TURISTIKU PODPORUJÍ
61 497 turistů a cestovatelů
110 853 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 373 041,- odměny za články
fotografie Hribal

Hribal

Václav Hříbal

Příspěvky sleduje: 20 turistů
Počet příspěvků: 2 070
Průměrná známka příspěvků: 1,00
Počet přečtení příspěvků: 2 378 837

Příspěvky uživatele Hribal

Počet příspěvků: 2068

Legendární stezka na Kottmaru.
Legendární stezka na Kottmaru.
Turistická trasa
Kottmar je jeden z vrcholů Lužických hor v blízkosti naší státní hranice ve Šluknovském výběžku. Legendární stezka je 5 km dlouhá turistická stezka kolem Kottma…
více »
Rozhledna na Kottmaru
Rozhledna na Kottmaru
Rozhledna
Cihlová 16 metrů vysoká příhraniční rozhledna na vrchu Kottmar byla postavena v roce 1881. O rok později k ní byla postavena horská chata Kottmarbergbaude. Rozhledna i horská chata jsou od roku 2021 nepřístupné. Nedaleko od rozhledny je velký lyžařský areál, sportovní hala a skokanské můstky. Z hraničního přechodu Jiříkov – Neugersdorf vede na vrchol Kottmaru červeně značená cesta.
více »
Historický meteorologický sloup v Ebersbachu
Historický meteorologický sloup v Ebersbachu
Drobné památky
Nedaleko od hraničního přechodu Jiříkov – Ebersbach, v ulici Bahnhofstraβe, stojí historický meteorologický sloup. První meteorologický sloup v Německu byl postaven v roce 1876. Sloupy stávaly na veřejných prostranstvích, nejčastěji na náměstích, v parcích, v lázeňských a přímořských letoviscích. Byly vybaveny meteorologickými přístroji, teploměry, barometry, vlhkoměry a často i hodinami. Lepší a rychlejší dostupností předpovědí počasí moderními médii v polovině minulého století vedlo k postupnému záni…
více »
Lyžařský areál na Kottmaru.
Lyžařský areál na Kottmaru.
Ski areál
Na severním svahu kopce Kottmar je velký lyžařský areál, který vznikl v letech 1964 – 1968. V areálu jsou dva dětské skokanské můstky K4, K11 a velké můstky K28 , K 51 a závodní lyžařské běžecké dráhy pro závody v zimě i létě. Vrch Kottmar se tyčí nad osadou Walddorf 6 km od hraničního přechodu Eberbach-Neugersdorf - Rumburk.
více »
Druhý pramen Sprévy
Druhý pramen Sprévy
Pramen
Druhý pramen Sprévy vyvěrá v jižním svahu vrchu Kottmar z tak zvaných modrých kamenů. Je to nejvýše položený pramen této řeky. Je jedním ze tří oficiálních pram…
více »
Triangulační sloup na vrcholu kopce Kottmar
Triangulační sloup na vrcholu kopce Kottmar
Drobné památky
Na území Saského království se v letech 1862 – 1890 provádělo měření a vytvářela se trigonometrická síť, která byla tvořena 36 stanicemi 1. řádu a 122 pevnými body 2. řádu. Ty byly od sebe vzdáleny cca 20 km. Síť těchto triangulačních bodů sloužila k přesnému zmapování území. Na vrcholu kopce Kottmar stojí triangulační sloup 2. řádu s číslem 44 postavený v roce 1864. Poblíž triangulačního sloupu stojí rozhledna a turistická chata. Kottmar je 6 km od hraničního přechodu Rumburk – Neugersdorf, odtud vede…
více »
Mariánský sloup na Panské skále
Mariánský sloup na Panské skále
Pomník
Na jihovýchodním úbočí Panské skály v Kamenickém Šenově stojí Mariánský sloup. Sloup byl postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde v lednu 1739 v noci umrzli. V lednu 2001 byl sloup vandalem povalen a rozbit na několik kusů. Sloup byl opraven a znovu postaven.
více »
Bývalý hostinec a rozhledna U obrázku.
Bývalý hostinec a rozhledna U obrázku.
Rozhledna
Mezi Polevskem a Práchní je 3 km dlouhý zalesněný čedičový hřbet s několika nevýraznými vrcholy. Na konci hřbetu nad Práchní stojí stožár vysílače. Od něho vede pěšina na skalní ostroh Obrázek. V roce 1891 zde místní Horský spolek postavil chatu a 6 metrů vysokou rozhlednu. Obrázek se brzy stal vyhledávaným výletním místem. Chata byla přestavěna na hostinec a rozhledna byla zvýšena o 4 metry. Byl odtud výhled od Tolštejna přes Luž, Praděd, Bezděz až k Vlhošti. U rozhledny vysel obrázek Nejsvětější Troj…
více »
Stezka Pyšné princezny
Stezka Pyšné princezny
Turistická trasa
Podle pohádky Pyšná princezna, která se natáčela u Panské skály, byla postavena stezka Pyšné princezny. Stezka začíná u informačního centra na parkovišti u Pans…
více »
Pomník v Kytlicích
Pomník v Kytlicích
Pomník
V blízkosti autobusové zastávky v Kytlicích stojí pomník, který připomíná místo kde do roku 1963 stál rodný dům Franze Xavera Zippeho. F.X.Zippe /1791 – 1863/ byl významným zakladatelem vědecké mineralogie a geologie v českých zemích na počátku 19. století. Byl správcem mineralogických sbírek dnešního Národního muzea, kde uspořádal jednu z největších sbírek minerálů v Evropě. Byl členem Císařské akademie věd ve Vídni.
více »
Vyhlídkové místo na Polevském vrchu
Vyhlídkové místo na Polevském vrchu
Vyhlídka
Poblíž vrcholu Polevského vrchu, na krásné horské louce, stojí osamělý strom jeřáb. Pod stromem je lavička, která nabízí klidné místo k odpočinku a nádherný výhled na dominantní vrchol Klíče a na další vrcholky Lužických hor.Zároveň je zde zastávka naučné stezky Za polevskými obry.
více »
Lesní pramen
Lesní pramen
Pramen
V lese pod Medvědí hůrkou, u žlutě značené cesty vedoucí z Polevska do obce Kytlice, je hezká upravená studánka a příjemné odpočinkové místo.
více »
Lustry u Panské skály
Lustry u Panské skály
Zajímavost
Město Kamenický Šenov je známé sklářskou uměleckou výrobou a třistaletou výrobou křišťálových lustrů. Na parkovišti u Panské skály je výstava křišťálových lustr…
více »
Za polevskými obry.
Za polevskými obry.
Chodník, naučná stezka
Zajímavá a dobrodružná stezka vznikla v okolí Polevska. Vede po pěšinách na Polevském vrchu a spojuje stromy staré více jak sto let zajímavého a mohutného vzrůstu, typické pro Lužické hory. Začátek stezky je na návsi v Polevsku. Stezka je dlouhá 4,5 km a je doporučená GPS navigace.Průvodce stezkou získáte na Obecním úřadě a v hostinci v Polevsku.
více »
Unikátní sušárna chmele
Unikátní sušárna chmele
Zajímavost
V Trnovanech u Žatce stojí unikátní neogotická sušárna chmele z roku 1908. V Evropě jsou pouze tři takové sušárny. Sušárna od poloviny minulého století chátrá. O její záchranu se snaží noví majitelé, kteří tam chtějí bydlet a mohlo by tam vzniknout i kulturní centrum. Spolu se sušárnou koupili noví majitelé i naproti stojící přestavěný mlýn, jehož nejstarší část pochází ze 14. století. Jiný zdroj uvádí, že se jedná o zámeček rodiny Wiederů postavený v 17. století.
více »
Poutní místo Stekník
Poutní místo Stekník
Poutní místo
Poutní místo Stekník je spojeno se zázračnými účinky minerálního pramene, který objevil zámecký kaplan ve svahu pod zámkem. V roce 1766 nechal majitel zdejšího …
více »
Pramen Žába
Pramen Žába
Pramen
Na západním úpatí Šenovského vrchu vyvěrá pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch. Pramen sloužil až do 60. let minulého století. Byl post…
více »
Šenovský vrch
Šenovský vrch
Kopec
Zalesněný čedičový kopec Českého středohoří mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prysk. Od roku 1887 vede na vrchol cesta. Na holém vrcholu stával přístřešek. Do dnešní doby vrchol zarostl bukovými stromy. Ze silnice spojující Prácheň s obcí Prysk vede zeleně značená cesta do sedla pod vrcholem. Odtud pak vede pěšina strmým svahem na vrchol. Z vrcholu jsou částečné výhledy na Prácheň a Kamenický Šenov. Na východním svahu jsou staré pískovcové lomy, jižní a východní svah je pokryt kamennou sutí. U cesty vedou…
více »
Palmeho sklářská stezka.
Palmeho sklářská stezka.
Trasy
