Loading...

Dovolená 08 - 5. Broumovskými stěnami poprvé

Cestopisy

Brzy ráno si jdeme do středu Náchoda na teplou polévku, ale není. Prý až od 8.hodiny. A tak jen rychle nakoupit pečivo na cestu a za chvilku už sedíme v autobuse, který nás veze pod Broumovské stěny do obce Pěkov - Hony. Hned před zastávkou je pod námi hezký rybníček. Na břehu sedí pár "tichých bláznů" a pokoušejí se zhypnotizovat nějakou rybu, aby se jim pověsila na udici. My si sedáme na lavičku a napřed se pustíme do likvidace naší dobré svačiny. Na rozcestí chybí turistický směrovník, já mám sebou jen starou mapu a tak docela uvítám, když kolem prochází párek "domorodých žen", kterých se můžu zeptat na směr naší cesty. Takže - napřed asi 300 m po silnici a pak už lesní cestou se žlutým turistickým značením nahoru do kopce a do skal. Jana sebou dneska má i svoje trekingové hole - no myslím, že dnes si je užije do sytosti !

Zanedlouho stojíme pod Strážní horou. Nahoru ke skalní věži Kačence nejdeme, místo toho děláme vpravo vbok a "rasí" stezkou, jejíž výškový profil připomíná mořskou vlnku - ( je to pořád jen nahoru a dolů a vlevo či vpravo ) - se probíjíme vpřed mezi skálami. Tady na začátku "hřbetu draka" zatím jejich výška není zvlášť vysoká. To až o kus dál se ocitáme na hraně skal, které směrem na Broumovsko spadají v podobě vysokých skalních stěn. Na opačnou stranu je svah ale povlovný a tady se skály bez zábran rozrůstají do značného prostoru. Za Hvězdou jsou místa, kde tato nádherná skalní města dosahují šířky až 1.5 km. Délka Broumovských stěn přitom dosahuje asi 12 km - znáte u nás v republice nějaké delší skalní město ?!? (Tady se musím přiznat, že Broumovské stěny jsou mojí velkou "srdeční" záležitostí. Ze všech skalních měst, které jsem kdy v životě navštívil, jsou pro mne tyto skály u nás ty NEJ a není to jen kvůli jejich přepestré geomorfologii, ale také proto, že kromě několika rušnějších míst se jinde pohybujete sami a můžete si tak v klidu a pohodě vychutnat jeden z nejúžasnějších přírodních zázraků, který se Přírodě v naší malé zemičce podařilo vytvořit ...)

Foto: Franta

Je jen hrozná škoda, že se nám zrovna dneska nebe zatahuje a taky mne štve, že jsou téměř všechny nádherné vyhlídky - ze kterých jsem se "kochal" před dvaceti lety - zarostlé a výhled dolů na Broumovsko je tím pádem "skoro žádný" ! Na jednom sympatickém místě nás pěšina svádí do úzké soutěsky a pokračování cesty je nahoře na skále. S velkou radostí si oprašuju svoje horolezecké základy. Když nahoru tahám za pomoci jejích tyček i Janičku, nemůžu se na tento úkon plně soustředit, protože mne rozptylují její "nadšené" výkřiky ! Proč má ale od radosti tak strašlivě vytřeštěné zraky, tak to tedy nechápu... I dál je to ještě chvilkama pro Janu makačka, ale z jednoho vyvýšeného místa vidím, že už jsme blízko u Hvězdy. Při odpočinku odhazuju fotoaparát a batoh do trávy a když přijdeme k turistické chatě, kde chovají ve výběhu divoké prase a chci si ho vyfotit, tak s hrůzou zjišťuju, že nemám čím ... milá Lízo !!!

Foto: Franta

Zatímco manželka zůstává fotit divočáka, já prchám přes "hory a doly" asi půl kilometru nazpět. Naštěstí moji milovanou - ( a odpočinutou ) - Prakticu nacházím ! A tak s dvojnásobným elánem za Janou zpět... Chatu otvírají až v 11 hodin, mají tady ale v provozu bufet. Vychutnáváme si zaslouženou kávičku, zapijeme ji limonádou a ještě pohlednici na památku a můžeme zase dál . Napřed ke kapli Hvězda, která zde stojí už od roku 1733 a má poněkud zvláštní a zajímavou architekturu. A taky od ní máme dneska první pořádný výhled na celé Broumovsko !! Pak po širokém chodníku chvilku po plochém hřebenu skal, abychom se vzápětí spustili skalní průrvou po schodech do "Království divočiny". Mineme Kočku a Bumbrlíčka a přicházíme na vyhlídku Skalní Divadlo. Chtělo by to změnu názvu, protože tento je málo pompézní a dostatečně nevystihuje to, co spatří naše udivené zraky : stojíme vysoko nad Kovářovou roklí, což je obrovský kaňon, jehož skalní stěny dosahují neuvěřitelné výše až 110 m a jehož délka přesahuje 1.5 km !!! Tady v závěru je kaňon odlesněný a nám se nabízí neuvěřitelný pohled nejen na monumentální skalní útesy, ale i na desítky - (spíš ale stovky ! ) - skalních věží, jedna hezčí jak druhá - v našem nejbližším okolí ! Připadá nám to, jako by někdo v USA odřízl kousíček Skalnatých hor a vsadil je tu k nám do srdce střední Evropy !!!

Foto: Franta

Když si do sytosti vychutnáme tu krásu, zestupujeme dolů na dno rokle. Míjíme tu rodinku s uvřeštěným dítkem a pak už jen krok sun krok kaňonem stále dolů a fotíme a fotíme ... Přibližně v polovině rokle procházíme skalní průrvou - tzv. "Kovárnou". Prý zde kdysi opravdu sídlil kovář, ale veškerý svůj um vložil do služeb loupežníkům - ( sám byl totiž jedním z nich ) - kteří odtud podnikali výpady do širého okolí. A jak to s nimi dopadlo ? No přece jako v pohádce : dobro zvítězilo nad zlem, které bylo po zásluze potrestáno... a možná zvítězila i láska nad lží a nenávistí... kdo ví ?? Za Kovárnou nás čeká opět zestup dolů. Pak je to ještě o něco krkolomnější, ale to už se blížíme k ústí rokle. Proti nám jde nahoru další rodinka s dívenkou v největším rozpuku puberty, ta kráčí kousek za rodiči a zplna hrdla v Národní přírodní rezervaci ječí : " Dál nejdúú !! Je mi horkóó !!!" A nám nezbývá, než ty rodiče alespoň v duchu upřímně politovat ...

Se zvlhlým zrakem se loučím s tímto fantastickým kaňonem a aby to Jana neslyšela, tak si jen v duchu šeptám : "Nashle někdy příště !"

Scházíme na okraj lesa na křižovatku cest a turistických značek - stojí tu i odpočinkový altánek - a tady děláme vlevo v bok. Pokračujeme po žluté značce. Lesní asfaltkou stoupáme nahoru dalším úžasným kaňonem. Úplně na jeho začátku vlevo nad námi je odlesněný svah, kterému dominuje hezká skalní stěna a na samém vršíčku z ní "roste" skalní hřib. Za zatáčkou vpravo je zase převysoko nad námi na skalním útesu chata, která vypadá jako pravé "orlí hnízdo". Rokle se střídavě zužuje a zase do šířky rozpíná a nabízí nám stále nové a nové vzrušující výhledy na roztodivné skalní útvary. Opravdu je tu na co se koukat a co fotit !! Daleko horší ale je, že se nám obloha zatahuje ocelově zbarvenými mraky a zdáli se ozve zvuk hromu.

Foto: Franta

Naše žlutá značka náhle odbočuje ze dna kaňonu po cestě s prastarým dlážděním - je to slavná "Pánova cesta" - vlevo nahoru do prudkého svahu. Asi v polovině stoupání míjíme další nádherné a bizarní skaliska a věže a pak dosahujeme vrcholového hřebene. Protože zde nikde nevidíme žádný případný úkryt před přicházející bouřkou, raději rychle vyměníme naši žlutou značku za červenou a prcháme po hřebeni dál. Po několika zákrutech objevujeme nad jednou roklinou malý skalní převis. Fotíme se a lezeme se pod něj schovat, začíná pršet a pak do etéru práskne jeden blesk a ... je po bouřce ! Zrovna jdou okolo nějací turisté, zdravíme se a oni s obdivem volají : " No vy jste si to ale uměli zařídit !" ( No nevím, nevím - podle statistik nejsou jeskyně a převisy v bouřkách tím nejvhodnějším úkrytem, ale všechno taky Janě na nos věšet nemusím ...)

Jak rychle bouřka přišla, tak i odešla a tak se loučíme s naším "azylem" a chvátáme dál. V dalším úseku cesty překračujeme napříč tři skalní rokle. Zatímco do té první, nejširší, je to docela pohodlně dolů a po 50 m široké plošince pak zase nahoru, přes tu poslední se mezi balvany prodírá dole i hore pěšina sklonu vodní skluzavky ! Ale našim útrapám už se blíží konec, protože přicházíme na rozlehlou "náhorní plošinu" se skalkama a hned o kousek dál přicházíme ke Slavenským hřibům. Milí houbaři - věřím, že jste teď zbystřili pozornost, ale tady by vám byly vaše košíky opravdu k ničemu ! Tyto hřiby by se vám do nich stejně v žádném případě nevlezly - jsou to totiž nádherné hříčky přírody, vytvořené z pískovců !!

Foto: Franta

Janu nechám odpočívat, beru si i její digitál a hrnu se do řídkého lesa pod cestu - kde jich vidím alespoň dvacet ! Každý skalní hřib má jiný tvar, někde stojí osamoceny a o kousek dál jich jsou celá "hnízda" a jejich výše nepřesahuje 4 - 6 metrů. Protože je tu ale také částečně odlesněný terén, tak jsou tyto hřiby i velmi dobře fotitelné ! ( Pochopitelně za dnešního podmračeného nebe to není úplně ideální ...) Pod skalními hřiby je také krásný útvar, který připomíná obří kovadlinu a níž ve svahu vidím ústí četných skalních roklí. Je tu pode mnou vlastně další velké skalní bludiště a i na dálku vidím spoustu dalších útvarů, které aspoň vzdáleně hřiby připomínají... Takže je jich tu opravdu jak naseto, jen je pohledat !

S Janou pak po chodníku na bezlesé temeno kopce nad námi, kde jsou hned u pěšiny další nádherné a veliké "exempláře". Tyto jsou nádhernými ukázkami toho, co dokáže Příroda, když se jí zachce si zasochařit ! Já nechávám Janu fotit a jdu se podívat k vyhlídce na překrásné skalní město u "Čertovy tchýně". Bohužel je tady spousta souběžných hřebínků a vyšlapaných chodníčků, z nichž některé vedou do "slepých" roklinek a tak se až na tu úplně správnou vyhlídku nedostávám. Pak odcházím k další vyhlídce - ta se nachází nad Zaječí roklí a skalní město pod ní tak trochu připomíná Prachovské skály... Pokračování impozantního hřebene Broumovských stěn směrem ke Koruně je odtud velmi dobře viditelný - ( ale tento úsek nás čeká až jiný den)...

Loučíme se se Slavenskými hříby, přejeme jim další hezkou - ( ale jemně probíhající ) - erozi, ať se nám dál pozvolna rozpadají do krásy ... a my jdeme na rozcestí Slavný. Pak dolů dědinou. Bus nám před chvilečkou ujel a hospoda je jak na sviňu zrovna dnes zavřená. Zkoušíme proto jeden penzion, ale ten je veřejnosti prý otevřen jenom o víkendech. A tak nezbývá, než z obce polní cestou s výhledy dolů do Suchého dolu. Tady si v hospůdce dáváme kafé a pivko a limo a dalším spojem se dostáváme do městečka Police nad Metují. ( Cestou k němu hned nad městem míjíme nádherné koupaliště, ale my na letošní dovolené, kdy toho chceme tolik vidět, prostě na koupání nemáme čas ! Však my to u nás ve Zlíně v městských lázních všechno doženeme ...)

