Loading...

Olomouc předvánoční i potříkrálová

Cestopisy

Naši krajskou metropoli navštěvuji relativně často a rád. V roce 2013 jsem ji sice navštěvoval méně radostně - samozřejmě, že o to častěji – ale v samém závěru roku se situace alespoň částečně vrátila na bázi dobrovolnosti. A protože se blížily – alespoň v prvním případě - Vánoce, bylo to hlavně o přátelích a punči na obou olomouckých hlavních náměstích. Jak však název tohoto vyprávění napovídá, budou zde popsány cesty dvě. Dva "výlety", které od sebe dělí téměř tři týdny a které přinesly i zprávy radostné a činnosti kulturně-vzdělávací. Při obou mi dělala doprovod manželka a dopravně jsme využili služeb osobních vlaků Českých drah (55 minut jízdy a stěžovat si tentokrát rozhodně nemůžemě – už jen proto, že bez dálniční známky by to autem bylo pomalejší i dražší). První cestu jsme uskutečnili v pátek 20. prosince 2013, tu druhou ve středu 8. ledna 2014.

pod hradem
pod hradem  •  Foto: markyz63

První olomouckou návštěvu zahájíme procházkou v parku pod katedrálou sv. Václava a hradbami někdejšího Přemyslovského hradu. Počasí však procházkám ani fotografování moc nepřeje, a tak se rychle mezi vysokoškolskými kolejemi přesuneme na krátké posezení u přátel, vínka a pamlsků. Dopolední čas velmi rychle utíká a nám nezbývá nic jiného než popřát hezkých svátků a pomalu se rozloučit. Neodcházíme ovšem sami, takže to máme ve finále i s odvozem do centra města. Na Horním náměstí se vydáváme k prodejně Knižního klubu … a nenacházíme ji. Je to divné, několikrát jsem ji již navštívil a brýle mám na nose. Preventivně si tedy dáme první punč, Martina Vídeňský (a prý byl výborný), já s názvem, který jsem ihned zapomněl, ale podstatné je, že s absinthovou nádivkou (také spokojenost). Chvíli pokoukáme na betlém a kolotoč (počasí nelze nazvat jinak než kosa jako prase, tak točícím se dětem vůbec nezávidím a jejich rodiče nechápu) a jdeme se do infocentra potupně zeptat, kam zmizel hledaný obchod s literaturou.

A tak poprvé v životě navštívíme Galerii Moritz (někdejší OD Prior, ve kterém jsme pochopitelně mockrát byli). Knihkupectví jsme objevili; plánovitě si zde koupím titul Bosch, neplánovaně přidám i Durera a jednu knížku pro Martinu, takže mohu radostně uplatnit jeden ze dvou stokorunových slevových kuponů, které vlastním. Čeká nás návrat na Horní náměstí a zanedlouho druhý punč, tentokrát Slovácký (já) a Hanácký (ona). Předtím se však ještě chvíli podíváme na hudební vystoupení peruánských indiánů. Se zájmem je pozoruje i skupinka indiánů olomouckých, jejich zrak se však pořád spíše stáčí k „pokladničce“, do které jejich jihoameričtí bratři vybírají „vstupné“.

indiáni
indiáni  •  Foto: markyz63

Je čas přejít na Dolní náměstí s kluzištěm a živým betlémem, kde se mi povede „ulovit“ snímek dívky, líbající se s přítulnou betlémovou lamou. Využijeme také toho, že je open a navštívíme barokní kapucínský klášterní kostel Zvěstování Panny Marie. Zajímavá jednolodní stavba se dvěmi bočními Kaplemi a vysokým - pro kapucíny typickým - průčelním štítem pochází z let 1655 až 1661. A protože se blíží Vánoce, ani zde nechybí jesličky. Tím máme ale téměř vyčerpán náš časový limit. Ještě povinná koupě bramboráku (dobrá investice - sice 80 korun v háji, ale byl dobrý a bohatě stačil pro oba), procházka k jedné z olomouckých dominant, tedy k dominikánskému klášteru s „mnohakopulovým“ kostelem sv. Michala, pár fotografií a je finito. Na náměstí Republiky skočíme do tramvaje, u řidiče zakoupíme lístek s přirážkou a díky tomu stihneme i vytipovaný vlak.

Za devatenáct dní nás čeká Olomouc znovu. Tentokrát začínáme cestou do FNOL a tramvají. Tady už to bez zpoždění není, ale zase – budiž jim odpuštěno – zde obdržíme samé dobré zprávy. Tedy jednu: že jsem vyléčen a další kontroly budou vždy „až“ po čtvrt roce. Já byl v klidu (zřejmě blahoslavený chudý duchem), ale na Martině bylo evidentně vidět, že se bála do poslední chvíle. Takže cest, zážitků a článků na Turistice by mělo nadále přibývat, i když růst geometrickou řsdou to asi nebude. Blíží se poledne a my se rozhodneme pro pěší procházku z nemocnice až na olomoucké hlavní náměstí. Chceme totiž zkontrolovat, jestli zde ještě stále přežívá solitér – veterán, tedy poslední vánočnětrhový stánek s punčem. Nejprve však musíme projít vilovou čtvrť, Čechovy sady, prohlédnout si zajímavé fasády historických činžovních domů mezi třídou Spojenců a Kollárovým náměstím i přejít tramvajové koleje na třídě Svobody.

Jsme na Horním náměstí … a očekávaný stánek je tu také. Není to tedy klasický solitér, protože se vedle něj pár jeho sourozenců nachází, ale otevřený je jediný a ty ostatní právě bourají. A tak máme zase Vánoce. Dodáním rumu se nám navíc Francouzský punč překvapivě změnil v nápoj zvaný Markýz de Sade. A byl dobrý a jahody v něm také (ty snad letos poprvé). Vypadá to na pěkný den a tak se s vánočním kelímkem v ruce vydáme kolem historické budovy Radnice oblíbenou „prampouchovou“ uličkou (oficiálně Školní ulice) ke sv. Michalovi a k vile Primavesi. U tohoto secesního skvostu, postaveného podle projektu Franze von Krausse a Josefa Tölka, se i nějakou tu chvilku zdržíme. Možná i proto, že tento dům je považován za klenot středoevropské secese vídeňsko-anglického typu, byl postaven na olomouckých hradbách a na jeho umělecké výzdobě se podíleli takoví mistři, jakým byl malíř Gustav Klimt. Místo určitě velmi zajímavé a navštíveníhodné.

Restaurací Primavesi protentokrát „pohrdneme“ a vydáme se historickým centrem k náměstí Republiky. Naším cílem je olomoucké Muzeum Moderního Umění, kde byla – pod názvem Století relativity - v listopadu roku 2013 otevřena stálá expozice moderního umění 20. století. Tuto expozici znali Olomoučané až do 70. let minulého století, kdy ji komunisté zakázali – coby produkt nihilismu a imperialismu – v rámci spravedlivé normalizace. A přesto, že nejsem vysloveně příznivcem tohoto typu umění, viděl jsem tuto expozici rád. Mnoho z vystavovaných děl z olomouckého MMU znám již dlouhodobě, ale díla lidí, jako je Václav Špála, Bohumil Kubišta, Kamil Lhoták, Toyen, Josef Čapek nebo Emil Filla, se přece jen nikdy nestanou běžnou záležitostí. A bonusem navíc je část nazvaná Centrální přitažlivost, která je první částí expozice, mapující období moderního umění pod rudou vlajkou s kladivem a srpem. Většině z návštěvníků něco řekne minimálně jméno Vladimír Boudník.

Nastává čas oběda. Jako konzervativci jdeme tradičně do Ponorky, tedy restaurace U muzea. Volíme menu kuřecí vývar a cikánská pečeně (známí ochránci lidských práv prominou, ale cituji z jídelního lístku; romská pečeně fakt nebyla) s rýží. Oznam o svém úspěchu na CT a onkologii jsem naštěstí poslal až po obědě, takže smršť telefonátů a sms-blahopřání řeším až s plným žaludkem, v klidu … a u piva. Bonusem k dobrému obědu je nám zde další výstava obrazů nějakého soudobého umělce i kvalitní reprodukovaná hudba. Zrovna když odcházíme nám například jeden pán s hodně velikými ústy zpívá něco o sestřičce jménem Morphine.