Palmeho sklářská stezka seznamuje s historií města a výrobou skla v Kamenickém Šenově od roku 1886. Stezka je dlouhá 1,5 km a má 10 zastávek se skleněnými tabul…
více »
Bývalá železniční stanice Horní Prysk.
Bývalá železniční stanice Horní Prysk.
Žel. stanice
Pro potřeby sklářské výroby byla v roce 1886 postavena železniční trať z České Kamenice do Kamenického Šenova. V roce 1903 byla trať prodloužena přes Prácheň do…
více »
Starý Sklářský hřbitov v Kamenickém Šenově.
Starý Sklářský hřbitov v Kamenickém Šenově.
Hřbitov
Kamenický Šenov je proslulé sklářské město. Sklářství se zde začalo rozvíjet od konce 16. století. Velký rozmach nastal v druhé polovině 18. století. Kamenický …
více »
Památník před kostelem v Kamenickém Šenově.
Památník před kostelem v Kamenickém Šenově.
Památník
Uprostřed prostranství mezi kostelem svatého Jana Křtitele a farou stojí 8 metrů vysoký památník z čedičových sloupů postavený v roce 1912 místním Spolkem válečných veteránů k poctě císaře Františka Josefa I. Uprostřed sloupů býval reliéf s portrétem císaře. Po I. světové válce byly kolem památníku umístěny desky se jmény padlých, které byly pak v roce 1945 odstraněny.Dnes je zde deska obětem fašismu.
více »
Skalní divadlo.
Skalní divadlo.
Zábava, atrakce
Obyvatelé obce Prysk vybudovali v největším opuštěném pískovcovém lomu ve svahu Šenovského vrchu skalní divadlo. Prvně se zde hrálo v roce 2018. V letních sezonách se zde konají divadelní představení a další kulturní akce. Za dřevěným podiem se tyčí 15 až 20 metrů vysoké skalní stěny. Ke skalnímu divadlu vede žlutě značená cesta, která spojuje Kamenický Šenov a Horní Prysk.
více »
Lipkovské lomy
Lipkovské lomy
Důl, štola, šachta
Na východním úbočí Šenovského vrchu, ve svahu nad silnicí vedoucí z Kamenického Šenova do Horního Prysku, je několik opuštěných pískovcových lomů. Vytěžený pískovec se používal hlavně ve stavebnictví. Pískovcové bloky se dobývaly i pod zemí. V jednom z lomů byly vylámány dva tunely dlouhé 13m, široké 6m a vysoké 9m. Tunely jsou zatopené. Okolo lomů vede žlutě značená cesta.
více »
Pamětní tabule pochodu smrti
Pamětní tabule pochodu smrti
Drobné památky
Na nádražní budově ve Varnsdorfu je osazena pamětní tabule připomínající tragické události z konce II. světové války. 18.dubna 1945 se vydalo 600 vězňů na pocho…
více »
Hutbergbaude
Hutbergbaude
Vyhlídka
Hostinec na Hutbergu byl postaven v roce 1877. Ze začátku byl provozován jen sezonně. Po rozšíření v roce 1885 byl provoz celoroční. Hostinec se postupně přesta…
více »
Větrný mlýn ve Varnsdorfu
Větrný mlýn ve Varnsdorfu
Dům, budova
Větrný mlýn holandského typu byl postaven z lomového kamene v 19. století. Je vysoký 12 m a má průměr 9,5 m. Stojí v Mlynářské ulici. Již koncem první poloviny minulého století sloužil jako obytný dům. Po II. světové válce byl opuštěn a chátral. Koncem minulého století byl opraven. Na severní straně mlýna je obytná přístavba.
více »
Pamětní deska Staré hřebenové cesty.
Pamětní deska Staré hřebenové cesty.
Drobné památky
Na budově nádraží ve Varnsdorfu je osazena pamětní deska Staré hřebenové cesty. V roce 1902 se zde sešli zástupci severočeských horských spolků a dohodli se na …
více »
Muzeum damašku a froté
Muzeum damašku a froté
Muzeum
Městečko Großschönau leží přímo na hranicích s Českou republikou v sousedství Varnsdorfu. Tradice textilní výroby v Großschönau se datuje od druhé poloviny 17. …
více »
Kostel bez věže ve Varnsdorfu
Kostel bez věže ve Varnsdorfu
Kostel
Pseudogotický kostel sv. Karla Boromejského byl postaven v letech 1904 – 1912. Z důvodu nedostatku finančních prostředků nebyla nikdy dostavěna kostelní věž. Od…
více »
stránka 1 z 69

zpět na profil uživatele Hribal