Loading...

Český les a Chodsko – 4. den – Přimda-zřícenina hradu a naučná stezka, Semněvice-vyhlídková věž

Cestopisy

Neděle 25. 10. 2020
V noci na dnešek se změnil letní čas na zimní. Ráno proto vůbec nevíme, kolik je hodin, zda se mobil přeřídil. Když jsme se v 7 hodin nějakého času probudili, je venku mlha hustá tak, že by se dala krájet, jak říká Rákosníček v animovaném večerníčku. Samozřejmě je děsná zima.
I když jsem myslela, že už neusnu, ještě jsem to zalomila. V půl desáté Otu budím. Včera večer jsme se s jeho dcerou domluvili, že se dopoledne cca v 10 hodin sejdeme na Přimdě. Je otázka, jakého času. Už aby tyhle změny přestaly. Nikdy nevíme, kam se čas posouvá a kolik je ve skutečnosti hodin. 
Mlha se naštěstí už rozplynula, svítí sluníčko, vypadá to na hezký den. Jenže se nemůžeme dohodnout, kde budeme snídat. Parkujeme ve stínu, o 100 metrů dál svítí a hlavně stále ještě hřeje sluníčko. Otovi se přejíždět nechce, já odmítám snídat v zimě. Beru si kanystr s vodou a jdu se na sluníčko umýt. Jsem odhodlaná tam dělat i snídani. Nakonec tam za mnou Ota přijel - samozřejmě běduje, že je tam horko.
Ještě jsme nedojedli a přichází SMS, že už jsou mladí na hradě. Nakonec tam na nás počkali. Dcera relaxovala, vnučka lezla po skalách a obě byly spokojené. Taťku s sebou neměly.
Konečně jsme také dorazili. Zaparkovali jsme na parkovišti u horského hotelu Kolowrat. Normálně je parkoviště jen pro hotelové hosty, jenže nyní je z důvodu koronavirového opatření všechno zavřené. Parkoviště je tedy prázdné. Nás čeká zhruba ¾ km dlouhé stoupání po naučné stezce Přimda. Nejdřív míjíme opravenou kapličku Panny Marie z r. 1852. Stoupáme a současně se kocháme pohledy do údolí. Nám tady svítí sluníčko, dole se válí mlha. Jsou to moc hezké pohledy.

Počátky historie hradu Přimda nejsou zcela jasné. Spíš se jedná o domněnky. Podle Kosmovy kroniky na české straně hraničního lesa postavili r. 1121 Němci kamenný hrad, který jim zabavil český kníže Vladislav I. Jenže nikde nejsou důkazy o tom, že by to měl být tento hrad. Snad zde kamenný hrad vybudoval některý z českých knížat k ochraně hranic. Každopádně je hrad pozůstatkem nejstaršího našeho kamenného hradu a je jedinečnou památkou románské architektury.
První písemná zmínka je až z r. 1126, kdy kamenný hrad nechal přestavět kníže Soběslav I.. Chránil hranice, ale bylo zde i státní vězení. Dokonce zde r. 1249 byl vězněn i Přemysl - budoucí král Přemysl Otakar II.. Karel IV. zařadil Přimdu mezi hrady, které musí zůstat králi. Přesto byl zastavován. R. 1454 ho získali Švamberkové. Za jejich pobytu hrad chátral, některé jeho části byly dokonce zbourány. Po smrti majitelů r. 1592 měnil často majitele. R. 1609 byl již uváděn jako pustý, zbořený a opuštěný. Posledním majitelem byl od r. 1675 hrabě Jan Václav Novohradský z Kolovrat. R. 1711 do obytné věže uhodil blesk a její jihozápadní část se zřítila až do úrovně přízemí.

Areál hradu je částečně volně přístupný, během návštěvní doby je možno si prohlédnout i horní nádvoří hradu, zbytky obytné věže s přistaveným prevétem. Dnes je vše zavřené, přesto se nám tu líbí. Lidí je tu jen pár. Pokochali jsme se výhledy a šli si společně projít větší část okružní naučné stezky Přimda. Celá naučná stezka měří skoro 8 km, je na ní 17 zastavení s informacemi hlavně o historii města a jeho okolí. Začíná u kostela v Přimdě a téměř celá vede lesem. Kousek trasy přetíná silnice z Přimdy do Rozvadova, kterou je nutno 2 x přejít. Takže tady pozor na děti, je dost frekventovaná.

Nám to vyšlo zhruba na 7 km, do města jsme nezacházeli. S pětiletou vnučkou nám to trvalo skoro 3 hodiny. Bylo však nádherně, sluníčko ještě hřálo, tak nebylo proč spěchat. Byl i čas kochat se krásnou podzimní barevnou krajinou.
Od hradu jsme se vraceli kus po stejné cestě okolo kapličky a kousek před městem jsme po neznačené cestě odbočili vlevo. Tím jsme obešli město ze severozápadu a na severním okraji města se napojili na naučnou stezku. Po ní jsme vyrazili vlevo – tedy ven z města. Prošli jsme okolo lyžařského areálu, kde je 15. zastavení NS. Areál se začal budovat r. 1965. Téhož roku se tu začalo lyžovat, ale až r. 1968 tady byl postaven 1. vlek. Od r. 1970 stojí nad dolní stanicí vleku koliba. Dnes je areál vybaven i sněžným dělem.
Tady jsme zjistili, že NS jdeme v opačném směru. Mělo to jen jednu nepatrnou nevýhodu. Na každém zastavení je napsáno, jak daleko je to k dalšímu zastavení. Pro nás tato informace byla tedy již bezcenná. Asi i značení stezky je lepší, když se jde v řádném směru. Občas jsme museli cestu porovnávat s mapou v tabletu. Ale ani to nám nevadilo.
Jen o kousek dál je malá kaplička K Újezdu. Poč. 20. století tady sedlák z Újezda nechal postavit sochu panny Marie jako poděkování za záchranu své dcery. Když na sochu spadl při kácení strom, nechal ji opravit a postavit nad ní kapličku. Dál ji bohužel nikdo neudržoval a když zde řádil dne 18. 1. 2007 orkán Kyril byla zničena zcela. Majitelé lesů ji r. 2009 opravili, aby tuto událost stále připomínala.
Procházíme zdejšími lesy, které až do r. 1950 vlastnil rod Kolowratů a které od r. 1992 opět vlastní. Správa Kolowratských lesů je v Přimdě.
V posledním úseku naší cesty jsme objevili dokonce tři panely nejen s matematickými úkoly. Aby se jeden jen nekochal krajinou, ale také se trochu namáhal jiným způsobem.

Za stále teplého počasí jsme došli na parkoviště, kde jsme se rozloučili. Musíme zajet do Semněvic, kde má Ota poslední chodskou minirozhlednu. Nechá se dojet až k ní. Tato 5 m vysoká dřevěná vyhlídka byla postavena v r. 2012 v rámci česko-německé spolupráce na náhorní planině severně od obce. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 2,5 m vede 13 schodů. Je vidět hlavně jižním a západním směrem – na Český les a na přírodní park Sedmihoří a samozřejmě na obec Semněvice s původně gotickým kostelem sv. Jiří z 2. pol. 14. století, který byl v pol. 18. století barokně upraven.

Tím jsme program dnešního dne vyčerpali a trochu váháme, co dál. Původně jsme chtěli ještě jednu noc někde přespat, program na zítra by byl. Nějak se nám domů nechce. Když jsme odjížděli z Přimdy, bylo na sluníčku stále ještě nádherně. To však dnes zapadá o hodinu dřív a najednou je 13 stupňů. To rozhodlo. Jedeme do tepla, vždyť sem můžeme někdy zajet. Tak daleko to zase není.
Ota stále ještě nechce spací a jídelní věci doma zazimovat - co když se ještě udělá hezky. Podléhám, i když tomu moc nevěřím.
Venku jsme zapomněli na vše a užívali si nádherné podzimní přírody. Jen jsme přišli domů a pustili zprávy, už se na nás informace o koronaviru hrnou ze všech stran. A to jsem ještě nepustila počítač. To bude ještě horší. No snad to někdy přestane.
Poslední aktualizace: 5.1.2021
Český les a Chodsko – 4. den – Přimda-zřícenina hradu a naučná stezka, Semněvice-vyhlídková věž na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Český les a Chodsko – 4. den – Přimda-zřícenina hradu a naučná stezka, Semněvice-vyhlídková věž

Přimda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přimda
Zřícenina
Zřícenina hradu Přimda stojí na jižním konci skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku v Plzeňském kraji. Přimda se…
0.1km
více »
Zřicenina jednoho z nejstarších hradů u nás - Přimda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zřicenina jednoho z nejstarších hradů u nás - Přimda
Zřícenina
Dominanta česko- německého pohraničí s krásným výhledem na Tachovsko a…
0.2km
více »
Mílovská lípa
Mílovská lípa
Památný strom
Tento památný strom roste v Mílově, bývalé vesničce u Přimdy. Lípa stojí pod silnicí č. 605 u cesty, po které vede trasa naučné stezky Přimda. Za…
1.2km
více »
Panstvím Kolowrat-Krakowských k rotě pohraničníků (9 km + 9 km zpět stejnou cestou)
Panstvím Kolowrat-Krakowských k rotě pohraničníků (9 km + 9 km zpět stejnou cestou)
Trasy
Panstvím Kolowrat-Krakowských k rotě pohraničníků (9 km + 9 k…
2.1km
více »
Hrad Přimda, rozhledna Milíře
Hrad Přimda, rozhledna Milíře
Tipy na výlet
V hlubokých příhraničních lesích u obchodní cesty z Prahy do Norimberka…
2.2km
více »
Rozhledna Milíře
Rozhledna Milíře
Rozhledna
Rozhledna Milíře stojí cca 5 km západně od Rozvadova, v CHKO Český les. Radiokomunikační věž z roku 2001 s vyhlídkovou plošinou ve …
3.5km
více »
Milíře - rozhledna a Vyhlídková naučná stezka
Milíře - rozhledna a Vyhlídková naučná stezka
Tipy na výlet
Při cestě z rozhledny Havran jsme si naplánovali zajet se podívat na další nám dosud neznámou rozhlednu v obci Milíře. Obec je součá…
3.8km
více »
Kostel svaté Apoleny
Kostel svaté Apoleny
Zřícenina
Nedaleko známe obce Přimda na Tachovsku (silnice č. 198 směr z Má…
4.6km
více »
Nové Sedliště
Nové Sedliště
Zámek
Malebný barokní zámek se nachází ve vsi Nové Sedliště na Tachovsku v Plze…
5.6km
více »
Malými krůčky k velkému výsledku – jak jsme díky programu NET4GAS Blíž přírodě podpořili přírodu
Malými krůčky k velkému výsledku – jak jsme díky programu NET4GAS Blíž přírodě podpořili přírodu
Tipy a novinky
Program NET4GAS Blíž přírodě běží úspěšně již třináct let. Český svaz…
6.1km
více »
Stráž
Stráž
Městečko
Stráž leží v Západních Čechách, západním směrem od města Plzeň. M…
7.5km
více »
Cestou vody ze Stráže do Stráže (okružní trasa 16,5 km)
Cestou vody ze Stráže do Stráže (okružní trasa 16,5 km)
Trasy
Stráž, náměstí – Hamr – Valcha – Borek u Tachova – Sycherák – Jadruž – Stráž, náměstí Dnešní trasa je plná vody – drobných i většíc…
7.5km
více »
Bor - město
Bor - město
Město
Bor leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Tachov. Sever…
8.4km
více »
Zámek v Boru u Tachova.
Zámek v Boru u Tachova.
Zámek
Podčeskoleská pahorkatina je turisty, na rozdíl od jiných částí naší země,…
8.4km
více »
Bor - Loreta
Bor - Loreta
Drobné památky
Město Bor se nachází v okrese Tachov. Dominantou obce je zámek. Naproti…
8.5km
více »
Bělá nad Radbuzou
Bělá nad Radbuzou
Zajímavost
Bělá nad Radbuzou, město v Českém Lese, je výchozím místem mnohých…
10.4km
více »
Bělá nad Radbuzou – město a vyhlídka
Bělá nad Radbuzou – město a vyhlídka
Tipy na výlet
Několik dnů se touláme po Chodsku, někdy pěšky, někdy autem. Teď chceme na…
10.4km
více »
Český Lesem
Český Lesem
Cestopisy
Sobota, červen 2014. Konečně došlo k realizaci poslední etapy naší letité…
10.9km
více »
Kostel sv.Petra a Pavla v Bernarticích
Kostel sv.Petra a Pavla v Bernarticích
Kostel
V roce 1735 po faráři Christophu Schlögelovi, prvním světském knězi…
11.1km
více »
Turistická známka č. 1621 - Bělá nad Radbuzou
Turistická známka č. 1621 - Bělá nad Radbuzou
Turistická známka
Bělá nad Radbuzou leží na soutoku řeky Radbuzy a Bezděkovského potoka v jihozápadních Čechách nedaleko hranic s…
11.4km
více »
zavřít reklamu