Loading...

Nuraghe La Prisgiona.

Cestopisy

Být na Sardinii a nevidět alespoň jeden nurag snad ani není možné. Tyto poměrně rozsáhlé stavby s ohledem na dobu, kdy se stavěly, snesou ta nejpřísnější měřítka. Ohromí již léta jejich vzniku, 1700 až 1400 př.n.l. a pokud mně ještě něco zůstalo v hlavě ze školních lavic, tak to byla doba bronzová. Nuragská civilizace, tak se dnes nazývají tehdejší obyvatelé ostrova. Navíc je to civilizace hodně tajemná. Neví se odkud tito lidé přišli, jak žili, ani kdy jejich éra skončila. Jen nuragy se dochovaly do dnešních dnů. Uvádí se, že na celém ostrově jich je kolem 7000 a všechny byly postaveny na vyvýšených místech s dobrým výhledem do okolní KRAJINY.

Centrální stavbou nuragu byla věž ve tvaru komolého kužele, kolem které byly další, většinou kruhové stavby. Při troše fantazie je možné tvrdit, že to byly jakési opevněné vesnice, kde mohlo žít až několik desítek a možná i stovek lidí. Snad sloužily jen v době ohrožení k obraně a úkrytu obyvatel. To se ale již asi nikdy nedozvíme. Velmi zajímavý je i způsob samotné stavby. Velké opracované kameny se bez jakéhokoliv pojiva skládaly na sebe a do menších mezer mezi nimi se vkládaly kameny menší, které zdi zpevňovaly. A stojí to dodnes. Těžko jde zodpovědět otázku, jakým způsobem se zajišťovala voda. Ale civilizace to byla zřejmě úspěšná a na svoji dobu i vyspělá.

Nuraghe La Prisgiona se pro mě stal příležitostí ověřit si informace z průvodců ve skutečnosti. Tento nurag se nachází v severovýchodní části ostrova asi 30 kilometrů severně od Olbie. Samotná jízda již byla zážitkem. Po odbočení z hlavní silnice autobus vyšplhal na zalesněné návrší, kde zaparkoval pár desítek metrů od nuragu. První pohled na širokou, pět až šest metrů vysokou věž byl příslibem hezkého zážitku. Celý nurag je oplocen a chodí se jen po vyznačených pěšinách. Výklad italské průvodkyně v krátkosti shrnul údaje o historii a současnosti a poté šel každý sám. Je vhodné se trochu opozdit a procházet objektem až po náporu turistů. Člověk vše lépe vnímá, když je sám. Zážitkem je prohlídka věže, do které je možné vstoupit. Na dvou místech pod sklem je pohled na původní podlahu. Celý nurag se dá obejít a je to skutečně nádhera. Nahlédnout do doby bronzové se každý den nenaskytne. Zbývá dodat, že od nuragu je skutečně vidět do všech světových stran.

Poslední aktualizace: 9.8.2016
Nuraghe La Prisgiona. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu