Loading...

Sopky a kaňony centrálního masivu se stany.

Cestopisy

Na tuto cestu jsme se vydali ze dvou důvodů. Jednak jsme chtěli po Skotsku a Irsku více do tepla a pak kvůli kaňonu Verdon. Cestu jsme začínali v Praze a první den a noc jsme přejížděli přes Německo do Švýcarska.

2. den ráno druhý den jsme přijeli do Schaffhausenu k Rýnskému vodopádu, což jsou spíše velké peřeje než vodopád. Zde jsme si udělali malou procházku a pár fotek a pokračovali do Basileje, švýcarského města na hranici s Německem a Francií. Po prohlídce města jsme přejeli do Francie do kempu v Belfortu.

3. den přijíždíme do pohoří Jura k Ježčím vodopádům – Cascades du Hérisson, kde procházíme červenou turistickou trasu podél říčky Hérisson. Je zde 7 vodopádů z toho 5 větších. Po projití trasy jedeme k Cirque de Baume, což je kaňon uzavřený ze 3 stran. Navečer přijíždíme do starobylého Lyonu, jehož staré město je zapsáno v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Po večerní procházce nocujeme v kempu u Rhôny.

4. den ráno vyjíždíme do kraje vína Beaujolais a zastavujeme na ochutnávku a nákup vín ve vinařství ve vesnici Vaux en Beaujolais, která se stala předlohou Chevalierovi k napsání románu Zvonokosy, proto i dnes vesnici říkají Clochemerle podle originálního názvu románu Gabriela Chevaliera. Na nádvoří vinařství mají i známý pisoár, o který se v románu vede spor. Po ochutnávce pokračujeme do Lapalisse se zámkem a zámeckým parkem. Odpoledne navštěvujeme ponuré středověké město Riom, jehož stará část je vybudována z tmavého čediče. Projdeme si město a odjíždíme na noc do kempu Chatel-Guyon.

5. den ráno vyrážíme na túry po první části auvergneských vulkánů – Monts Dômes. První byla sopka Puy de Dôme 1465 m n. m. a pak pokračujeme a Puy de Pariou s 1209 m n. m. Procházíme se po dřevěných stezkách a schodech aby se neničily svahy erozí způsobovanou turisty. Noc trávíme v Ceyratu.

6. den jedeme do Clérmont-Ferrandu což je město jehož počátky se datují až k římské říši za G.J. Caesara. Ve středověku zde bylo obchodní centrum a byla postavena románská bazilika Notre-Dame-du-Port. Je také východiskem do přírodních parků v blízkém okolí. Vyjíždíme do střední části parků vulkánů Monts Doré a nejdříve se zastavujeme u hradu Murol a na koupání v kráterovém jezeře Lac Chambon s vyhlídkou na Dent du Marais. Nocujeme u lázeňského městečka Le Mont-Doré.

7. den další pěší túra po nejvyšší části Centrálního masívu – výstup na nejvyšší sopku Puy de Sancy 1886 m n. m. a pak sestup do horského střediska Murat.

8. den poslední jižní část parku vulkánů – Monts du Cantal přes sopku Puy Mary 1787 m n. m. do Mandailles, kde se usušíme a pokračujeme do kempu v Maurs.

9. den navštívíme Figeac další středověké městečko, rodiště archeologa a zakladatele egyptologie Jeana Françoise Champolliona, který se zde narodil 23. 12. 1790. Pomocí Rossetské desky rozluštil hieroglyfy. Na této desce je psán třemi písmy jeden text a její zvětšená kopie je na Place des Ecritures. Z Figeacu jedeme do malebné vesničky Saint Cirq-Lapopie, která patří k nejkrásnějším ve Francii a vypíná se na skále v ohbí řeky Lot. Cestou do města Cahors se ještě zastavujeme v jeskyni Pech Mérle, kde jsou na stěnách pravěké malby 27000 let staré. Fotografovat v jeskyni se nesmělo

Proto je malá ukázka zde: http://www.jacksonsart.com/blog/wp-content/uploads/2014/01/pech-merle.jpeg zajímavostí byly také kořeny stromů prorůstající vápencovým stropem až do jeskyně. Po prohlédnutí jeskyně jsme pokračovali do Cahors, kde nás upoutal opevněný most Pont Valentré se třemi věžemi ze 14. století. V Cahors také nocujeme.

10. den z Cahors jedeme do Montaubanu, dalšího středověkého města ležícího na řece Tarn, kterou ještě neopouštíme a dalších necelých 80 km proti proudu navštěvujeme další památku UNESCO – biskupské město Albi, které bylo založeno Římany v roce 51 př. n. l. Do daleka je vidět obrovská katedrála sv. Cecílie budovaná od r. 1282 a opevněný biskupský palác Palais de la Berbie. Ten byl založen ještě před papežským palácem v Avignonu. Ještě starší než katedrála a palác je starý most přes Tarn z 11. století. Po prohlídce města jedeme na ochutnávku známých plesnivých ovčích sýrů Roquefort do stejnojmenné vesnice. Vyslechli jsme si přednášku o vzniku a výrobě sýrů, prošli si jeskyni, ve které sýry na dřevěných regálech zrají a pak šli na rychlou ochutnávku. Postupovalo se opravdu rychle kolem pultu, a kdo nezaváhal mohl ochutnat 3 malé kousky různých sýrů. Po té jsme projeli pod donedávna nejvyšším dálničním mostem světa na A75, která spojuje Paříž s Barcelonou. Zavěšená mostovka je 270 m nad řekou Tarn, výška nejvyššího pylonu s věží je 343 m a délka mostu 2460 m. Byl slavnostně otevřen 14. 12. 2004 po 38 měsících stavby. Jedeme do kempu Boyné, kde se jako zajímavost ukázaly místní umývárny s pisoáry vně budovy.

11. den ráno vyrážíme na hrad Peyrelade a po prohlídce do kaňonu řeky Tarn a turistického centra Sainte-Enimie a pak si udělali pěší túru po části rozsáhlého národního parku Cévennes, který vypadal jako holá náhorní plošina. Došli jsme na Mont Lozere s výškou 1699 m n. m. Pak jsme se přesunuli do kempu ve Vallonu u řeky Ardéche.

12. den čeká nás 30 km sjez kaňonem řeky Ardéche na téměř nepotopitelných kánoích. Počasí nám přeje, nepřeje nám velké množství anglických skautů, kteří se rozhodli sjet řeku také. Po úspěšném zdolání řeky a skautů jsme pokračovali do kempu na ostrově uprostřed Rhôny v Avignonu.

13. den odjíždíme do Nimes s antickými památkami, mezi nimiž je nejzachovalejší římský amfiteátr na světě a také velmi zachovalý chrám Maison Carrée. Severně od města je zachovalý římský aquadukt Pont du Gard 49 m vysoký a 275 m dlouhý. Je také zapsán na seznamu UNESCO. zajímavostí je také to, že byl postaven bez malty a zdroj byl 20 km vzdálen, i když vzhledem k obcházení terénních překážek byla celková délka vodovodu 50 km s převýšením 17 m. Večer se vracím do Avignonu a prohlídneme si město a některé památky, z nichž Papežský palác, most Saint Bénezeta Biskupství jsou na seznamu UNESCO.

14. den ráno jedeme do obce La Palud-sur-Verdon, která byla východiskem pro naši asi 16 km dlouhou túru Velkým kaňonem Verdon až do Castellane. Cesta vedla po úbočí kaňonu proti proudu řeky Verdon, místy po žebřících nebo tunelem Martell a také jsme sešli až na dno k řece. Konec cesty byl v kempu v Castellane.

15. den poslední den naší turistiky začínáme prohlídkou výrobny parfémů a mýdel – Parfumerie Fragonard v Grasse s možností nákupu suvenýrů, pak jedeme na Riviéru do letoviska Antibes, kde je povinná přestávka pro řidiče před cestou domů. Je krásné teplé počasí, moře klidné, tak se jdeme koupat jako jediní na pláži. Zanedlouho pochopíme, proč se ostatní jen smaží na pláži. Několik účastníků zájezdu obdrželo ošklivé popáleniny od malých hnědých medúz. Po povinné přestávce jsme se vydali na noční přejezd přes Itálii a Rakousko do Prahy, kde dojíždíme 16. den dopoledne.

Poslední aktualizace: 30.3.2014
Sopky a kaňony centrálního masivu se stany. na mapě
Autor: Magdon
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Sopky a kaňony centrálního masivu se stany.

Lyon - bývalé správní centrum Galie.
Lyon - bývalé správní centrum Galie.
Město
Lyon byl založen Římany v roce 43 př.n.l., jmenoval se Lugdunum a stal se…
0.8km
více »
Lyon
Lyon
Město
Lyon je město ve střední Francii na soutoku Rhôny a Saôny a je …
5.6km
více »
Letiště Lyon / Bron
Letiště Lyon / Bron
Letiště
Letiště Bron (LYN) spadá pod město Lyon, které…
9.6km
více »
Letiště Lyon / Satolas
Letiště Lyon / Satolas
Letiště
Letiště Satolas (LYS) spadá pod město Lyon, kt…
20.1km
více »
Letiště Vilefrance / Tarare
Letiště Vilefrance / Tarare
Letiště
Letiště Tarare (XVF) spadá pod město Vilefranc…
22.5km
více »
Vienne - město  na řece Rhôně.
Vienne - město na řece Rhôně.
Město
Vienne je příjemné město na jihovýchodě Francie, které leží na řece Rhoně.…
27.4km
více »
Letiště Bourg / Ceyzeriat
Letiště Bourg / Ceyzeriat
Letiště
Letiště Ceyzeriat (XBK) spadá pod město Bourg,…
60.2km
více »
zavřít reklamu