V této chvíli je před námi poslední část programu dne, tedy pár stovek kroků a návštěva Arcidiecézního muzea. Zde nás čeká hlavně výstava „Theodor Kohn: Neklidný osud talentovaného muže“, která probíhá od září loňského roku a kterou jsme ještě neviděli. Olomoucký arcibiskup Theodor Kohn byl výraznou – a současně rozporuplnou - osobností přelomu 19. a 20. století. A možná i proto, že to byl původem chudý valašský Žid, stal se výborným ekonomem i velkým mecenášem umění i sběratelem, jehož zásluhy o úpravy kroměřížského zámeckého areálu, vybavení arcibiskupských rezidencí i rozšíření dnešních muzejních sbírek jsou nezpochybnitelné. Martina byla nadšena hlavně z poslední místnosti, která představuje – mimo jiné – intarzovaný nábytek (mě zde zase prudká bolest v pravém koleni upozornila na fakt, že nemám u pořizování fotek předvádět žádnou akrobacii i když mám znovu váhu z 80. let minulého století). Za pozornost však stála určitě celá výstava, která byla – jak je u AMO dobrým zvykem a u žen občas marnou touhou – vkusná, přitažlivá a inteligentní.

Pak si ještě projdeme stálou expozici muzea, poděkuji své platonické lásce Šternberské Madoně za morální podporu v uplynulých měsících, pořídím pár fotografií a je čas vyrazit na hlavní vlakové nádraží. Jdeme pěšky. Jednak máme čas, jednak nám teď jedou vlaky několikrát – tj. třikrát - za hodinu. Cestou si ještě koupíme čerstvé pečivo, po příjezdu navštívíme známou šumperskou vinotéku U Třeštíka a uspořádáme krátkou tiskovka na Koupáku. Tentokrát je opravdu proč.

Poslední aktualizace: 12.1.2014
Olomouc předvánoční i potříkrálová na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Olomouc předvánoční i potříkrálová

Za souborem unikátních historizujících vil a předraženým tvarůžkem  (Olomouc, Vídeňská ulice)
Za souborem unikátních historizujících vil a předraženým tvarůžkem (Olomouc, Vídeňská ulice)
Tipy na výlet
Doporučovat někomu jako tip na výlet nějakou ulici s několika vilkami je…
0.1km
více »
Noc kostelů 2011 - Olomouc a okolí
Noc kostelů 2011 - Olomouc a okolí
Tipy na výlet
V letošním roce se 27. 5. 2011 uskuteční další ročník akce Noc kostelů. V…
0.1km
více »
Olomouc – vila Ignáce Briesse  (Vídeňská ulice)
Olomouc – vila Ignáce Briesse (Vídeňská ulice)
Dům, budova
Krásná bílá historizující vila, postavená pro Ignáce Briesse koncem 19.…
0.1km
více »
Olomouc - vila Wilhelma Briesse  (Videňská ulice)
Olomouc - vila Wilhelma Briesse (Videňská ulice)
Dům, budova
Vila Wilhelma Briesse je jedním z památkově chráněných obytných objektů,…
0.1km
více »
Olomouc – vila Hanse Passingera  (Videňská ulice)
Olomouc – vila Hanse Passingera (Videňská ulice)
Dům, budova
Jednou z řady pozoruhodných vil na Vídeňské ulici v Olomouci je…
0.1km
více »
Terezská brána
Terezská brána
Hradby
Terezská brána se nachází na třídě Svobody v Olomouci. Tato barokní brána vznikla v roce 1752, když bylo budováno pevnostní opevnění. Pojmenování…
0.1km
více »
Olomouc-město-tř.Svobody a okolí-drobné památky
Olomouc-město-tř.Svobody a okolí-drobné památky
Drobné památky
Třída Svobody, jedna z hlavních olomouckých ulic se nachází v…
0.2km
více »
Olomoucká Noha
Olomoucká Noha
Socha
Sochu obrovské Nohy najdeme od poloviny loňského roku v olomouckých…
0.2km
více »
V Olomouci na Adventu po roční pauze (2023)
V Olomouci na Adventu po roční pauze (2023)
Tipy na výlet
Do Olomouce, vlakem. Od loňska je plně funkční opravená a elektrifikovaná dráha pře Libinu, Uničov a Šternberk, takže pokud…
0.2km
více »
Jeseníky – Sudety, světy v mlze
Jeseníky – Sudety, světy v mlze
Tipy a novinky
Termín: 8.7. - 28.8.2022Jsou krajiny, kde se jenom obtížně zorien…
0.2km
více »
Olomouc - Smetanovy sady s Rudolfovou aleji
Olomouc - Smetanovy sady s Rudolfovou aleji
Park
Keďže sme navštívili výstavisko Flora Olomouc, pohybovali sme sa vlastne…
0.2km
více »
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Cestopisy
Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento mokrý cestovatelský příběh s podtitule…
0.2km
více »
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Cestopisy
   Naše země se sice nemůže pochlubit rezervací, v níž by se na koních…
0.3km
více »
Pozdně jarní procházka Olomoucí aneb nejen kašny a maskarony
Pozdně jarní procházka Olomoucí aneb nejen kašny a maskarony
Cestopisy
Přestože jsou půvaby hanácké metropole do jisté míry limitovány okolní…
0.3km
více »
Orchideje, orchideje, orchideje … a podzimní Olomouc
Orchideje, orchideje, orchideje … a podzimní Olomouc
Tipy na výlet
Nejen ctitelé – a hlavně ctitelky - pestrých barev a vstavačovitých…
0.3km
více »
Olomouc – Městská tržnice
Olomouc – Městská tržnice
Dům, budova
Halová budova olomoucké Městské tržnice je dlouhodobě chátrající přízemní …
0.3km
více »
Rudolfova alej ve Smetanových sadech v Olomouci
Rudolfova alej ve Smetanových sadech v Olomouci
Odpočinkové místo
Smetanovy sady v Olomouci jsou rozlehlým parkem, který je návštěvníkům…
0.3km
více »
Olomouc - Výstaviště Flora 2022- Květy a světy
Olomouc - Výstaviště Flora 2022- Květy a světy
Botanická zahrada
Po dvoch rokov odmlky sa opäť otvoril areál olomouckého…
0.3km
více »
Olomoucké vyhlídky
Olomoucké vyhlídky
Vyhlídka
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k…
0.3km
více »
"Sváteční" procházka Olomoucí
"Sváteční" procházka Olomoucí
Město
Dnes jedeme do Olomouce oslavit 20.narozeniny mé dcery a protože je…
0.3km
více »
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Drobné památky
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým n…
0.3km
více »
Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky
Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky
Drobné památky
Smetanovy sady, největší z olomouckých městských parků se nachází jižně od historického centra Olomouce. Na severu jsou…
0.3km
více »
Flóra Olomouc
Flóra Olomouc
Zajímavost
Do hanácké metropole jsme přijeli za účelem návštěvy Výstaviště Flora Olo…
0.3km
více »
Olomouc – Galerie Mona Lisa
Olomouc – Galerie Mona Lisa
Muzeum
Oblíbená olomoucká Galerie Mona Lisa vznikla v roce 2000 a najdeme ji na z…
0.3km
více »
Vánoční a historická Olomouc ´17
Vánoční a historická Olomouc ´17
Cestopisy
Rodina chtěla navštívit Vánoční trhy. Toho jsem využil návrhem na místo…
0.4km
více »
Velikonoční Olomouc
Velikonoční Olomouc
Cestopisy
 Hanácká metropole je pro milovníky památek velmi vděčným cílem. Kromě dr…
0.4km
více »
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit…
0.4km
více »
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Drobné památky
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla…
0.4km
více »
Olomouc – ulička plná pohádek (Školní ulice)
Olomouc – ulička plná pohádek (Školní ulice)
Ulice
Úzká nedlouhá ulička, spojující Horní a Žerotínovo náměstí v Olomouci, patří k místům nesmírně romantickým, zajímavým a u nás – příznivců zachovalých…
0.4km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
0.5km
více »
zavřít reklamu