí přístaviště bylo ve městě a tak jsme se jen trochu prošli mezi domy, které byly architektonicky nádherné. Viděli i koníčky zapřažené do kočárů a připravené někoho provést po městě. Koupily jsme si s dcerou magnetku na památku a už jsme zase mířily k parníku a s námi i další pasažéři.

A vypluli jsme na zpáteční cestu…

Jeli jsme okolo místa, kde se dříve vyráběly kolesové parníky podle našeho průvodce. Cestou jsme si zas prohlíželi okolí na obou březích a dávali pozor, protože jsme se již blížili k místu skalního mostu Bastei, abychom ho nepropásli, protože se zase blížila doba večeře a to už by byl tedy vrchol, abychom ho neviděli ani teď. Rychle jsme do sebe takřka „naházeli“ guláš s knedlíky a mazali rychle na horní palubu, protože jídlo se podávalo vždy v dolní palubě.

Ano, byl vidět, ale jako miniatura z toho parníku. A přitom je to veliký most, když jste na něm, ale zezdola z lodi je to holt velká výška. Tak jsme se pokochali, foťáky cvakaly jako o závod, aby měl jejich majitel památku. Za chvíli jsme proplouvaly lázeňským městečkem Rathen s malým hrádkem na vrcholu. A z dálky se nám po pravé straně zas ukazovala stolová hora Lilienstein.

A my teď měli už jedinou starost. Aby náš parník doplul včas do Hřenska, ne do Děčína, kde jsme měli mít přistavený autobus pro pražáky a tepličáky, který by nás zavezl do Děčína na nádraží k vlaku. Protože kdybychom pluli lodí až do Děčína, tak bychom vlak nestihli, protože poslední odjížděl v 9.56 naším směrem. A tak vždy na tuto plavbu je přistavěn autobus ve Hřensku, aby se vlak stihl. Jenže když jsme přistáli ve Hřensku, museli jsme ještě čekat na další parník, který byl 1 km za námi a plul taky jako hlemýžď, zrovna tak jako my kvůli vodě…

Ale naštěstí za chvíli doplul a řidič autobusu si to metelil jak o závod k nádraží a my včas nasedli do vlaku. Říkal nám, že je to takhle každý den s čekáním na připlutí parníku a pak zas rychlo-jízda k nádraží…Doma jsme byly s dcerou o půlnoci. Úplně vyřízené, ale spokojené!

Byl to úžasný výlet parníkem! Všem doporučuji!

Poslední aktualizace: 23.7.2014
Super výlet -plavba parníkem z Děčína do Drážďan na mapě
Autor: Bruklin
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Super výlet -plavba parníkem z Děčína do Drážďan

Drážďany a zámek Pillnitz
Drážďany a zámek Pillnitz
Tipy na výlet
Na dnešní výlet se vydáváme s CK Hello Tour, odjezd byl z autobusového…
2.3km
více »
Poštovní kameny v městečku Dohna.
Poštovní kameny v městečku Dohna.
Drobné památky
Poštovní kameny, nebo také milníky, byly prvním a trvalým značením poštovních cest v Sasku. V roce 1729 byla takto označena velice důležitá poštovní cesta z Drážďan údolím říčky…
3.9km
více »
Hrad Dohna.
Hrad Dohna.
Hrad
Dohna je jedním z nejstarších měst v Sasku. Rozkládá se na severozápadním úpatí Krušných hor nedaleko od Drážďan. Na skalnatém ostrohu v ústí doliny říčky Mΰglitz byl postaven…
4.1km
více »
Planetární stezkou z hradu Dohna na zámek Weesenstein.
Planetární stezkou z hradu Dohna na zámek Weesenstein.
Trasy
Krásná procházka údolím řeky Mΰglitz od hradu Dohna na …
4.1km
více »
Pyramida u hradu Dohna.
Pyramida u hradu Dohna.
Zajímavost
U modře značené turistické cesty z hradu Dohna na zámek…
4.3km
více »
Tetzelův sloup
Tetzelův sloup
Drobné památky
Tři metry vysoký kamenný sloup postavený ze tří mlýnských kamenů a čtyř čtvercových bloků stojí na levém břehu Labe u cyklostezky z Heidenau-Grossedlitz do Pirny. Tento sloup v…
4.5km
více »
Zámek Großsedlitz.
Zámek Großsedlitz.
Zámek
Zámek a barokní zahradu poblíž Pirny si nechal v letech 1719-23 postavit hrabě August Kryštof von Wackerbarth jako odpočinkové sídlo na stáří. Později zámek a zahradu prodal…
4.8km
více »
Labská vyhlídková cesta
Labská vyhlídková cesta
Trasy
Od nádraží v Pirně přes most do městské části Copitz. Z…
5.7km
více »
Zámek Weesenstein
Zámek Weesenstein
Zámek
V údolí říčky Mΰglitz byl na skalnatém výběžku ve 13. s…
6.4km
více »
Pirna - Kirche St. Marien
Pirna - Kirche St. Marien
Kostel
Kirche St. Marien, Kostel Panny Marie byl postavený v letech 1502-1546. Má velkou trojlodní halu s bohatou síťovou klenbou a…
6.4km
více »
Procházka Pirnou.
Procházka Pirnou.
Tipy na výlet
Pirna se nachází na Labi mezi Drážďany a Saským Švýcars…
6.4km
více »
Cestou malíře Canaletta
Cestou malíře Canaletta
Trasy
Canaletto je umělecké jméno italského malíře Bernarda Belletto. V letech 1747 – 1756 byl dvorním malířem saského kurfiřta Augusta III Polského a v té době namaloval řadu obrazů…
6.5km
více »
Kašny v Pirně.
Kašny v Pirně.
Kašna
Již ve 13. století přiváděly dřevěné trubky vodu z pramene ukrytého pod pevností Sonnestein do dvaceti dřevěných studní v cemntru starého města. V polovině 18. století byly…
6.5km
více »
Pirna
Pirna
Město
Město bylo založeno v 11. století u brodu přes Labe. Celé historické jádr…
6.6km
více »
S dětmi v Pirně.
S dětmi v Pirně.
Tipy na výlet
Nádherná stará historická část Pirny nabízí mnoho zážitků nejen pro dospělé, ale i pro děti. V informačním centru na náměstí starého města jsou k dispozici mapky pro děti s…
6.7km
více »
Drážďany jinak
Drážďany jinak
Tipy na výlet
Drážďany už znáte jako svoje boty a myslíte si, že v okolí není nic…
9.3km
více »
Na návštěvě v Drážďanech.
Na návštěvě v Drážďanech.
Tipy na výlet
S mým kamarádem Honzou jsme vyrazili navštívit německé město Drážďany. Už…
10.9km
více »
Na popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech
Na popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech
Tipy na výlet
Na Popelčin zámek Moritzburg a adventní trhy v Drážďanech  3.12.2016   …
10.9km
více »
Za orchidejemi do Drážďan 2.část – Drážďany - město
Za orchidejemi do Drážďan 2.část – Drážďany - město
Cestopisy
Zvoní, nebo spíš pípá budík... Je ráno 5:30, 28.3.2015 a dnes jedeme do…
10.9km
více »
Drážďany - Brühlská Terasa
Drážďany - Brühlská Terasa
Ostatní
Brühlská Terasa se rozkládá 500 m podél řeky Labe přímo v…
10.9km
více »
zavřít reklamu