V Polici mají hezké náměstí a radnici a mají tu také jednu raritu - Muzeum stavebnice MERKUR. Když čekáme v parčíku na bus zpět do Náchoda, prochází se kolem nás zamilovaný párek seniorů opravdu už v požehnaném věku a v patách je následuje mourovatý kocourek. Děda vleče bábrle vždy asi 20 m tam, pak prudký obrat a jdou zase zpátky a tak dokola ... "Kočičí mládenec" dělá obraty zároveň s nimi jako cvičený voják, ale je z toho tak uondaný, že se pak musí napít vody z kaluže !

Před 20. hodinou nám přijíždí spoj a ve Sportu tentokrát už jen jídla na objednávku a tak si pochutnáváme na žebírku s oblohou. Jana si ho dala s rýží a já s opeky ...

Poslední aktualizace: 6.2.2012
Dovolená 08 - 5. Broumovskými stěnami poprvé na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dovolená 08 - 5. Broumovskými stěnami poprvé

Broumovské stěny
Broumovské stěny
CHKO
Budete-li někdy projíždět či procházet územím mezi Broumovem a Policí nad…
0.2km
více »
Supí hnízdo v Broumovských stěnách
Supí hnízdo v Broumovských stěnách
Vyhlídka
Skalní vyhlídka o nadmořské výšce 702 m se nachází nedaleko horní…
0.5km
více »
KOVÁŘOVA ROKLE-Broumovské Stěny
KOVÁŘOVA ROKLE-Broumovské Stěny
Rokle
Kovářova rokle je jednou z nejnavštěvovanějších partií Broumovských stěn.…
0.7km
více »
Kovářova rokle, horní rozcestí
Kovářova rokle, horní rozcestí
Rozcestí
Rozcestí (foto 1) leží v horní části Kovářovy rokle (foto 2) těsně…
0.7km
více »
Skalní Divadlo
Skalní Divadlo
Vyhlídka
Skalní Divadlo, K úžasnému pohledu na sklaní masiv Broumovských …
0.7km
více »
Kovářovou roklí na Hvězdu
Kovářovou roklí na Hvězdu
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu do Broumovských…
0.7km
více »
I. Náchodsko říjen 2014.
I. Náchodsko říjen 2014.
Cestopisy
Pátek:  Konečně pojedu vyzobávat kousky přírody, které jsem kdysi…
0.8km
více »
Broumovsko
Broumovsko
Tipy na výlet
Vlakem do Broumova je to složitá cesta a mnoho přesedání.Autobusy moc…
0.8km
více »
Setonova studánka pod Kovářovou roklí
Setonova studánka pod Kovářovou roklí
Studánka
Zastřešená studánka na spodním konci Kovářovy rokle. Ve štítě stříšky…
1km
více »
Obrázky z Broumovska a krátká procházka Broumovskými stěnami
Obrázky z Broumovska a krátká procházka Broumovskými stěnami
Trasy
Broumovské stěny lze objevit v nenápadném výběžku na východě…
1.1km
více »
Hvězda
Hvězda
Výletní místo
Hvězda je vyhledávané výletní místo v oblasti Broumovských stěn,…
1.1km
více »
Broumovské stěny – 2. výlet: Hvězda – Strážná hora – Honský Špičák - Hvězda
Broumovské stěny – 2. výlet: Hvězda – Strážná hora – Honský Špičák - Hvězda
Trasy
První výlet v Broumovských stěnách se nám moc líbil, proto jsme se rozhodli zde zde strávit další den naší dovolené a projít si i se…
1.1km
více »
Broumovské stěny – 3. výlet: Hvězda – Supí hnízdo - Kovárna - Hvězda
Broumovské stěny – 3. výlet: Hvězda – Supí hnízdo - Kovárna - Hvězda
Trasy
Při prvním výletu v Broumovských stěnách jsme museli oželet trasu na Supí hnízdo, protože tam hnízdili sokoli. Bylo to hlavně proto,…
1.1km
více »
Obrázky z Broumovska a hvězdicová kaple Panny Marie Sněžné
