Loading...

Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 4 – prohlídka Pardubic, náhled do pivovárku a neilustrovaná Slavnost

Cestopisy

19.8.2023

Foto: Bobkart

Sobotní program je víceméně jasný, pokud tedy pomineme fakt, že je třeba nějakým způsobem přežít dopoledne a část odpoledne. Ten vymezený čas samozřejmě trávíme dalším výletem. Hlavním cílem bude krajské město, které máme takřka na dohled. O obligátní ranní kávičce v pekárně Sázava se tak už nemusíme příliš rozepisovat. I prvním směru, tedy na Pardubice, který se v podstatě shoduje s prvním výletem ke Kunětické hoře. Určitým zklamáním je ovšem zavřená hospodě v Choteči, kde jsme tak nějak po čtvrteční zkušenosti doufali, že opět zasedneme ku stolu a osvěžíme naše údy nějakou tou tekutinou nebo i stravou. V sobotu ale až odpoledne, takže tato eventualita je zapovězená. Takže pokračujeme do vedlejších Sezemic. Naštěstí roztáhnuté deštníky naznačují, že ve městě se nějakého odpočinku dočkáme. Vyhlédnutý restaurant sídlí na strategickém místě u kruhové křižovatky v budově, kde mj. zasedá i zdejší zastupitelstvo. Nabídka je relativně široká, někdo si dá gulášovku, jiní i plnohodnotný oběd, volný čas využívám k náhledu do blízkého okolí, které zdobí pomník Alfréda Bartoše, velitele výsadkové skupiny Silver A, který ze Sezemic pocházel.

Do Pardubic pokračuje cyklotrasa 4191, která je naštěstí vedená po vlastní komunikaci, tedy cyklostezce, která odbočuje v Sezemicích hned u říčky Loučná, do blízkých Počápelských Chalup poněkud vzdáleně od silnice první třídy 36, ale to už je skoro předměstí Pardubic, takže od hlavní cesty se už těžko někam uhne. Na kruhovém objezdu využijeme odbočky na Husovu ulici, díky které projedeme kolem Velkého jezera, což je chovný rybník takřka na dohled městského jádra. Zmíněná ulice nás dovede k mostu přes Chrudimku a pak už jsem takřka v centru města, na jednéí straně výstavná budova divadla, naproti třída Míru, tedy promenáda směre k nádraží a za zády Zelená brána, tedy přímý vstup do historického centra. Osídlení je tu známo po písemné zmínce z roku 1295, ale můžeme předpokládat, že osídlení na výhodném místě na soutoku Labe a Chrudimky má starší trvání. Počátky města jsou spojeny s rodem z Dubé a Pánů z Pardubic (Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup). Přerod Pardubic v důležité centrum ale přišel patrně až z příchodem Pernštejnů (1491 zakoupil Vilém II.). Mocný a bohatý rod si zvolil město za své hlavní sídlo a s tím i investice se nějakou dobu hrnuly. Největším dokladem toho je patrně zdejší zámek, původně hrad, jedno z prvních renesančních sídle u nás. Paradoxně Pernštejnové zřejmě hýřili více než bylo zdrávo, pročež město prodali v roce 1560 Maxmiliánu II. Habsburskému a město nijak zvlášť neprosperovalo i díky válečným idálostem 1618–48…

Te že jsou dnes Pardubice devátým největším městem v ČR je patrně díky roku 1845, 20.8. přijel první vlak z Olomouce na nově vybudované Severní dráze směrem do Prahy. No co si budeme povídat, pro spoustu lidí ze západní části republiky v (nebo za) Pardubicích začíná Východní Evropa.

Tyto úvahy necháme stranou, se železnicí přišel průmysl, nový výstavba a zřejmě až tehdy se začali Pardubice opět skvít.

Po průchodu bránou se ocitáme na obdélníkovém náměstí, pojmenovaném po Pernštejnech. To lemuje seskupení měšťanských domů, řada z nich má středověké jádro, spíše tedy renesanční. Největší ozdobou je novorenesanční radnice, kterou si měšťané postavili v posledním desetiletí 19. století. Za zmínku stojí i další budovy staršího data z nichž asi nejvíc vyniká Dům u Jonáše s plastickým ztvárněním biblické příhody, kdy proroka spolkla velryba.

Středu náměstí vévodí bohatě zdobený Mariánský sloup z roku 1698, balustráda se zástupem svatých je pozdějšího data z l. 1773–77.