Obrázky z Broumovska a hvězdicová kaple Panny Marie Sněžné
Kaple
  Kaple Panny Marie Sněžné je také řazena do…
1.2km
více »
Obrázky z Broumovska a Broumovské stěny
Obrázky z Broumovska a Broumovské stěny
Zajímavost
Broumovské stěny lze objevit v nenápadném…
1.2km
více »
Hvězda v Broumovských stěnách
Hvězda v Broumovských stěnách
Kaple
Zajímavým a v mnoha směrech významným místem na hřebeni pohoří zv…
1.2km
více »
Okruh Hvězda - Honský Špičák - Hvězda
Okruh Hvězda - Honský Špičák - Hvězda
Trasa
Před necelým rokem sem zadával pan Radim Malák trasu, jejíž součástí byla modře značená cesta od Hvězdy na Honský Špičák (viz https://www.turistika…
1.2km
více »
Kaple Panny Marie Sněžné v Křinicích
Kaple Panny Marie Sněžné v Křinicích
Kaple
Rozhodnete-li se vystoupat od Křinic po červené turistické značce k oblíbenému výletnímu cíli Hvězda na hřebenu Broumovských stěn,…
1.3km
více »
Broumovské stěny – 1. výlet: Křinice – Hvězda - Kovárna - Suchý Důl - Kamenné hřiby - Křinice
Broumovské stěny – 1. výlet: Křinice – Hvězda - Kovárna - Suchý Důl - Kamenné hřiby - Křinice
Trasy
Broumovské stěny jsou národní přírodní rezervace. Je to přibližně 10 km dlouhý hřbet, který se táhne od severu (Honský Špičák) k jih…
1.3km
více »
Broumovské stěny
Broumovské stěny
Tipy na výlet
     Broumovské stěny jsou dalším skalním městem, které vytvořila…
1.5km
více »
Hájkova rokle v Broumovských stěnách
Hájkova rokle v Broumovských stěnách
Rokle
Edit: Původně jsem v tomto článku psal o Hruškově rokli. Zda se jedná o rokli Hruškovu nebo Hájkovu, nebylo dlouho jasné. I od místních jsem dostáv…
1.6km
více »
Ovčí rokle, Ovčín, Modrý kámen v Broumovských stěnách
Ovčí rokle, Ovčín, Modrý kámen v Broumovských stěnách
Skalní útvar
Ovčí rokle je jednou z mnoha roklí Broumovských stěn. Je poměrně…
1.7km
více »
Hlavňov - obec pod Broumovskými stěnami
Hlavňov - obec pod Broumovskými stěnami
Vesnice
Hlavňov je malá vesnice, spadající pod město Police nad Metují…
1.8km
více »
Z Hlavňova do Slavného a zpět
Z Hlavňova do Slavného a zpět
Tipy na výlet
Poslední den dovolené, poslední procházka, už mi taky pomalu docházel film. Už od rána bylo pěkné vedro. Vydali jsme se po žluté, směrem východním,…
1.8km
více »
Kamenné hřiby, Zaječí rokle a Čertova tchýně nad Slavným
Kamenné hřiby, Zaječí rokle a Čertova tchýně nad Slavným
Skalní útvar
Skalní (nebo chcete-li kamenné) hřiby vznikly v důsledku erozního…
2.3km
více »
Skalní vyhlídky Broumovských stěn ze Slavného
Skalní vyhlídky Broumovských stěn ze Slavného
Tipy na výlet
Tento příspěvek berte jako doplnění výborně zpracovaného článku…
2.4km
více »
Dobytčí cesta v Broumovských stěnách
Dobytčí cesta v Broumovských stěnách
Rokle
Od rozcestí v Zaječí rokli (550 m n.m.) se můžete k rozcestí nad Slavným…
2.5km
více »
Slavný - Hvězda - Broumov
Slavný - Hvězda - Broumov
Trasy
Z letošního plánu projít si Broumovské Stěny křížem krážem v zimě,…
2.6km
více »
Kam se vydat  za hřiby
Kam se vydat za hřiby
Skalní útvar
Milovníci houbaření ví, že každá oblast je jinak úrodná pro různé druhy…
3km
více »
zavřít reklamu