Většina výpravy samozřejmě zasedá v zahradní restauraci, ale sedět celou dobu se mi vskutku nechce, takže mířím k zevní prohlídce zámku. Předchůdcem rezidence byl nějaký vodní hrad v podstatě na dohled výše zmíněného soutoku Labe s Chrudimkou. Vlastně mě mile potěšilo, jak je zámek výstavný, ne že bych nikdy před tím v Pardubicích nebyl, ale v dobách socialistických jsme do Pardubic jezdili hlavně na hlavní třídu, kde byl bazar s deskama, a později spíš jen na nádraží z nějakého výletu, takže centrum zůstávalo nějak nepovšimnuté. Na zámku dnes sídlí muzeum a je to vlastně nějaký námět na nějaký podzimní pošmourný víkend…

Foto: Bobkart

Návrat volíme poněkud oklikou, s využitím vedení cyklotrasy 4119, Nemošice, Mnětice , Hostovice se zastávkou v Dašicích, kde je sice k dispozici velkolepý minipivovar, ale protože je ukryt ve sklepeních, kde bychom neměli pod dohledem kola, volíme méně okázalou hospodu poblíž roubeného stavení u bývalého mlýna.

Pak zbývá přejet dálnici a Komárovem a Dolní Rovní se přiblížit Holicím.

Vlastně již nějakou dobu před zájezdem jsem vygooglili fakt, že v inkriminovanou sobotu se ve městě koná Pivní slavnost, což je důvod poněkud dřívějšího příjezdu. Slavnostem totiž předcházela slušná pověst, sice se neúčastníme zahájení (to bylo ve 14:00, stačí pozdější příchod (asi 17:30). Kupodivu vstupné je dobrovolné, respektive zakoupení platového půllitru (co se dá vyměnit). Akce je jednodenní, tedy žádný Oktoberfest. Ale na rozdíl od takových „pivofestů“, kdy nějaký víceméně lokální hostinský nakoupí pár beček od konkurence jde o přehlídku více pivovarů (a pivovárků). Sice jde převážně o okolní destinace, tedy východní Čechy, ale namátkou Mordýř, U Hušků, Rampušák, Hradecký Klenot, Hrubý Rohozec, Trilobit, Beránek, Rychtář, Přeštice aj., naznačuje že výběr byl pestrý. K tomu vyhrává hudba (zastihli jsme dvě kapel, jedna s česky zpívaným hlavně vlastním repertoárem, další sice s angličtinou – zpěvák z Ameriky..). Úroveň velmi solidní, nakonec mě mrzí fakt, že jsem nevzal fotoaparát (pro jistotu) a na mobil se mi fotit nechtělo.

Tak jsem zafandili nějakým soutěžícím (individuálním i kolektivním), něco popili, něco pojedli (nabídka opět široká). Rozhodně mohu doporučit, akce je na solidní úrovni, ani nebylo patrné, že by se někdo pobil.

 

20.8.2023

Neděle, jízda domů. Pivofest přeci jen poněkud dolehl na nějaké potřeby sáhodlouhých výletů, což se vyjevilo ve faktu, že v naší skupině (až na výjimky) zvítězil pobyt na koupališti Hlubokém, což není potřeba dokumentovat popisem trasy, když je to tam a zpět asi 6 km.

Návratový bus je opět pod řízením slečny Vokurkové, což je záruka rychlé jízdy, vždyť je to domů cca 120 km.


Pt. 1

Pt. 2

Pt. 3

Poslední aktualizace: 30.10.2023
Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 4 – prohlídka Pardubic, náhled do pivovárku a neilustrovaná Slavnost na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 4 – prohlídka Pardubic, náhled do pivovárku a neilustrovaná Slavnost

Pardubice – Svatý Václav i Mázhaus, historický dům i galerie moderního umění
Pardubice – Svatý Václav i Mázhaus, historický dům i galerie moderního umění
Měšťanský dům
Dvoupatrový řadový dům „U sv. Václava“ patří k nejkrásnějším objektům na pardubickém Pernštýnském náměstí (č.p. 3) a kromě svého…
0.1km
více »
Pardubice
Pardubice
Tipy na výlet
Jedno z našich krajských měst jsme navštívili v čase předvánočním, kdy ale…
0.1km
více »
Pardubice - Dům u sv. Václava
Pardubice - Dům u sv. Václava
Dům, budova
Původně gotický dům, který byl po roce 1538 renesančně přestavěn, se nachází na Perštýnském náměstí vedle Radnice. Dům zdobí…
0.1km
více »
Pardubice - Stará lékárna
Pardubice - Stará lékárna
Dům, budova
Budovu Staré lékárny, která pochází z renesanční pernštejnské přestavby…
0.1km
více »
Cesta do Pardubic aneb kterak rozsvícení vánočního stromu zhaslo několik zajímavých výstav
Cesta do Pardubic aneb kterak rozsvícení vánočního stromu zhaslo několik zajímavých výstav
Cestopisy
Po devíti letech jsme se letos opět v čase předvánočním vypravili do…
0.1km
více »
Pardubice - pamětní deska J.V.Jahna
Pardubice - pamětní deska J.V.Jahna
Drobné památky
Pamětní deska básníka a spisovatele Jiljího Vratislava Jahna (1838-1902) se nachází na jeho rodném domě na Příhrádku. Deska z roku…
0.1km
více »
Pardubice - rodný dům spisovatelky Boženy Vikové- Kunětické
Pardubice - rodný dům spisovatelky Boženy Vikové- Kunětické
Dům, budova
Rodný dům spisovatelky, publicistky a političky Boženy Vikové - Kunětické (1862-1934), která se stala první českou poslankyní - v…
0.1km
více »
Městská strúha na Wernerově nábřeží
Městská strúha na Wernerově nábřeží
Zajímavost
Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Různá pojmenování měl během své existence tento náhon středem města. K jeho vybudování doš…
0.1km
více »
Pardubice - radnice
Pardubice - radnice
Radnice
Nachází se v historickém jádru města a je dominantou Pernštýnského náměstí. Svým novorenesančním slohem sice trochu ruší poklid náměstí,…
0.1km
více »
Pardubice - Dům U Jonáše
Pardubice - Dům U Jonáše
Měšťanský dům
Nachází se v historickém jádru města na Pernštýnském náměstí. Dům je nejpopulárnějším a nejcennějším měšťanským objektem v Pardubicích.…
0.1km
více »
Pardubice - Kostelní ulice
Pardubice - Kostelní ulice
Ulice
Jedna z nejkrásnějších historických uliček východočeských pardubic tvoří…
0.1km
více »
Pardubice – Dům U Jonáše, sídlo Východočeské galerie
Pardubice – Dům U Jonáše, sídlo Východočeské galerie
Muzeum
Pardubický dům „U Jonáše“ patří bezesporu k nejzajímavějším pamětihodnoste…
0.1km
více »
Dům čp. 21 v Zámecké ulici v Pardubicích
Dům čp. 21 v Zámecké ulici v Pardubicích
Dům, budova
Tento pozdně gotický dům se sedlovou střechou, k jehož úpravám došlo jak v renesančním, tak klasicistním slohu, zaujme na první pohl…
0.1km
více »
Pardubice-Příhradek
Pardubice-Příhradek
Náměstí
Příhradek v Pardubicích je opevněné předmostí původního dřevěného mostu,…
0.1km
více »
Pardubice - dům č.11
Pardubice - dům č.11
Dům, budova
Dům č.p. 11, který stojí v Zámecké ulici, je typickým příkladem přestavby měšťanských domů za Perštejnů v 16.století a…
0.1km
více »
Pardubické prampouchy
Pardubické prampouchy
Dům, budova
Prampouch je vysoce estetický a fotogenický architektonický prvek, který dodává historickým jádrům (nejen) našich měst jistý dojem…
0.1km
více »
Zaniklý Císařský mlýn v Pardubicích
Zaniklý Císařský mlýn v Pardubicích
Mlýn
Mlýn byl v těchto místech při hlavní cestě z tehdejšího rynku (dnes…
0.1km
více »
Pardubice - Brány vnímání pod Svítáním v sadu (zámecké výstavní prostory VČG)
Pardubice - Brány vnímání pod Svítáním v sadu (zámecké výstavní prostory VČG)
Zámek
Východočeská galerie v Pardubicích připravila pro návštěvníky Pardubick…
0.2km
více »
Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích
Kostel
Kostel svatého Bartoloměje se nachází v historickém jádru města a patří…
0.2km
více »
Pardubice - morový sloup
Pardubice - morový sloup
Socha
Nachází se uprostřed Pernštýnského náměstí. Nechal jej postavit roku 1695…
0.2km
více »
zavřít reklamu